Употреба речи седмо у књижевним делима


Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Можда сам мало онако, а можда сам и кукавица. Сада је овај рекао да сам кукавица, а Рашида ме је посматрала као сто седмо морско чудо. Тај наш луди план о острвима Јужнога мора! А шта ако од тога не буде ништа?

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

) - Негде нас одвеј, пахуљо шумна, врати нам лица. Голи, и празни, крећемо кротко, основе друге Божија потко! Седмо певање Издише пејзаж. Губи се мрење с Реке живота.

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

АГАТОН: Па и ниси. МИЋА (показује цедуљу): Ево, баш нешто рачунам, па излази да сам му седмо колено. АГАТОН: Што каже Сарка, девета рупа. МИЋА: Е, па онда, ја бих могао да узмем ову девојку за жену?

МИЋА: Ја, разуме се, делим са вама жалост као рођак или, ако хоћете право да вам кажем, ми нисмо тако близак род. Седмо колено. О, то је тако далеко да се може сматрати као и да нисмо род. ДАНИЦА: Утолико боље!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

прво, говорни изрази; друго, пословице; треће, питалице; четврто, казивања; пето, говорне игре; шесто, говорништво и седмо, приказивања.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Шесто је звезда Зевсова; ено је онде на југу. Седмо је звезда Кронова која лежи мало даље, на десно. Идућих ноћи пратићемо кретање тих покретних звезда у односу на звезде

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Последње, седмо Мишићево сазнање за нас је овде интересантније, а у његовоме тексту оно је као прво по реду и кратко формулисано: „да

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

његовом источном рају исправила се у плави ваздух његова бела мраморна светиљка - виша но што је Кеопсова пирамида, - седмо чудо света, која доби име по месту где је подигнута, па га онда даде свим осталим светиљкама мора.

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

У августовском небу све су му биле исто лепе, у сваку је био заљубљен, за сваку спреман да се у седмо небо попне или у црни пакао скочи.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

); седмо, устаљеност форме, постојаност стилских средстава као израз властелинске тенденције за одржањем феудализма.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности