Употреба речи скопље у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

У овој су области и престонице српске државе немањићког доба, као: Скопље, Призрен, Приштина. У њима су се, као и у Серу, држали „сабори“ српске земље или „сабори српски“.

једна песма, слична оној из Вукове збирке, у којој Марко Краљевић познаје очину сабљу, свог оца, „Вукашине од широко Скопље“, али су у њој зачудо измешани догађаји Косовске и Маричке битке.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

мотив у приповеткама јужноморавског фолклорног подручја“, Реферат XИИИ конгреса Савеза фолклориста у Дојрану 1966, Скопље 1968, с. 345—361; Нушић, Б., исто, с. 123—124. ¹³⁹ Бошковић-Матић, Милица, исто, с. 179. ¹⁴⁰ Ђорђевић, Т. Р.

Ђорђевић, Т. Р., „Чиме се све човек може заменити“, Јужни преглед, 3, Скопље 1932. Ђорђевић, Т. Р., „Чудновате љубавне чини“, Наш народни живот, 1, Просвета, Београд 1984. Ђорђевић, Т. Р.

Киселиновић, Ђ., „Обичаји у Преспи“, Јужни преглед, 6, Скопље 1928. Кларић, И., „Пород, женидба, смрт (Краље у Босни)“, ЗНЖОЈС, 27, Загреб 1930. К. Л. П.

Тановић, С., „Зли и тајанствени духови противу човека“, Јужни преглед, 1, Скопље 1932. Тановић, С., „Домаће васпитање у Јужној Македонији“, Зборник ЕМ 1901—1950, Београд 1953. Тарнер, В.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

И сан толиких нараштаја српских постао је јава, славна места историје српске, Косово, Призрен, Пећ, Скопље, Прилеп, опет су враћена Србији. После пет стотина година извршено је потпуно ослобођење српскога народа од Турака.

Симовић, Љубомир - ЧУДО У ШАРГАНУ

ИКОНИЈА: Не вреди ти ни то. Ако иде, на пример, за Ниш и Скопље, шта ти знаш где он силази? У Младеновцу? У Параћину? У Ћуприји? И шта ако преседне у Лапову?

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

“ А они се око њега силно раздрагали, смеју му се, соколе га, бодре. И све тако док не спази Скопље, кад сви умукоше, јер Јаћим понова завришта: „Где си, каже, душо наша, жељо жива?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Чак се ,зна̓ и мјесто, односно пањ, гдје је расло то дрво. Путници који иду у Скопље или се враћају из Скопља у Јањ, одмарају се на том мјесту и бацају на нега по једну грану, да их леђа ,не боле̓« (ГЗМ,

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Отишли смо у Скопље неколико дана пре почетка свечаности. Са свих страна пристизале су поворке, долазио је цвет племства да увелича

Станковић, Борисав - КОШТАНА

МИТКА (упада бесан): — родија! И неће да се роди. Зар мене бре да убијев? Мене? Што ги још у турско време, по Скопље, Солун, Серез, куда ме онај мој брат праћаше по трговину...

Још ми за лепотињу и убавињу срце гине и вене! Аха!... Пој Коштана, како к’д се од Каракуле на Билачу, Прешево и Скопље удари. Ноћ летња. Шарпланина у небо штрчи, а испод њума легло пусто и мртво Косово. Друм широк, прав, царски.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Убрзо после тога Турци су ставили под своју контролу земље Вука Бранковића: „Скопље су му одузели и од њега начинили своју војну базу према Србији, Зети и Босни; у остале важније његове градове,

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности