Употреба речи темишвару у књижевним делима


Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

честих одлажења и састанака у башти на огради, а што је још више заплело ствар и довело до сукоба за који се чак у Темишвару чуло.

Па још тамо су се, у Темишвару, каже гђа натарошевица, споречкали, а овде јутрос и довршили. — За име света, па зар се баш тукли!...

Зато је дакле на крајеве села и стигла та вест тако јако претерана. Тамо се приповедало да су се попови још у Темишвару потукли, али да су их тамо брзо развадили, и они се, веле, притајили, јер су увидели да, доиста, нису у туђем свету

Е, па ја ћу вам, молим лепо, моћи то јешплицирати. Јербо ја сам и неки род овом бирташу што је сада, то јест, у Темишвару. — Он ће, знате, да се жени; па у недељу ће да ту бидну сватови.

У њој је врхунац заплета, који се развијао у Ченеју и Темишвару. Опет подужи и досадан пут. Киша престала. Пера Тоцилов је потерао мало боље коње, који су се у чарди довољно

Попови су остали још пола дана у Темишвару да накупују неких ствари. Имали су од кућа својих поруџбина, као што је то већ сваком познато да се фамилијаран човек

(из разговора поп-Ћире са госпођом Персом) шта је и како је било код његовог преосвештенства господина епископа у Темишвару, и како су обе попадије примале закључке тога, тако да га назовем, Темишварског мира.

А зар вам нису то казали? Зар нисте то, милостива, знали? Од онда још ја њу не миришем кад смо биле обадве у Темишвару, па кад јој умро муж, и кад сам видела како је флегматиш и ’ладна била, к’о да је умро какав перзекутор, а не њен

Црњански, Милош - Сеобе 2

Црњански ДРУГА КЊИГА СЕОБА Садржај И АЛИ СВЕ ЈЕ ТО САМО ОМАМА ЉУДСКИХ ОЧИЈУ 6 ИИ НЕСРЕЋА ИХ ЈЕ ТОГ ПРОЛЕЋА, У ТЕМИШВАРУ, СТИГЛА НЕОЧЕКИВАНО... 26 ИИИ ЗАМУКЛА ЈЕ ПЕСМА ПОД БАГРЕЊЕМ У МАХАЛИ 47 ИВ ИСАКОВИЧ, МЕЂУТИМ, ОДЕ, КУД ГА ЖЕЉЕ ВУКУ...

од Темишвара, али је те године дошао био у Темишвар због немира, и да буде ближе војницима, Расцијанима, који су Темишвару задавали толико брига.

У тим колима која су дошла из Вијене, седео је човек кога је Двор био изабрао да у Темишвару заведе, међу Расцијанима, реда.

Нити да ушоре своја села. Зато је у поменутим, црним, путничким колима, из Беча, освануо, у Темишвару, пред вратима Енгелсхофена, оберкригскомисар Гарсули, и ту је ова прича почела.

На запрепашћење свих, полк је био кренуо, у двојним редовима, према редутима, и лагано се приближавао Темишвару. Видело се да, на челу полка, иду кола Енгелсхофенова, а иза њих маршује полк, у највећем реду.

Дерао се: „Темишвару, ни село, ни граде, већем један, украј воде, смраде.” ИИ НЕСРЕЋА ИХ ЈЕ ТОГ ПРОЛЕЋА, У ТЕМИШВАРУ, СТИГЛА НЕОЧЕКИВАНО...

Дерао се: „Темишвару, ни село, ни граде, већем један, украј воде, смраде.” ИИ НЕСРЕЋА ИХ ЈЕ ТОГ ПРОЛЕЋА, У ТЕМИШВАРУ, СТИГЛА НЕОЧЕКИВАНО...

Они то још нису знали, тог пролећа, и будили су се у Темишвару, као што су се будили некад у Србији, као једна породица. Надали су се да ће живети у истом месту и били су ужаснути,

Желели су да остану заједно, као што су дошли, у збег Трифуна Исаковича, у Хртковцима. Несрећа их је у Темишвару, тог пролећа, стигла, неочекивано. А то пролеће, године 1752.

Роде су се биле и населиле на њему. Са тих пушкарница, далеко се могло догледати и нико није могао ни прићи Темишвару, ни према западу изићи, да га стражар одатле не угледа, и види. Али стражара, већ давно, није било тамо на висини.

Фелдмаршал‑лајтнант Франц Карл Леополд барун фон Енгелсхофен поручио му је био да причека мало у Темишвару. Да види последице своје мудрости међу Сербима. Ускоро.

” Грк је, међутим, отпутовао, без обзира на то Енгелсхофеново писмо. Није прошло, после тога, ни три дана, а по Темишвару се рашчу да је Павле побегао из дереглије на Бегеју, већ на првом преноћишту.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Исаковича је неколико жена, а особито једна Францускиња, у Темишвару, из позоришне трупе, посветила у тајне свега оног што жене воле, па је добро знао шта би ваљало и сада чинити, али се

У њима је ноћу настављала свој свакидањи живот, мада је знала да је само привремен, као и у Темишвару. Једног дана, павши скоро са коња, она се беше сва прислонила на њега, када јој притрча.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

илирически канцелист«, секретар или благајник, код српских црквених великодостојника у Карловцима, Темишвару, Новом Саду, Пакрацу. Он је несталан, без сигурних средстава за живот, и цео век проводи у лутању од места до места.

Једини његов бољи и оригинални богословски рад јесте рукопис Апостолское млеко, писан у Темишвару 1763, једно од најранијих дела написаних на српском народном језику.

Од 1826. могло се штампати српски у Петрограду, од 1827. у Темишвару, а од 1830. у Карловцу, у Хрватској, али све само понекоја књига. У 1831.

Тако је око 1828. године Димитрије Тирол, у Темишвару, основао Друштво љубитеља књижества србског, са циљем: »говорни србски језик образовати«, »полезне књиге сочињавати«,

Забележено је да је било таквих представа 1815. у Баји и Сегедину, [1820. у Будиму], 1823. у Земуну и Темишвару,47 1832. у Араду, 1835. у Панчеву.

Школовао се у Новом Саду, Темишвару, Сегедину и Кежмарку. Био је прво домаћи учитељ, потом професор у српској гимназији у Новом Саду. 1824.

фебруара 1804. у Карлову, у Банату. Српску школу свршио је у месту рођења, гимназију у Темишвару, Великој Кикинди, Сегедину и Карловцима.

Почео се школовати у Вршцу, али га отац извади из школе и да у трговину. С муком је успео да продужи школовање. У Темишвару, од 1824. до 1826, учио је гимназију, а 1826. продужио је у Пешти. Од 1828. до 1829. учио је права у Кежмарку.

Као ђак у Темишвару штампао је 1825. спев Слезы, ими же Болгарія, нещацтие лѣта 1374. сбывшееся оплакиваетъ. 1825. објавио је да ће дати у

учи сликарство код приватних учитеља у Темишвару. Као шеснаестогодишњи младић борио се 1848. у редовима добровољаца. После буне, 1849. неко време се склонио у Београд.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

128 ПРИВИЂЕЊА 130 КОМЕНТАРИ 132 КОМЕНТАР УЗ „ПРОЛОГ“ 133 БИОГРАФСКИ ПОДАЦИ О ПЕСНИКУ 135 ЦРЊАНСКИ У ТЕМИШВАРУ 140 КОМЕНТАР УЗ ПЕСМУ „ЈАДРАНУ“ 146 НА РИБАЊУ СА МЕСЕЦОМ 152 УЗ ПЕСМУ „СРП НА НЕБУ“ 157 УЗ ПЕСМУ О

Ја сам увек био сам себи предак. ЦРЊАНСКИ У ТЕМИШВАРУ Темишвар је, у моје време (1896/1912), био варош раскошна, модерна, са широким авенијама, великим парковима,

Кад је мој отац дошао, године 1908, са села, да се оперише у Темишвару, и, кад је одустао од тога, рекао ми је да зна да ће умрети, али да то треба да кријем од своје матере.

Прозори нашег стана гледали су у порту. Ја сам тада, до такозваног испита зрелости, живео, са матером, у Темишвару, као што су, у оно време, живела варошка деца.

Међутим, није тачно да ја имам успомене једног сноба. Живео сам ја, у Темишвару, и међу тадањим пролетерима. Прво сам играо у репрезентацији школа, затим у клубу гимнастичара Темишвара (ТТК), а

Тај Темишвар био је срастао са Темишварем туђина, као два сијамска близанца, али окренута леђима. У том Темишвару бранила се свака српска кућа, као барикада. А на свој начин, није та борба била ни без социјалних додатака и узрока.

Уби бене, иби патриа! Мој Темишвар био је нека врста Елзаса и Лорена, лудила, као у књигама помпијера Бареса. У том Темишвару, о празнику Духова, на пример, сви смо ишли у цркву, која је била застрта травом и имала мирис покошених поља.

А Горки је бранио Мирског, да није крив што је потомак кнезова. Ја сам у том Темишвару писао песме, од детињства. То су биле, углавном, несвесне имитације великих песника, и наших родољубивих песника.

Мој друг, у Темишвару, Душан Таназевић, носио је ту антологију са собом и у рату. Он је са том књижицом и погинуо. Из поменутог часописа и

Он је са том књижицом и погинуо. Из поменутог часописа и Српског књижевног гласника, који је до нас у Темишвару, и преко границе, редовно стизао, сад се сећам још само два песника.

Ја сам, у Темишвару, лудовао за мачевањем, и узимао часове мачевања, код једног професора (Перчич) који је био шампион професора.

То је био онај лепи епископ Богдановић кога је читалац упознао у почетку ових коментара, у Темишвару. Био је извршио самоубиство.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

разреда; — у Суботици: Ђуро Манојловић, одвјетник, и Божидар Вуић, ц. к. поштар; — у Темишвару: др. Бранко Стефановић; — у Требињу: Вук Врчевић, ц. к. козуларни агент.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

У Темишвару се тада певала песма која хвали Саву Вуковића, кандидата банатског: ...Брат-Мађари, Наши парничари, Нек' га чују И нек

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Радио је као учитељ, калиграф, бакрописац, чиновник, секретар митрополије у Карловцима, Темишвару, Новом Саду. Покреће 1765. Славеносербски магазин, први часопис Јужних Словена.

романтичарски песник (право име Алексије), рођен је у Славонском Броду, гимназију је похађао у Сремским Карловцима и Темишвару и студирао је права у Бечу. После револуције 1848. враћа се на студије, овога пута медицине, али ни њу не завршава.

Ђура Јакшић (1832–1878), познати српски песник, сликар и боем, рођен је у Српској Црњи, учио је сликарство у Темишвару, Пешти (напушта студије због револуције 1848), Бечкереку (код сликара Константина Данила), на студијама у Бечу

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности