Употреба речи устанку у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

— Какву? — То ти могу насамо казати. — Онда ходи. И одвојише се од дружине. Ногић му исприча тада све потанко о устанку у Шумадији и ваљевској нахији; рече му како се и први људи у Мачви, као трговац Чупић из Ноћаја, прота Смиљанић из

Заседоше и поведоше разговор о устанку, јер о чему би се и могло говорити у то време. Причаху разне приче и јунаштва, и разговор беше толико занимљив да се

” — „Брат”. — „Зато је тако дубоко!” Ништа лепше не карактерише нашу љуту борбу у првом устанку од ове пословице народне.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

О, како му ту беше драго све: и стари орахов орман, и зарфови отети од неког турског паше још у првом нашем устанку, и скрхани ногари за кацом у подруму, и икона светога Николе с двокрилним и увијеним носом, налик на два пужа, и

Црњански, Милош - Сеобе 2

госпожа, удовица, које су некад у Хунгарији имале дворце, и спахилуке, а чији су мужеви били ђенерали у Ракоцијевом устанку. Неки су отишли у Турску, да тамо умру. А неки у Пољску, ближу.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

То су појединачне песме или читави циклуси, као што су косовски циклус, циклус о Краљевићу Марку, циклус о устанку 1804—1815. год.

Ваља поменути да је и једна песма о Кара-Ђорђу и о српском устанку 1804. године врло распрострањена по целој западној Македонији и по моравско-вардарским крајевима.* Новији утицаји.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

нарочито код препрека за брак; опроштај Домбровски — Јан Домбровски (1755—1818), пољски племић и војсковођа у Пољском устанку 1794—5; затим ступа у Наполеонову службу, а по паду Наполеоновом примљен у руску војску у чину генерала Дон Кихот (шп.

Чехословачкој Кошћушко — Тадеуш Кошћушко (1746—1817) пољски револуционар и војсковођа; борио се у Пољском устанку против поделе Пољске од стране Русије, Аустрије и Пруске; постигао неколико победа али је потучен од Руса и одведен у

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Арсеније ИВ по њој изрезао је свој грб, који је остао грб Карловачке митрополије; заставе у првом устанку и грб обновљене Србије узети су из Жефаровићеве књиге; тако исто и грб данашње Бугарске.

Рођен у Босни, он иде у Србију, бије се у устанку, лута по Угарској, Аустрији, Немачкој, Хрватској и Далмацији, ускаче у Црну Гору, бави се у Бугарској и Влашкој, у

до конца 1815. године (Лајпциг, 1837; друго издање, Београд, 1888). Он је живео у том добу, учествовао и сам у том устанку, и ако није дао систематску и сигурну историју, дао је, као у Сербианци, низ корисних података којима су се доцније

Читати и писати научио је од рођака Јевте Савића—Чотрића, који ће играти извесну улогу у првом устанку. 1795. отишао је у основну школу у Лозницу, затим се као манастирски ђак учио у манастиру Троноши.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

што се већ готово нико није сећао где се тачно налазио конак дахије Кучук-Алије, чувен са удобности, који је у првом устанку, пошто је ослобођен Београд, постао прво дом совјетника Младена Миловановића па после и руског посланика Родофиникина.

Те госте, најугледније људе, сам је био позвао на договор о устанку. У међувремену је добио поруку да их, баш зато што су све сами угледници треба на превару везати и предати Турцима,

и Карађорђе, ова су двојица имала двојак задатак: први, да увере и везира и окупљене паше да су Срби и даље, упркос устанку, покорни султановој власти; устанак је подигнут против јаничара и крџалија, не и против султана.

Помало расејан, Добрача који је у историји остао забележен као војвода у другом српском устанку, застаје испред самопослуге на углу Васине и своје улице, али не гледа у излог.

поред Малог Калемегдана, Рига од Фере памти, са смешком, како је у почетку и сам веровао у разумност своје приче о устанку. Грчка је, свакако, и због своје прошлости заслуживала бољу садашњост.

се живот више неће одупирати, бар за сада, да ће пристати да му се отвори, можда и зато што му је првобитна замисао о устанку већ изгледала мање битна, и даља, него то плетиво танане моћи које је оцећао под прстима, под кожом, у даху.

Змај– Јовине, можда ту где је кућа песника Милана Ракића, налазила се зграда у којој је једно време становао, у првом устанку, Родофиникин.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

заједно пошли да разгледамо слике повешане по дуварима гостионице, поцрнеле од чађи, и ја сам јој причао о Таковском устанку и Сеоби Србаља све оно што је већ сама о томе морала одавно знати.

Причао сам јој и о прадеди своме, једноме од непознатих сарадника у другом устанку, о коме сам од свога оца слушао, и побратиму чувенога војводе Мутапа, са којим је вечерао на своме чардаку и о нечем

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Грчка је на нас љута за 1867 г. што је Србија није помагала у критском устанку. Грци нам пребацују да смо се тада користили њиним устанком те изнудили од Турске градове.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

сваштар, радознао али неистрајан, он је оставио иза себе обимно и разноврсно дело: велики епски спев о Првом српском устанку Сербијанка, три драмска дела, од којих је најзначајнија Трагедија вожда Карађорђа, лирске песме, космичке спевове,

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

). Под храстом би биле одржаване и скупштине (чувени таковски грм, под којим је, 1815. године, донесена одлука о устанку на Турке!). Где се поред старог храста налази црквица или крст, ту је храст, вероватно, пагански остатак.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Убрзо раја се претворила у војску кадру да се мери са царском војском. То су у првом устанку, од 1804. до 1813, показале многе битке. То су показали и бојеви у другом устанку (1815).

То су у првом устанку, од 1804. до 1813, показале многе битке. То су показали и бојеви у другом устанку (1815). Скоро све песме о овом времену испевали су борци, учесници у ратним догађајима или очевици тих догађаја.

И у хајдучким и ускочким песмама опевају се, углавном, подвизи појединаца, па чак и у неким песмама о устанку у Србији. Појединац може да буде, и у нашој епици веома често јесте, израз масе.

Ђорђије Гузоња — Ђорђе Миловановић, родом из Железника, угледна личност у првом устанку (био је једно време управник београдске тврђаве).

и на повратку добио у Цариграду одобрење да оправи манастир Рачу. Учествовао је у првом устанку као војвода. Живео је до 1824.

86 Лука (Лазаревић) рођен је у Свилеуви (у шабачком округу). Пре устанка био је свештеник, а у устанку војвода, заповедник коњице. „Истакао се нарочито у боју на Мишару 1806. Од 1807. постао је заповедник Шапца.

Цинцар — Јанко Поповић, родом из Охрида у Македонији, добегао је у Србију око 1800. Учествовао је у првом устанку и у многим окршајима показао се као велики јунак. Године 1813.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

Још у босанско-херцеговачком устанку, 1875, у томе Гају опкољен је и погинуо од бегова чувени хајдук Јованче. Борио се два дана пуцајући из црне угљарске

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности