Употреба речи спасоносну у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

¹⁰⁵ Чим се дете роди, обичај је да прво падне на голу земљу. То се чини стога што се верује у спасоносну снагу земље која нас храни и која би требало да омогући детету да преживи.

и други слични предмети у тесној су вези са култом огњишта, односно са култом предака, и зато имају посебно снажну спасоносну моћ.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Догађа се тако да понекад не могу више да се смејем. Тада мислим на оног старца о коме су ми причали. и тражим спасоносну траву. Хипици на угловима препродају испод руке своје траве, али то није оно што је мени потребно.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Тако сам се у свим преломним часовима и бродоломима хватао инстинктивном грчевитошћу за спасоносну сламку „истине”. Мислио сам: ако човјек није довољно јак да не гријеши, мора и може да буде бар толико јак да своју

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

везана црвеним свиленим кончићима (СЕЗ, 17, 16). Нарочиту спасоносну снагу има ђурђевданска врба. Поред осталога, таква в.

Гавез (опашица; пијавица; пчела колинца; волови језик, Шулек). Има у себи изванредну спасоносну снагу. Жиле од црнога г., куване у млеку, привијају се кад се хоће да што срасте. Народ верује да г.

ДРЕН Хартріегел (цорнуѕ маѕ). Дрен. Реч је прасловенска. Д. има изванредну спасоносну снагу; он је инкарнација здравља (ко у чесници нађе парче д.

Нарочиту спасоносну снагу имају дрењине убране у Међудневице (СЕЗ, 14, 220). Д. прутић има важну улогу и при врачању да дете прохода (СЕЗ,

, коју овај, ако прима позив, поједе (СЕЗ, 8, 292). Ј. се употребљује у бајањима, као лек; нарочиту спасоносну снагу има ј. која је печена у устима божићне печенице (нарочито помаже болесницима од врућице, ЖСС, 169). Ј.

Јасен. Реч је прасловенска. Јасен је дрво за које се везује велико поштовање. Он у себи има велику спасоносну снагу. На ј. гране воле виле седати, »јер на то дрвеће врагови не смију« (ЗНЖОЈС, 7, 1902, 116). Вила на ј.

Колико је, међутим, јако уверење у њену спасоносну снагу, види се и из веровања да од уједа зелембаћа, од чега иначе не помаже ништа, једино може помоћи девојачко млеко

ПЕЛЕН Wермут (артеміѕіа абѕінтхіум). Пелен, пелин, (горки) акшенац, осјенац (Шулек). За спасоносну снагу п. сведочи чињеница да га девојка, кад полази на венчање, меће у недра (СЕЗ, 19, 151; ТРЂ, ННЖ, 3, 122).

У једној нашој басми против пробади у грудима као да сама реч лан, која се много пута понавља, има спасоносну снагу: »Посеја̓ лан, лан на Видовдан, Изниче лан, лан на Видовдан...

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности