Употреба речи србаља у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

) Донесу нам по сајтлик вина, те ти ми све у здравље верховног вожда коменданта и свију Србаља, а све сваки из свога сајтлика! (Али какво јадно вино!

овог двора и комшилука престао од онаквог мучитељства, с којим Србље мучи и истребљује, и покажем му колико Турци Србаља у Београду и на други мести мучитељски истребили и то само за неколико дана.

Поповић, Јован Стерија - ТВРДИЦА

!!), посвећавати могу. Сад какова сочиненија сљедовати морају, лако се закључити може. Но ни по чуда! Положеније бо Србаља засада је таково да, ако би се који — изузимам имућне, или оне који су у призрјенију начина живота с друге стране

Матавуљ, Симо - УСКОК

Како се оно зову, Крцуне? — А има, чоче, много и Србаља у ћесаровину. Они дају ћесару најбољу војску! Виђесте ли ове Личане у Котору! Какви зорни љуђи, какви лијепи Србљи!

ти је свуђ кроз Црну Гору, па и по Приморју, по Херцеговини, по Босни, по свој Србији и бог те пита докле, ђе гођ има Србаља, а има нас занаго за једну добру царевину, нâко што смо расути, као стадо без пастира, и што су под туђинима, ради

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

ЖУТИЛОВ: Ја би реко, да се сложимо с Маџарима. Од Србаља, видим, неће бити ништа. ЗЕЛЕНИЋКА: Шта, господине Жутилове, ви, који сте били огледало родољубаца!

СМРДИЋ: И осим Чивута има се доста радити. Узмите колико њи има без бркова, и то Србаља. Србин без бркова не може бити Србин, дакле је мађарон. НАНЧИКА: И Маџари носе бркове.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Нови Сад постаје средиште духовног живота српског, »отечество учених Србаља«. Педесетих година у њему се крећу и политички и књижевни листови: Србски дневникъ, Южна пчела, Войвођанка, Седмица.

Шездесетих година скренуо је општу пажњу на себе. 1863. излази његова историјска драма Сеоба Србаља, 1868. Јелисавета, кнегиња црногорска, а тек 1873. збирка лирских Песама. Станоје Главаш изишао је 1878. Од 1876.

000 стихова лирских и епских песама он је у 12.000 стихова испевао три драме: Сеоба Србаља (1863), Јелисавета, кнегиња црногорска (1868) и Станоје Главаш (1878).

Али све те драме нису једнаке вредности. Сеоба Србаља је почетнички посао, доста невешта мелодрама, са неизбежним интригантом и отровом који у последњем часу одмршава целу

Обрадовић, Доситеј - ПИСМО ХАРАЛАМПИЈУ

Нудер обазри се не би ли и ту кога нашао, који би изволио соопштник | општеполезнога дела бити; кажи му, да што је год Србаља, од Адријатическога мора до реке Дунава, сви ће га похвалити Слатка је утеха надати се да ћеду наша имена живити и

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Није таког породила мати, верне нарави ко неће познати. А што сам повише рекао, да ваља да се бојиш твоји[х] Србаља, ја сам из шале то рекао, јер, како кажеш да намераваш одавде поћи у Париз и Лондон, мучно ће те кад твоје отечество

Ја се уздам да ће време показати да нису право имали. А неће сви рећи, не бој се; на[х]оди се у данашњи дан Србаља који мужески мисле, суде и расуждавају, А време је већ да и прости народ не варамо.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Школе, говори узбуђеним старачким гласом, пред мноштвом збијених глава, о значају који ће Школа имати у просвећивању Србаља.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

да разгледамо слике повешане по дуварима гостионице, поцрнеле од чађи, и ја сам јој причао о Таковском устанку и Сеоби Србаља све оно што је већ сама о томе морала одавно знати.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Черна и Домоглед, Станчилово, Бела и река Српско име носе, Србаља кажу славу. Гди су ти Србљи сад? На њиним гробовма страни Зидају куће, да сви времена жертва буду.

Гди су биле куће, гњизде се гуштери сад. Није л’ то предел Дечанскога негда области, Гди је Србаља мач крчио владу себи? Краљево и Черњец приповедају Србије славу, Саму је пак славу времена изгриз’о црв.

Н. С. Ђурковић, млогу је сузу из очију тронути Србаља и Српкиња измамила, а како не би, кад су ови елегијски, танин и у срце продирући звуци све нерве наше задрмали, и нас

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Призиваније гласи овако: Ти, која си код Чивута од Ноја, код Грка од Бахуса, код Римљана од Силена, а код Србаља од Краљевића Марка пофаљена и представљена да срце човеку веселиш и свевозможном храброшћу пуниш; која ћуталицу

Навластито што код Србаља, као код сваког другог божијег народа, и такови читача има који књиге само зато отварају да виде који су пренумеранти.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Вели њему леђанска краљица: „Или, Слуго, Балачко војвода, те ми отми цуру од Србаља, а ја ћу је тебе поклонити“. Тад Балачко спреми бедевију, па отрча друмом за сватови са шест стотин' латинских катана.

сокола, пак му стаде завијати крило и с љутитим гласом говорити: „Тешко мене и тебе, соколе, лов ловећи с Турци без Србаља, лов ловећи, криво дијелећи!

Од Турака мало ко побјеже, осим курва на кулашу Тале и са њиме Танковић Османе; од Србаља мало ко погибе, но се рани Шарићу Цвијане, и нема им Мандушића Вука.

И данаске стоји коштурница од Србаља и још од Турака виш’ Врањевца, дубока потока, на високу брду голетноме; та знаће се њино разбојиште док је Цера и

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Такав је и тај посао, пшеницу са овсом бркати, — у царски нови Христов закон Мухамедов адет присевати, штоно је у Србаља и у Бугара да девојке неудате не ходе у цркву кроме Ускрса и Божића, Госпођина ли дне, рад причештења кад су накићене

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности