Употреба речи трудољубију у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

имаду, толико је већа њихова дужност добро и благородно воспитаније својеј деци давати, које се састоји у науки, трудољубију и благонаравију, да им се не рече као крокодилу: „По кожи се познајеш да си благородан”.

Не учимо, дакле, децу нашу измалена мекости, сластољубију и лености, но мужеству, воздержанију и трудољубију. Свему је свету познато какви су људи Лакедемоњани били док су међу њима Ликургови закони цветали.

Зато, децу и девојке, навластито кад су имућних и благородних родитеља, к трудољубију из младих ноктију потреба приобичавати, а кад једном обикну, онда њихова принадлежећа упражњенија не само неће им се

Соломон нас шаље да се научимо трудољубију од мравка и полезном упражњенију од пчелице. Ево причина зашто је басна прва человеческа наука.

У једном селу судија и свештеник, благонаравни и разумни будући, све село на добро настављају, уразумљавају, к трудољубију и к праведном животу приводе. А шта је друго потреба човеку колико за ови времени толико и за будушти вечни живот?

је величајте нужде дело, најпаче благородној и поглавара деци пристојно воспитаније давати, и њих из прве младости к трудољубију, к науци, к благородном мударствованију, к свакој чесности и добродјетељи путеводствовати и приобичавати.

“ „Ево,”— рече старац — „како си ме ти научио, совјетујући ме да се од мрава научим трудољубију. То сам од младости примио, и томе овако стар, како ме видиш, сљедујем, непрестано трудећи се и радећи.

Ова средства состоје се у здравом и чистом разуму, трудољубију и благонаравију. Има такових места на земљи нашој гди је всегдашња зима, и гди се људи хране или с рибом морском или с

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности