Употреба речи речима у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Ђорђу, да се тукао са Турцима на Дрлупи и на Сибници, а о свему томе нити он нама што пише, нити ми њему, но само по речима људи знамо.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

напада жито гога — Арнаутин, надимак за људе из јужних крајева гог-магог — демагог (човек који обмањује народ лепим речима) гогофил — онај који воли речи — гог голавер — непоуздан млађи човек гран — зрно гранда — велика гривоња —

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Вечера прође у тишини. Нико више речи не рече. Сваки је премишљао о Зекиним речима и давао му за право; чак и сами Заврзан увиде да је претерао шалом и да је Зеко био у праву да му онако каже.

Турчин је знао како треба говорити с родитељем. Није се ни најмање преварио кад се надао да ће тим лепим речима задобити Ивана. — Вала, ага, није што је мој!... Ја још имам деце, али ми он баш на срцу лежи!...

— Хвала ти!... Збогом! — Збогом пошао!... Иван оде раздраган. Путем је премишљао о речима Крушкиним. Нему се чинило да је мало и хришћана тако душевних као што је Крушка. „А... измирићу га ја!...

— Јеси! — Нисам. — Јеси, кад ја велим! — Мањ да ти учиним љубав, па да пођем по твојим речима. Али ја нисам јатак, и Црна Бара нема хајдучких јатака!...

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Дао сам се малтретисати и његовим латинским речима и реченицама. Шта ћу? Волео сам га, па сам све подносио! Једно послеподне ја сам, као и обично, шетао с њиме.

— А? — упитах ја очима Јоцу. Он ми руком показа таблу више главе болесникове. На табли је стајало латинским речима, а по моме преводу: „Сушење очњег живца”. — Еда што осећаш боље?

Макс се осети посрамљен. Истури груди и, обичним тоном и речима којима се они зову на дуел, рече ми: — Ја вам стојим у сваком погледу на расположењу. Само не тако српски...

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Ту је описан и стари шаров, и лопов мачак, и млади гушчићи и стари патак, и попина ћерка и учитељева посета; другим речима, описано је једно идиличко предвече уочи недеље у кући поп-Спириној.

Јули, колико и Меланији, то писац никако није могао да дозна), па да не осећа, него да је као камен према ласкавим речима једнога онако лепог и пријатног ученог младића, и после да је тако равнодушна кад јој, тако рећи испред носа, односе

Он је само тихо ударао у тамбуру, тихо као зујање пчела у пролеће, а она је, у себи наравно, пратила речима: »Ти већ спаваш, злато моје (говори Јула у себи песму), тебе грли слатки сан; спавај, спавај, лаку ноћ, о Јуло, бог ти

Ех! Шта би казала сада Јула да сме од маме, да се, то јест, не боји да је пробуди. Зар би мање поезије било у речима Јулиним него у овим готовим стиховима, сад после поноћи, кад све село, па и сам Нића боктер, спава, кад је ноћ тако

Али ја му праштам, преосвештенство, и једина ми је утеха у речима, каже он, миропомазаног псалмопевца, каже, који вели: »Да постидјатсја и посмрамјатсја ишчушчи душу моју, и да

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

Вреди ли риф чоје седам форинти, он га прода лепим речима по десет, па још колико остане с рифа на прстима! Изненадно пише му мати да се што пре кући врати, јер је болешљива,

Ту се сад о трговини почеше надметати. Љуба је једнако својим речима онамо шибао, као да баш није мали трговац, а и господар Пера говорио је као какав „гросхандлер“.

— Шта? Ни ђаво не би с вама накрај изишао! Тако су се љубазно донекле кошкали. Љуба је само из курмахераја речима забадао, но фрајла-Милева знала се вешто извући. Љуба свршава визиту.

Но, да не би Чекмеџијић због такових гласова одустао, требало га је лепим речима обвезати; зато је Јулка ово писмо Чекмеџијићу писала: Драги господар Чекмеџијић! Ми смо, хвала богу, сви здрави.

Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

вере коју је осетио чим је вест о улти— матуму сазнао после подне на завршетку оног писма, те би гомила тим његовим речима с места морала поверовати и отићи кући да се спрема. Али баш у том тренутку неко спусти руку на његово раме.

И у овом часу, у овом тренутку кад ме својим слатким речима бацаш у најлепши занос, ја бих ти могао рећи да сам лудо срећан. Ето ја те сад волим безумно.

Африка

Песме црквене, католичке са латинским речима, енглеске ратне и црначке, све су биле подједнако чаробне и узбудљиве из њихових уста.

“ Оне припадају елити покрштених црнаца који читају пропагандистичке брошуре, те се радосно и раскошно ките бљештавим речима без смисла, као крупним бисерним ђерданима од морске пене.

Цео дан издирање на мармитона, брига где је, храбрење овога љубазним речима. Мали је био Лоби, тј. члан најдивљијег племена што се да замислити.

“ Шта каже њина песма? упитао сам младића. У његовим речима није било нимало смеха, као ни у њиховој песми, када ми је објаснио: „Кажу да када је девојка Ме умрла, и заручник

Али онај само бесни речима. Прети, затим скаче, тражећи шта ће да дохвати. Требало је да сам већ окинуо, али не успевам да га нађем на стаклу.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Лице у први мах врло озбиљно, скоро тужно. Усне, врло лепе, узвијене, при првим речима, мало су јој дрхтале. Она се спотаче и то га као развесели и осмехну се. Учтиво је доведе до једне столице и она седе.

како му жена оцу одговара, неким тупим гласом из груди, који није био чуо од ње, пре: „То се, отац, не мож казати, речима!“ Тај глас је био изненадио Трифуна. Али је то било пре седам година.

Главно је да је она имала оно што је пожелела, од првог тренутка кад су се угледали. Ето, са тим речима једне жене, коју је био, нехотице, срео, на, свом путу у Росију, Исакович остаде, у Швехату, у прашини.

Иако је био прост човек, Павле је то запамтио, као бласфемију, против божанства љубави. Иако то није умео, речима, да изрази, сагледао је Божичку, велику госпожу, која се не разликује много од бечких лорфи.

Исакович није био нарочито писмен. Припростим речима, али срдачно, тешио је фамилију и јављао, о свом скором доласку, о повратку у Темишвар.

Лађевич се већ при првим, пријатељским, речима, Исаковича, обрецну. Он је заступао мишљење, да Исакович нема права да вређа млађе од себе, и да лајтнанти, у Енгелу,

Певали су чувену песму оног доба, из францеских ратова, која је почињала речима: „Тиса се мути!“ А која се завршавала речима: да иду у помоћ пемској краљици, славној Немици – Марији Терезији.

Певали су чувену песму оног доба, из францеских ратова, која је почињала речима: „Тиса се мути!“ А која се завршавала речима: да иду у помоћ пемској краљици, славној Немици – Марији Терезији.

је Трифуну Варвара послала, био би се још више збунио, јер је сирота Шокица покушавала да одобровољи Трифуна, дирљивим речима и сузама. Пише, каже, 1752, лета господњег месеца октомврија 26 ден.

Петар је претио, јавно, да ће пиштољем, свакога, ко му буде расплакао жену. Павле је тешио Варвару, лепим речима: „Не плачи, Шокице, ниси ти ништа крива. Пусти нек лаје прота. Ја ћу да ти кажем, шта је воља Божија.

Исакович, иако то не би био знао изразити, данашњим речима, иако није био нарочито писмен, а од књига памтио само једну, немецку, у којој се описивао свет на једном острву,

у кући трговца Жолобова, био спанђао са његовом слушкињом, која је била лепа, пуста, а имала ону чудну моћ руску, да, речима и причама и песмама, ражалости.

Теодосије - ЖИТИЈА

А овај видевши их у таквој крајњој горчини срца, утеши срца њихова многим речима, говорећи: — Ово што се догодило са мном, Богу се тако о мени свидело, који ме је од оца мојега довде провео а да ме

— пустињско воће варено, и са њим маслине и хлеба предложивши, љубазно их угости, а душе њихове насити многим добрим речима.

је од почетка са сином својим у многим потребама послужио, и добре оце сви су благосиљали, и напајали их души корисним речима. А ови богати дароваоци неоскудном руком све милосрдно обасуше милосрђем, и к њима припадаху да се за њих Богу моле.

А болест ову као богодану помоћ поздрављаше, судивши да је боља смрт за Бога него ли живот, поучавајући се апостолским речима: „Уколико спољашњи наш човек пропада“, и „када сам немоћан, тада ми још више расте снага у Богу“.

Љубазно примљен од њега на заједничкој трпези и утешивши се речима, отиде у своју ћелију, где је живео испосничким животом. Због нужних манастирских потреба отиде отац у град солунски.

“ Божји човек и равнатељ његова милосрђа чувши ово паде душом у скрб због овога, и по речима брата пожури се, хотећи утешити његову жалосну душу непоколебљивом вером у Христа, као што он рече ученицима: „Све што

И Бога који га подиже узношаше молитвом славу заједнички са оним који га је подигао. Многим корисним речима свети поучивши отрока да схвати и не заборави Божју милост која се догодила с њим, поучи га да се чува од зла, „да ти

И када се састадоше, седоше и за трпезу, на којој га свати пред многим верним поучи многим слатким Божјим речима, да престане од јарости безумља својега да се врати к њиховој ранијој љубави, и да не буде крив за проливање крви и

А он као и раније, богати даровалац у Богу, све милостиво речима утеши и потребним обдари, и моливши да их има као помоћнике у молитви Богу свакога отпушташе кући.

Јер када мољаше Оца свога за апостоле, рече: „Не молим се само за ове него и за оне који њиховим речима верују у мене, да сви једно буду, као ти. Оче, у мени и ја у теби, да и они у нама једно буду“.

земљу, помишљајући да ову себи покори, свети се против њега за борбу спремаше праведним оружјем, То јест божаственим речима, да сруши његово гордо мишљење.

А краљ, примиривши се са светим, чешће га к себи призиваше и његовим речима о Богу наслађиваше се. Ганут, рече светоме: — Твоје речи, оче, уносе у душу моју неку неицказану жељу да те волим.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Другим речима: отишли су у хајдуке који су се борили да освете жалосну судбину свога народа. Људи динарског типа су често необуздане

“ Песма нарочито поштује Карађорђа, али после његова бекства 1813. год. она га осуђује без милости и најоштријим речима. Шумадинци исказују врло слободно своје мишљење. Али се оно каткад изврће у демагогију.

Зато није чудно, што се овде, више но игде у Хрватској, чује онај наш звучни динарски језик, богат речима и фразама, и што се наиђе на причала и рођене приповедаче. Чакавски дијалекат старог становништва стално се губи.

И језик су, причањем и домишљањем да ствари лепо искажу, тако усавршили да је обилат речима, реченичним обртима и изразима као можда нигде у нашим земљама.

Људи централног типа имају много такта и обазривости. Ретко се где у јужнословенским земљама људи мање вређају речима него у овој области и ретко се где увреде речима мирније сносе но овде.

Ретко се где у јужнословенским земљама људи мање вређају речима него у овој области и ретко се где увреде речима мирније сносе но овде.

У тим је приликама освајало одушевљење, али одушевљење речима, као код Хрвата, кадшто без дубоког одјека. Од средине XИX века су се могли већ уочити трагови овог површног

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Сви ти момци до последње ћелије у себи желели су свом снагом оно нешто; и прљали, такође, свом снагом то нешто својим речима, погледима и покретима. Била је то, у ствари, стара прича о лисици и грожђу.

Црњански, Милош - Сеобе 1

оштрим словима, да се предводитељ пука Вук Исакович, један од најбољих официра са његовог подручја, просвећен дивним речима бискупа печујског, приклонио да пољуби папучу Светог Оца, и да тако пође као веран, тј.

Опкољени са три жута зида, нагнути над столом, пуним јела и вина, уморни и отежали, падали су све дубље са својим речима, шапатом, узвицима, у ноћ, кроз бела врата, кроз која се достизало до шума, брда, светлуцања изнад вароши, бескрајног,

Желећи да што пре добије њен пристанак, он је обасу поклонима, покушав двосмисленим речима и љубазношћу, да му она да као неки знак. Али му тај знак не дође.

Но и то, што беше јасно, она учини нејасним и рођачким. Тако је и његове предлоге, речима, извртала у бригу рођачку. Лаке његове руке скидала је са себе мирно, не приметивши пожуду.

Као ствар је донеше у кућу, као ствар ће је и изнети, да би се начинило места другој, коју ће исто тако миловати речима, обасути сребрним новцима, молити понизно и љубити дрхћући. Зажеле зато да буде опет, што пре, бар венчана.

те луде ноћи у своју кућу, Аркадије је већ ходао далеко, око обора и штала Исаковичевих, гучући и тепајући милим речима, које је изговарао кроз нос, коњима, преко ораница, невидљив и незнан, провидан и лак, као дим после битака.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

јесте својеврсна регресија на магијски вид контроле реалности у којем се жеље стапају са стварношћу, а мисао бираним речима исказана изгледа свемоћна.

У многим од ових поступака се таквом акцијом или извесним речима представља нешто што је или немогућно, неизводљиво или што је трајно неплодно, како би се самим тим поступком

“¹⁸ При порођају, породиља у Хомољу се крсти и говори: „Отвори Боже!“, а бабица овим речима дозива дете: „Ајд, излази, спремила ти баба танку кошуљицу, црвене чарапе и шарену торбу!

Када се први пут види дете, оно се не сме хвалити, већ га треба кудити речима: „Пи, какав је гад“, „Ружан ли је!“ и сл.

Према речима и изразима који се користе у нашем језику да означе одређене узрасне периоде, народна периодизација разликује следеће

Њихов обавезни саставни део јесте благослов у којем се бираним речима благосиља младожења, кум, домаћин итд., односно дочарава свет благостања.

(Видановић, Божица, с. 130) У благословима и здравицама се, дакле, бираним, лепим речима и раскошним сликама дочарава свет у коме има среће, здравља и правде; укратко, стање пуног благостања, са жељом да

Ево како се, према речима Стјепана Митрова Љубише, у Црној Гори током развоја подучавају раду мушка деца: „Тек момчић да хвати шесту годину,

¹² У нашем језику то је врло сликовито изражено речима „момчуљак“, „момченце“, „бећарче“ итд. (за мушко дете на прагу младости, односно за одраслог дечака који је, како се

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

ШУГА »Поштовани господине, преводећи вашу приповетку наишла сам на извесне проблеме са неким речима чије ми је значење непознато.

лица професионалних подводачица, њихове брадавице из којих су расле длаке, двосмислени начин на који су баратале речима, питајући га жели ли »пун« или »празан« кревет, као да га је опет враћао у власт свих оних већ одавно у памћењу

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Састављач читанке и песник који се игра речима, аутор сликовнице и просветни радник, приређивач Илијаде и недаровит писац који је „спао” на децу, стихоклепац и

То што се данас, и код нас, рецимо, назива дечјом песмом — површни описи и незлобиве игре речима — најчешће је неважно и крајње незанимљиво са становишта развоја нашег песничког језика.

значења, који се јасно хватају и лако преносе, дечји песник сваки пут почиње од самог почетка, од првобитних веза међу речима, од непосредних изазова. За њ ништа још није речено, и све се, при самом именовању, мора поетски осмишљавати.

Оно што је дечје у човеку, у природи, у стварима речима — незаменљива је стварност ове поезије. Реч је о посебном склопу односа и веза, о нарочито изабраној висини мишљења и

Ако је свим песницима заједничка дечја невиност гледања, ако су они, по речима А. Б. Шимића (1898—1925) чуђење у свету, модерни песници су своју зачуђеност уградили у моћну, комплексну надградњу:

било је потребно сачувати овакву, непосреднију везу са извориштима надахнућа, првобитни порив за игру са стварима, речима и њиховим лелујавим односима.

Предуслов постојања дечје песме је лакши, слободнији приступ стварима и речима, и нехат према Литератури; услов њеног даљег опстанка је нестицање навика.

Тај естетски образац је утврдио Творац, а Песник покушава да га васпостави у речима; пошто је зец једно од савршенијих отелотворења тог обрасца лепоте, песници га радо узимају као тему и модел, што је,

Слобода речи и слобода с речима, искушавање ирационалног, пародијски тон, дидактичност, маштовита распричаност, непосредност преношења — то су одлике

Текст сапет и рогобатан; пажњу привлаче искре међу појединим речима. Игра са синтагмама и изразима је игра са самим животним искуством језика; оно се, овде, одупире незаснованој, крутој

ништа се не збива, ништа не расветљава: догађа се детињство само, дакле, једна чежњива уобразиља која се храни бићима, речима и сновима.

Међу тим, „домаћим”, у детињству наученим, и нигде, касније, несусретнутим речима има дивљих покрајинских посебности, али, исто тако, и добро нађених, тачно скованих речи.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

године; главни писац те босанске фрањевачке књижевности Матија Дивковић писао је, по сопственим речима, »језиком словинскием а слови сарпскиеми«.

То је тешко доба, када, по речима митрополита Стевана Стратимировића, Србима ништа друго није преостало »него да са сузама очекују блиску потпуну

2. новембра 1760. он одбегне из манастира. Ово бекство младог ђакона из манастира било је, по речима В. Јагића, за српску књижевност оно што је за муслиманство било бекство Мухамеда из Меке у Медину.

народ је »орао и копао, много дјелао, јуначествовао, ал̓ мало мислио, кромје о первама нуждама«, — и зато је сиромашан речима за апстрактне појмове.

Он речима које имају свој смисао даје смисао који се њему свиди: свијест за њега значи грижа савести, а језа значи језик.

глава, он има осећање живота, на људе гледа критички и без илузија, има посматрачке способности и редак дар да слика речима, да живо и рељефно прикаже поједине типове и прилике из српског живота, да дâ пуну илузију стварности.

словенство — и српски романтичарски омладинци почињу идеализовати српску прошлост, српску историју, коју, по речима Ламартина, »треба певати а не писати« и која је »песма што још није готова«.

Победиоци постају искључиви и неправедни, и, по речима Милице Стојадиновић, на сваку књигу која није написана према Вуковим идејама »бацају анатему као калуђери на

Чак и у приватним писмима из 1814. он се служи многим старинским речима и старим правописом. Копитар га је од тога одучавао, и успео да га одучи. СРПСКА ГРАМАТИКА.

Али се најзад задржао само на речима које је сам чуо да се говоре у народу. Када је прикупио довољну грађу, од краја 1816. дао се са Копитарем на посао.

То је био огроман посао. У том речнику је било преко 26.000 речи, акцентованих и истумачених немачким и латинским речима, често пропраћених етнографским, историјским и географским објашњењима.

То друго издање, много допуњено прикупљеним новим речима из Црне Горе, Далмације, Хрватске, па и из Старе Србије, садржавајући преко 47.000 речи, изишло је у Бечу 1852.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Ех, шта ћете, сад је то у моди да се парадира речима, па нећу ни ја да сам осим света. Хоћу и ја помало народски да се изражавам; ако ми не похвале причу, а оно бар језик

по један од слушалаца устајао извињавајући се да има посла, а Максим би га само прекорио и молећим погледом задржавао речима: »Та седи, човече! Их, какав си! А да ти читам Сановник, а ти би на ручак заборавио!

Другим речима, људи који обично поручују по чашицу тек кад се дигну да плате, — а они плате лепу сумицу. Седе тако, па сваки усамљен.

Симовић, Љубомир - ХАСАНАГИНИЦА

Тим речима? ХАСАНАГА: Да више нећу да је видим, да ми се губи, ето тако да каш! (Затамњење) ИИ СЛИКА ХАСАНАГИНА КУЋА ХАСАНАГИ

Хоћете ли сад да ја вама на то одговарам онако, оним речима, како сте ви мени одговарали? Кад сам рекла да је сав од кадифе, казала си ми да је женскаст, а да је Хасанага од

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Имамо због чега да живимо, имамо шта да чекамо! И тако све до комунизма, када ће, по речима моје историчарке, сваки дан бити празник! Следећег дана дознајемо да наши суседи на спрату штрајкују глађу.

у кавезу, а у Амандухи наш репортер, по цену највећих опасности, по желео срећну нову годину Амд-Сен-Беј-Чупу лично, речима: алманухбејтутунса- палхаллухадааманиманан, на шта је Амд-Сен-Беј-Чуп одговорио: ихналахибанхуманхиалилахлаихала што

част да упозна представника наше далеке земље о којој је много слушао и узвратио гледаоцима такође срећну нову годину речима: алхулиименебухлиИаалалуминхалулаилала, на шта је репортер, који је по цену животне опасности провео преко две недеље

Недељом га тамо увек можеш срести код падока. У укрштеним речима обавезно погађа најпре део коњске опреме са два слова (ам), пије искључиво коњак, а кад је под гасом, пева „Четир коња

Сав у сузама, врло налик на Снешка Белића, Суле са Аде обратио се тада бираним речима попу: — Извините, друже попе — упитао је он учтиво— је л’ не смета што је друг покојник био католик?

Хајде, ти из друге клупе што спаваш —прозвао је госн Суле једног уснулог родитеља. — Понови слободним речима шта сам казао? Не знаш? Спаваш, је ли? А кад будем после пропитивао, биће: „Болео ме зуб!

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Претеча, рекоше ми, но смрћу сам и реч своју претекао, а зар је врлина то са речима неисказаним низ лепшу страну страдања отићи?

Ваздушна бића на стазама облака карају звери непокорне. И тешким речима ружи своје анђеле онај што громом збори. Одозго до доле прекори се котрљају као љути водопади.

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

ТРИФУН: Па то, овај не ваља, онај не ваља; овај ово, онај оно; другим речима, кад се добро помешају карте, излази да је само Агатон способан да управља имањем. АГАТОН: Па и јесам, Трифуне!

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Често би добацивали артиљерцима: „Лако је вама“. Било је у тим речима зависти, а помало и нетрпељивости. „Море љубићеш ову цевку!“ — одговарали су артиљерци...

зашто? — Јешче молим сја о упокојенији души раб твојих, за вјеру и отечество погибшим... Као да је овим речима дат одговор на постављено питање. Војници мрским очима гледају оне плаве униформе...

Био сам исувише занесен, да нисам ни могао да размишљам о ранијим речима командантовим, кад ми је строго рекао: „отаџбина је преча од твога оца“. Али свеједно.

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

запе он, па се опет насмеја: беше му незгодно поновити израз Стојанов »низ длаку«, па то он преприча другим речима. Беше веома узбуђен, те једва изговори ово мало речи. — И мени се свиди тај савет, одговори Веља.

ми се љубимо, је ли ?« тепаше му она, а он је притискиваше на груди све јаче и јаче, уверавајући је пламеним речима о вечној љубави...

И Веља га погледа тако, као да би хтео наћи потврду својим речима на његову лицу.. Доиста, Гојко поцрвене, збуни се и стаде се вртети, као год јутрос пред Љубицом.

Они сад тамо ручају, па да им поквариш весеље... Љубица подиже главу и стаде се домишљати овим речима. Није их у почетку разумела. Одједном се прену и погледа свесно. — Ко... ко руча ?!...

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

војка: воћка; 2. биљка у лонцима или саксијама; овде: игра речима војница - 1. војна, војска; 2. врста пореза коју плаћају мушкарци ослобођени од службе у војсци Гиздав - накићен,

кујунџија - занатлија који израђује предмете и украсе од злата и сребра кути - уста - уста као кутија шећера (игра речима) Ложница - постеља луд - млад, незрео Мартонош (мартолоз) - назив за хришћане који су у XВИ и XВИИ веку служили у

- певачи из обредне поворке попраснути - порасти посиграти се поиграти се преврлија - који се преврће (игра речима) прегачица - мала прегача, кецеља пређа - вунени, памучни или ланени конци, распоређени по дужини и састављени

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Пијем у славу папира руменог што су га читали војсци, победоносној, насред болнице. Речима којима се претило смрћу батаљонима Банаћана. Пијем у славу смеха Банаћана који нису хтели да иду у смрт.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

Сад се ја хтедох запањити од чуда, али, да он не би приметио, приберем се и приђем, те му и ја честитам речима: — Извините што нисам знао за тај ваш свечани дан, и веома жалим што вам нисам могао у одређено време честитати; али,

— Странац. Он ме погледа с решпектом, понизно се поклони до земље, и таман да отпочне говорити, а ја га прекидох речима: — Молим вас, господине, реците ми како се зове ова ваша земља? — Нисте знали?!

Публика се разиђе, а ја приђем момку с речима: — Ако је могуће, јавите господину министру да један странац жели њему.

— Никако! — узвикнух одушевљен његовим ватреним речима — и од бога би била грехота! — Зато и журимо на збор. Ниједнога свеснога грађанина нема који на овај збор неће доћи;

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Говорило се да су обојица већ чинили покушаје код Мирчића и да су им проводаџије одбијене једним истим речима: »Не дам ја моје дете, да аргатује без нужде. Нек стекне, синак, па нек тражи онда...

Девојке то приметише на се стадоше гуркати и смејати, па најзад и гласно хохотати, па почеше и речима пецкати; најзад се Јула и Каја опростише с младенцима и одоше кући целим путем гунђајући.

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

Ето, молим вас, сад баш прођох крај апотеке. (Павки.) Ју, слатка, оно вреди видети, оно се не да речима описати, оно треба очима видети. (Јеврему.) Пролазим крај апотеке и гледам. Знате ону секретарицу... Ју, забога.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

И ћир-Ђорђу је, судећи бар по његовим речима, било ужасно криво и замерао је сељацима што се троше кад им капетан дође.

— умеша се Срета, који је све дотле из прикрајка слушао, и задовољан Мићиним причањем, похвалио га речима: »Е, пара вреди овај наш Мићо! — Него сад и ми треба да се покажемо ђиде. — ’Оћемо вала! — рекоше многи.

? Да нешто није свршио препарандију него богословију, јамачно би се сада послужио речима Симеуна Богопримца и рекао као и овај: »Њиње отпушчајеши раба твојего, владико, јегда видесте очи моје спасеније моје!

Стева Радосављевић-Бдин, власник овога листа,* отказао писцу даље гостопримство у листу с речима: да неће више да штампа Сретине будалаштине.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

” „Да није труда и рада деснице Брзо би се испразниле све меснице; А левица је јака на речима, У саветима, у одборима, и у већима, Од јутра до мрака, као чембало Дрнда како би и шта требало.

Ракић, Милан - ПЕСМЕ

Зашто И теби годи празних речи праска? О кад је тако, ти овамо, машто! Речима финим као ваза саска Показаћу ти ја како се ласка! Доста, за љубав вечитога Христа! Не могу више, досадно ми све је.

ако хоћеш да се ласка Теби ко свакој другој жени, драга, Ако ти годи празних речи праска, У изобиљу имам тога блага: Речима финим као ваза саска Показаћу ти ја како се ласка!

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

прозора, не само стакла него и ћерчива, гажењем судова по трпези, а све то праћено његовим готово лудим гласовима, речима, псовком, кркљањем, које је за свакога било неразумљиво, али за Софку овамо, у собици, која беше од страха пала у

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Питалице су, према томе, кратке, неразвијене народне причице сведене на „питање-одговор“. Обично се почињу речима: питао, питала, питало, питали, па се на тако постављено питање даје обично духовит одговор са поантом (Питали миша: —

Тука, буби штука! — Казао поп или калуђер, кад су негдје уз пост преда њ донијели печену туку, и овијем речима као претворивши је у рибу, стао јести. Штође, штође!

Зато она јасику прокуне овим речима: — Трептала до века, ни од ветра ни од кише, него од страха божијега! ПАПРАД (БУЈАД) Док је још свети Сава ишао по

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

Ако ли ко упита њега, такође да одговори, ако је могуће, кратко и сажетим речима. Уколико неко омета или се узнемирава, ко смућује или се смућује, омета читање неприличним и неподобним разговором, да

И подвизаваше се са журбом да последује Владикиним речима, који рече: „Узмите иго моје на себе, јер кротак јесам и смеран срцем, и наћи ћете покој душама вашим, јер је иго моје

“ А он, блажени старац, премудрим речима посаветова их као отац да престану са ридањем и сузама; а Божијом вољом изабра благородног и љубљеног сина, Стефана

свете, и часне и слатке речи говорити: „Чедо моје слатко и утехо старости моје, ,сине, речи моје пази, ка мојим, пак, речима приклањај своје ухо, и да не оскудевају источници живота твога, сачувај их у свом срцу, јер живот су свима који их

Ти, пак, права чини учења твоја, а хођење твоје у миру да буде. Сине, моју премудрост пази, а ка мојим речима приклањај твоје ухо, да сачуваш моју мисао добру, а осећај мојих усана казујем ти'.

Славу непокрадљиву, богатство неисцрпно, мудри, врлину примивши речима украсив, сазнањем просветлив ум из кога чудеса светла шаљу се, оче блажени, вернима слух ваистину озарују светло!

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Очи су му биле празне. „Што стојиш? Мрак је! Пласти!“ Одједном се сва снага, с последњим речима, просу из ње. Плакало јој се. да не би заридала пред њим, брзим кораком пошла је у кукурузе.

Ђорђе је речима „невин сам“ додавао и „шта сам ја држави згрешио?“ И „никад се политиком нисам бавио“. Не подижући главу, знао је да

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Тим везом она је ишчезлом младићу говорила све што речима није могла да каже. Блистала су на свили језера каква младић и девојка заједно никада нису видели; црвенио се кров

— рече вођа јата. — Али знај да од њега никада ништа неће бити! Једино је мајка веровала малишановим речима. — Биће од тебе летач! — шапутала је доносећи му храну. — Биће од тебе најлепши, најбржи галеб на сва три мора!

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

3акони који владају речима постали су му занимљивији од закона који владају људима и чинило му се да што боље познаје понашање речи, то више зна

верује да много зло долази и отуда што људи нису навикли ни да се слушају ни да се разумеју, и што не обраћају пажњу речима. По мишљењу овога младића, људе је требало одучавати од баратања пушкама а подучавати у баратању речима.

По мишљењу овога младића, људе је требало одучавати од баратања пушкама а подучавати у баратању речима. Кад је то чуо, први се упрепастио његов отац, Павле Нешић, кожарски трговац, а до сржи се препао кад му је син

Сима терџуман мисли како је и у томе неки неспоразум са речима: зашто да зграда у којој се уче природне науке и математика заклања сунце и небо? Оног дана, 3. јуна 1862.

Био је готов човек (како се то тада говорило), и отац, за пет дана је пунио тридесет и једну годину, а још се играо. Речима, дабоме.

(Први пут се а дуго, и Сима терџуман мучи са речима.) Чим је Сима убијен, и Нишлија је тешко рањен; умро је за неколико сати.

Да је руски изасланик чуо савет који је смерни јеромонах дао, тада, Вожду, он би се био запрепастио као што се, над речима које је изговарао, запрепастио и сам Доситеј.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

размишљајући, вероватно, о процедури своје нове мисије, али кад стигоше на пијацу зеља, он се обрати Хипократу овим речима: „Пошто си ми, мудри научниче и стручњаче наше републике, указао велику част да примиш мој позив на вечеру у моме

Али се његов бистри разум врати на време на прави пут, и он доврши прекинуту реченицу речима: „...када сам на обали мора принашао Посејдону своју топлу молитву“.

„Зашто да очајавам? Будућност стоји још преда мном, а ја сам још млад као роса!“ При овим лепим речима, његово се лице преобрази.

На главном његовом улазу стоје исписане ове речи: Нека не улази ко није упућен у геометрију!“ При овим речима Никијиним Аристотелес пребледе као крпа. „То стоји онде написано?“, упита он застрашеним гласом. Никија се насмеја.

Али кад му Платон рече да понови оно што су говорили, учини то Аристотелес на свој властити начин и другим речима, но толико јасно, одређено и тачно, да га Платон зачуђено погледа, јер тако савршено научно није говорио ниједан

Најстарији од ученог колегијума, Доситеос, поздрави бираним речима краља добродошлицом, захвали му се на високој посети и замоли га да колеги Аристарху даде дозволу да одржи своје

При овим речима управи Клејтомахос своје очи према краљици, а она му добаци један дискретан, али од целог аудиторијума запажен поглед

Зато резултат својих испитивања изрази овим речима: Сфера звезда некретница, у чијем центру лебди Сунце, толика је, да круг што га у току године оцрта Земља стоји према

Другим речима: при упоређењу са димензијама сфере звезда некретница, Земљина путања је обична тачка. Овим једноставним речима Ариста

Овим једноставним речима Аристархос са Самоса обухватио је и објавио бесконачност васионе. Човечанству је требало две хиљаде година да те

својој причи приказао, израдио сам према садржају тог списа, при чему сам извршио неке нумеричке коректуре које је, по речима Архимедовим, и сам Аристарх био учинио.

обраћа се он Гелону, сину краља Хијерона - који је, буди овде узгред речено, умро неколико месеци пре свога оца - овим речима: „Ти знаш, краљевићу Гелоне, да астролози зову светом лопту чији центар лежи у средишту наше Земље, а чији је

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

— Другим речима вршиш осигурања за ноћни напад. — Ама чим сам легао, за'рчем сместа, учиним се да сам заспао као заклан.

— О њему као савезнику могла би се написати књига, коју би требало завршити овим речима: Сваки је његов савезник дужан два пута више мрзети Грка него ли свога непријатеља. — Скандал!

Она два лица сјурила су се наједанпут па га шчепала са речима „у име закона“, онда се он одважно успротивио и једно од њих снажно одгурнуо од себе, па га је, после тога, нешто

имао утисак: да ми лица којима сам се представљао увек нешто као праштају, одговарајући ми, уместо својим именима, речима: „Молим, молим!“ Ја узимам, дакле, себе као готова, цела човека. Ја се, на пример, женим.

Па ипак, као човек коме ово није прва неправда преко које прелази, ја ћу се с њим опростити речима? Нека је лака земља и Бог да прости Лазара Пардона.

“ Ето, са овим речима судија је необично енергичним кораком пришао огледалу. Затим се уклонио, и за мало па је понова био пред њим, весео и

И за мало стајао је он пред њом, па је пробраним речима обасуо жељама о великом дану што пружа тако ретку прилику да се поздрави, и да се стегне рука и пожели најбоља срећа.

На пример: о борбама на Новом Пазару и Митровици причао је врло често до ситница, почињући увек овим речима: — „Кад сам заузео Нови Пазар“ или, „кад сам ушао у Митровицу“...

познатим, међутим поратних дана, и што је за осуду, у посмртним говорима све мање употребљаваним, но ипак вечитим, речима песника: „Благо оном ко довијек живи, имао се рашта и родити.“).

је улогу Обилића држао у својим рукама, неће и не може овога вечера лако извући, пошто се у самом почетку и при првим речима тако био замучио и тако немогуће стао кидати и замуцкивати, да су и сами глумци, обузети бесомучном навалом једва

у оном уметничком зноју свога дотле гушенога талента, поче да натеже и, црвен као ватра, да се бори са оним упорним речима, запињући из све снаге да изговори свакоме познати стих: Пази, Вуче, сад Обилић туче.

(где се он поред праксе на служби налази), као и за пристојан путни трошак његов и његовог колеге комите, који, по речима Икетиним, негде тамо непрестано и неуморно лута по бечким периферијама и све тражи оне арсенале и важне у ваздух

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Старац се намршти и плану гневом, али се у речима уздржа да не изазове младића, јер је појмио његово душевно стање. Он му само рече озбиљно: — Кажи ти мени, како ће то

— А доћи ће, море, данак, кад ћеш виђети колико вриједим. Сад нећу ништа да ти кажем... Ђурица се изненади овим речима, али се учини да није на њих обратио пажњу, а огледа да изазове Новицу на искрен разговор.

Оно ти је опак душманин... Ја сам се тек зимус почела досећати неким речима твог оца, па сад тек видим да је онај пакосник многе људе упропастио и побио. Само га се чувај ...

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

мајци, знао напамет, а који је у свом детињству такође био пастир, изразио у свом деветнаестом псалму моје мисли овим речима: ”Небеса казују славу божију.. “ ”Нема језика, нити има говора где се не би чуо глас њихов.

марта 1874. године. После неколико дана моја мајка је примила писмо послато из Хамбурга, у коме сам јој најтоплијим речима објаснио да сам, по мом мишљењу, прерастао школе, учитеље и наставне методе у Прагу и да сам ради тога решио да

о духовној улози америчких жена на младу генерацију, ватрено сам описивао своју мајку, а завршио сам причу њеним речима да не очекује даја постанем амерички фармер, већ да жели да учим у Америци оно што нисам могао научити у свом родном

Њује све ово јако дирнуло и онда ми је једноставним и свечаним речима открила истину коју никад нећу заборавити а та је да Америка пружа једнаке могућности свима, да сваки Појединац мора

Недостатак правовременог припремања, може се, но његовим речима, превазићи удвострученим напорима у каснијим годинама. Његов живот је био за то пример.

Године Тиндала да одржи низ предавања у неколико главних градова Сједињених држава. Циљ ових предавања је био, по речима Тиндала, ”да укажу на користи од експериментисања у стицању сазнања о природним појавама,” у уверењу да ће она

” Поклонио ми је и примерак своје књиге ”Фарадеј као проналазач,” која се завршава речима: ”Праведан и веран витез божји.

Другим речима, свако материјално тело, као свако електрично и магнетно оптерећење, протеже се до бесконачности преко својих линија

Другим речима, течни и чврсти изолатори су пермеабилнији (пропуснији) за електричне линије сила (то јест за електрицитет) него што

Помисли, сине мој: бог шаље своје поруке од звезде до звезде и, по речима Давида, од звезда људима, још од оног доба када је створен Адам.

Било је доста истине у њеним речима јер отров расне мржње није деловао тако снажно када је он био присутан. Имао је пријатеља Немаца на све стране међу

Али, по његовим речима, посао му је добро ишао јер ове немачке аристократе никад није вређало кад се са њима отворено разговара.

Ћипико, Иво - Приповетке

— Што не заулариш свога човјека, па га држиш везана код куће, а не да тражи туђих жена? — нападоше речима, подсмехавајући се, људи на њу. — Није ни он најгрђи! — опази жена, па се тога часа као зачуди : — Што, људи, радите?

Али Тома код Илије ни по други пут не успије: неће па неће; пуши и не одговара, и кад му наговори додију и Тома речима саспе као живом ватром, Илија мирно вели: — Што се, болан, жестиш? Биће „по закону”, па право свакоме! ...

Шала, брате, све шала! .. Је ли тако, Цвијета? — Шала, а да што? — једва дочека Цвета, осокољена Павловим речима. — Срамота је, брате, — вели Илија, — и погледати на туђу жену... Нема шале... Гдје је то? — И ућута. —Па пијмо!

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Да ли нам се, другим речима, дешавало нешто слично као једном нашем уваженом филологу који је, чим се у приповеци Станковићевој суочио с обликом

“20 На први би се поглед рекло да и Војислав Ђурић у речима које смо раније навели износи исто или бар слично мишљење.

Разлике су у графији, морфологији и, међу речима, луна за месец. Остало је углавном исто. Нема потребе да се овде говори о путевима ширења Новог завета у народ,

Невидљиво лице које нас тако прецизно обавештава речима „још летос“ као да се у истоме тренутку налази поред Јусуфа, а распон од Јусуфовог заточења па до овога тренутка није

У причу улазе да би обавили неки задатак, а из ње излазе кад су тај задатак обавили. Другим речима, везир Јусуф, неимар Италијан, Селим Циганин и писац хронограма присутни су у причи сваки са по једним делом свога

Другим речима, у складним односима између камених блокова моста материјализовала се неимарова мисао. Мисао и поредак – то је она

строфична целина, избор мотива и лексике, затим тропи и песничке слике, све до суженог круга значења која су допуштена речима да их носе.

Дала га је, наиме, песма „О пОетикО“, где је сва пажња усмерена на округло слово О, свуда у речима графички истакнуто као велико.

Док се њиме служимо, целину му не видимо, па чак себи не полажемо рачуна ни о оним речима које у говорни низ уланчавамо, нити о правилима помоћу којих их уланчавамо.

Другим речима, посреди су стално присутне али потенцијалне читаочеве радње, стална али потенцијална читаочева свест. Душан Матић је

Другим речима, у горњем се примеру резови налазе на границама стиха а посред језичких јединица, а у следећем се примеру резови налазе

Другим речима, тежња да се синтаксичким поретком подједнако истакну оба краја стиха неминовно за собом повлачи и тежњу да тај поредак

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

будући да је Парапута живо оличење таквога наличја, као и сви они „божји људи” којима је Станковић управо са тим речима у наслову посветио засебну збирку прича.

нехотично не значи рећи и погрешно: нехотично у тропима и фигурама може значити да је спонтаним померањем односа међу речима ухваћен редак а тренутачан утисак. Али чији утисак?

Сличним, понекад и истим речима, заиста се писало о Станковићу више но једанпут. Богдан Поповић, додуше, нигде изричито не вреднује, али вредновање

у овом се случају не замишља као да је стварно обављено, него као оно што је у дубинској структури нужно, или другим речима: оно се аналитички постулира као карика неопходна за објашњавање синтаксичке јединице која се код Станковића одједном

Борисав Станковић управо то често није чинио или, другим речима, чинио је то са приметно малом граматичком дисциплином, што му стручњаци за језик лако могу уписати у „недовољну

Или другим речима: што је на првоме месту - он и ви - потиче из непосреднога говора и доживљаја лика, а што је на другоме месту - њен

Она, другим речима, није симетрично грађена, али је у асиметричности и њена књижевна „душа. За разумевање Магдиног лика важно је и то

Или другим речима: кад Софка не би била лик рефлектор, не би постојала ни продаја куће. Још у раноме узрасту, као девојчица, она је

И пре има симболичку него чисто психолошку мотивацију. Ефенди Мита својим поступком - чак можда више начином и речима којима новце тражи него то што их тражи - све враћа назад, на почетак: показује Томчи да је био и остао недостојан

На страницама Газда-Младена води се једна тиха а упорна борба; не непосредно, него посредно, и не речима, него наговештајима. С једне стране између бабе и Младена, с друге између Младена и Јованке.

управо као „Софка 'ефенди-Митина' не можемо а да не видимо јунакињино осујећивање љубави с помишљу на оца или, другим речима, због оца.

Али је занимљиво да баш одавде почиње причу о Митиној прошлости, па још речима које сигнализују да је ваља довести у везу с тајанственом болешћу и умирањем (што и јесте повезивање по начелу

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Ал’ ти сада већ разумеш Што се реч’ма не казује. Речима се не казује Како тебе грља вила: Речима се не казује Што је твоја душа снила.

Ал’ ти сада већ разумеш Што се реч’ма не казује. Речима се не казује Како тебе грља вила: Речима се не казује Што је твоја душа снила.

Речима се не казује Како тебе грља вила: Речима се не казује Што је твоја душа снила. Речима се не казује Како си нам мио био; Речима се не казује Како си нас уцвелио.

Речима се не казује Како си нам мио био; Речима се не казује Како си нас уцвелио. Речима се не казују Јади, које носиш собом...

Речима се не казује Како си нам мио био; Речима се не казује Како си нас уцвелио. Речима се не казују Јади, које носиш собом... Да л’ бар кажу сузе наше Над прераним твојим гробом?

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

Поређане главе у заборављеном времену Са узалудним мислима и последњим речима Слуте свој лик у мутноме камену. Тражим те у ветру ако те још има Изговорена речи за светове пале Тражим почетак сјај

у својој лепоти Чије порекло у мојој је жељи Да уништен будем тамо где постаје Моја немоћ моја снага која даје Истину речима у лажној повељи.

мала шетња до увежбаним навикама шта њена златна лудост мисао која се премешта из једног света у други кад великим речима претходи пустиња непознатог и натраг које нас изједначише ПОХВАЛА ВАТРИ И Она нема никога осим сунца и

пише она се живи Песма није песма ако није радосна Ко никад није похвалио туђе срце Тај се предао на милост и немилост речима МОРЕ ЗА РАДНИКЕ Док се у твојим стиховима досађују речи безнадежне и на смрт осуђене, ово је море поема која се не

загристи тамни врт У плоду који те лажном гозбом кињи (Сат откуцава Сунце завереницима Нечитке птице Твога рукописа) Речима се завршава пустиња Слепоћа је бела и округла, супротна ноћи Пред безбожном гомилом Мудрост и чедност беже у

опасност која пева Пламен који прозирност проглашава за пријатељство Музикалније птице умакну судбини Али умакну и речима Речи греше песма се ствара Другачије нико није постао песник Свет се дели на оне који су запевали И оне који су

неће бити у људском говору таквих речи којих ће се песма одрећи поезију ће сви писати истина ће присуствовати у свим речима на местима где је песма најлепша онај који је први запевао повући ће се препуштајући песму другама ја прихватам велику

у пакао по неправду На којој се може огрејати МОРЕ БЕЗ ПЕСНИКА Ти чекаш тренутак да се прилагодиш речима Ал нема таквог песника Ни имена потпуно слободног О горко о слепо море Заљубљено у бродолом ЕПИТАФ Уби ме прејака

Петровић, Растко - АФРИКА

Песме црквене, католичке са латинским речима, енглеске ратне и црначке, све су биле подједнако чаробне и узбудљиве из њихових уста.

“ Оне припадају елити покрштених црнаца који читају пропагандистичке брошуре, те се радосно и раскошно ките бљештавим речима без смисла, као крупним бисерним ђерданима од морске пене.

Цео дан издирање на мармитона, брига где је, храбрење овога љубазним речима. Мали је био Лоби, тј. члан најдивљијег племена што се да замислити.

“ Шта каже њина песма? упитао сам младића. У његовим речима није било нимало смеха, као ни у њиховој песми, када ми је објаснио: „Кажу да када је девојка Ме умрла, и заручник

Али онај само бесни речима. Прети, затим скаче, тражећи шта ће да дохвати. Требало је да сам већ окинуо, али не успевам да га нађем на стаклу.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Варош застење, занеми, више це не говори речима већ погледима; на свакоме се лицу може прочитати само једно питање: »Шта ли ће бити«? Такав данас изгледа Алексинац.

— И заиста, ми будемо позвани у двор. Кнез нам рече да ће нам поставити три питања: 1) Треба ли ратовати? или другим речима, треба ли помагати устанак енергично, па ма нас то и у рат увукло? 2) Треба ли це спремати за рат?

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

— Извините, нисам могла одмах доћи... Ви сте мало чекали? — О, ништа! — изустио сам немарно, као да њеним речима не придајем никакав значај. — Чекам свога пријатеља. — Немамо потребе за њим... Нас двоје довољни смо једно другом.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Можда су, многи међу њима добри зналца и када не увек ђаци Хорација, памтили његове чувене стихове о речима које, дабогме, нису вечне: о томе како ће се многе које су данас већ ишчезле једном поново појавити, а друге које су

Наталожило се, прво око осећања и мисли изречених у тим старим текстовима, па онда некако и у речима самим — којима музикалност нико оспорити неће нити може —, много од оних поетичних присећања која су, сама за се,

није ли Везилић код песме Сербије преславна могао можда мислити не на Орфелинов Горестни плач који почиње тим двема речима, него баш на познату химну Козачинскога, која такође почиње тим истим двема речима, само обрнутим њиховим редом (тј.

Горестни плач који почиње тим двема речима, него баш на познату химну Козачинскога, која такође почиње тим истим двема речима, само обрнутим њиховим редом (тј.: Преславна Сербије; текст Козачинскога песме в.

То је, поред неких ситнијих замерки, углавном похвална критика која се завршава речима: „О богатству и красоти н народности мисли и речи, главни и прилагателни нарочито, о лакости, течности, природности,

од М. С. Србкиње, Земун, ИИ, 1862, 77—8), у следећем контексту (тако да сам јој наслов ја дао, а према речима које стиховима непосредно претходе): Августа 14, увече. Данас сам била права кућаница, и то сеоска кућаница.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Моћ у лицу, у осмејку лежи, У речима милозвучним живи; А свемоћност у бистрој је капи Што по лицу притворности веште У одсудном затрепти тренуту.

) КНЕЗ ЂУРЂЕ: Та знао сам га, небрата мога! Разумевô сам подлаца тога И гле, где пустих да ме отрује Речима јетким змија погана?... Па и тог анђела!... Е бог те убио! И на сунце је отров прснуо, Јелисавето, звездо дивотна!

Шта ме призива томе пламену? Шта ме везује? Да није крв Што сам за овај камен пролио, Занесен некад лажним речима: Слободе, независности, вере, народа?... Да нису гробови?... Гробови нису. Погажени су!

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

повељама, нарочито у даровницама манастирима, налазимо уводне одељке исписане црквеним језиком, у којима се бираним речима излаже и мотивише ктиторова интенција да учини богоугодно дело.

Конзервативни црквени поглавари бранили су православно наслеђе оличено у црквенословенским речима и традиционалним ћириличким словима, а већина књижевника и велики део грађанства "отменост" којом се дотадашња пракса

Шаљива прича се појављује у низу флексибилних облика, од хумористичке игре речима до инсценације у којој долази до изражаја хумор ситуације, нарави и карактера.

Унутрашњу форму његових песама одликује сложена сликовитост, склоност ка алегоризацији, фантастика, хумор, игре речима, кованице, маниризам.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

болесник, баци се по половина чесна на запад, исток, југ и север, пету задржи болесник, а шеста се баци на камен с речима: »У камен ударило и више се не повратило!« (СЕЗ, 58, 1948, 356).

Помоћу ње се врача против болести жабине на бравчету, а басма против »поганице« (пробади) завршава се речима: »Купинице, по богу сестрице, скупи (етимолошка магија!) сву муку и болес̓ и погану поганицу!

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Ришкају по церовом забрану, каже, и траже жир. Шкрт је Доротеј на речима и треба ми времена и времена да сазнам све што желим да знам о чопору.

Да црква губи ако се брзоплето лиши таквих људи. Црква не стоји на речима, него на људима. Имамо ли способне и спретне људе, бићемо нешто, имамо ли затуцане занесењаке, остаћемо сиротињско

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Прво га запита строго, да чисто речима пуца, Ко је? Откуд му крила? И што се по селу смуца? Има ли, пита га, оца, и зна ли рођења место?

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

одредити положај звезда који се десио у прошлости, на пример у часу рођења онога којем се прориче судбина, другим речима: израчунати његов хороскоп.

тражење и стремљење ка нечем недохватљивом, високом, савршеном, вечном, нечем што се може само наслућивати, а не да речима описати. А сада је стајало све то, у својој пуној стварности преда мном.

од непуних шездесет година, средњег раста, врло углађених, скоро церемонијалних манира, он нам жели најодабранијим речима добродошлицу.

пријатељице, видети тек идућег лета, а да дотле не бих заборавио шта сам овде све видео и доживео, ја водим збијеним речима мој дневник.

Ја сам више посматрао но говорио, а мој, први утисак о личности патријарховој скицирао у дневнику овим речима. Мелетиус ИВ средњега је стаса, али га његово достојанствено држање, отмен гест и звонки глас чине знатно вишим.

Наста тишина. Јасним гласом и одлучним речима изјави он тада да одбија да ту руљу призна за легалног представника своје пастве и да неће пред њом одрећи се свога

Госпођа нема, да би њихови мужеви могли, несметано пијанчити. Домаћин дочекује сваког госта пријатељским речима. „Умеју ли,“ тако нас ослови, „дубровачки властелини добро да пију?

Коперник је, дакле, имао право кад је тврдио да су путање планета кругови и то већ у самом називу свога дела изрекао речима: „О кружним кретањима небеских тела.

„Ово је, поштована господо, малим речима, велики садржај овога дела. Сматрам за нарочиту част предложити га за штампу као издање нашег Удружења.“ ...

Ја сам, скупљајући своје обрве, а светлуцајући очима, гладно гутао и хранио се његовим речима, а он ме је, међу својих три стотине слушалаца, запазио и разумео. Зато је имао обичај да свој поглед упре у мене.

Два дана иза тога добих пет одговора од њих, који су сви почињали речима: „Жалимо што, засада, нисмо у стању користити се Вашом понудом“. Од барона Питела не беше одговора.

Другим речима, место машинске пушке, ми бисмо употребили неку врсту ракетле. Главно је, при томе, да нам маса избаченог млаза, помнож

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Змајеве песме је, с друге стране, по речима А. Јовановића, потврдила сама култура; оне једнако живе и међу данашњом децом, што сведочи о њиховој естетској мери.

Тридесет година после француског издања школски надзорник Аврам Мразовић (1756–1826) (иначе један од првих Срба, по речима Д.

Тиме је, по речима Огњановића, бачено златно зрнце на, тада још увек неплодно, тле поезије за децу Прва половина 19. века препознатљива

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Он је, додуше, новац давао увек за благородне циљеве, али је и благородност осећао, по речима господина Јоксима, некако као округао или ћошкаст облик.

Чика-Миша се са девојчицом нарочито много бавио, и покушавао и речима и сликама и причама да је премами на цетињске погледе на свет, да је преведе у неку детињску веселост, али је слабо

Мимић је без протествовања слушао шта му пријатељ говори; и смислио да заврши разговор овим речима: — Такво моје држање, чини ми се једини пут да нађем коначну резигнацију и тоталну резигнацију, и да се смирим, и да

” — С тим се речима другога и последњега дана испитивања и срушио у несвест. Тога је дана цела варошица, као на литију, кренула да моли

А кад једе само хлеб уз вино — грчко народно послужење — онда се служи речима писаног грчког језика, лепшим, звучнијим, свечаним језиком нације која има два језика на расположењу.

Попа, Васко - УСПРАВНА ЗЕМЉА

брда ШКОЛА СВЕТОГА САВЕ Седи на врху крушке И нешто себи у браду говори Слуша Како се медоусто лишће Његовим речима моли Гледа Како по брдима ветар ватроносац Његовим речима псује Смешка се И полако једе Књигу господара света И

себи у браду говори Слуша Како се медоусто лишће Његовим речима моли Гледа Како по брдима ветар ватроносац Његовим речима псује Смешка се И полако једе Књигу господара света И дозива гладне вукове Са врха крушке баца им листове Пуне

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

“ И на то је биограф надовезао свој опширан коментар, објашњавајући дубину мисли у овим речима покојниковим. У биографији једног сликара читао сам како је у животу имао тешких неприлика услед сукоба застарелих

трагедију у своме животу, ја сам се увек и доцније распитивао може ли се некако од судбине добити сатисфакција, другим речима: може ли се некако накнадити тај губитак од седам дана који ми је нанело задоцњење. — Може, канфором!

Веле: да би се стало на две ноге, потребно је најпре ићи на четири или, другим речима, да би се човек у животу могао исправити, потребно је најпре да пузи, као што мора најпре поклецнути онај који хоће да

Зар не, зар не би то главу чинило интересантнијом? Ако ви ни при тим речима не приметите бутоне у њеним ушима и не задивите се, ради чега се цео овај разговор и води, онда, разуме се, она ће

Тим речима: „Желим да се бријем!“ мени је изгледало као да сам у томе часу нешто врло крупно казао, као да сам извршио известан

ме је двапут заустављао да не говорим, али ме је председавајући храбрио и терао да наставим, обраћајући се катихети речима: „Ама пустите га, молим вас, да се бар слатко насмејемо!

Има међу речима и таквих које се појављују, à ла Фреголлі, у свима могућим облицима. Изађе професор на таблу и напише реч црно, па

Нашли смо начина да научимо ова краљевска имена, заменили смо у игри оне непознате речи новим и врло милозвучним речима и дали прилике овим силним краљевима да се и од њих може каква корист видети.

“ Сећам се баш, кад је једнога дана наишао Христифор Колумбо, да га је мој деда предусрео речима: „Но, јесте ли чули, ви сте се дали дуго очекивати!“ — Али како је, забога, ваш деда могао дочекати Колумба?

Замислите, другим речима, каква ће изгледати историја кроз пет стотина година, колико ће ту томова бити, колико имена, колико датума и каквих

Хуана: Ах, кад бих смела тим речима веровати! Дон Родриго: Те речи теку са усана и из душе једног племића, коме је реч светиња а за клетва равна вери.

Ви ћете ми изјавити љубав гласно, што гласније; ја ћу вас одбити речима да сам ја удата и часна жена, али ћете ви навалити, па чак покушати и да ме пољубите.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Иако сада нема прилике да се покаже такав јунак, Црногорац је то бар на речима. Он у својој уобразиљи замишља догађаје, види себе како сече лево и десно, те онда и у обичном животу уобрази како је

Шофер свира да му се склоне с пута коморџије и псује на сав глас. Они му одвраћају сличним речима... Замагљеним погледом посматрам спржену земљу и спарушено биље, гледам ситне Анамите и онај њихов презрив поглед, а

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

Ако бих тај нестанак могао поднети, не бих ипак више певао речима: извесне своје заносе бих крештао и дерао у простор.

А пријатељ: ”Господе, он ти вели: Ти знаш да лице твоје штујем! Но речима погрдним које једино сада зна, Речима које чупа из муке своје и сна!“ Виках, виках: За ове речи једино ти смеш да знаш!

А пријатељ: ”Господе, он ти вели: Ти знаш да лице твоје штујем! Но речима погрдним које једино сада зна, Речима које чупа из муке своје и сна!“ Виках, виках: За ове речи једино ти смеш да знаш!

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

— старица се осмехну, а Лепотица узе огледало више да старицу не ожалости, него што је веровала њеним речима. Изненади је, ипак, што старице наједном, нестаде, као да се у дим претворила.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Али револуционарност наше епике није само у покличима, у појединим речима. Ње много више има у садржини, у ликовима и поступцима јунака. Ми смо већ обележили садржину, видели смо главну тему.

Он пресуђује да царство остане Урошу, јер „ђетету је од кољена царство“, другим речима: јер је то јемство да се држава неће распасти.

Истог је мишљења и Пријездина љуба, поносита Јелица госпођа, која једноставним речима — као нешто што се по себи разуме, што је једино природно и могуће — изражава најплеменитији хероизам: Волим с тобом

Према насилницима они су морали бити насилници. Свој сурови однос према Турчину сваки хајдук могао је да оправда речима којима је Вук Мићуновић у Негошеву Горском вијенцу направио разлику између везира и себе: Он је хајдук робља

Он је своје срце слободио речима: Што си ми се, срце, уплашило? Једном си се од мајке родило, а другом ћеш, срце, умријети.

Из њега бије мрак незадовољства, у његовим речима осећа се потмули тутањ велике буне. Али пустимо да о њему говори Вишњић кроз уста Фочића Мемед-аге: Куд гођ иде, све

Каж'те мене кад ће Кулин доћи? Кад ће доћи, да се њему надам? А гаврани одговор завршавају речима: Српска војска турску надвладала.

То је прави двобој речима, изведен изванредно вешто и снажно. Те речи делују као мачеви. И док би гавранова црна крила и грактање људским гласом

имају везе са садржином; такви су: „Још зорица није забелила“, „Честе књиге иду за књигама“; затим они који почињу речима: књигу пише, вино пије, кад се жени, коње јашу, славу слави, храни мајка, рано рани, бога моли, протужио, разболе се,

наш народни песник — и то је његов најкрупнији недостатак — многе и многе ситуације изражава увек на исти начин, истим речима. То су, у ствари, окамењене формуле које се понављају из песме у песму — као и стални почеци и поређења.

на један те исти начин дочекује више лица (обично оних које је писмима позвао), или кад се ма која ситуација истим речима више пута казује.

“ снажно је истакнут страх који је изазвала Маркова појава и који је изражен речима: „Сад уступи, љута Арапијо!“ У другој Иво каже поводом сукоба са првом потером: Од њих нико не остаде, мајко, од нас

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

— Јевдокијо, црна друшке Јевдо, твојега ти Манчу, ете, турише у новине!... — тим речима је поздрави једно јутро комшика њена, Таска. — Туго-о-о! — викну Јевда преплашено. — А зашто га турише?

Тада би обично Мане испружио шију из оног свог малог дућанчета, као гуска из гушчарника кроз летве, и ословљавао би је речима, као што се обично деца ословљавају; а затим би је редовно запитао за њену старију сестру, Костадинку, прву лепотицу у

Био је утучен и неутешан. Тетка Дока га је најпре изгрдила, а после тешила утешним речима: да се не брине, да не очајава, а нарочито нека му није ни најмање криво што је она тако прошла, јер им, вала, ни она

Другим речима, ту је изнета једна јалова мисија г. Ратомира, директора новина. Целога тога дана — док се још код хаџи-Замфирових

Ратомир је, тако рећи, пре излетео одатле него што је ушао... Али га то није много заплашило: тешио се што се само на речима свршило а није добио, као што је могао, ниједну столицу у главу или саксију у леђа. Одатле је г.

дан, лила сузе, клела свет, али и себе, јер је у души осећала да је сама дала повода оним својим држањем и увредљивим речима којима је увредила једну искрену и њој тако предану душу човека који јој сада опет у машти изиђе пред њене умне очи и

Јасно је као дан било да је Јордановица циљала на Ману, да је другим речима хтела рећи: Како сте дробили, тако и кусајте. Она сумња на Мана.

Па не само да се задржао на хвали речима него је и делом доказао да га цени: поручио је преко свога човека једну Богородичину икону да је Мане окује у сребро,

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности