Употреба речи уда у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Да га разделе на полак? Сваки, есапећи по празнини трдуха свом, види уда ће му полак мало бити; свак би рад све имати.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Видиш глава, ноге и руке. Уда рило га и у главу, и у ноге и у руке. — А јест. Кад се мало, веселник, разбере, одмах јауче да га боли глава и све

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

— пита је Сока гркиња. — »А шта знамо — вели јој гђа Сида; — кад се уда, онда куд муж, туд, што кажу, и жена!« — »Та дабоме, а шта би и радили два берберина у једном селу! вели Сока гркиња.

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

Љуба оде кући. Фрајла Савка остане дешперана, али наскоро се за једног нотароша уда. Љуба је код куће још три дана за Савком жалио, четврти дан му је љубав исхлапила, а пети дан мислио је на нову

Он је сам у једној соби био, па је дуго горе доле ходао и размишљао како ће ствари изгледати ако му се кћи уда. Першуновић је мали бакалин, има више деце, а од штете му није било кураторство над ћерком.

Першуновић је мали бакалин, има више деце, а од штете му није било кураторство над ћерком. Ако се уда, све ће из руке испасти. Мисли се не би се Чекмеџијић с мањим задовољио, а друго да му у рукама остане.

Мати пита кћер како јој се младожења допада. Она вели да је задовољна, само да се једанпут уда. Чика-Гавра се, опет, са Чекмеџијићем у бирцаузу разговара. — Дакле, знаш шта је у ствари?

Но госпођа Евица није њу баш најволела. Једва је чекала да се једаред уда, да би остала сама у кући; јер премда је Марта целу кућу водила, опет је госпођа Евица хтела да се зна да је она свуд

Све је већ свршено. Чика-Гавра ће доћи к њима у кућу. Фрајла-Варвара хоће да се за недељу дана уда, поред дишпензације, јер неће да се то дуже провлачи; чика-Гавра је задовољан.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Туче се, каже Трандафил, где год стигне, а занемарио је жену, лепотицу. Једина брига му је сад да уда ћерку. Приликом прошлогодишњих маневара, кад су, император Франциско, и императрица Марија Терезија, дочекани у

Велика је брига за родитеље, имати удавачу. Отац би хтео да је уда за једног, маторог, брата госпоже Монтенуово. Није чудо да шипарице, кад хоће, силом, да их, тако, удаду, зажеле да се

Исакович је псовао од беса. Мрмљао је, љутито, да та несретница може наћи срећу, и овде, ако се уда за неког, поштеног, честитог, коњушара. Ди Ронкали је, међутим, подупирао Божича.

на руку Исаковича, он му је признавао да му се, при самој помисли да може изгубити кров над главом, пре него што ћер уда, у глави врти, као ветрењача. Камо среће, каже, да је умро пре тога.

предложи то вече да би можда требало ипак видети и ту Махалчанку, каква је: је ли дроља или упаљеница, па хоће да се уда за официра. Да фамилија бар зна, с ким има посла.

Божич се умилио њеном оцу, а Божич жели да, ускоро, уда ћерку, па се она дави. Зашто Исакович, ако је частан човек, толико жури? Треба да је причека.

Него се боји шашавости своје ћерке. У њој се јавило пролеће. Жељна је да се, тако рано, уда. Па се не би био зачудио да је ишла капетану, у трактир, да га преже. А човек је слаб, на јагње и пиле. Зна он то.

Божич је био пришао Павлу, па га је чак и загрлио. Хтео би, каже, да уда ћер – и не би хтео. Његов таст, богати Деспотович, у Будиму, удов је и остарио. Хтео би да види своје унуче удомљено.

па и најближим, у то доба, осећала, или глумила – Ракичка је рекла свом брату да долази у његову кућу, да Евдокију уда. Дошло јој је било време. После тога почело је нагло припремање Евдокије.

Две крупне, беле, минђуше, висиле су јој из ушију. Не може њој, каже, ништа, Вишњевски. Она мисли да се уда, на пролеће. Иако се о тој госпожици, коју је Павле избегавао, причало да је бременита, она је била утегнута, око паса.

Тако је и било. Шевич је, тих дана, хтео да уда ћерку за мајора Петровича, који је тврдио да је родом из Чрне Горе, и да зета упути у Чрну Гору, да тамо, за Шевича,

да је тада, у Кијеву, као луда, била сањала, да се – ако јој муж, крај све њене неге, и крај свег њеног плача, умре – уда за Павла, кога је као брата, кога није имала, већ давно, волела.

Теодосије - ЖИТИЈА

А он, пошто ју је много молио и не могаде је убедити да се уда, рече „Воља господња нека буде! По изласку из села и из Дома очева, у цркви светог и над апостолима врховног апостола

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Али други претенденти, помогнути од Татара Златхе хорде, продрли су у Бугарску и Тертер је био приморан да уда своју кћер за сина хана Ногаја и да плаћа данак Златној хорди (1285. год.).

Ршумовић, Љубивоје - ЈОШ НАМ САМО АЛЕ ФАЛЕ

Сећање ме често косне: дошла је из братске Босне! Луда ала, пуна таме, хтеде да се уда за ме. Али сам одолео, јер сам другу волео. БАБА РОГА Има једна пећина строга у којој живи Баба Рога.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

То господару Софри велику бригу задаје. Промишља шта да ради. Да уда Ленку за каквог сиромашног али ваљаног момка, трговца, па да га у кућу, у дућан прими?

Катица се још није удала, а прешла јој прва младост. Избира, неће да се уда. А Пера је беда; дао му отац једну кућу и нешто новаца, он хоће да ради на своју руку. Сва је нада још у Шамики.

И то је гризло. Катица, та дична девојка, већ јој прелази време, неће да се уда, кад је отац није хтео дати за оног ког јој је срце желело.

Као Јудита, као Естер, Мардохеја кћи, која би још могла краљеве опсенути, неће да се уда. Она је изгорели вулкан, није већ живо, зелено, поносито брдо. Имала је заручника. Заручник је проси, отац затеже.

Писмо је овако гласило: „Благородни господине! Колико би ми мило било да се моја кћи за вас уда, и да дође у такву честиту кућу, опет моје верозаконско чувство не допушта ми да моја кћи проводи свој век у кући, —

Дође стриц свећеник, узме девојку на испит, приповеда јој какав би то грех био да она то учини, да се за шизматика уда, и живо јој претстављао, кад умре изван вере, за душу њену ту вечиту казну. Девојку је збунио.

Отац пази на кћер, не пушта је лако да куда иде, да он не зна шта ће онде. Матилда је слободнија. Да се уда, шта је стало Матилди; кад Полачек има још пет пута толико, колико би покрај Лујзе дао, даће то и другом.

— Какву руку?! — рече убезекнута Соколовићка. — Руку ваше Јуце, да се за мене уда. Соколовићка гледа укочено Шамику, мисли да је полудео. — Шта ви, господине, говорите? Да узмете Јуцу?

— Видим да озбиљно говорите, и ја ћу вам озбиљно одговорити. Ја сам доиста рад да се фрајла Паулина срећно уда. — Па усрећите је. — Примате мој план. — Дајте ми термин три године. — Дуг термин.

Погоде се. Паулина је већ онај дан заручница. После две недеље сватови. Паулина се уда. Није морала чекати три године. Шамика се опет није оженио. Шамика је „галантом”.

Шамика се опет није оженио. Шамика је „галантом”. Није трајало по године, Шамика похвали Мацу, и Маца се добро уда. Сад већ у Соколовића кући нема више никог за удадбу. Сад је опет Шамика у Свираковој кући свакидашњи.

Смеши се па мери Лујзу; тако је дебела. Он и ту, све око девојака, а девојке око њега. Уда се и Мимика. Удала се за Јуциног брата. Шамика је ту био проводаџија. Не траје по године, уда се и Матилдина кћи.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Који трговац жели да ожени свог сина, а који да уда своју кћер. Којег са којом и коју за којег. Кад се говорило о порођају, чула је колико их има које ће да роде овог

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

је распрострањено схватање да би сваки одрастао, полно сазрео члан заједнице требало да се на време ожени, односно уда и да у браку изроди децу. Заправо, по овом схватању, главни циљ брака јесте рађање потомства.

За такво дете Срби из Баније и Лике верују да ће као девојка бити мора, а тек када се уда постаје права вештица.⁵³ Дете које се роди у крвавој кошуљици сматра се да постаје репач.

„Ако се нека девојка не уда на време, проверава се да ли јој је донешена повојница (...), па ако се утврди да није — накнадно јој се, одраслој,

Девојчица зачета уочи свеца или рођена у модрој кошуљици кад порасте и буде зрела девојка, постаје мора, а кад се уда — вештица. Мора је девојка која у виду разних животиња (кокошке, мачке итд.

Тада младожењу називају „човек“, односно „муж“. Испрошена девојка је „вођевина“, а када се уда, све док не роди дете она је „млада“, „невеста“, „снаша“. Тек када роди дете, она постаје „жена“.

Када се уда, њен социјални углед је формално већи од угледа девојке, али у самом почетку, као млада (невеста), она у туђој кући

Девојку туку родитељи док се не уда (до 18—20 година) и оде из куће (а после тај посао препуштају мужу).¹⁶ Батине, с обзиром на пол детета, такође су

представља најранији израз магијске бриге да дете, када за то дође време, буде полно зрело и да се као такво срећно уда / ожени, односно да се уведе у круг одраслих припадника друштвене заједнице.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

келнера; сећао се и времена у коме је почела да влада платоом за игру, и доба када је цео град питао за кога ће да се уда, ко ће одвести тај лепи тамнопути и светлооки цвет са Страдуна, кога ли чекају она и њена мајка?

Матавуљ, Симо - УСКОК

„Кад, вели, није прилика да се Милица уда за Радојева сина, за кога бјеше вјерена, а она нека пође за мога Станоја, који је момак као вила!

— Али ја не пристајем да се Милица уда изван моје куће! — рече Мираш. — Драги пријатељу, ти те власти немаш, рече му благо владика.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Книћанине, име славно, Ваљало је дела твоја Споменути већ одавно; Ма не смеде песма моја, Ал' и де би речца уда Приватила така чуда! 42.

Куд се деде злато чисто; Кô несретне оне моме Зар и она сада исто? Пре за коју кад би чула Е је снађе коб та уда, Би се она препанула И згрозила ода чуда, И би главу, моја бела, Повисоко тад понела.

Дивна лије, силан Боже! Дивно јој се он и чуди, Па он без ње бити може, Ма већ оде мисâ уда: „Ох, од ока дража оба, Ти си моја, па до гроба!

Па ако би срећа уда Кад провела кога туда, Одма с' крсти, брзо ита Поред места страовита, Јера страшно, страшно гуди Што причају о

милостиво Зави мртво кâ и живо; Зави рпу несретника, Што некада свету дика, Негда људи божа чуда, А сад само рана уда Гладном вуку, гладном керу Приправљена за вечеру.

Што је да је, терај срећ(у), Гори жића уда свећу, Вељи имам дуг да вратим, Хоћу њојзи да га платим.“ Тако мисли па ослушну, Шта л' наблизу сада шушну?

Бој се бије, Крв се лије, Јест њих само шака уда, Али чине дивна чуда. Е свак срцу одолео, Бели данак прегорео, Мисли само на замену, Па се вије по камену.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Дешавало се, богами, кад коју више потегне, она ме напопасти корити како је у своје вријеме могла да се уда за лугара и да данас буде госпоја лугаруша па да је види бог: увијек пуна боца уз кревет, а у орману начет пршут.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

— Еј, еј! — Кличе он, и сав радостан истрчи на улицу, па свакоме кога нађе прича: шта ће му Тода купити, кад се уда. — — — И то би! Запроси је учитељ са села. Човек млад, самац, а господин, па шта ће боље?

(Њу је после општина морала силом да уда, јер кад се с њом нађу, онда забораве и ручак, вечеру и ноћ. До зоре пију ракију, ките је и облажу новцем, своје жене

као чувајући га, знајући да треба да га тек онда покаже, развије, када и она буде као друге; а то је било: кад се уда, почне да води своју кућу, „домаћинлук“...

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

к ђеци, а они к њему, ту се ижљубе и изгрле, па отолен дома, и у они исти час смакне матер, а оба сина ожени и шћер уда у један исти дан. ЦАРЕВ ЗЕТ И КРИЛАТА БАБА Отац и мајка имали сина, па овај уснио да је постао царев зет.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

као миш из трица, што се криви и пренемаже, и натркачила на глави којекакве комедије, та да буде паметна, кад се уда? Да Бог сачува! луђа, несмисленија, безобразнија, то све може бити, али паметнија, никад ни довека.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Што јест, јест, дуго смо се растајали... И таман кад одлучисмо да се она уда, а ја да најзад постанем озбиљан писац, неко се врати и каже, на пример: „Хеј, нисам ти још ово причала!

Поповић, Јован Стерија - ЛАЖА И ПАРАЛАЖА

ЈЕЛИЦА: Ах, даѕ wüрде міцх üберраѕцхен; али једно ми стоји на путу. Навалио отац да ме уда преко воље. АЛЕКСА: Преко воље? ЈЕЛИЦА: Ѕтеллен Ѕіе ѕіцх вор, трговац! АЛЕКСА: Ако је иначе прилика добра.

МАРКО: Знате, ми смо људи прости, пак нам није до шпацира. АЛЕКСА: Али кад се фрајлица уда? МАРКО: И зет ми није баш од моде. АЛЕКСА (гледи на Јелицу): Сожалујем. МАРКО: Прстен је прошо.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

То је била једна госпођица Вујић, сестра од тетке моје матере, која је хтела да се уда, пре много година, у Панчеву. Али јој нису дали за оног кога је она хтела.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

упознао се с много девојака и, после краћег разговора, видео је да свака има само две жеље: да се допадне и да се уда... То га је много плашило. Обично су га такви проналасци коштали много тешких мука, али их је он јуначки савлађивао...

Једнако су се свађали он и Јула. Он је наваљвивао да се дете уда ма за кога, који се први јави, а Јула је се изнајпре противила, но доцније се досети.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Особито беснела је због увреде: што, и ако је то хтео са њом, да је уда, што онда овако са њом да поступа, што овако брзо, одмах, као да је не може гледати.

Мислиш да тата лаже, да има пара, него тако хоће, ћеф му да те уда. И ако то мислиш, онда — погледај тату!... И разгрну пред њом минтане, колију.

једном већ и то се и са њом сврши, и да су они сами Бога молили, па не би им тако испало за руком да се она овако уда, у такву сељачку кућу и за таквог младожењу, још дечка, кога ће морати да учи како да се опасује и умива.

да ће се што више скупити, да би је што боље гледали, подсмехујући се и сажаљевајући је, што ето и она већ мора да се уда, истина за најбогатијег газду али још сељака, тек што се доселио, и то за мужа кога није ни знала и који је био још

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

“ одговори она нижим гласом, али истим нагласком. „Невоља ми је, е виђо мазиш ону ђевојчину и наговараш је да се уда за онога скитача из свијета!“ Сердар плану, па је стиште иза десне шаке и трзну њоме.

Многи су је просили и као удовицу, али се она не шће више удавати. Милица се уда за онога истог Приморца, што је Стану просио. Стана је и наговорила заову да то учини.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

једну вјештицу, бабу из села, која је знала мађијати, и обећају јој све што имају ако што учини да се њихова сестра не уда; те ова баба да им једну траву и рече им: „Даћете јој ову траву да попије ујутро на ште срца у води неначетој, и како

Царевић онда узме своју жену па оде шњоме кући. 2. ЋЕЛА. Био један цар па имао три кћери. Две старије уда за царске синове, а на најмлађој науми да остави царство, јер је била најлепша.

“ Кад отац види да ништа не помаже, обуче је у простачко одело и начини је као пуку простакињу, те је уда за Ћелу, па им да иза града мало земље, а Ћела онде начини башчу и у њој колебу, и стане живети с царевом кћери као

к ђеци, а они к њему, ту се ижљубе и изгрле, па отолен дома, и у они исти час смакне матер, а оба сина ожени и шћер уда у један исти дан. 11. ОПЕТ ЗЛА СВЕКРВА. Биле су двије сироте без оца и матере.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Блажен ко многе сироте девојке као родитељ уда и удоми, светим брачним сојузом многе парове соједињавајући, и њи[х] као чада своја богаподобним гласом

Једна је Јованка, кћи чиче Лазе. Ова се уда за некога који роди с њом (не памтим добро) једно или двоје деце, пак је онда остави, оде некуд и степе се и за

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Мени је жâ несритне дивојке. Ако ја будем и даље ишâ, она се неће удати, а било је прилике и досад да се уда... Разумиш ли? Бујас потврди главом, слегну раменима и изађе. Тада Бакоња бризну у плач, у силни плач.

Франом и свим на свиту да, чим се заредим, чим дођем до новаца, неће јој фалити липа јабука ако склони малу да се уда, и то шта прије. Разуми се, триба најприје да се мала навикне шта ја не долазим, да јој се каже...

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Како то раније није видела и осетила? И како је могла да се уда за њега и да живи с њим? И можеш сада да спаваш, тако си ружан и мали, као гиџа. Хрчеш...

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Можда његова осакаћена олупина још чами у мраку какве магазе, можда се његова расута уда још повлаче по тавану „Старе опћине”?

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Понека девојка посматра их како се играју, такмичи се с њима нарочито у лепоти и вредноћи, а може пожелети и да се уда, рецимо, за сунце.

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

КАЛЕНИЋ: Одиста, то би се могло учинити. Жена осећа потребу да се уда, а сметају јој неке формалности. Запиши, ујка-Васо: прија Соја да се уда без формалности.

Жена осећа потребу да се уда, а сметају јој неке формалности. Запиши, ујка-Васо: прија Соја да се уда без формалности. СОЈА: Ништа више ја не тражим. ЖИВКА: А ти, теча-Јакове?.

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

Блештала је светлост и била је јара, И густ задах вина и знојавих уда Био је уз луду игру пјаног цара: Звонио је бакар и музика луда. Вртом игра пламен, дршћу стабла гола.

и харфи бесни оркан груну, Док је бела тела, пијана и врућа, Цар резао ножем, да сласт лоче пуну Из крвавих уда и раздртих плућа. Колутаве очи светле, никад сите, А увела уста гризу тела врућа... ''Доста!

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Изгубивши у рату драгог принуђена је да се уда за недрагог. Чак и монолог, који би требало да буде најпогоднији облик за непосредно изношење осећања, у народној

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Т. има извесну улогу и у врачањима и гатањима. Девојка која жели да се уда простре уочи Ђурђевдана под какву младу т. неношену повезачу, па сутра пре сунца затресе т.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

— Одједаред је настала сцена. С много узбуђења, Јулица је признала сестри: да хоће, или да иде код матере, или да се уда за Милушића. Госпа Нолаје почела да муцка од навале разних питања и помисли.

Као она, и писма су била озбиљна и чудна. Не љубавна писма, премда је девојка очигледно желела да се уда за наредника Јову. Јова се хвалисао, вадио из џепа, додуше с дискрецијом, још једно, па још једно писмо.

Је ли, Соко, је л' и она хтела да се уда за твог тату кад је био удовац? — Хтела је! И још је хтела и госпојица Савета, и она... она госпа-Мара, и још друге...

Почела Ната да пише признанице и да прима кирију. Отац некако наслути да је то час, и наваљиваше да се Ната уда. — Немам времена! — одговара Ната одлучно и важно. Престала је да шије. — Апсолутно не!

— Говорило се да је у неком ортаклуку с једном рибарском дружином, да млати паре и паре, да неће да се уда... Брига је! — уздисале су удате Горњоварошанке. Орах је тих година додао још један спрат на круну.

Све што је имао, оставља жени, пошто испуни неке мање његове жеље. Нека га се сећа, али, млада, нека се уда, „изађе из штурог живота који је племенито носила”.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

моје звање довољно познато, а интов и четири моја коња довољно показују да сам ја имућан човек; свака која се за мене уда има се надати да ће је звати милостивом госпојом. Ја вас радо имам; би ли се склонили за мене поћи? Девојка.

Станковић, Борисав - КОШТАНА

АРСА Ех, немој то! Прошло је то време. Него, ово ће ваљда трајати док је она девојка; а после, кад се уда, неће ваљда толико за њом трчати. ТОМА Па што се не уда? Што ти то... Силом! Зашто си власт?

ТОМА Па што се не уда? Што ти то... Силом! Зашто си власт? АРСА (правдајући се): Па то и радим. Гледам. Сваког дана говорим оном њиховом

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Тако, у једној македонској песми прича се како је нека чудновата девојка забранила женидбе и удадбе док се сама не уда. Сиромаси момци моле Марка да их спасе беде невиђене. И он пође.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

— Неје, ете, голема ствар, ама — и ту дигне обрве и прст увис и вели значајно — голêм капетал!“ и кад се која уда, он ни онда не прекида своје старање, него и онда разбира како се која влада и обилази их понекад; па је можда то и

Уз женско, док је девојка, обично је увек или мајка или тетке и стрине; а кад се уда, онда опет свекрва, јетрве и заове, тако да никад није сама; а и не би умела сама да иде и да се снађе, баш и да јој

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности