Употреба речи слушкиња у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Она ме је опет пажљиво мерила. „Да, да“, рече, „на ову годину има слушкиња и сувише: дођу, погоде се, покраду те, па онда лепо отиду...

Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Ето како су постала сва привидјенија и страшилишта, летући змајеви, виле и аждаје. једну ноћ на месечини, наша стара слушкиња Угринка уплаши се од своје сени; јао њој кукавици, викне, пак бежи колико игда ноге могу.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Замишљен бијаше окренуо у шупу, па дошав до врата трже се и обазре да га ко не види, нашто се кафеџијина слушкиња гласно закикота. Он се врати, и пође уз басамаке. »Прстенована, свадба, 25 гроша, дарови!

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Нек се зна што је господин-попина слушкиња! А госодин попа чешће и не долази кући, него с гробља право кући »усопшчега« на даћу.

Госпоја Сида била је тамо где се обично музле краве. Краву је музла Жужа слушкиња, здрава једна дунда једрих образа, што кажу: да удариш по једном, прснуо би онај други!

ГЛАВА ПЕТА У којој је описан рапорт који је Ержа слушкиња донела и рапортирала га гђи Перси. У њој ће већ читатељ наслутити сукоб и заплет, без којега је свака приповетка

ко свраћао, није чудо што је одмах по селу пукао глас да је дошао давно очекивани нови учитељ, а и Ержа, поп-Ћирина слушкиња, која је стајала баш у тај пар на вратима и пратила својим лојаним очима Лацка кишбирова, најмлађег и по старости и по

Станковић, Борисав - БОЖЈИ ЉУДИ

Ма да је она велика, двокрилна, на свод, увек широм отворена, ипак, кад се уђе, не може од света: жена, деце, слугу, слушкиња које с корпама јела на глави и судовима пића у рукама, збијене, тискајући се, једва улазе и разилазе се по гробовима.

Али то не би дуга века. Тајом превлада друга. Варошанка је била. Била слушкиња, па се пропила и почела да проси. Нова је била, тек од скора дошла на гробље.

Па и сада, ма да од старости обневидела, поштапује се, поред неколико снаха, толико слугу, слушкиња, још не дâ да је ко у Парапути одмени.

Чак, млађи му се брат са женом развео због њега. И то зато што једном, кад није било по кући ко од слугу и слушкиња, није смела сама у његову собу да уђе и унесе му вечеру, те је тако он остао гладан.

Становао је, управо био чуван у кући хаџи-Томе. Првог и најугледнијег хаџије. Поред толико слугу, слушкиња и осталих сиротих жена неке из родбине хаџијине, неке из комшилука које су се ту, код хаџије храниле послужујући по

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

Има дућан, велику трафику и кућу. — Та ово девојче је баш њена слушкиња! Ако изволите, може вас онамо одвести. Ено онде она велика кућа и дућан — онде седи.

Ено онде она велика кућа и дућан — онде седи. — Ако хоћете, ја ћу вас онамо одвести, — рече слушкиња. — Хвала; ми сад одма' не можемо, ал' смо онамо намерили, и ако госпођа дозволи, ми ћемо тек онда ићи, — примети Љуба.

Сад се опет Љуба и чика-Гавра праштају. Пи— тају за фрајлу, но она не може доћи. Каже слушкиња да јој је зло, лежи. Лепо се опростише и одоше. После по сата је Чекмеџијић са чика-Гавром на путу.

На такав благдан симиџија има много посла. Кад дође у своје доба, Рогозићкина слушкиња однесе кући питу; тако исто и Ћирковићкина својој кући. По несрећи, симиџија случајно промени пите.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Чекао је да слушкиња, која је била унела каву, ладолеж, оде. Али ни после, Трифун не рече ни речи. А ни госпожа Кумрија не рече му ни слово.

Међутим, помисли да ваља сићи до кола и испратити и њу, као што је и децу испратио, наочиглед слугу и слушкиња. Да би се прикрила срамота. Диже се зато, гегајући се, и сиђе у капију. Његова жена била је већ у колима.

Трифун, као у ветар, рече још неколико речи, жени. Затим стаде уза зид, поред слушкиња, које су се тресле од плача. Пропустио је кола, која кренуше из капије, а после је стајао, неко време и гледао за њима.

Прошао је крај слушкиња које беху поседале на праг, да се исплачу, а затим је хтео да на својој чатрњи посвршава рачуне порционих новаца и

У то време, у фамилији Исаковича, жена се отпуштала, као што се слушкиња отпуштала, без поговора. Развод брака, међутим, био је ретка, замршена, чудновата работа.

Причао је, после, братенцима, да је та мала слушкиња била, сва, као од порцелана. Кад јој узе шафољ, и кад јој опет рече да иде, он јој помилова лице, као што би помиловао

Ди Ронкали је, међутим, подупирао Божича. Биће срећнија у Бечу, у просвећеном свету, та девојка, и као слушкиња, него да остане овде, међу варварима.

Жар би тада покрио слој пепела, као брдашце. Ујутру би долазила слушкиња Жолобова, да ватру потпали. Првог јутра, кад се Павле био пробудио, зачуђен, виде да је то млада жена, која се смеши и

Ђурђе му онда љутито добаци питање, је ли то прочитао у звездама? Није, каже. Него је ослушнуо како слушкиња Жолобова потпирује ватру, изјутра. Дише као олуја. Е тај ће дах однети све непријатеље Руса, као снежна олуја.

је, држећи се за уши, не само по загушљивим одајама куће трговца Жолобова, него и по авлији, тако, да је изазвао смех слушкиња, а поплашио краве у дну Жолобовљевих авлија. Оне су га гледале – дижући главе – својим крупним, црним, очима.

Кућа трговца Жолобова остаде сад сасвим празна, у њој се чуо још само тих ход слушкиња и слугу, али смех, не. Павлови кораци, у чизми, тупо су одјекивали на поду од липовог дрвета, као да неко лупа на

Вишњевски му је послао ту књигу, да му се наруга, али је Исакович, у том животу људском, уживао. Кад би га слушкиња трговца Жолобова – која је имала дах као олуја – затекла, са том књигом, и свећом, увече, он би је погледао, као да је

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Господар Софра заспи, фантазира. Баш је девети дан. Опет дође мало к себи. Шамика, Марко Ћебетаров, шегрт и слушкиња су код њега.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Све чешће се приближаваше да удахне дах из њених чипака под грлом, или да јој се нађе, крај толиких слушкиња, при успављивању детета увече, или при облачењу, ујутру.

Сети се, одједном, куће својих у Трсту, где је била или лутка одевена шарено, или слушкиња која је увече и ујутру свлачила, и облачила, браћу и маторог очуха, рибајући сваке суботе кантаре и камене клупе, око

У мукама, скупивши последњу снагу, заиска да је оперу и умију, и, на запрепашћење уплаканих слушкиња, поче да намешта косу и нареди да јој удесе и офарбају нокте.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Јесам ли због тога студирала енглеску књижевност, да будем слушкиња у некој кретенској селендри будалама које тек тако свраћају? – Истина, студирала јеси, али још ниси дипломирала...

Поповић, Јован Стерија - ЖЕНИДБА И УДАДБА

Бацам ја, кашика је у кући. Кад, шта је било: украла слушкиња. (Дигне три карте са стране, па и паказује матери.) Ево, млад момак с венчањем стоји у кући. (Разгледа друге карте.

Срам да те буде! МУЖ: Знаш ли ти да сам ја муж у кући? ЖЕНА: А знаш ли ти да сам ја жена у кући, а не слушкиња? МУЖ: Ти си, ти си - луда! ЖЕНА: Знам да сам луда. Друга би ти се уплела за то у косе. МУЖ: Оћемо ли и даље овако?

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

На њиви, пољу, увек, увек беху они једно до другог. Он јој никад не даде да осети, е је она код њих само слушкиња. Свакад јој је поклањао понешто, давао — кријући од оца — жита, брашна и друго, да она однесе својим сиротим

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Хамал онако тужан оде па стане замишљен на неком ћошету, ће га види нека ханума са пенџера те пошље слушкињу по њега. Слушкиња дође к њему и каже му да га зове ханума. Он кад је саслуша, помисли да ће јој нешто носити и пође за њом.

Други дан стане паук наново прести и сновати, али проклета слушкиња опет дође па опет удри чисти и бриши, док му и опет сав посао не поквари.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

КУМ: Већ пресео би ти разговор, само да јој допаднеш шака. Слушкиња, ако је три дана пресецила, то је много. Четврти дан или је отера, или сама побегне.

Поповић, Јован Стерија - ЗЛА ЖЕНА

Немој тако, пиленце моје. Треба малко да се умериш, ти си госпођа. СУЛТАНА: Гора сам него слушкиња код тебе, напустио си ове да ме каљају од главе до ноге. ТРИФИЋ (гледи у Персиду): Шта сте јој радили?

Поповић, Јован Стерија - ЛАЖА И ПАРАЛАЖА

) ЈЕЛИЦА: Једна ми је слушкиња у кујни, друга лежи, штумадла ми је побегла; зато морам сама служити; но ја то вирклих радо чиним.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Да ли од јада, бола, или од среће и радости што је и то дочекала, да ето своју Софку удаје? Јер то, да је слушкиња одведе и тамо остави, за удавачу зна се шта је: испрошена је, и за два, три дана склања се у комшилук, да би била

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

(Гусле) 80 — Земљу рије, а жив није? (Раоник) 81 — Зијева, а језика не има? (Маказе) 82 — Зими госпођа, лети слушкиња? (Пећ) 83 — Зими путује, љети хладује? (Саонице) 84 — Злаћена прса, сребрне ресе?

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Њој клону глава: сећање на облачење кошуље и прошло вече поново је заболе. — Постала си газдарица... — Твоја слушкиња — шапну она. Ђорђе је не чу и настави: — ...Осилила си се, па хоћеш и с јединим братом да ме посвађаш.

„Хајде, нисам чича, спаси ме, роди ми сина, убићу те, стој! да се ниси макла, нећеш бити слушкиња, отворићу ти кафану, бићеш газдарица, насмеј се, види што се жуте, смождићу те, могу, нисам чича, биће син, хајде,

Ти си у кући била газдарица. Све. си имала. Имаш шалове које још ниси понела. — Имам само Адама. Пре њега сам била слушкиња. — Погледа га и склопи очи. Опет је вређам. Ђорђе застаде — Причај.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Још није честито Бошњо паре ни примио, а долеће друга слушкиња, па ће хаџиници: — Муштулук, хаџинице, дошао хаџија с ћабе.

Ћипико, Иво - Приповетке

ЦВИЈЕТА Цвијета, слушкиња у кући газде Вељка, трговца у граду, брише стакла на прозорима да се у соби боље види, јер сваки час доље из дућана

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

он опет - и то у назад једном већ помереној приповедној садашњости - бира тренутак кад јунакињина мајка Тодора и слушкиња Магда одлазе на гробље да ритуално одуже дуг према тим истим Софкиним прецима.

са чардака, гласно довикивала слушкињи шта треба рећи том госту, толико гласно да и он сам чује и оде пре но што му слушкиња ишта каже.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Било срце лепоте девојке, — Одох к њојзи молит’ да ме прими, Слушкиња се за час тили врати, Поклони се и одговори ми: „Молим лепо, срце ћемо данас Ставит’ овде на ово сиџаде.

Поповић, Јован Стерија - ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

) ЕВИЦА: Ја нисам знала ценити филозофе, но сад, како сам разумела како су у великој слави и чести, волила би и слушкиња бити код филозофа него за себе прва газдарица.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

знањима Птицама заљубљеним у сонет и ћирилицу У ватри — ноћ Изаћи из сна Ал понети и благо Кад сањаш ноћ је твоја слушкиња И говорим ти као што птица лети кроз лишеност Ко љуби опасност љуби изгубљено време и пламен Случај живи у недостатку

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Сад слушкиња наша бист, дала с нам под пету. И сви моји пророци славу возљубили, с чадми моји у ропству мене оставили; добро опшче

Ципеле од коже или папуче Неће ни слушкиња сад да обуче, Већ везене и свилене ћенар и саде; Српско платно господична која би саде Понела откако патист настаде!

” Трогер ме гура, Маргер ме тура, Бирташ неће да ме служи, Сви ме терају. Слушкиња неће, Госпоју не смем, А курве ме обилазе, — Тешке невоље! Пре 1822. год.

Станковић, Борисав - ГАЗДА МЛАДЕН

она, Ката, која је била најмлађа од свих сестара и готово била остављена само да ради и трчи по кући, као нека слушкиња, док су остале сестре, старије, већ у годинама, гледале себе и спремале своје дарове.

Шаренили би се они и одсјајивали обасјани сунцем. Утом би његови пролазили чаршијом на гробље. Напред слушкиња, на глави са корпом која се повијала под теретом пита, јела.

Онај, и не сачекав да му слушкиња каже, одмах би се дизао, клањао, називао лаку ноћ и одлазио. У означени дан он би дошао у дућан.

Ако би, као пре, дошла која комшика да што иште па, по обичају, њој се обраћала, она је отправљала код снахе, слушкиња, слуга, тамо у кући, који су радили по њој: — Иди тамо!

била да увече, пре но што он дође, она горе, горњи бој, нарочито његову собу, његову постељу, прегледа, види да ли је слушкиња све како треба наместила, удесила.

Горе, слушкиња би за то време, ако већ није пре упалила свеће и осветлила, док би се они пели, мимо њих отрчала и осветливши дочекала

Ћипико, Иво - Пауци

Породица, сва на окупу, изиђе у кућу. У кухињи горила је свијећа, а код испирене ватре вртјела се времешна жена, слушкиња.

— А ди је Павле? — упита за слугу господар. — Бија је сад овде, — одговори најамница. — Зови га! Слушкиња кроз ходник иза кухиње униђе у мали кућерак и јави се Павлу. Мало су га ишчекивали, док најпослије дође.

Станковић, Борисав - ТАШАНА

ОД ТРГОВАЦА СЕЉАК-ЧИВЧИЈА ТАШАНА, богата удовица КАТА, мати Ташанина МАРА, унука Ташанина НАЗА, вођ чочека СТАНА, слушкиња Ташанина, али врста господарице над осталом послугом И ИИ ИИИ } слушкиња Ташанина Хаџије, братственици, чочеци,

унука Ташанина НАЗА, вођ чочека СТАНА, слушкиња Ташанина, али врста господарице над осталом послугом И ИИ ИИИ } слушкиња Ташанина Хаџије, братственици, чочеци, лаутари, Турци, народ Дечаци и девојчице, слуге и слушкиње дешава се у Врању

По дворишту промичу сенке људи, сељака, слугу, чивчија, како по амбарима носе на леђима џакове кукуруза. У соби је слушкиња Стана са двема слушкињама. Стана уза зид клекла и пушећи надгледа шта ове раде.

Све то мећу пред Ташану и откривају показујући јој што су понеле. ПРВА СЛУШКИЊА Еве, снашке, све је понесено. Није ништа заборављено. Ево и свеће, и тамјан, и кадионица.

То се још јаче осећа каткад брујањем звона са цркава, пролажењем слушкиња преко соба, њиним изношењем старог рубља, чаршава, пресвучених хаљиница дечјих. Слушкиње се враћају и намештају собу.

После опет одлазе. Чим се дигне завеса, чује се наизменично песма слугу и слушкиња на разним местима, ма да се певачи и не виде.

« То зачуле старе мајке, Раздвојише две другачке. СТАНА (пушећи надгледа рад слушкиња и намешта по соби). Улази Бекче у чоханим чакширама, џемадану, са свиленим појасом; на глави набијена шајкача до

БЕКЧЕ (одлази). СТАНА (пушећи намешта по соби). Утрче слушкиње. ПРВА СЛУШКИЊА (преплашена, пренеражена): Јао, Стано! Ено луди Парапута где се ваља по авлији.

Чак ће деду, Мирона, са собом повести, да би пред тобом изгледало како их он није грдио. Улази слушкиња. СЛУШКИЊА (журећи да ове буду спремне): Хајде, снашке.

Чак ће деду, Мирона, са собом повести, да би пред тобом изгледало како их он није грдио. Улази слушкиња. СЛУШКИЊА (журећи да ове буду спремне): Хајде, снашке.

ТАШАНА (раздрагано): Ако! Ако! И подајте свакоме штогод. (Стани): Иди ти тамо. Ти то боље знаш. Слушкиња одлази. СТАНА (полазећи): Има, има. Има од синоћ доста јела и даћу свакоме да једе.

Чује се како га радосно ословљавају слуге и слушкиње: »О Сароше! Откуда ти, Сароше?« Улази једна слушкиња. СЛУШКИЊА Снашке, ево и Сароша. ТАШАНА (не дижући се, изваљена, задовољна): Добро, нека дође.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

било смеја док су писали тај извештај: отац, шнајдер, који није могао служити војску ни као болничар; мајка, слушкиња; брат, пева тужне песме на уво несрећнима; сестра — то се у последње време говорило у варошици — удата за столара који

што људма збуни памет и отвара срце и кесу: неочекивана болест, туча, запаљен шпиритус или бензин, бесна мачка, утекла слушкиња, обијена фијока, анонимно писмо, јединац синчић на крову с којег не уме да сиђе, итд.

Пошто то прође, онда, што би рекла слушкиња Ержа, „луда као и увек”. Мушка страна у паланци, наравно, пронашла је давно какво се биће крије тамо код газда-Гавре,

Шара сам себи по глави гад и не црвени. Иако ђак Лесковчев, потезао је он, тај, за туђе звоно тамо нарочито где „слушкиња” има да лети са спрата доле. А касније, бездушно избио дечка који је на његовим вратима звонио узалуд.

А касније, ко зна, можда ће погинути на улици као демонстрант за бољи живот слушкиња. Учитељ Лесковац је све то знао, и брисао с табле ћутећи; и једнако пресретао и оне што црвене, и оне што не црвене.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

« »Г. списатељ, ви рекосте мало пређе да у месецу нико не кува; дакле шта раде слушкиње?« Тамо нема слушкиња, госпоже. »Пак како се разлика на балу прави?

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Јерно, жена те дражи и на зло подбада, син и кћи те брижи, слуга, слушкиња, момак једи, враг наскаче, коншија немири, друг завиди, ортак невери и заноси, достапут и судац прети и глоби, штета,

Свакад се тек унутра о своме послу забаљаше, те се све дома нахођаше. Ту је и нађе ангел ка са слушкиња опкољену, с многима божијим књигама, прогледну и с доброговијањем к Богу преложну и угодну по свему начину.

И што већ девојка к ангелу одговара? Ево ја сам, рече, господинова слушкиња, да ми се то збуде по твоме изречењу.« О, да чудна врла гласа и радостљива одговора.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности