Употреба речи тропара у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

закон, онда није било ни часнога дрвета, ни икона, ни светих телеса, ни моштију, ни костију, ни канона, ни ирмоса, ни тропара никаква, ни најмањег кондака. За све то блажени и свети апостоли нису ни речи ни слова нити знали нити мислили.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

) Налетно чудо, у лику моржа, баштину хара. Палеж! Похара! Гори намастир у метатези. Радосно словце крепког тропара плакаће негде о ломној брези. Чује се кашаљ, тежак, хроничан уљаник тутњи, параноичан.

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

што је обичај, на јутрењу преко целе године да се поју по три катизме псалтира, а на вечерњи „Ка Господу, када“ без тропара. А Часове појемо различито. Први час са јутрењем без псалтира.

А ви кажете „Амин“, чекајући да певате Трисвето одмах после деветнаестог и двадесетог псалма, и после обичних тропара и „Господе, помилуј“, пазећи да, док се ово поје, и сâм јереј треба да обиђе цео божаствени храм и све окади.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

нека виси шикосана шара, А између шáрâ и помало дара; Сад пустимо мајку нек’ врата отвара, Дочекајмо децу с певањем тропара. Па се загледајмо у очице њине... Засузићеш, брате, сузом од милине.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности