Употреба речи став у књижевним делима


Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Тебе погледаше очи свију ствари; Твој став узе љиљан у великом врту; Сунце да у твојим косама зажари; Бледи мрамор захте твоју чудну црту.

Африка

Он је једном дигнутом руком наслоњен на колибу, и док прилазимо, љубазно нам се смеши, али, не мења свој став. Деран је главни љубимац шефа села, чија ниједна жена није толико намирисана и накићена.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Међутим, Ђурђе је био славна јуначина и такав, а најмлађи. Леп као Циганче. Ђурђе је био узео став „мирно“ пред тим Венецијаном, црвен као рак, притегнув сабљу уз бут.

Најдуже је Гарсули био застао код Павла Исаковича. Он је међу њима био највиши, а није био узео чак ни став према пропису у војсци.

Затим се, колико га глас доноси, на немачком, продера: „На моју команду, све, у став мирно!“ За тренут, заиста, све се било умирило и стајало као укопано.

Гарсули је био обавештен да је Павле охол, одличан коњаник, удовац, и приметио је да, пред њим, није узео чак ни став „мирно“, него стоји у стању „вољно“, безобразно. Али се преварио у том сањалу, зато што се чинио тако тих, и тужан.

Зашто? Исакович осети тада како га, са леђа, дрма Волковљева рука. Он онда устаде и раскречи ноге – у став слушања – а ноге су му биле дебље испод колена, па је стајао чврсто – па додаде учтиво: да се у оним крајевима, на

Док се то читало, наредио је Витковичу да одобри став, вољно. Костјурин је знао, из извештаја, које му је слала канцеларија грофа Кајзерлинга, и Колегија из

Теодосије - ЖИТИЈА

свети све сазва и јасно, да сви чују, поче прво сам говорити образац свете вере, то јест „Верујем у једнога Бога“, став по став, а самодржац Стефан, благородни и сви остали такође су говорили и божаство Свете Тројице исповедали, а неки су

све сазва и јасно, да сви чују, поче прво сам говорити образац свете вере, то јест „Верујем у једнога Бога“, став по став, а самодржац Стефан, благородни и сви остали такође су говорили и божаство Свете Тројице исповедали, а неки су и јепец

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

су почели приказивати своје успехе целом свету, истицали су јачину своје војске и често заузимали борбени и претећи став. Комбинујући ове две методе с особитом вештином, бугарски краљ је успео да ову пропаганду доведе до виртуозности.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

) — став, држање тела, положај; у балету: став на једној нози ауспрух — суварак, вино слатког и пријатног мириса које се прави

) — став, држање тела, положај; у балету: став на једној нози ауспрух — суварак, вино слатког и пријатног мириса које се прави од сувог грожђа аутентициран,

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Овај негативан став друштвене средине према жени која нема деце јасно се испољио и у језику, где постоји читав низ негативно обојених речи

Архаични називи за дете у нашем језику откривају и презрив став према њему као према некоме ко је слаб, безвредан и не спада у категорију повлашћених, одраслих, већ у категорију

Речи „деран“, „дечкован“, „мањак“ и друге сличне откривају и мало подсмешљив став према тим момчићима.¹³ Сима Тројановић наводи да се у Доњем Унцу за момчуљка каже „прлабуч“, а ова реч означава дечака

Ш., НП, 1976) Фазе у развоју а) Пренатални развој — Добро му је као у материну трбуху. (Вук, бр. 973) б) Рођење (став према мушком — женском детету) — Кад се ђетић роди, и тигле се на кући обеселе. (У Боки) (Вук, бр.

У њима се уочава, пре свега, један високо афирмативан, изразито позитиван став према детету који је карактеристичан за највећи број пословица ове скупине („Највећа је срећа у колијевци“, „Ко нема

Ипак, међу овим пословицама налази се и једна која указује на умеренији и трезвенији став: „Деца су радост и жалост“. 3.

, само је мало незрело људско биће. Према детету (породу) постоји изразито позитиван став, оно се веома високо вреднује. Дете је изузетна срећа, радост и највеће благо.

патријархалној култури сматра за мање вредно, зависно, немоћно и лукаво биће, мушки чланови заједнице имају презрив став који се изражава у свакодневном животу, али и у обичајима, веровањима, пословицама, причама итд.

Овај изнијансиран став према жени добро се уочава у пословицама и у народној књижевности уопште. Највише поштовања у патријархалној култури

Муж — жена (супруга). У Србији као неприкосновено правило важи став: „Од искона муж је старији од жене“. У патријархалпој култури жена-супруга безусловно се потчињава „свом човеку“.

⁸ У Гружи, такође се сматра да ако мајка много мази дете, оно ће постати „пустошно“ (непослушно, разуздано). Овај став да је мајка крива, свесно или несвесно, што су деца неваљала, представља опште место у нашим етнографским

Овај заштитнички став мајке према детету и њихов међусобни чврст и заверенички однос психолошки је разумљив када знамо да не само деца, већ

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Најзад, његова размишљања прекиде рески писак професорове звиждаљке. Дечаци се нагло исправише и заузеше став мирно. Кроз широка врата гимнастичке сале први пут у историји школе уђе једна жена.

Саслушао га је, исправивши се једва приметно у став »мирно«, климнуо расејано главом и отишао до последњег стола у реду да очисти пепељаре.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

једноставност дечје песме од тражене и постигнуте једноставности синтетичног лирског израза; на једној страни став је опуштен, слободан, на другој очито напрегнут, оптерећен.

Мноштво лажних дечјих песника оправдавало је, па и данас оправдава, овакав, подозрив став критике. Улога деце, је, дакле, неадекватно постављана и тумачена.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Искреност и оригиналност у духу, охоло презирање ранијег и туђег, презрив тон и борбен став, одликују ове оригиналне песме.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Параграф први, последњи став: старог ће Тришу смазати лав!“ Следи се деда, шума занеме, настаде страшан мук. Одједном, с краја судијског

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

(Шчепа и сам столицу.) ТРИФУН: Не дајмо се! СВИ (се ухвате за столице и друге предмете, заузимају насртљив став, жене вриште, Мића се попео на сто и умирује млатарајући рукама. Узносе се столице и спушта се завеса).

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Претварао сам се да га не гледам, али сам добро приметио кад је спустио руку низ каиш пушке и заузео став „мирно“. Отпоздравио сам га немарно. Био сам тада горд на моје две звездице.

Шта мислиш ти, поднаредниче? — запита командир у шали поднаредника Траила. Траило заузе одмах став „мирио“ И одговори: — Господине капетане, волео бих ја да ратујем на њиној земљи, макар и одступао...

— Непријатељ ће и тако да угледа батерију, јер се она отуда види — усудих се да приметим. Командант заузе важан став.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Одскочио сам од стола и узео, запрепашћен, став „мирно“. Он је, доцније, добио куршум у леђа, од наших војника, које је тукао.

Идем у Беч, на тромесечно одсуство, ради полагања испита, на Универзитету. Ја узимам став мирно, и мислим да сам полудео. Међутим, све је у најлепшем реду.

Пошто у логору имамо свакојаки шкарт, дезертере, забушанте, затворенике, командир све узима врло строго и наређује став мирно, да војници не би добацивали женскињу.

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

осети да му је заиграло срце и преплаши се; затим се прибере, па се свечано диже искашљује се и заузима говорнички став): Поштована господо, народни представници ове куће!... Ја... овај... ја... На пример...

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Један од близнака заплака и свирала умуче. Тола приђе кориту. Плаче „десни“. „Леви“ као да не дише. Он му став и прст под грло. Млак... — Болестан, несрећник! — узвикну Тола а пијанство напусти једно парче свести.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

у коју од филозофских школа, расутих по целој Грчкој, па онде чују да се о мени говори, промениће сместа свој досадањи став према мени. Онда ће они, један за другим, да се испрсе и рекну: „Демокритос! Па он беше прави, правцати абдерићанин!

А природа је бесконачна! Грађа васионе, њен став, живот природе и његов смисао остали су нашим филозофима у недокучивој даљини“.

„Да. Не материјални свет, већ свет идеја је једини прави свет. Сада можеш, сине мој, да разумеш став који сам заузео према учењу Демокрита.

Какав је утисак овај догађај начинио на младог Аполонија? И он је, тако расуђивах, морао осетити потребу да заузме став према Аристарховом систему. На који начин?

Архимедес се није бринуо што они раде, већ смишљао последњи став свога дела. Пљачкаши беху разочарани што не нађоше нигде злата и трагаху даље за њим.

Многи су прешли у хришћанство, али су задржали своју арапску ношњу, своје старе обичаје и свој поносни племићки став. Кад их погледам, чини ми се да сам залутао у свет из „Хиљаде и једне ноћи“.

Блажени осмејак обли пуно лице опатово, но он заузе брзо свој озбиљни став. „Да ли си, Марко, забележио име тог ботоудног приложника?“ „Па дабогме!“ „А да ли су петлови добро утовљени?

Он се диже са седишта. Чим је у том положају заузео свој војнички став и обазрео се са изразом самопоуздања по дворани, учини се присутнима да је сунчев зрак пробио тамне облаке, јер сви су

најзнаменитији хемичари, Пристли, Кевндиш, Шеле, Кирван, Маке, Фуркроа, Бертоле, Гитон де Морво, заузеше непријатељски став према њој.

Зато бих Вам био врло захвалан да ме о томе обавестите“. Она заузе горди став и рече са поносом: „Био је несумњиво значајан научник, а и изванредно интересантна личност.

“ „То је, у колико знам, рекао већ стари Демокритос; при томе је, природно, мислио само на материју“. „Тај став важи за све физикалне феномене.

- Универзитети у Единбургу и Кембриџу не оптеретише знањима, имадох, чим стадох да сричем из књиге природе, независан став и слободан поглед, јер, неук, какав сам био, не имадох никаквих предубеђења“.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Седи он, гладан, крај ватре, мисли на млеко и зове Секулу: — Отвори једну кутију па узвари. Секула заузима став „мирно“, грчи лице, отпоздравља одсечно, и као не разуме шта хоће командант. — Еј, море, шта ме гледаш? Млека!

изглед и, као да пије он то, сам лично господин начелник, који посматра себе, него друго неко лице, заузе непристрасан став посматрача, па се нарочито упиљи у своје густе, проседе веђе и чело избраздано многим борама.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Неко вријеме држат ће се повучено, по страни. Па и то ће му нешто подавати. Али тај став неучествовања не траје одвећ дуго. Младић ускоро излази из резерве.

Оно што човјеку у очима других даје вид покварености, то су његове вањске алире и његове вербалне изјаве, дакле његов став према властитој покварености; а оно што њему самоме даје свијест о тој покварености, то је баналност и типичност

Заузме однекуд козерски став према смрти. Издигне се изнад ње, разгосподари се чак и над њом: истим часом чим је престао бити њена устрептала

XЛИИИ Отада, међу нама је наступило још нешто: неко неповјерење. Заузео је према мени некакав став... не бих знао тачно речи какав — ето тако, напросто став.

Заузео је према мени некакав став... не бих знао тачно речи какав — ето тако, напросто став. Помишљао сам: нема никаква смисла да заоштравам односе с некадашњим пријатељем. Ионако је све ово привремено!

Но сад како било. Чинило ми се да ми моја припадност братства и субесједников супериорни став према његовом позиву дају слободу да и ја отворено исказујем што мислим, без бојазни да ћу тиме повриједити једну

) И куд онда? Што пристојан човјек може да учини при таквом стању ствари? Ништа. Апсолутно ништа. Какав став да заузме према држави? Колико је год могуће став индиференције као да је уопће не примјећује.

Ништа. Апсолутно ништа. Какав став да заузме према држави? Колико је год могуће став индиференције као да је уопће не примјећује.

Какав став да заузме према држави? Колико је год могуће став индиференције као да је уопће не примјећује. Отприлике став какав заузимају земље с либералном владавином према Ватикану: стање без конкордата.

томе што се у даном моменту у човјеку одједном све преокрене, у њему зине један неслућен амбис, тумбе се преврне његов став, и он сад за тим новим ставом стоји читавим собом, једнако онако као што је донедавна стајао за оним првим.

Нису се могли присјетити да је ма кад изразио неко своје мишљење, суд, жељу, вољу, став. Тако да се не може ни рећи је ли био ограничен или дубље мудар, припрост или шутљиво усукан.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

У Максвеловом чланку у часопису ”Природа”, на који ме је упутио Тиндал, налази се и следећи завршни став: ”Хелмхолц је сада у Берлину где руководи радом способних научника у својој изванредној лабораторији.

Али, више од свега, за овакав мој став крив је германизам који сам искусио још у Прагу. Расна мржња је један од најжалоснијих психичких поремећаја, о чему

Хелмхолцово предавање о Фарадеју и Максвелу било је тако топло и праведно, да сам почео да преиспитујем свој став према германизму.

Трећа теза износи мој став према Фарадеј-Максвеловој науци о електромагнетици. О овим тезама имао сам, по свом мишљењу, сасвим јасна и одређена

Ускоро сам ватрено заступао став да су феномени на Сунцу електромагнетне природе. Немачки професор, по имену Еберт, признати ауторитет на пољу

Уверили су ме да ће њихов став према овом проналаску бити онакав какав су донели берлински стручњаци. Беч изгледа није мислио сам за себе и све што

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

тим експресивним, стилски обележеним јединицама утеловљују се превасходно његова осећања, његова слободна воља и лични став.

коју овде имамо у виду додељује се изражавање емоција и свих индивидуалноличних садржаја у које улазе воља и став.

на богатство и непосредно дејство стилскоекспресивних слојева у језику, у којима се исповеда индивидуална воља, став и осећања, а Попина им малорека песма нуди готово заборављене слике и обличја из колективнога и у језичкоме памћењу

осећа; пре свега у издвајању и наглашеној пажњи према оним моментима у природноме језику у којима је изражено осећање, став, воља и мисао индивидуе, без обзира на то да ли она говори у своје име или у име неког колектива.

А ако ту област чине сви они моменти у којима се изражава осећање, став, воља и мисао индивидуе (управо су они, у не тако давно време, заменили старе, индивидуи наметнуте језичке поступке,

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

77 У њима се заправо тако јасно чује индивидуализовани глас који исповеда флуидно субјективно стање: лични став и процену, осећање двостране одговорности према мужу и ћерки, мајчин понос колико и опрез.

Модалност реченична (став, процена и воља говорникова) и њена експресивност (расположење и осећања говорникова) у приповедном су тексту већ по

понашање непосредно повезано са оним конотативним обавештењима која сежу до у саму говорну ситуацију, до у говорников став и доживљај; него се исто тако зна да сразмерно са увећавањем удела прозодијских чинилаца долази до померања, па и до

232 С једне равни приповедања потиче један, с друге други вредносни став, при чему се њихов однос може описати као однос узајамног допуњавања: што се више бесмисла, немира и узалудности осећа

Јер, будући да уз ретке изузетке ћуте, ликови не могу свој став и вољу, побуде и чувства приказати у изворноме говорном облику.

Петровић, Растко - АФРИКА

Он је једном дигнутом руком наслоњен на колибу, и док прилазимо, љубазно нам се смеши, али, не мења свој став. Деран је главни љубимац шефа села, чија ниједна жена није толико намирисана и накићена.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

„Фикус“ стишава руком оне около њега, силази с тешком муком са кревета, заузима важан став и пита: — Молим, ко сте ви. — Господине капетане, ја сам дежурни официр у болници. — Са с-службом овде, у болници!

Мљасне устима, поднесе чашицу да му се долије и наставља: — Кад мало даље, други лаф. Хитро дигне пушку — он заузима став као да му је пушка у руци — па нишани, нишани... Дум! — и опет испија чашицу коњака. — Кад...

Фјодор скочи, заузе став мирно, главу забаци уназад и раздера се: — Ваше благородје, Фјодор Иванович, поручник двадсјат четвјортаво пјехотнаво

Сађиђес, сађиђес, пожалуста. Сви се дигли и тетурајући вуку потпуковника да седне. Он се опире, хтео би да заузме став, али ту су Руси, а Серјожа га загрлио и љуби. Нашао се у незгодном положају.

Кад ме угледа, он стави свиралу у џеп и дохвати чутурице. — Одакле си, друже? Он заузе став „мирно“ и погледа ме доброћудно. — Господине потпоручниче, ја сам из Влакче, срез јасенички, округ крагујевачки.

— Станимире, шта би ти радио овој женској? Он заузе став „мирно“ и, снебивајући се нешто, погледа у потпоручника Драгишу. — Реци, де, слободно! — рече Му Драгиша.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Јер, кога би данас могла још оправдано загрејати, и који поетски став или потребу плодно потпомоћи или правдати ова не много привлачна, прашна и сабласно несавремена тема?

Ја забравих двери, своју сабљу дочепав, Стрепим сам у мраку, код пенџера став, Ибо преко двора, от всјех в домје одјељен, Живих сам у домићу к'о у шуми јелен; Ал' ето ти опет, ко из грозне

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

У својим каснијим радовима Караџић је одредио нов став према црквенословенском језичком наслеђу. Оно се смело задржати само у најнужнијој мери, и то стриктно прилагођено

Срби, који су идеју о јединству о јединству били озбиљно схватили, дочекивали су овакав став са чуђењем. Поборници сецесије, који су управо међу хрватским језичким стручњацима имали јака упоришта, оснажени

Вук о свему приповеда мирним, епски незаинтересованим стилом, настојећи стално да одржи став објективног хроничара, чији је главни циљ да истинито сведочи.

Тај став изражава се у разним видовима, у гордом одбацивању света, прометејском пркосу, презирању свега приземног, у бацању песн

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Снажна девојка, стуб куће, умна далеко нада своју околину, она одједаред узе особита права, заузе став, и поче некако да администрира ствари и људе. Волела је и она живот, и баш зато почела да цени своје способности.

нека врста отменог држања оних којима се може да буду покрадени, и који према разбојницима узимају као неки ритерски став. У кући, наравно, повлачили се разговори, али опет у стилу отменог чувања интимног догађаја.

А ја велим: Шта сам пре подне зарадио, с тога ћу после подне ја, Тоша, да скинем кајмак. — Волео је став и господство. Као многи економи старога кова, предавао се радо, тако да кажемо, култу некога култа.

заволела до слабости; да може читав сат да посматра како се игра тај ретко леп и умешан дечак; да јој годи поносит став који дечко има према свему што стане пред њега; да је Срба права слика мушког детета из њених крајева онда се свету

Леп младић. Лик ведар и безбрижан, као да је све на свету добро, и цео свет Србин! Ход и став, ко не зна, мислио би да је то млад доктор дошао да обиђе болесницу.

Сазнало се да у кући има неки нов извор моћи, да кућа опет стиче. То паланци увек импонује, у основи. Она заузима нов став. Очекује и дотле респектује. А, међутим, гледа свако ко може, да се препоручи за евентуалне сарадње и комбинације.

Ја ћу кућу лепо да инсталирам, и онда ћу ући у хармонију новога живота. Павле је Павле. Паланка докле узе став поште и респекта. Наравно и радозналог ишчекивања.

певала им да заспе, забављала их кад су досадни; али су та деца, наследно зар, или по примеру, узимала неки нарочит став прека својој сестрици, и умела су то да покажу доста често, и на начин који би и одрасла човека вређао.

што је лекар обећавао да ће све то са узревањем девојчице, с новим интересима, нестати само од себе; најзад, ињоривати став Сокин у главном проблему. Није било лако госпа-Јелки. Није било лако ни Соки.

Неко од пријатеља узео је једаред преда се Мимића, и врло озбиљно му разлагао куда може такав став да одведе њега самога, а такво васпитање његову девојчицу.

Чамуња, бежи од људи, а став узима према онима који нису баш ништа криви, који су беспомоћни, али од којих он не може да утекне, и који од њега не

је у један мах решио да пролаз калдрмише, и покрио половину старом циглом и каменицама, па је одједаред и он заузео став: „Нека сад они калдрмишу другу половину.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

ако није могао председавати збору живих, а оно бар да председа збору мртвих књижевника, он одмах заузе председнички став, убриса цвикер и узе први реч: – Господо, ми смо се овде искупили да учинимо једну констацију.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

“ — њему прекипе, окрете се и опали му шамар. И зачудо пешак наједном заћута и заузе став „мирно“. Све чешће застајемо. Хладно је и тупкамо у месту.

и поднесе ми чашу вина под нос. Захвалим му се и рекох да тражим команданта. — Ма ја сам, збори, чоче! Ја заузех став „мирно“. — Господине... — Ела, бога ти, кад ти кажем — поче опет онај са вином.

Он се захваљује и најзад пожеле, да им истом мером вратимо у слободној нашој земљи. Потом се диже. Ја заузех став „мирио“ да бих кришом угурао у џеп чакшира преостало парче хлеба.

И, једно преподне, логор се заплави. Војници загледају једни друге, затежу нове блузе, прсе се и заузимају став „мирно“, лупајући новим поткованим ципелама. Мило им и на лицима њиховим се огледа детињска радост.

Знао сам да му је Лука потребнији, и заузех приправан став. — Молим вас — обрати ми се командант дивизиона — пожурите што можете брже. Батерија се налази... Ето га Катунац.

Пришли су команданту одлучним кораком, у исти мах заузели став „мирно“, и поздравили. — Господине пуковниче — поче командир прве батерије — у току јучерашње борбе, под навалом

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности