Употреба речи снахи у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Затим опет прислони главу на дирек, као да тражи меко узглавље. Међутим, Ђурђе се осврну снахи и продера се: „Ама, Шокице, докле ћеш ти нама шокетати и свима нам памет солити? Та оно ми је брат ко ми је добру рад!

Црњански, Милош - Сеобе 1

годинама мутила и која га је ноћу обухватала, у чаробним сновима, био се навикао да крај своје љубави, према рођеној снахи, види сасвим другаче.

је своје употребљене, младе слушкиње одбацивао, он је ипак на дну свога бића осећао да тако неће бити и да у својој снахи жели да се смири, дуго, дуго.

Ипак је сваки дан обећавао својој снахи да ће ићи патријарху. Од оног дана кад је затекао снаху повређену, Аранђел Исакович беше као избезумљен.

свој мозак свим оним што је калуђерима рекао и што му они беху рекли, а чега се више нимало није сећао, радовао својој снахи. Јер Аранђелу Исаковичу, заиста, никада још у животу ништа није ишло овако снеруке.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

75. Лијепо л’ је низ поље гледати Жуту дуњу међу листовима И снашицу међу ђеверима! Ђевер снахи ријеч говораше: “О снашице, питома ружице, Ил’ си расла бора гледајући, Ил’ на мога брата чекајући?

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Тужи млада ђевера Андрију, мила сина Милоњића Бана, који му је ланих погинуо од Тураках у Дугу крваву. Па се снахи не дао острићи: жалије му снахин в'јенац било него главу свог сина Андрије.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

“ говораше му Ивана на само. Но Пејо нити је хтио зајма, нити да га ко служи, него нареди стопаници и снахи да се спреме е ће с њим у град, и одвоји једнога јунца ког ће му братанићи до доље погнати, па ће с новцем што за њ

„Зором да сте на ноге!“ рече сердар жени и снахи које пођоше у преграду. „Марку сам рекао да поћера јунца. Ти, Стане, постој мало па лези и ти.

Станковић, Борисав - ГАЗДА МЛАДЕН

Кључеви, не само од подрума већ и из сопчета, са оних ковчега, све је било остављено снахи на видик, слободну употребу. Нису је се више тицале увече ни седељке, гозбе, вечере, долазак родбине, седење, весеља.

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

« Утом се невести између обрва уцрта бора, побеле коса изнад слепоочница. Кад неко непознат уђе у кућу већ се снахи обраћа као свекрви. У оку снахе, па сина виде Лепотица прво чуђење, па прекор.

Тако, ћутећи, и на онај свет оде, оставивши мајку сину и снахи од чијег је сина и снахе она већ била млађа! Шта је могла да прича с њима?

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности