Употреба речи скопља у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Првој су аустријски цареви слали захвалне грамате, јер је помогла ђенералу Пиколоминију, да продре до Скопља, у Турску.

Неки Шејтани, Албанез. Са Србима се, кад је аустријска војска почела да се повлачи, од Скопља повлачило и доста Албанаца, који су се населили, међу Србе, у Срему, а пошло их је доста, уз Србе, и Хорвата, и у

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

јужно од Островског језера, и дугачак појас турског становништва који се простире, без прекида, од Дојрана до Скопља и који је у току векова раздвајао источне групе (састављене поглавито од Шопа) и западне групе централног типа.

варијетету; затим на горњој Морави (око Гњилана), па у околини Ниша и Врања и у скопској области; на истоку од Скопља према Кратову, на западу према дебру и на југу према Прилепу.

поклапа са зоном турског становништва, која се од Дојрана пружа на север, источно од Вардара, и допире скоро до Скопља. Најјасније изражена у Македонији, та се психичка граница може пратити и даље на север све до Дунава.

Њему припада и становништво око многих притока Моравиних и Вардарових, као: долине Треске близу Скопља, чији се слив зове Пореч, затим становништво долина Маркове реке, Пчиње са Кривом реком, сливова Бабуне и Тополке

Тешко је тачно утврдити одакле овај варијетет на северу почиње, јер идући од Скопља на југ не наилази се на јасну границу.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Такође се магија за плодност врши у пролеће на дан првог марта који, се у околини Скопља назива „летник“, јер се раније сматрало да тада започиње ново лето.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

– лакат , плакат – сакат , шустер – лустер , џокеј – океј , путер – скутер , чавче – мравче , регистар – бистар , Скопља – копља , Сланкамена – рамена , Сиска – диска , Фрушке – крушке , фарса – Марса , клекиње – мекиње , сребра – ребра ,

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Од XИВ века, склањајући се од турске навале, Срби су свој центар стално повлачили ка северу: после Скопља, крајем XИВ века, такав центар постао је Крушевац, у XВ веку Смедерево. На крају XВИИИ века такав центар је Беч.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

НАШ БОЖИЋ Море, какав сан? Недеља ево има како се не спава. Те Божић дошао до Скопља, сад је у Прешеву, па у Билачи, и све ближе и ближе к нама. На веригама осушени врапци већ се троше.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Теретило ме је једино то да сам у џепу носио мараму, од свиле, у националним српским бојама, са сликом Скопља. Те џепне мараме биле су, тада, у Новом Саду велика мода.

лисмо којим ми је позориште из Београда одбило драму Проклети књаз, и једиу тробојну мараму, у белом пољу са сликом Скопља, какве су онда биле јако у моди. Све је данас смешно.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Доводили чочеке из Скопља, метере, зурлаше из Масурице, и Циганке и то не праве, ове из вароши, из циганске мале, него тако зване Ђорговке,

као старији, једнако седи код куће, пошто је млађи брат био вечито болешљив, и ма да се био оженио првом лепотицом из Скопља, из неке упола грчке фамилије, ипак он, једва издржавши неколико месеца брачнога живота, продужи тобож своја путовања

Петковић, Владислав Дис - ПЕСМЕ

Загрлисмо Србе с Косова и Скопља, Велеса, Прилепа, Битоља и Дебра; Оживесмо прошлост, мачеве и копља, И круне и митре и побожног себра.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Тако, нпр., у граничној планини између Јања и Скопља, познатој под именом Крива јелика, сматра се да је расло огромно дрво које се звало тим именом, по чему је и поменута

Чак се ,зна̓ и мјесто, односно пањ, гдје је расло то дрво. Путници који иду у Скопље или се враћају из Скопља у Јањ, одмарају се на том мјесту и бацају на нега по једну грану, да их леђа ,не боле̓« (ГЗМ, н. с., 26, 1971, 67).

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

августа 1806. мједен — бакаран мјендел — бадем Млав — планина између Скопља и Качаника млечанин — млетачки дукат млого — много мљезиница — мезимица мнити — мислити Момчило војвода — в.

Ршумовић, Љубивоје - МА ШТА МИ РЕЧЕ

КИРИА Прекјуче у животу У свом селу На плоту Нађох протестну ноту СТИГО ЈЕ ПРОБИСВЕТ НЕКА СТИСКА У околини Скопља Баве се бацањем копља Та љубав жарка Можда им је остала од Краљевића Марка А можда им је бацање копља Тренинг за

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности