Употреба речи сиса у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Ја се не могу с њима борити! Па кад то не могу, могу му се мало умилити; а умиљато јагње и две мајке сиса!... А Крушка?... Крушка, брате, као да није Турчин! Ето, реци и сам! — Готово, вала... — потврди Иван.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

— Да узмемо Иконију! — викнуше сељаци. — Добро! — рече поп. — Али дјетету треба сиса. Станоје Глувић стидљиво изиђе напријед: — Да простиш ти, попо, и ви, браћо, ви сви знате да се моја домаћица прије

Африка

Из колибе одговара мушкарац дубоким баритоном. Н. му говори бамбара: „Доњи, дони–сиса–тара!“ Н-ов глас је тих, отегнут, са ћутањем између речи и речи; убедљив и претећи.

) Воле реч: парадоксал; „с смен е парадоксал“, место „парфе“. И опет? „мусје, ле Сиса манз ди мерд, ну не манзон к де ла клеве“ (Сиса једу..., ми једемо само цркле пацове).

И опет? „мусје, ле Сиса манз ди мерд, ну не манзон к де ла клеве“ (Сиса једу..., ми једемо само цркле пацове). Не кажу никада: „лесе,“ већ: „позе“.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Идући његовом селу, неким шумским путем, онако мали, био се заморио и поче да моли мајку, да сиса. Обичај је био, у то време, да се деца доје, дуго.

Волем га! А ти, Петро, не смеш поганити дете и давати му да сиса. Јер ћу те умлатити! На то ће његова мајка: Док не легнем нећу му дати!

Али, кад дође вече, навали опет да му да, да сиса! Његове ујне муку су мучиле да га заговоре. А деда му даваше по коју ситну парицу да га залаже.

Тада га однеше у вајат. Сутрадан, памтио је то, смеју му се ујне, како је тражио, у сну, да сиса. Ја се томе надала, па сам обукла кожух и закопчала!

Кад би нешто рекао и завршио реченицу, имао је обичај да сиса зубе, чујно, као да се опекао. Рекао је Павлу да од њега очекују да каже царици, у име свих њих, да они не желе да

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Дете које прогледа чим се роди, кажу, биће бистро, а оно које одмах узме да сиса, биће јешно, крупно и дебело. Ако је новорођенче веома црвено у лицу, биће љуто.

) ноћу напада људе, а још више нејаку, малу деду, притиска их, зауставља им дах и сиса им крв. „На дјетету се море лахко познати, када га мора притискује: изиђу му по прсима модрице и отечено лице.

које има „јако сириште“, бити отпорно, снажно и да ће постати велики јунак. Такође и у Босни верују да дете које „сиса кроз више година... да то дијете јунак мора бити“.

Дете се обично доји годину или две дана, каткад и дуже. „Дијете сиса код православних, ако мати не понесе друго дијете, до трећијех часнијех поста.

Гори, пише Атанасије Петровић, „нису ретки случајеви да се дете одбије у четвртој па чак и у петој години, а некад сиса док се само не одбије“. Дешава се да дете има и пет година, да већ чува козе, па кришом од света иде кући да сиса.

Дешава се да дете има и пет година, да већ чува козе, па кришом од света иде кући да сиса. У Нишу, бележи Миодраговић, неко дете је сисало све до своје дванаесте године.

Из истог разлога дојке се мажу још и паприком или бибером да би се дете ољутило и да више не би тражило да сиса.²⁶ Овако драстичне, сурове методе одбијања од сисе вероватно су повезане с веровањем да ће дете, које се после

(Новаковић, С., СНЗ, с. XВИИИ) — Марко плужи деветорим плузим. Свак се чуди, како Марко плужи (мисли се на дете које сиса на девет млазова). (Новаковић, С., СНЗ, с. XВИИИ) — Ни крив ни дужан везан, а живо му месо у уста мећу. (Новаковић, С.

Скоро половина загонетака о деци односи се на дете које сиса. То није случајно. Очигледно да овом упечатљивом и чудесном сликом детета на мајчиној сиси, загонетка усмерава нашу

како се у загонеткама појављује, јесте превасходно пасивно биће; оно немоћно лежи повијено у колевци и може једино да сиса и плаче.

Обрадовић, Доситеј - ПИСМО ХАРАЛАМПИЈУ

ЈОСИФЕ ФТОРИ, мили владетељу, Сунце света и благодетељу! Блажена мајка која ТЕ родила, Света сиса која ТЕ дојила!

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

Паучином си сапет у крили', гмизави паук по теби мили, шеће се по твом срцу стрвену, сиса ти плаву крв и црвену, а ти зар живиш, зар очекиваш?

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

Између неба и воде постоји ваздух и он тежи по води, набира је. Он сиса влагу из воде, кроз влагу пројектује месец, дугуљасто издужен.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

зграду, а то му мајка мијеси хлеб, а пребацила десну сису преко лијевог рамена, а лијеву преко деснога, те он остраг сиса. Онда цар рекле: „Међер, обила мајка родила обила јунака“.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Која воћка само једном цвати, а у вијек рађа. 52. Ко пјева, кад други људи плачу. 53. Крава риче од Босне, теле сиса од гараве. 54. Кући иде,. а .у гору гледа. 55. Кући идеш, а Богу се молиш, да никога у кући не нађеш. 56.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

— Колики је! Одакле се извуче, бога ти? Хајде, вуци, шта чекаш. Још неки месец па ћуја тебе ракијом. „Леви“ неће да сиса. Главица му се млитаво клати. — Од подне му није Добро. Зови сутра попа да му очита молитву. — Не треба њему молитва.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Кажу — не шалим се — озбиљно тврде: човек осећа, све осећа како по њему мили, пузи, сиса, гризе, гамиже, лиже.“ И сав се тресем од лудачког смеха, и страсно се наслађујем његовим мукама, најгрознијим које

Петровић, Растко - АФРИКА

Из колибе одговара мушкарац дубоким баритоном. Н. му говори бамбара: „Доњи, дони–сиса–тара!“ Н-ов глас је тих, отегнут, са ћутањем између речи и речи; убедљив и претећи.

) Воле реч: парадоксал; „с смен е парадоксал“, место „парфе“. И опет? „мусје, ле Сиса манз ди мерд, ну не манзон к де ла клеве“ (Сиса једу..., ми једемо само цркле пацове).

И опет? „мусје, ле Сиса манз ди мерд, ну не манзон к де ла клеве“ (Сиса једу..., ми једемо само цркле пацове). Не кажу никада: „лесе,“ већ: „позе“.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Србина, Мати ми је Српкиња, Српског оца кћи, Оца си ми дојила, Српска мајко, ти: Срб Србина родити, Српска сиса дојити Мора новог Србина, Правог Србина.

гласи: Мати ми је Српкиња, Српског оца уд; Оца ми је дојила Српске мајке груд: Срб Србина родити, Српска сиса дојити Мора новог Србљина, Новог Србљина.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Најпре је била мала гизделинка, мршаво девојче без сиса и кукова, штап без огранка. Чим је почела пупити и надолазити као хлебно тесто кад се у њега стави пена од шљивове

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

муж), бабо (м. отац), љуба (м. жена), чедо (м. дете), двори или кула (м. кућа), дојка (м. сиса), и неке међу њима (љуба, двори, на пример) свакако су лепше од речи истог значења које се употребљавају у обичном

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

ПУТ Кад на небу међу звездама има једно скупа сабрање малих звездица штоно се зову млечне капље од богородичиних сиса, — пут на небу млечни то се нариче.

Та, право да јоште славније су саме сисе њене пуне с млеком, и колико јој је капљи кад из сиса узалуд откануло млека, толико горе има уједно скупљених звездица...

Од то доби, тим млечним горе путем кроз капање од богородичиних сиса, многа крштена дечица од сиса помрла понајвише, туштена к небу врве тамо одлазећи мирно Од ваздушних оних црних

Од то доби, тим млечним горе путем кроз капање од богородичиних сиса, многа крштена дечица од сиса помрла понајвише, туштена к небу врве тамо одлазећи мирно Од ваздушних оних црних кнезова.

А дијете, што зна има ли што млека, нејма ли ништа, хеле, оно сиса и вуче са студени му устанци разгрева гмеждећи виме. И опет штогод повише поизвуче себи млека.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности