Употреба речи славонију у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Темишвара одговарала је на то да сви они, који се селе, нема шта више да траже у Темишвару, него нек се врате у Срем и Славонију, па нека тамо чекају, под шатором, док им њихова Росија не пошаље царске саоне!

Команда, да их сломије, нуди, сад, и статус милитарни, онима, који неће у паорију, под условом да се врате у Срем и Славонију. Створиће се забуна око Трифуна.

Олујина селидбе, која је била опустошила Темишварски Банат и Поморишје, још није била стигла у Славонију и Карловачки генералат.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Срби, који чине готово две трећине јужнословенског становништва, продрли су миграцијама у Хрватску и Славонију, у Далмацију и у јужну Крањску. Јако су се измешали са Хрватима, а чак донекле и са Словенцима.

је Ријека била почела постајати све више и више пристаништем за велики део панонског басена, нарочито за Хрватску и Славонију.

Али су Турци ускоро заузели Славонију (1536. год.), која је под њиховом влашћу остала до 1699. године. Крајем XИВ века су почели притицати у јужнословенске

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

У ово село је дошао право са позорнице. Као глумац прошао је доста света: Далмацију и Славонију, Банат и Бачку, Срем и Србију.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Мени није мрско било путовати; но, једва би[х] чекао да дођем у манастир да читам житија. С њим сам обишао сав Срем, Славонију и Бачку. Он је свуд био добро примљен за своје весело и, у исто време, препоштено опхожденије.

Ударимо на Осек, пређемо у Славонију и, идући к Пакр[а]цу, у једном селу случи нам се нешто чем се нисмо надали. Чујемо у једној авлији песне и разговор

славним у нацији нашеј генералом Микашиновићем и с његовом госпођом (с којима сам и једно путешествије у Хорватску и Славонију к топлим недалеко од Пакрца водама | учинио) многе сам веселе и блажене дне провео дајући, при њима, двема прекрасним

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Добивши битку на Крбавском пољу (1493), а затим битку на Мохачу (1526), Турци су убрзо заузели западну Славонију с Пожегом и читаву јужну Хрватску, осим градова у Приморју, које је добила Венеција још у првој половини XВ века.

после пада Босне (1463) и Херцеговине (1482) нису хтели да остану под турском влашћу, него су пребегли у Хрватску и Славонију. У почетку они су се звали пребези и чинили су посаду пограничних тврђава.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности