Употреба речи слушкињама у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Видите и сами да је све сиротиња и да смо све турске куће слугама и слушкињама напунили; и јошт би у најам давали да имамо коме, да би само коју пару заслужили и данак плаћали.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

О жено, часни те! Та помислите само! Целу целцату ноћ сам сневала како се куглам, па све са неким слугама и са неким слушкињама. Откуд да се ја куглам, слатка?! — Куглате?!! — чуди се госпођа Перса, па се стаде смејати и угаси свећу.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Лице јој је било скамењено од једа. Супружници се ипак пољубише, пред слушкињама – реда ради. Трифун, као у ветар, рече још неколико речи, жени.

и избегао женидбу, понова – имао две‑три такве љубави, која се назива анциларна, био је почео да се понаша, и према слушкињама, као према госпожама.

Ана је, са слушкињама, за све њих кувала и често видела, како Павле, неким лудачким осмехом, гледа, у ватру огњишта, сатима, кад би седео

У том рапорту, Вишњевски је описивао Павла, као уображенка, хвалисавца, удовца, који живи са слушкињама. Шевич је мислио да Павле слабо гађа. А да ће сигурно пасти с коња. Исаковичи су иначе свађе решавали, просто, тучама.

Да је Павле, надути Австријац, уображен, свађалица, коцкар, који спава са слушкињама. Волков, то јест Кајзерлинг, је, међутим, био препоручио тог Исаковича и Костјурин није хтео да га вређа, или

Црњански, Милош - Сеобе 1

и пуна, лудо весела у тим месецима, она је после порођаја слабила и ружњала, постајала тиха, а окрутна према слугама и слушкињама. Пре две недеље, плачући, била је дошла за њим и на обалу Дунава да са њим проведе и последњу ноћ, пред полазак.

Мрзели су је и страшили је се. Њеног осмеха. Децу је била дала слушкињама; само пред мужем држала их је на крилу. Са осмехом. Једно јутро запита девера, да ли му се брат не чини нагло остарео?

Сместивши децу са својим слушкињама, у један троугласти ћошак куће, под таваницу која се повијаше под тежином брашна, пуна мишева, она за себе одабра,

Наредила је слушкињама да јој доведу децу, али ни то не поможе. Мања девојчица, сва крастава, лежала је повијена и повезана као одојче.

Тако их, најпосле, заједно са слушкињама и кучићима, отера. Даде звати жену Димче Диамантиа, ону закониту; једну дугачку црну метлу, која је по цео дан пајала

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

кћер пошаље оцу свом прошеније, да у дворану ноћу све неко долази и с астала пите и све остало поједе и попије, и да слушкињама заповједи да се не усуде више свијеће мијењати.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Проста ствар: треба само одзвонити по реду, сићи доле и прочитати посмртну листу слушкињама, које чекају пред вратима. Шта ћеш друго!

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Чак би се преправљало одело и слугама, нарочито слушкињама, којих је увек било по неколико и то већином из њихових чивлука.

И заиста је све то одавно, још пре ручка, по слушкињама, заједно са преобукама, било однесено. А Софка кад пође, онда се само понеше дарови: пешкири, чарапе, чиме ће се

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

кћер пошље оцу свом прошеније, да у дворану ноћу све неко долази и с астала пите и све остало поједе и попије, и да слушкињама заповиједи, да се не усуде више свијеће мијењати.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

кћер пошаље оцу свом прошеније да у дворану ноћу све неко долази и с астала пите и све остало поједе и попије, и да слушкињама заповједи да се не усуде више свијеће мењати.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

292 Ево два примера из Сеоба: (1) „Мрзели су је и страшили је се. Њеног осмеха”; (2) „Децу је била дала слушкињама; само пред мужем држала их је на крилу. Са осмехом”.

Станковић, Борисав - ТАШАНА

У соби је слушкиња Стана са двема слушкињама. Стана уза зид клекла и пушећи надгледа шта ове раде. Једна брише и чисти рафове намештајући посуће, друга јастуке и

— црква? (Слуша. Чује се из далека, али јако звоњење звона.) Зар већ звона? већ вечерње, већ да се иде на гробље?! (Слушкињама): Оставите то па се брзо обуците да носите на гробље шта треба да се подели за покојног газду. Слушкиње одлазе.

ДЕЦА (мећу). ТАШАНА Тако, сада идите. Сада сте поздравили вашега тату. СТАНА (одводи децу). ТАШАНА (слушкињама): А сада идите ви. Само брзо, да на време стигнете на гробље! СЛУШКИЊЕ са корпама одлазе. ТАШАНА остаје сама.

Види се како Парапута одлази мумлајући: »Моја је, моја кућа«. СТАНА (слушкињама): Ето видите, и што сте толико залармиле. Као да га не знате. Као да га први пут виђате.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

и свађају се је л’ царствовало дебело јер пре тисућу година у славенској литератури, или не, а воспитаније своје деце слушкињама остављају. Но шта је то инвокација?

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности