Употреба речи слободи у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

грабежа жеђа, неразумна освета — колику су витешку и сродну кров пролиле, која би дужна била самом отечеству и општеј слободи посвећена бити!

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Па чему овде служе шапе и кљове? Чему овде служе канџе и крила? Орао, који лебди као вага у висини и слободи, да ли зна чему служе брзина и снага у кавезу један ипо са два? Је ли јелен и у кавезу јелен?

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Колико ме капетан слободи, ја једнако џелата погледам. Док једно јутро дође мој поочим, капетан новски, брзо иде и нагло повика: „Муштулук,

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Тако, као одјек у самотну гору, Вратиће се путем који мени води, Твој дух, сав окупан у вечној слободи — Као црна птица у сунчаном мору.

Африка

Чим се уђе у савану мења се и становништво. Села, која су била угушена између шуме и стазе, овде прже на сунцу и слободи своје кућице купастих сламних кровова.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Говорило се да су ово рајинске навике и наслеђе из прошлости и да ће се са животом у слободи изгубити све ово варварство. Да видимо, шта се догодило.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

⁴ Тамо где је све подређено части, слави, слободи и јунаштву као највишим вредностима, „нема интимног живота, никада се не говори о љубави, осим ако им се та реч у сну

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

тренутку, изазвало буру негодовања: циљ сваке службене педагогије, и данас, јесте подучавање реду и послушности, а не слободи.

ваља имати на уму, па да се наруши уметников посао и да се у њ унесе нешто сувишно и несавршено, што већ не одговара слободи и унутрашњој нужности визије.”5 Пресуда се чини добро заснована.

Другарство, саосећајност, пожртвовање, љубав према правди, слободи и истини, солидарност са пониженима и увређенима, мржња према насилницима — најважније су моралне и људске вредности

Непоштовање поробљавајућих друштвених норми уздиже се и слави. Љубав, пријатељство, смисао за жртвовање и оданост слободи, као одлике одважног и одговорног човека, па и детета, отргнуте су од владајућих структура и предате јединки, да се за

Ток наше дечје песме тих је година био такорећи пресушио; Радовић ће јој удахнути свежину, вратити је слободи и игри. Вечити песнички идеал — прочишћавање атмосфере у којој би речи могле да блесну пуним сјајем и значењем — ту је

)19 Доколице су то и којештарије само у односу на владајуће књижевне стандарде. Али доколица нас може поучити правој слободи; кроз њу се у потпуности саживљавамо са светом, упознајемо чисте облике и гола значења.

Поповић ту разлику не види. Научити се слободи Гардијски потпоручник Рибанац је, у тежњи ка разбијању свих навика и калупа мишљења, отишао врло далеко, може бити

Зар се између једанаесте и петнаесте године тако радо размишља о домовини, о њеној херојској прошлости, о слободи, о срећној садашњости и још срећнијој будућности?

све ту мање-више иде као подмазано, тече као вода ладна, само је тешко сва та родољубива чувства, те љубавне изјаве Слободи и Републици, мржњу према окупатору, итд., тешко је све то спојити са вашим годинама.

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

СВИ: Иљен! ШЕРБУЛИЋ: Да живи петнаести март! СМРДИЋ: Виват! ЖУТИЛОВ: Није слободно викати: „виват“. У слободи само има „иљен“. СВИ: Иљен! ЖУТИЛОВ: Немеш, биргер, простак, једнака права имаду. Сви су полгартаршаи. СВИ: Иљен!

ШЕРБУЛИЋ: Да се збаце; сад је слобода. ГАВРИЛОВИЋ: Маните се тога, па гледајте свој посао. ШЕРБУЛИЋ: Ко гледи у слободи свој посао? ЖУТИЛОВ: И господин Гавриловић је конзервативац. ГАВРИЛОВИЋ: Ја знам да сам поштен човек, а друго ништа.

ГАВРИЛОВИЋ: То је онда желети, да сви буду конзервативци. ЖУТИЛОВ: Шта, шта? У слободи конзервативци? ГАВРИЛОВИЋ: Ја разумевам, који једу свој лебац.

ГАВРИЛОВИЋ: Ја то не кажем. ЖУТИЛОВ: Оставите. Кад се ради о слободи, онда је поштење незнатна ствар. Кажите, зашто се не би кокарде начиниле из општинске касе, да сваки може по једну

ШЕРБУЛИЋ.: Тако је! ЖУТИЛОВ: Друго: треба да се повиси плаћа онима, који су у служби. Сад је слобода, у слободи се мора слободно живити; а без доста новаца слободно се живити не може. ШЕРБУЛИЋ: Врло лепо!

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

изрекама, општим мислима популарне филозофије о пролазности свега на земљи, о ништавилу живота, о правди, о слози, о слободи, о народности, о љубави према људима, о безмерности простора, и тако даље. Све је то казивано да поучи и да упути.

оно што се допадало у његовим путописима: лака филозофија живота, добродушна и ведра шала, љубав према људима, према слободи и правди. Сва та пријатна, ведра и разумна причања имају нарочити чар који долази од лепе душе самога писца.

Почео је певати по ђачким дружинама, у сегединској Слози, пожунској Слободи и бечкој Зори; затим се јавио у часописима, Даници, Матици и Младој Србадији.

Руварац, са својом »неодољивом тежњом за истином«, обара многе и многе укорењене и драге традиције, легенде о вечитој слободи Црне Горе, о смрти цара Уроша, о издаји Вука Бранковића на Косову, о аутентичности деспота Ђорђа Бранковића Хебског.

поред тога, код њега има много песама грађанских, политичких, патриотских и социјалних, где је љубав према народу, слободи, правди и напретку нашла јаке песничке изразе.

Милићевић, Вук - Беспуће

И прво што је срела у животу, то је била несрећа; прије него што је могла да се нарадује слободи, она је осјетила срце пуно јада. Рекла је Гаври Ђаковићу да ће отпутовати сутрадан с оцем. Он се само зачудио.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Судећи по Радиној слободи и комедијању, чинило се да је он само проводаџија, али дјевојачко срце као да се баш њему окретало, док је онај други,

Илић, Војислав Ј. - ДЕЧЈА ЗБИРКА ПЕСАМА

саслушао Молбу бедне мајке те, Анђела му чистог дао, Да над њима вечно гре; Да га мучном стазом води К чистој правди и слободи. И синак је путем грео, Којим трње ниче тек, Увек благ, но увек смео, Мучећи се цео век.

моје тело, уморне су моје ноге — Ал' је крепка воља моја, што ме ноћас вама води, Да посветим живот роду, отаџбини и слободи. Презрео сам царске дворе, царску круну и порфиру, И сад, ево, светлост тражим у скромноме манастиру.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

А пчеле и осице прелећу с једне на другу страну и људи, уклештени у земљу, завиде бубицама на њиховој слободи. Тек наједном проломи се страховити тресак. Сви се унезверено погледаше, па се бацише на земљу.

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

И Љубица осећа да јој се све више враћа старо расположење, осећа се у некој већој слободи, спали јој ланци с ногу и руку, којима беше окована, и одједном јој дође да запева, да потрчи некуд, али одмах наиђе

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

” А пролазници — хришћани, Грци, сунити — Не дају се лако збунити, Него закључују: тако изгледа Слобода, и у слободи здрава привреда, Бар у почетку, а касније ће Из ђубрета почети да ниче цвеће. Богат је ко новац у шаци стишће.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

бити, нит ће под сенком мрачне коби Пресахнут’ сузе ноћне у дане сплина, кише, И чудна срећа доћи под сунцем, у слободи.

Чудно се коло страсти тада води Уз златне харфе и песме на лири, У лепој, чедној, поноћној слободи, Док ћелав месец изнад кућа вири.

животу, без данашњих мéна, Бољем животу што бар нечем води: Ако не часном миру оно рату, Ако не срећи, а оно слободи.

и дивље, Борбе што се с мржњом и очајем води, Док у мраку будно, све живље и живље, Дише стара земља у новој слободи.

И док је добро вече давно пало, А једине звезде трепте у слободи, Ти у сну што те чудним путем води Проговориш гласно, с уздахом: „Још мало.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Стога привише се једно уз друго и одрастоше готово у потпуној слободи. А растући тако, без прећеране његе, развише се и оснажише куд и камо боље од Венцела који кан’да бјеше нашљедио

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

О пићу и о јелу: ако се догоди да ти неко драг дође на утеху, тада нека се наруши пост — осим среде и петка. О слободи места овога: заклињем Господом нашим Исусом Христом и Пресветом његовом матером, као што писасмо овде да не буде

О овоме је довољно рећи ово, а споменућемо и о другим стварима. ГЛАВА 12 О слободи манастира Заповедам, дакле, свима вама од Господа Бога Сведржитеља да овај свети манастир буде слободан од свих ту

О овоме је довољно рећи, а споменућемо и о другим стварима. ГЛАВА 12 О слободи манастира Заповедам, дакле, свима вама од Господа Бога Сведржитеља да овај свети манастир буде слободан од свих који

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

И кад год неко спрема ствари да изиђе, поздрављајући се и обећавајући осталима да ће се на слободи заузети за њих, Аћим се усправи уза зид, стреља га очима и ћути. Овако као сада Ђорђа.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

У толиком обиљу богова, и у толикој слободи да их свак изнова по својој милој вољи ствара, даде се заиста измислити нешто боље.

Обична дјечја жеља да што прије постану „велики”, која ниче из представе о некој неодређеној али безграничној слободи одраслих, а која се често не уобличава ни у чем бољем него у томе да пођу у сластичарницу и да се до миле воље зајазе

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

После краткога времена зачуше пред собом певање црквених песама. то се отац Симеон слободи кроз клисуру, којом се долази до манастира.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Само је љубав према слободи, правима и правди подстакла Србе из Војне границе да оставе своја стара огњишта у старој Србији и да дођу у Аустрију,

Ту у дому Луканићевом, нашао сам најпажљивије слушаоце мога тумачења америчког учења о слободи, како сам је ја схватио читајући биографије и мисли великих људи који су ову земљу створили.

Када бих прихватио позив, често сам морао говорити о Америци. Омиљена тема ми је била ”америчко учење о слободи”. О томе се и говорило и писало у штампи.

Када бих прихватио позив, често сам морао говорити о Америци. Омиљена тема ми је била ”америчко учење о слободи”. О томе се и говорило и писало у штампи.

на своје национално и политичко ослобођење, а био сам уверен да ће до њега доћи само ако усвоје америчко гледиште о слободи. Исто тако сам схватио да многи људи неће бити срећни иако познају модерну теорију у физици.

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

А сад, у слободи, тај човек напустио своја брда, своје чардаке и сељачко господство, па сишао у ову косовску шикару да поново скућава.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Њиме се свету похвалит’ смемо. У ропско доба мајка га роди — Али га роди српској слободи. На муке пође без стрâ и стрêпа: Мука га створи омирски слепа.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

У том зиду чувам своју гордост, певам из те зазиданости лепше но на слободи. Откуд та моћ да себи одолевам, а не одолеше виногради родни! Је ли то чудна жеља да се живи без себе?

У овој ноћи мене није стид што певам из зида лепше но на слободи. Сунце ми у пети бриди. Блешти зид на крају пута што никуд не води. Реч ватра!

Тад смо на жал пали. Мало је имена исписаних на води. Сви пузе ил лете, ал мало ко броди Гордијим морем опасној слободи. Дан је у себи ноћ, а сунце пали. Изгуби пут ако путовању смета. Ах што је лепо и опасно: цветрадицвета!

Петровић, Растко - АФРИКА

Чим се уђе у савану мења се и становништво. Села, која су била угушена између шуме и стазе, овде прже на сунцу и слободи своје кућице купастих сламних кровова.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

По тамницама што си дисао, Са нестрпљења умљем болесним Ишчекујући поноћ веселу Што ће полугâ тешке шипове Слободи твојој шумно померит!... Да л’ ти је пушка добро спремљена?... ИСАК (показује на ваљу): Све је у реду.

Јовановић, Јован Змај - ЂУЛИЋИ И ЂУЛИЋИ УВЕОЦИ

Певаћу ти нежне песме, Да се топи цвет, Ил’ ако ћеш песме тужне Да задршће свет. Певаћу ти о слободи Српски и јуначки, Певаћу ти збиљу, шалу — Певаћу ти бачки.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Пак кад свега тога узрок, што је све зазид'о, Тебе помним, души мојеј возљубљена Видо, Срећа, велим, у слободи човјека почива, А слобода у остену разумноме жива.

Сатана старцу уселио пагубне мисли, Или се срце потрзало слашћу прадедске му земље, Ил’ му се дугим зар ропством к слободи затупило чувство, Петар, кајући се, Ђорђеви бабо, жељаше се вратит; Озбиљом стаде одвраћати сина и гомилу света:

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

— И о томе, седи поглавари, О светињи, о слободи српској — Реч поведох у својој тазбини!... РАДОШ: Зар и о томе? То сам слутио...

ПРВИ СЕРДАР: Тирани! ДРУГИ СЕРДАР: Варвари! КНЕЗ ЂУРЂЕ: Јест, у тај дух Што по слободи ових кршева, Кô неку светлост своје свемоћи, Широка крила вољно простире, — Поуздавах се, браћо главари!

Нушић, Бранислав - СУМЊИВО ЛИЦЕ

тек видиш — у слободи. Ето, тако, иде му тај посао од руке. Е то је, видиш, домаћин човек, таквог зета дај, а не Боку. АНЂА: Шта ћу, шта

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Овај избор у пуној слободи личне воље врхунско остварење добија у подвигу Милоша Обилића, у извршењу завета који је дао своме кнезу.

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

И чујем, само што страхобно у складу не захори Алилуја. ТРАГ Чудно ли ме слободи ово, чудније ли веза. Букнем у теби, врео се уливам, језа је ово, ох, језа. И траг путањама твој, па ме пали.

Станковић, Борисав - ГАЗДА МЛАДЕН

Али, мада је то био узрок њеном и целе куће и родбине весељу, слободи, ипак изненади га друго нешто. А то је што, после по и више године, од неког доба почели понеки пут, као у разговору,

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Помислим да је наше изгнанство из манастира најлепша ствар која нам се могла догодити, јер смо ту на слободи као три шумске зверке, без узде, узенгија, улара, клечке, брњушке, поткова, јарма, алке у носу.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Ал' она се јави једне бајне ноћи, Кад уживах љубав у чистој слободи; „Хајде - рече сумња - ти ћеш са мном поћи Да тражимо пута, што истини води.

је моје тело, уморне су моје ноге Ал' је крепка воља моја, што ме ноћас вама води, Да посветим живот роду, отаџбини и слободи. Презрео сам царске дворе, царску круну и порфиру, И сад ево светлост тражим у скромноме манастиру.

Хајде једну лулу прво да запалим, После ћу да шарам, да дувам и бришем И јуначке песме О слободи пишем. Замислићу Туре и почећу потом Што ћу бесно Туре да сравним са скотом.

Па како ли изгребани један другог бурно носе! Проговара први песник: „Заслужујем боље место, Ја сам певô о слободи и страдао за њу често. Ударима моје лире будио сам бедног роба, И слободу васкршавô из мрачнога њена гроба.

Пусти, дакле, мене првог, да заузмем боље место, Јер сам певô о слободи и страдао за њу често.“ Други песник проговара: „Заслуге су веће моје, Моје песме вечном правдом и милошћу срца поје.

Боле је презрети живот у ропство који нас баца, И, веран слободи, сићи у крило праотаца.“ Кад сврши разговор овај, он страшно изврши дело: Раздерав завоје своје, утробу дохвати

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

га цвет – Мирисом би из недара Да окади свет: „Слобода је лепа дева Ко најлепши сан, Пуна миља и осмева Као добар дан. Слободи те српској дајем, Њен је данас пир, Да са њеним задисајем Сипаш миомир…“ Љубичица главу диже Из дубоког сна, Па сад

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Оно се смејало срећи као и несрећи, јер срећа је готово увек варљива, а невоља не. Оно се смејало слободи као и тиранији, јер слобода је често фраза, а тиранија увек истина.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Сећаш ли се како смо, шетајући цветним пољанама, разговарали: о прочитаним књигама, о слободи народа, о националној мисији Србије, о љубави, онаквој како смо је ми схватали и огорчено смо нападали тога великог

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

дуге на бокоре трска, С таласом пљушти, и сјајна, и ведра, Кô галеб лаки диже се и броди, Па пјева сунцу, небу и слободи, И крил'ма бије катарке и једра. 1908. ПРОЉЕТНЕ ТЕРЦИНЕ Набрекло дрвље младошћу и силом.

Узми ме, дигни, и са мном одброди Негдје далеко, незнаној слободи, Гдје нигда није ових људи било! 1908. ЧАСОВИ Овдје никог нема.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Али он је кадар да на тамна лица баци светлост борбеног заноса. Он често шета „по бедему и по метеризу и слободи сву дружину редом“, испуњава срца ратника поуздањем у сопствене снаге.

Ршумовић, Љубивоје - МА ШТА МИ РЕЧЕ

се воли ДОМОВИНА СЕ БРАНИ ЛЕПОТОМ Домовина се брани реком И рибом у води И високом танком смреком Што расте у слободи Домовина се брани цветом И пчелом на цвету Маком и сунцокретом И птицом у лету Домовина се брани књигом И

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Тако се згоди, те се јоште неко доби с Димитријевим провиђењем, здржаше у својој слободи. Јер она војска онда с божијим повељењем пробеже, а већ после тога пише се да је свети Димитрије одонуд отишао, а

за стид и снебивање образа опет укор ми је, од вас частна образа чијино сам у својој ми официји на ово наређени у слободи слуга... Прочати де, пророчаски приточник Исуса Сираха, што ти каже, како ваља бировима држати се и суд прекидати.

Тако и Христос орли и слободи те људе на боју који но нису лупежи ни хрсузи и псовачи, чисто се држе и у њега самога своје поуздање имаду, упомоћ

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности