Употреба речи турица у књижевним делима


Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

наших нарочито покладних „машкара“ и њихових више мимичних приказивања (као што су „бомбељ“, „чороје“, „вила“ и „турица“, „клоцалица“, „баба и ђедова“, „баба-коризме“ и др.

ИИ МАСКЕ А) ВЕРСКЕ (ОБРЕДНЕ) БЕМБЕЉ У Дубровнику излазио је 1 маја (као турица на Сретеније); имао је хаљину сву искићену зеленијем лишћем и свакојакијем цвијећем; око њега су се вили блавори, и

Ишао је онај дан и к манастиру св. Јакова (око ½ сахата од града). ЧОРОЈЕ, ВИЛА И ТУРИЦА У Дубровнику чороје, вила и турица ишли су за времена републике уз месојеђе.

Јакова (око ½ сахата од града). ЧОРОЈЕ, ВИЛА И ТУРИЦА У Дубровнику чороје, вила и турица ишли су за времена републике уз месојеђе.

) излазили су и пред кнеза. Идући по улицама, гдјешто би се устављали, те су вила и чороје играли, а турица је једнако клоцала својијем зубима.

Гле, како су навалиле на то вино (премда не пије ниједна) као осе на турицу, на мед хтио сам рећ, па свеједно, турица је видила мед.

-а, -о, — јак, -а, -о, снажан тука — ћурка тукац — ћуран тулац — тоболац — калуп на који шеширџија навлачи шешир турица — остатак од саћа по оцеђеном меду из њега; восковарина турма — караван ћа — чак ћемер — појас с кесом, у коме се

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности