Употреба речи ратну у књижевним делима


Африка

Чим је стигао, опкољен је од људи који му певају „мокоротло“, ратну песму, док га чврсто везују. Један му се враг приближава и сече чланке на ногама.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Те књиге му, каже, шаљу Аустријанци, а намењене су за ратну Колегију у Петерсбургу. Али он, Вишњевски, мора да нешто каже, уз то, кад их шаље Костјурину, у Кијеву.

Није ништа тражио. Одбио је сваку, понуђену одштету. Није, један виши, чин примио. Тражио је ратну расподелу. Тако је записано у једном протоколу Костјуриновом.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

- Изгледаш као Сијукс Индијанац, Атамане! - Као шта? - Као Сијукс Индијанац кад извади ратну секиру. - Боже драги, Рашида! Говори да могу да те схватим!

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Змај, по коме је и име добио; од 1871. До 1874. у Панчеву Жижу; 1877. до 1878. Илустровану ратну кронику у Новом Саду; 1878. кренуо је у Новом Саду сатирични лист Стармали, коме је био душа до 1889; 1880.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

горе видиш у дољи — трепери море, бијеле се једра сјајна ко дан, то плови Мачор капетан; вије на вјетру заставу ратну, по свијету тражи рибицу златну.

Било па прошло, нек буде мир, секиру ратну бацам у вир!“ А Тоша вели: „Другару Жућо, прихваћам предлог твој, у овом крају сви нека знају, савезник ти си мој.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

То је, у оно доба, било ново оружје и представљало је ратну фантазмагорију. Аустрија је спремала, против Србије, једну казнену експедицију, а рат се био, неочекивано, претворио у

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

је веома проста: пратити трупу дотичног гарнизона у свима њеним тактичким кретањима, ићи за њом у стопу: на маневре, у ратну службу, као и на егзерциришта, стрелишта, гађање и купање.

он је полако стицао разна војничка знања из тактике, стратегије, фортификације, из ратних вештина; он је знао „ратну службу“ упрсте, и сам се изражавао чисто војничким језиком, са псовкама или без псовки, како је кад прописно.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

битке непосредно, ни опширно, него их с времена на време преламајући у сећању главног јунака, Милош Црњански целу ратну кампању потискује у други план. По свему судећи, чињено је то хотимично.

Краков, Станислав - КРИЛА

Командант пука наредио је да се официр, који је вршио препад на село, оптужи за упропашћене ранце и погубљену ратну спрему. Погинуле су сахранили у једноме потоку.

— Хајдемо, хајдемо. Трубач утури у руке официра новчаник и сат, крваву марамицу и ратну торбу мајорову. — Држите... — А где ћу ја сада. — питао је бесвесно Душко. — Известите команданта пука.

Петровић, Растко - АФРИКА

Чим је стигао, опкољен је од људи који му певају „мокоротло“, ратну песму, док га чврсто везују. Један му се враг приближава и сече чланке на ногама.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Очи многих потпоручника су замагљене и сви певају у један глас: „Маделон“... — француску ратну песму. „Фикус“ млатара рукама, али то чини више од севдаха, јер му глава стално пада на раме.

Пешаци су навлачили своју ратну спрему. Непријатељска артиљерија била је ућуткана. Били смо господари и неба и земље.

1946. Постаје ректор Београдског универзитета. 1952. Штампа ратну хронику из Другог светског рата Велика забуна. 1956. Објављује роман из заробљеничког живота Ликови у сенци. 1962.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

војводе Јаноша Хуњадија) у Смедеревској тврђави, где га је српски деспот Ђурађ Бранковић затворио да би му наплатио ратну штету коју је починила по српским земљама Јанкова војска враћајући се из битке на Косову 1448.

Пре тога је само Драгиша Васић (1885-1945) у изванредној књизи приповедака Утуљена кандила (1922) шире захватио ратну проблематику у Србији.

учестало почео да објављује. Најопсежнију ратну слику Босне даће у роману Пролом (1952) иза ког је уследило још неколико. Најважније су, међутим, његове приповетке.

века. Време смрти И-ИВ (1972-1979) велики је историјски роман који је књижевно транспоновао ратну драму и страдање српског народа у Првом светском рату. Најзад, 1950.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

каже, свој посао, тући ће се са разбојницима, а ми ћемо клечати овде, у својим одајама, и молити бога да им подари ратну срећу.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности