Употреба речи тифуса у књижевним делима


Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Хоће, лопов, знаш ти већ ове наше мушкаћине, оченашу мој. Довео бабу, избјеглицу од Гламоча, па се разболио од тифуса и умро. — Умро? — Баш умро, намртав, кућо бакина.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Звона су по цео дан звонила и кретали се погреби умрлих од рана или пегавог тифуса. Ручали смо баш, и моји су причали како је то било страшно када су непријатељски аероплани бацали бомбе.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Одсечени смо од света шест недеља. Не може се ни у болницу, ни из болнице. Добијамо инјекције против тифуса, које су, у оно време, биле врло болне. На трбуху нам излази гука. Ходамо, по ходницима, као шашави.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Да ли је потребно да вам наглашавам: како је, она америчка мисија, 1915., спасла Србију од језиве пустоши страшнога тифуса и да неколико Американаца, жртава ове немани, лежи данас сахрањено на српским гробљима?

научник није ни помишљао на тако што, у доба када је успомена на помоћ америчке науке Србији, за време епидемије тифуса 1915. године била још тако свежа. Ватру наложену дрвима која тешко гори, морамо чешће подстицати да би се одржала.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

К. не ваља сејати Велике (ни Беле) недеље, јер ко би од ње понео кошуљу, тај би се разболео од »велике болести« — тифуса (СЕЗ, 17, 537; 32, 108; 127). Не ваља их сејати Беле недеље и због тога што ће иначе тући град (СЕЗ, 32, 127).

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности