Употреба речи учену у књижевним делима


Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

— Шта ми је до тога! Волео би да није тако нобл и високорођена. Кад би’ имао тако учену жену, ја би’ мислио да имам фишкала за жену. Ја не знам зашто дају сиромашне девојке у инштитут.

Поповић, Јован Стерија - ТВРДИЦА

ЈАЊА: О, талас его! Ајде да вам дам ове фалишне банке за миразу. МИШИЋ: да ја одговарам? ЈАЊА: Ама, ви сте човеку учену. (Извади банке, па му трпа у џеп.) Узмите Катица, има пет хиљада три стотине форинта.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Јован Рајић зна и подражава ту побожну руску поезију, он исто тако зна и за учену псевдокласичну поезију, и за собом ће оставити у рукопису цео један уџбеник реторике на латинском језику.

Али сваки од њих има право на живот и на употребу, црквени за цркву, богословска дела и учену књижевност, народни за народну и популарну књижевност. И Мушицки је тако писао према приликама.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

— А ја баш ништа! И сви се дивише томе говору који не разумјеше, јер по жупама светог Фране, кад се напија учену човјеку или кад се у каквој претежнијој прилици говори пред ученијем људима, треба говорити да други не разумију.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Та о, деканчино, што то говориш човече божји? Да није твој посао о писму учити се! А кому ли више и ваља учену бити како теби?...

Не може то сад никоме стати се с једнога тек исто свога зактевања учену и мудру бити! Велико је то безумство ко то тако држи и хвали самоуке ђаке без учитеља вешта.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности