Употреба речи уџбенике у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Идуће године је учитељ Кризант Павловић из Дупнице штампао уџбенике, намењене школи у Свиштову. Број бугарских школа се затим нагло повећавао, нарочито у Средњој гори и у средњем Балкану.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Професор Галац би се скоро редовно онесвешћивао када бисмо му, раније Влада, а сада Весна и ја, тражили новац за уџбенике. - Зар ја баш све морам да дам? Зашто се увек све од мене тражи? Људи моји, шта ви мислите да је мој џеп? Шта мислите?

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

136. ³ Цвијић, Ј., Балканско полуострво и Јужнословенска земље, САНУ—Књижевне новине—Завод за уџбенике, Београд 1987, с. 339. ⁴ Дробњаковић, Б., Етнологија народа Југославије, И, Научна књига, 1960, с. 85. ⁵ Цвијић, Ј.

, Н. Хавелика (ур.), Процес социјализације код деце, Завод за уџбенике, Београд 1982, с. 38. ²² Миодраговић, Ј., исто, Београд 1914, с. 318. ²³ Влајинац, М., исто, с. 210; Требјешанин, Ж.

31—32. ¹⁵ Ивић, И., исто, с. 27—33. ¹⁶ Лангер, Џ., Теорије психичког развоја, Завод за уџбенике, Београд 1981. ¹⁷ Требјешанин, Ж., „Проблеми хуманистичког модела развоја личности, Психологија, 4, 1983, с. 9. ¹ Уп.

, „Народни обичаи и приповедке“, Србско-Далматински магазин, Задар 1865. Аријес, Ф., Векови детињства, Завод за уџбенике, Београд 1989. Аџић, С., „Клетве у горњој Херцеговини“, Расковник, Београд зима 1984. Баларин, Н.

, Н. Хавелка (ур.), Процес социјализације код деце, Завод за уџбенике, Београд 1982. Бановац, М., „Народно вјеровање (из Лике)“, НВ, 3. и 9, Нови Сад 1895. Бановац, М.

Денич, Бет, „Ѕпол и моћ на Балкану“, у: Рађање модерне породице (Зборнік), Завод за уџбенике, Београд 1988. Деретић, Ј.

Игњатовић, С., Народна књижевност у настави и васпитању, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1966. Јанићијевић, Ј., У знаку Молоха, Вајат, Београд 1986. Јесперсен, О.

Јесперсен, О., Човечанство, народ и појединац са лингвистичког становиштва, Завод за уџбенике, Сарајево 1970. Јовићевић, А., „Народни живот (Ријечка нахија у Црној Гори)“, ЗНЖОЈС, 15, Загреб, 1910. Јовићевић, А.

Кон, И. С., Ребенок и общество, Наука, Москва 1988: наш превод: Кон, И. С., Дете и друштво, Завод за уџбенике, Београд 1991. Кон, И. С. (ред.

Креч, Д., Крачфилд, Р. С. и И. Л. Балаки, Појединац у друштву, Завод за уџбенике, Београд 1972. Крикманн, А., „Опит обяснения некоторих семантических механизмов пословици“, у: Паремиологические

Микац, Ј., „Вјеровања“, ЗНЖОЈС, 29, Загреб 1934. Милић, Анђелка (прир.), Рађање модерне породице, Завод за уџбенике, Београд 1988. Милић, Анђелка, „Породица: дијалог социологије и историје“, у: Рађање модерне породице, Београд 1988.

Рот, Н., Основи социјалне психологије, Завод за уџбенике, Београд 1983. Рохеин, Г., Чурунга, МС, Нови Сад 1991. Рохеин, Г.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

васпитачи поједноставили до недозвољених граница, свеједно да ли су сами састављали лоше песме, или још горе прегледе, уџбенике и приручнике.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

школска реформа, која се започињала на широкој основици, није се могла замислити без једне штампарије која би штампала уџбенике.

Цео остатак свога живота провео је у манастиру, као чувен богословски писац, пишући богословске књиге и уџбенике и спремајући своју велику историју. Неколико пута нуђено му је да буде владика, али се он није хтео примити.

наставе у Србији, на оснивању Друштва србске словесности, Народног позоришта и Народног музеја, писао школске уџбенике из разних предмета. Из разлога непознатих оставио је 1848. Србију и вратио се у место рођења.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

—Хајде, реци! Како се понашам? Као свилена буба? — Истина, ти непрестано пиљиш у те своје уџбенике; не може се рећи да не пиљиш и не мичеш се из собе, истина, не може се рећи да се мичеш, али тај проклети радио!

Захваљујући овој девојчици, Суле са Аде упада- наглавачке у све уџбенике о беседницима и беседништву, док писац заувек испада из такозване озбиљне књижевности.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

— И тако сам таман лепо распоредио пет милиона динара: два милиона на чиновнике, један милион хонорара писцима за уџбенике из привреде, један милион на заснивање библиотека и један милион на дијурне чиновницима. То је таман пет.

На пример: главар вере је тражио да пошто пото у уџбенике школске о вери уђе и један део о гајењу ждребади, а министар је тражио да место тога уђе чланак о пливању.

Нема човека који је са службом у просветној струци, а да не пише уџбенике за школе; а сем тога, свако спреми по какву корисну књигу за награђивање ученика и за лектиру доброј деци.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

после ближег проучавања, за шта нам изванредну прилику даје излазак његових Дела, И–X, у издању београдског Завода за уџбенике. Приређивач Гојко Тешић постарао се да она буду потпуна колико год је то могуће у овоме часу.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Он је покренуо први часопис на словенском југу ("Славеносербски магазин", 1768), писао школске уџбенике, радове из економије, физике, дао велику монографију руског цара Петра И.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

претстављена лондонским и берлинским егземпларима, доби име археоптерикса и уђе, под тим именом, у сва дела и уџбенике геологије.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

се школством и интересима деце, аутори окретали књижевности за децу, било да су преводили стране текстове, писали уџбенике, или састављали антологије/зборнике као врсту дечје лектире, а то је коначно водило и ка самосталном стварању песама,

Славеносербски магазин, први часопис Јужних Словена. Пише поезију („Мелодија к пролећу“, „Плач Сербии“ итд.), уџбенике за школе, издаје монографију Живот Петра Великог.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности