Употреба речи скадар у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

неких делова Старе Црне Горе; не дакле цела, јер су јужни делови Црне Горе, нарочито у новије време, упућени на Бар и Скадар. Међутим је карсна Бока врло сиромашна и не може од својих производа живети.

Захваљујући углу који чине јадранске обале Дубровник је, као и Скадар, приморска тачка најближа средишту Балканског полуострва и његовим уздужним путевима.

Овде се нарочито стичу све трговачке линије далматинске обале. Сплит, Дубровник, Котор, па и Скадар и Драч, зависили су у трговачком погледу од Трста и Ријеке.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Иза језера назријеше Скадар. Над њим се наслагала, једно за другим, голема брда, као какве исполинске љестве које воде у вјечито плаветнило!

Јанко се не могаше начудити. Крцун му наведе ријечи краља Вукашина Видосави љуби Момчиловој: „А какав је Скадар на Бојани!

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

Та што беше саплетена Вол’о би ју ја расплести Но у Скадар паша бити. Та што беше нељубљена Вол’о би ју ја љубити Но у Стамбол царовати!“ 211.

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

гласом кажује) Кад се справљах из Бара овамо, док ево ти једнога каваза ђê од паше за мене дошао; поведи ме на Скадар везиру.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

А какав је Скадар на Бојани! Кад погледаш брду изнад града, све порасле смокве и маслине и још они грозни виногради; кад погледаш стрмо

песама које Зоговић наводи само је Женидба краља Вукашина везана за брдовите (односно песничке) области (Дурмитор и Скадар), песма Марко Краљевић и Бег Костадин је географски неодређена, а остале три: Женидба Душанова, Сестра Леке капетана и

А какав је Скадар на Бојани! Кад погледаш брду изнад града, све порасле смокве и маслине и још они грозни виногради; кад погледаш стрмо

Мрљавчевића: једно бјеше Вукашине краље, друго бјеше Угљеша војвода, треће бјеше Мрљавчевић Гојко; град градили Скадар на Бојани, град градили три године дана, три године са триста мајстора; не могоше темељ подигнути, а камоли

Кад то зачу Вукашине краљу, он подвикну Рада неимара, Раде викну три стотин' мајстора: гради краље Скадар на Бојани, краље гради, вила обаљује, не да вила темељ подигнути, а камоли саградити града!

вина, више урметина, доста има бијеле вшенице, — красну земљу, што је љепше нема; а он даде сину Иванову грдну земљу Скадар на Бојани, а у коме никад ништа нема, но се легу жабе и биволи, и имаше соли суторине.

Како ми је казивао, он је ослепио у младости од богиња, и потом је ишао не само по целоме босанском пашалуку него и у Скадар, те просио певајући уз гусле.

2 Скадар није био у Вукашиновој држави. Поводом стиха Момчил’ има коња Јабучила Вук каже: „Приповиједа се да је онамо негдје у

сабља на којој су насликане очи. Именица краљ у овој песми има двострук вокатив: краље и краљу. 3 Скадар је подигнут много пре него што су живели Мрњавчевићи (који се у овој песми зову Мрљавчевићи).

— А код Албанаца „се прича о Роси који је градио Скадар, а није могао да га огради, па узидао своју сестру Фа, и она га замоли да јој остави рупу у зиду, да доји своје чедо,

сјати — сјахати сједати — посађивати: Сву господу за софру сједао сјести (кога) — посадити сјетовати — саветовати Скадар — град у Албанији скела — на води оно место где се превози преко ње; чамац којим се превози преко воде скелеџија —

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности