Употреба речи словенску у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Ово је снажан тип, знатне животне снаге, чију су словенску основу мање начели страни утицаји и етничка стапања него код источног или код панонског типа.

Са црквом Бугари добију уједно право и да оснивају школе. Са ова два моћна средства они су почели да обрађују словенску масу, највећим делом аморфну, и то у бугарском смислу. Настаје рат од 1877. год.

). Ово су облици који немају ничега архаичног. Стару словенску основу појачали су многобројни досељени Словени из Арбаније.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

(Маријана) В Оволику разнеженост и дечју уздрхталост, ту изразито словенску осећајност која сама у себе тоне и цео би свет за собом да повуче, песник пригушује хумором, којим се ствари

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

начин који им је остајао да сачувају своју веру, на коју су много полагали, био је везати се што јаче за православну и словенску Русију, која се од почетка XВИИИ века стала у политичком и културном погледу нагло дизати.

ЖИВОТ. — Рођен у Карловцима, 11. новембра 1726. године, у сиромашној породици, основну школу и латинско-словенску школу Емануила Козачинског учио је у месту рођења, 1744, »ради наук и јазиков«, вели он у својој краткој биографији,

је дао још неколико дела разне садржине: у одломку Иероглνфïку (1810), где је изложио своје некритичне погледе на словенску прошлост; Римляни славенствовавшïи (Будим, 1818), где је хтео да изведе сродност између Римљана и Словена; Буквáръ

Он је намеравао да преведе Библију на српски, да дâ један словенски речник, и оставио је у рукопису словенску граматику и српску библиографију. Он се стално бавио питањем о односу између српског и словенског језика.

Велика заслуга Магарашевића је што је, по наговору Павла Шафарика, покренуо Сербске лѣтописи,55 дао им широку словенску и општесрпску основицу, одредио књижевно-научни правац и прикупио српске писце тога времена.

1865. изабран је за народног посланика на загребачком сабору, где је играо видну политичку улогу. 1867. ишао је на словенску етнографску изложбу у Москву, и због тога изгубио државну службу. 1870—1872.

Добровски, »патријарх и отац славистике«, почео је научно изучавати словенску прошлост, хватати везе које постоје између разних словенских језика.

Тражећи словенску концентрацију, он је српски језик, са руским, чешким и пољским, сматрао као један од четири главна словенска језика и

« Тек када је 1826. добио од руске владе пензију од 100 дуката годишње, »за заслуге за словенску књижевност«, почео је нешто боље живети, али и то је још увек био тежак живот. 1828.

Милићевић, Вук - Беспуће

— питаше се очајно Гавре Ђаковић који се досађивао. И он посла у себи до ђавола и Јана Хуса, и Жишку, и словенску солидарност, заједно са господином инжињером и његовим Златним Прагом.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Слојеви које смо назвали старијима, и нарочито најстарији међу њима, разуме се да уназад сежу, да могу сезати у словенску митологију, у многобожачку или паганску стару веру, док новији, како то без изузетка показују радови о народној

томе је мање важно што се он удваја, а више што изнутра, у себи спаја удаљена времена, што кроз душу и тело понире у словенску старину, што је кроз њих пропушта. Ваљда је и због тога у његовим раним песмама душа добила просторне особине.

Повратак у пренатално стање несумњиво ваља довести у везу с повратком у древну – фолклорну и митолошку – словенску старину.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

шетао моја сенка увек мирна буде, измеђ вечери које не плаве и зора које не руде; да када пођем на збор међу негдашњу словенску господу, уз села мирна или уз воду, када зборити им будем стао: величанствен и горд да сам на тебе, поносит као шумски

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

У њиховој краткоћи и једноставности има — каткад — посебних чари и снаге. То нарочито вреди за словенску антитезу (о којој смо већ говорили) и за алегорију.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности