Употреба речи учимо у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Видите, браћо моја, два пса једнога рода и заједно окоћена, но какову различност међу њима воспитаније узрокује! Не учимо, дакле, децу нашу измалена мекости, сластољубију и лености, но мужеству, воздержанију и трудољубију.

ако и не уједа, а често на образ наскакује, досади нам: боцање бухе нити убија, нити трује, али опет ником није мило. Учимо дакле децу из младости расужденију, и дајмо им на то у себи пример.

Самом човеку бог то није дао, зашто је његова премудрост нами за| боље судила да се ми од других учимо, не само од људи, него и од пчеле и од мрава.

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Она два стара (свештеника) исповедају старе људе, а нас тројица млада учимо децу како се ваља крстити, Богу се молити, и оца и мајку у руку љубити и почитовати, и проче, и које год дете престане

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Али нисам то мислио. Друго сам чекао да ми одговориш, Тиосаве, јер ми сад зоологију учимо. Но, нека; ајде, погодиће који други. Дакле, ко зна шта је то? — Ја, господине — устаде други. — То је крава.

Лалић, Иван В. - ПИСМО

гласове у тами Што боји простор између два знака; Најближи свету онда кад смо сами, Кад душа света шапуће из мрака, Учимо мудрост дружења с тишином — И љубав наша стари као вино. (25—27.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Зар није боље да га учимо како се рационалније ради земља, како се подиже воћарство, пчеларство, свилодеље; да га поучавамо како ће да чува

подиже воћарство, пчеларство, свилодеље; да га поучавамо како ће да чува здравље своје и своје деце; а да се од њега учимо и упознајемо са његовим песмама и пословицама, његовим причама и загонеткама.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Шупљу главу ветар носи. О НАУЦИ — Наука је једна мука, а одука двије. — Учећи другога и сами себе учимо. — Без муке нема науке. — Пример је најбољи учитељ. — Нико се није научен родио. — Младо се дрво савија.

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

Поред тога, пресецамо и избор воље, као што код многих искорењујемо неситост и учимо вас да малим и потребним будете задовољни, а уједно вам овде плетем венце уздржаности.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

„Али њихове школе су, као што сам чуо, врло добре“. „Не поричем ни најмање; ми овде учимо врло марљиво и много, али што се од нас пре свега захтева, то није знање, већ верска ревност“. „Тако?

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

НИНКОВИЋ: Како год ви желите. ЖИВКА: Добро. 'Ајде од сутра, рецимо, да почнемо бриџ да учимо. А за цигарету, ето, дајте ми. (Узме је и ставља на сто.) НИНКОВИЋ (одмах нуди): Молим! ЖИВКА: А за оно...

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

„Све смо ми такве! Хтеле бисмо много да знамо, и толико смо љубопитљиве да нам наше нестрпљење не дозвољава да учимо. Па како сам од Вас, не учећи, много научила, ја Вас молим да наставу продужите, и дозволите да се и други њом користе.

Он је добро знање немачког језика сматрао за прву основу васпитања, зато је у кућу доведена гувернанта да код ње учимо и говоримо немачки, а српски учитељ долазио је вечером да нас подучава у српском и веронауци.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

гимназији, а ја учим од Павла, и знам и то што он каже, и још пуно шта друго, што с тобом не можемо разговарати, и што учимо и ја и Павле од деда Исака.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Сва та знања, међутим, недостају географији коју учимо у гимназији. Али, да се човек може правилно користити овим лепим књигама, ваља му изнети из гимназије бар она прва,

Када би нас, на пример, наш професор опомињао и саветовао да приљежније учимо његов предмет, тај би његов савет овако, отприлике, гласио: — Пази шта радиш, јер qуілібет фортунае ѕуае.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности