Употреба речи среду у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Ваљда нисам пао на теме да се за једно прасе толико мучим!... И пиши му да ће тамо у среду госпођа капетаница са децом доћи да се причести. — ’Оћу, господине! После тога капетан зовну пандура.

Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Истргне мачину и рече јој: „Грила ми брже на среду, јер ћу те сву на парчета!” Ка|же му ова шта је сад Грил, моли га да утиша своју јарост, обештавајући му се да ће

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Од албалука до шарана и штуке, једна за другом, гргеч, деверика, ко у посне дане, петак или среду, пливају рибе, по азбучном реду! На овој страници, пун риба, ври бакрењак, са ове ми се у лице унесе сом!

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Мој отац дође у Ваљево баш на нашу Чисту Среду 1794. године, она четири Турчина оду и заседну сат од Ваљева у шуму крај пута којим се он мора вратити.

Да овај прота рекне: Ђорђе, једи месо у петак и среду, — ја ћу јести, а камоли нећу Турке тући”. (То вам само напомињем да видите, колике су онда Срби постове уважавали.

Док између Воскресенија (ово ми је Гаја Дабић каз̓о, да је по Воскресенију у вторник или Среду светлу бој био на Чучуга; ја сам заборавио био) чујем ја, да се од Сокола војска спрема на ваљевску нахију, коју је

) 9. декембра 1814. год, у среду, по совершенији прошенија, дођем у Карловце; ноћим. 10. декембра, четвртак. У Варадин.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Него, ту је он сам крив »што је премрсио те недеље среду«, и стада се зарекао да неће премрсити, па макар затекао учитеља Грујицу и с печеним прасетом!

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

у рату; а бог им помаже јер држе све посте, па посте и на сами други дан Божића, ако се, то јест, стрефи да падне у среду или у петак.

изнета је ужасна слика једног алкохолом руинисаног организма, за поуку многим читаоцима. У среду, тако око десет сахати, баш кад се господин натарош кретао у амт, отворила се широм капија Пере Тоцилова, а на капију

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

— Тако му треба кад је машкртан. Чика-Гавра, да ствар забашури, намигне Чекмеџијићу да фрајлу узме на среду. Чекмеџијић га је одмах поњао, па се најпре мало накашље, да јасније говори, онада започе: — Ви, фрајлице, нешто јако

Црњански, Милош - Сеобе 2

Не знају да живе у садашњости, у нашем времену. Уочи Мале Госпојине, у среду, осмог септемврија, поменуте године, Исакович је, са папирима Волкова у рукаву, пошао из Вијене, у Росију, торжествено.

Тако се десило да је Павле видео, и маневре, у околини Кијева и Миргорода, које је Костјурин почео у среду, седмог септембра, те године, на дан Светог мученика Созонтија.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Банда и публика већ знају шта ће бити и праве места. Сад Чамча са госпођом Саром на среду, па почну њих двоје играти „минет”. То је „минет”! Какво је то љубазно извијање, како Чамча Сари у игри ласка.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

У Хомољу верују да ако трудница осети дете у среду, петак, суботу, недељу, биће женско, а ако у понедељак, уторак или четвртак, биће мушко дете.

у ђевђелијској кази према којем је среда некада била срећан дан, али откако је на тај дан ухваћен Исус Христос, Бог среду прокле, те она од тада постаде несрећна.

(Истина, постоји у Гружи веровање да је срећно дете које прохода у среду.) За четвртак се каже да је срећан дан. У народу постоји ова изрека: „Сви су дани добри, а четвртак понајбољи.

У бољевачком срезу сматра се да је опасно купати дете у среду, јер може да добије болест русу. У многим крајевима забрањено је дете купати у уторак, петак и недељу.

“ У Гружи се у „Младу петку“ (или среду), док дан још напредује, изводи следећи сложени обред: „Тетка или стрина детиња ослони дете о коленику (на коју се

А уколико „рано проговори, верује се да ће закаснити са ходањем“. Коначно, ако дете прохода у среду (срећан дан), „верује се да ће бити срећно и напредно“.

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

ШЕРБУЛИЋ: И ја би се заклео кад би ми ко хтео веровати. Али од тога нема ништа; него сви на среду. МИЛЧИКА: Зар би ви одали ваше друштво? ШЕРБУЛИЋ: Него? Да мене самог обесе? Лепо ми и ви говорите.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

Затим је изведоше тамо међу њих и посадише у среду. После донесоше оно „ћупче“, покрише велом једну девојчицу и дадоше јој огледало, те поче вадити из „ћупчета“ ките.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

А тако и јесте. СВЕТОЗАР: Али ако среду држи? МАКСИМ: Каква је у среду, таква је и у четвртак. Од паприке не бива босиљак.

А тако и јесте. СВЕТОЗАР: Али ако среду држи? МАКСИМ: Каква је у среду, таква је и у четвртак. Од паприке не бива босиљак.

други да изгуби разум, изео би се од муке, а код њега је свеједно, или имао разума, или немао. ДОКТОР (ступи на среду и чита): ,,Разум долепотписаног доктора нестао је.

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

да те припитам. ЈЕВРЕМ: Немој, молим те, да ме питаш, јер нисам ни за какво питање! ПАВКА: Жена изишла с фарбом на среду. ЈЕВРЕМ: Ама кој' изишао с фарбом на среду? ПАВКА: Па, госпа Марина.

ПАВКА: Жена изишла с фарбом на среду. ЈЕВРЕМ: Ама кој' изишао с фарбом на среду? ПАВКА: Па, госпа Марина. ЈЕВРЕМ: О, господе, откуд јој сад пало на памет да изиђе с фарбом на среду?

ПАВКА: Па, госпа Марина. ЈЕВРЕМ: О, господе, откуд јој сад пало на памет да изиђе с фарбом на среду? Зар не видиш да сам у највећој бризи? ПАВКА: Треба да јој одговорим!

ПАВКА: Треба да јој одговорим! ЈЕВРЕМ: Молим те, Павка, иди тамо у собу, па изиђи и ти с фарбом на среду! СРЕТА: Сасвим, сваку ствар треба поставити на своје место. ПАВКА: Ама, човече божји, па шта да кажем жени?

Вели: важна ствар, тиче се детета! ЈЕВРЕМ: А јест, госпа Марина изашла с фарбом на среду. СПИРИНИЦА: Ју, с каквом фарбом? ЈЕВРЕМ: Па, знаш, она је род господину Ивковићу! СПИРИНИЦА: Па да није за Даницу?

СПИРИНИЦА: Па да није за Даницу? ЈЕВРЕМ: Јес'? СПИРИНИЦА: А кад је изишла с фарбом на среду? ЈЕВРЕМ: Сад! СПИРИНИЦА: Па сад? СПИРА: Па ту, брате, нити имаш што да размишљаш, нити да се саветујеш са нама.

Ваш зет то може бити неће рећи, ал', бога ми, ја волим с фарбом на среду. ЈЕВРЕМ: Па јес', ви волите! МАРИНА: Не кажем, пријатељу, да се нама није допала девојка и, што кажу, споразумели

Али, пријатељу, кад је дошло до тога да се изађе с фарбом на среду, онда вам ја морам рећи да смо на друго рачунали. ЈЕВРЕМ: На шта друго?

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

ТРЕНУТАК ИСТОРИЈЕ Сањи Бошковић Године 1634, у среду, трећег јуна Један човек, који се ни у каквој не води картотеци, Касно поподне, у близини Пожуна, Купао се у потоку

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Ако правда не поможе, кривда неће помоћи. — Кад клин клин потера, онда правда изиђе на среду. — И бог би имао посла, кад би све стављао на кантар.

Чобани му се почну смејати, а он их моли да га пусте у среду међу њих да спава. Они га пусте. Ноћу дође вук: дрмне крајњега за ногу; овај се промигољи, а он га остави; дрмне

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

дође на ону ћуприју зачуди се њеној красоти, али му чисто жао буде што јој нема и оних двеју талпи, па кад | дође на среду, погледа и с једне и с друге стране, и види испод ње где у једноме великом казану кључа вода, и у њој се кувају људске

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

А вина мали красовољ, мерено упола од великог. А у друге дане, то јест у понедељак, и у среду и петак не треба никако јести варива нити пити вина, него само сочиво квашено и нешто мало воћа, и укроп водени са

ако дође, тада једемо хоботнице, да се ипак утолимо због празника, јер три дана ове недеље, то јест у понедељак, среду и петак, тачно се треба хранити као и прве недеље — неко квашено сочиво и зеље сирово, и ако се нађе воће задовољни

У понедељак и у среду кажем вам да никако не окушате пића, већ се држати као и прве недеље. Уколико се у један од ових дана догоди празник

У уторак и четвртак једемо двапут са уљем и вино пијемо, а у понедељак, среду и петак једемо једанпут: нити са уљем једемо, нити вино пијемо.

Ако се не поје „Бог Господ“, да једемо једанпут, због краткоће дана, а једемо уље и вино пијемо у те дане. У среду и петак, заповедам вам да ово не чувате само у посту, већ и у све дане преко године, да уља не једете.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

„Брже ми дете на среду“, викне с громовитим гласомна Дионисија, „јер ако те шчепам, сву ћу ти браду очупати и очи ћу ти ископати!

” — вичу”. Ја: „Нећу, брате, да си таков ревнитељ. Нећу да си као они који хује с анатемама на све оне што у среду и у петак зејтин и рибу једу.

Сав свет да ти рече да ће бог у вечну муку и у вражије руке предати оне који једу у среду и у петак рибу и месо, немој му веровати. То није могуће; то ни турски цар не би учинио.

Дође са страхом да се исповеда, а никаква зла у животу није ни помислио; нејма ти ништа казати разве да је кад у среду и петак јео (за хиљаду глава не би ко погодио да му се не каже) — рака! Ништа друго.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Противуречио му није, додуше, никада, али је у поверљивом кругу својих пријатеља изалазио на среду својим самосталним мишљењем.

Они прегледаше тачно све што се могло видети, почеше да се саветују и дошаптавају, али се не усудише изићи на среду са својим мишљењем. Кад им рекох да ће та животиња бити из врсте торбара, они почеше да се смеју. „Торбар!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

дође на ону ћуприју, зачуди се њеној красоти, али му чисто жао буде што јој нема и оних двеју талпи, па кад дође на среду, погледа и с једне и с друге стране, и види испод ње где у једном великом казану кључа вода, и у њој се кувају људске

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Шта ли ће сутра бити?! Х Алексинац 11 августа, у среду увече, 1876 г. Да страшна дана; никад га заборавити нећу. Он се дубоко урезао у мојој памети; да га забележим и у

1) XІВ Алексинац 18 авг. у среду вече, 1876 год. Јадни мој дневниче! Четврти дан како нисам ништа у те записао. А и како ћy, кад прво што би требало

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Сеју се најрадије у понедеоник или суботу, а не сеју се: у среду и у петак (тада се не раде ни други радови око к., СЕЗ, 19, 371), ни Велике ни Беле недеље (в. доцније).

семена, па се ту после службе благослови, н онда ће боље рађати (Беговић, 105). Л. се не сеје у среду и петак, већ обично у понедеоник и суботу (СЕЗ, 19, 361).

Ч. са туђег синора лечи се клиновито дете: од ње отац изреже 39 клинова и заоштри их на једној страни; у младу среду рано пође мајка са дететом уз воду и баца један клин на суво а један у воду, верујући да ће први помоћи ако дете пати

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Сви смо ми још млади, и без малтера!... Немој да ми клоњаваш, Павле! Ту је „тројка”, узећемо те у среду Милан и ја, и имаш богме да касаш да све летиш... Славно ћемо живети и друговати, и радити!

— А, тако велиш! Е, онда да знаш да ћу кроз прозор ујахати у ону забарикадирану кућу, и да ћу истерати на среду оног твог слепог миша!... За вас је син, срам вас било! — И жене се побуниле, и псују на свој начин.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

На све големо спажање имајући, о свему до једне чрте мало и велико меркати, и што мни тајати се, на среду приводити, зашто многи штошта башуре и ниподашто држе многе пошурице.

с приносом ова духовна софра, и тако оскудљиво, што је да је, с драге воље нескривено ни затајано што, ама све на среду износимо пред вас. Ако је слаба мала худа част, по јакости својој што се икако може, то се и издаје.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности