Употреба речи римљана у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Један од првих и древних Римљана утишава бунту свега разјаренога народа чрез басну трбуха и прочих части тела. Млади Херкулес, настављенијем Атине (то

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

три грације (Аглаја — сјај, Еуфросина — веселост, Талија — обиље) — богиње чари, лепоте и љупкости код старих Грка и Римљана Ћеф (арап. ћеиф) — добро расположење, радост, весеље ћурдија (тур.) — кратак крзнени капут Улан (пољ.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

погледе на словенску прошлост; Римляни славенствовавшïи (Будим, 1818), где је хтео да изведе сродност између Римљана и Словена; Буквáръ славéнскій трïазбучный (Будим, 1812), где је изложио своје погледе о словенској азбуци и правопису;

Хиљфердинга [И—ИИ, 1857—1860], Разматрања о узроцима величине Римљана и њиховога опадања од Монтескјеа, 1866.) Сав тај посао Милићевић је радио без стручне историјске, географске и

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

онде; тим већи беше утисак што га је на Коперника учинио Колосеум, некадањи Амфитеатер Флавиум; та највећа грађевина Римљана.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

) Ћериме!... Тамо на крају Стамбол-капије, Баш где се види онај одронак Гробнице давне неког Римљана, Данас ћеш једну главу видети. Дивна је глава оног ђаура Што је на коцу волô погинут Него променит веру Христову.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

— Шта с’ оно изгребено види на обали десно? Пут је то, древних Римљана дивно дело, Њим’ су проходали прости и силни, храбри и слаби, Другима да стрелом смртну зададу рану. Гди су сад ови?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Вења, смрека, смрековина, клека, боровица, пупољица. Упор. П. Софрић, 60. Као и код других народа (‹Индијаца, Грка, Римљана, Талијана, Немаца, Лужичких Срба) в. Софрић, 60 ид), и код нашег народа в. има изванредну апотропајску моћ.

коцем (СЕЗ, 13, 447; ГЗМ, б, 161. О сличној одбрани од мртвачких демона, код Грка и Римљана, упор. Е. Рохде, Пѕyцхе, л, 2373, и Е. Самтер, Гебурт, Хоцхзеіт унд Тод, 73 ид).

Орах има хтонични карактер и у веровањима Грка, Јевреја, Римљана, Талијана, »и према томе може се само очекивати да његов плод служи за храну хтоничним демонима«.

Код нас, кад млада уђе у свој нови дом, младожењин брат просипа орахе (који бивају разграбљени као некад код Римљана). ОРАШЧИЋ Муѕкатнуѕѕ (мyріѕтіца моѕцхата›. Орашчић. О.

О. Группе, Гріецхіѕцхе Мyтхол. у. Релігіонѕгеѕцх., 890), а такође и код Римљана (Ливије, 1, 51, 9; 4, 50, 4), да се по гробљу сади трње. Тако се понекад поступа чак и са сеновитим животињама.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Врло образован, широкогруд, весео, помало и даровит човек. Писао је песме, заносио се генијем старих Римљана, историју и књижевност старог Рима знао је сјајно, често је с правим полетом проповедао, и онда му је глас одавао

Понекад је малчице више пио. [„Од муке што нема више старих Римљана”, говорио је извињавајући га, пријатељ његов господин Јоксим.] Али је зато врло мало јео. Чувао лепи свој стас.

Зашто свет мрзи Јевреје? Та мржња је чист порок људски!... Када год су настајала гоњења Јевреја, у време Римљана, у Средњем веку, па и данас, нису гониоци могли да укажу на неки неморал или нечовечност Јевреја.

Рече му један ученик: — Па ви сте, господине професоре, нама са одушевљењем говорили о спаљивању код старих Римљана. — Јесам. И то је сад прилика да научите да су одушевљења, сирота наша одушевљења, непоуздане ствари.

Постојао је у доба Римљана; има и сада остатака од утврђења римских, и познијих против Турака подизаних; лежи на великој пловној реци; — али је

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Знаду колико је фамилија велики и мали и средњи богова код Грка и Римљана било, а не познају средства која би њиово и њиови ближњи благополучије подигло и подрањавало.

Призиваније гласи овако: Ти, која си код Чивута од Ноја, код Грка од Бахуса, код Римљана од Силена, а код Србаља од Краљевића Марка пофаљена и представљена да срце човеку веселиш и свевозможном храброшћу

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

и други написали неколико школских задатака, којима се вековима убијају у главу младе генерације, ови остаци старих Римљана и Јелина, професори, сасвим би изумрли. Латински и јелински сматрају се данас као мртви језици.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

) ИНДИКТ СЕПТЕМБРА То је постало понајпре од Римљана започетак лету од овога месеца. Индикт казује се — повељивање, римска заповест од ћесара њихових.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности