Употреба речи торовима у књижевним делима


Африка

Село фантомски заспало под месечином. Између округлих колиба, купастих сламних кровова, заспала стока по торовима или сабијена око стабала која су насред разграђених дворишта. То су говеда не већа од наших оваца. Све спава.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Поњекад звјерад узнемирује тишину. Вукови се извлаче из скровишта својих, те се примичу ка торовима; пси буде пастире, а ови сипљу огањ из пушака.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Нов, свеж дах вејао је по косама и брдима, по утринама и луговима, по долинама и чечварима, по забранима и торовима, по кућама и механама тога села.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Змија нисам да и реп у земљу увучем. Зуби су ми се клатили, али сам на курјака личио. Далеко за леђима, у торовима остаде пусто и Мир. А човек умире једино кад мора и кад неће.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

„Оно што човек у својим торовима у кокошарницима чини у малом, врши природа у великој својој башти у великом. Па када је човек, нагомилавајући

Петровић, Растко - АФРИКА

Село фантомски заспало под месечином. Између округлих колиба, купастих сламних кровова, заспала стока по торовима или сабијена око стабала која су насред разграђених дворишта. То су говеда не већа од наших оваца. Све спава.

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

он сјећа — ненадно се дигоше врући планински вјетрови, погнаше и завитлаше млаку прашину у ковитлац, расипљући је по торовима, стајама и њивама његовим.

Тих дана обноћ је у торовима блечало благо, торске су љесе болно, као да цвиле, шкрипјеле, чобани су снивали немиле и чудесне снове, а пси су око

Свако је чељаде стрепило и осјећало да се нешто невидовно увлачи и подмукло шири по торовима и стајама, обарајући немилосно све живо пред собом. — И Јаблана јутрос међу силним мрлинама нађоше мртва у тору!

Онда би се на једном тргао, занио, подбочио би рукама слабине, окренуо би се према торовима, око којих се разлијегаше језива писка орлова и студено грактање врана и гавранова, па би као упола јаукнуо: — О ви

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

од грома и града; понегде се то чини на Цвети или на Спасовдан: њоме се ките врата, прозори, стреје на кућама и торовима; л. прутови побадају се и остављају у трла, њиве, баште (ГЗМ, 6, 374; Караџић, 3, 1901, 121; 127; ЖСС, 1.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности