Употреба речи роткве у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Све је то у другога друкчије! Вала само сести па гледати сехира. Дође један, нуди те што може љубазније режњем роткве; други те нуди сланим бадемом; трећи ти се жали на музиканте што свирају чардаш, а он им наручио: »Сећаш ли се оног

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Ето, на пример, сад с тобом! — Роткве! У хиљаду пута ниједанпут, па — ништа! А једанпут, па — закон! Мени криво што он не пристаје у моје лудовање.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

сочиво као јато скакаваца, цвекла пада на теме, патлиџани ударају по образима, бамија, кромпир, спанаћ, зеља, роткве, ротквице избијају на нос, и све то засуто бибером, ловором, капром, анисом и натопљено зејтином од маслина.

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

И ето, видиш, имаш да бираш шта више волиш: жену или класу? ЧЕДА: Ја бих највише волео жену с класом. ВАСА: Роткве теби стругане, ти хоћеш лубендињу? ЧЕДА: Чекајте, нисам вам све ни казао. Још више бих волео жену са две класе.

ВАСА: И то сам му казао. ЖИВКА: Па шта вели? ВАСА: Ићи ће он и у Ивањицу, али ће повести и жену. ЖИВКА: Роткве му стругане! ВАСА: И то сам му казао. ЖИВКА: Шта? ВАСА: Па то: роткве њему стругане.

ЖИВКА: Роткве му стругане! ВАСА: И то сам му казао. ЖИВКА: Шта? ВАСА: Па то: роткве њему стругане. ЖИВКА: Мисли он да му ја не умем и ту доскочити.

Нушић, Бранислав - СУМЊИВО ЛИЦЕ

АНЂА: Шта ћу, шта могу, кад га она не трпи, каже: личи јој на петла. ЈЕРОТИЈЕ: Роткве њој стругане! А шта би она хтела! И ја сам личио на петла кад сам тебе узео, па шта ти фали?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

В. Цер. ЦВЕКЛА Роте Рüбе ‹бета рубра›. Цвекла. Сок од ц., заједно са соком од роткве и шаргарепе и жутим шећером, лек од великог кашља (СЕЗ, 13, 1909, 344). ЦЕР Зерреіцхе (qуерцуѕ церріѕ). Цер.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

А окружни начелник, то ће свако признати, представља ипак нешто више од једне роткве. Нарочито је мене лично бунило питање: Што ће ми то да знам како се ротква зове латински?

Рапхануѕ ѕатівуѕ, јер кад бих тако тражио, ресторатер би ту порцију наплатио четири пута скупље но кад бих му потражио роткве.

“, онда би то још могло значити: „Господо, вама који верујете да у демократији лежи морална снага једнога друштва, роткве вам стругане!“ Дакле, кад су те латинске речи толико неупотребљиве, не разумем зашто их учити?

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

упадао најприје у своју њиву, другог дана у Стричеву, па у Мачкову и тако редом, брао кукуруз, копао кромпир и чупао роткве и слатку репу. Све је то трпао у двије старе вреће мајстора Мачка, па су он и Вањка Широки носили у логор.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности