Употреба речи торњева у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Ласте су летеле око њихових глава, а, кад би се смрачило, из торњева прекопута, слепи мишеви. Тог дана, кад су чули да се Павле вратио, и да је ухапшен, били су се сасвим сневеселили.

Сунце је ујутру излазило на раван као буктиња, а увече залазило изнад вароши, цркава, торњева, брдашца, црвено као ломача. Пролеће је у Русији дошло као на некој тројци. Као да су Сунце три вранца довезла.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

кажем им, док се куполе њишу ко високо цвеће, зар удар звона да буде за мене узвишен знак! И ноћ им прелијем преко торњева и глава. Некипут се спустим сасвим ниско до сиротих предграђа васељене и не знам шта да почнем.

Ракић, Милан - ПЕСМЕ

Кад се спусти вече, и врх тамних њива Беличасте магле облачци се гоне, И с торњева старих стане да се слива Звук побожних звона што вечерње звоне, У час кад завлада мир крај мене широм, И шума заћути,

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Кад се спусти вече, и врх тамних њива Беличасте магле облачци се гоне, И с торњева старих стане да се слива Звук побожних звона што вечерње звоне; У час кад завлада мир крај мене широм, И шума заћути,

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Песништво и уметност ставише се у службу цркве. Дела архитектуре, а нарочито готике, доведоше са тежњом својих торњева, стубова и заоштрених лукова ка небу до величанственог изражаја осећај душе, вапијући за божјом милости.

И све што се појављује у архитектури налази се и у живом свету. Ви сте малочас споменули безброј недовршених торњева готских цркава - они имају свој аналогон у непотпуно развијеним органима извесних животиња, које називамо

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

И наједанпут, хиљаде прозора и стаклених торњева палата затреперише у руменилу вечерњег зрака и хиљаде црвених светлила запламтише у простору пред њим.

Пред његовим погледом та борба потраја кратко. Муњевито ишчезавало је све чиме је био опкољен: шиљати врхови торњева, и као стреле оштри и црни масиви, и жамор улица. А тада, други и давно заборављени, један мили дах забруја за њим.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Три катарке и безброј весала служили су покретању лађе, а осам торњева са убојним машинама одбрани и нападу. Градитељ те лађе био је Архимед, највећи инжењер старога света, а њену

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности