Употреба речи узајамна у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

— Главне психичке црте. — Утицај земљишта и природе. — Друштвена и економска организација. — Узајамна наклоност и међусобно економско помагање. — Осећајност и симпатије. — Особито поштовање предака и обичај слава.

задруге у Србији, нарочито код старинаца (оних од пре великих миграција), у којима су најбоље изражене битне особине: узајамна љубав међу члановима заједнице и патријархални обичаји.

Али су оне и данас многобројне у динарској области, само их је мање него инокосних породица. Узајамна наклоност и међусобно економско помагање.

У исти ред појава долази и динарска узајамна помоћ која постоји између инокосних кућа и задруга. Она се показује у свим приликама у животу, нарочито у материјалном

између појединих братстава једног племена и тако су се чланови племена још више и интимније везивали међу собом. Узајамна симпатија у племену је бивала све већа. И то је био један од узрока подвојености од суседних племена.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

описујући динарске људе у племенско-ратничкој заједници. Колективистичка оријентација, као тесна узајамна повезаност људи, испољава се у свакидашњем животу, у међусобном помагању у пословима, у заједничком окупљању на

Од деце се тражи апсолутно поштовање родитеља и послушност према старијима. Између чланова породице постоји велика узајамна симпатија и тесна међусобна повезаност.

6.0. Између појединих зависних варијабли постоји чврста узајамна повезаност која указује да иза појединачних варијабли (схватање пресудне важности наслеђа, раног детињства,

контекста, уступа место очигледно ефикаснијим и кориснијим прагматично-рационалистичким медицинским поступцима. Узајамна повезаност варијабли које се односе на представу детета и његовог развоја, фаталистичко уверење, као и познавање и

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

очистити ову Аугијасову шталу, и који ће и старом мртвом црквеном језику, и новом, живом, народном, зајемчити њихова узајамна права. Он ће доћи, тај Херкул-Кораис.« Када му је 1813.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

„Јеси ли се препао јутрос? Шта си помислио да ће бити!?“ то су сад била обична, узајамна питања грађана. Понеки би се разметао: „А од шта да се препанем.

Она пак изненади њега вишим особинама, које није замишљао да је могуће наћи при простој дјевојци. Једном ријечи: узајамна, једнака љубав, привлачила их је. Љубав, каква се само једном у животу може осјећати.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Као трећи основни закон механике поставио је Њутн свој закон акције и реакције: „Акција је увек једнака реакцији, тј. узајамна дејства двају тела су увек једнака, а противног правца“.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

писани у драмској форми, и „театар”, не само што нису истовјетност и међусобна надопуна, него су сушта супротност и узајамна негација. — Погађам наставак: ви ћете на основу читања текста сами себи „у глави” изрежирати представу. Зар не?

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Спој једнога и другога, поменутог притиска и граматичких одступања, њихова узајамна зависност, то заправо и представља вид испољавања прикривене везе међу реченичним склоповима и склопом самога

Још конкретније: познато је да узајамна зависност између понављања и процеса симболизације потиче из ритмичке структуре стиха, а управо њу и налазимо на

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Тим интервенцијама малог домета није оштећена узајамна разумљивост текстова нити је умањена огромна предност пространог културног тржишта.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности