Употреба речи филозофима у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

световњака с краја XВИИИ века, једног од оних људи који су се тада у Европи, различно према земљама, звали: филозофима, енциклопедистима, просветитељима, слободним зидарима, јозефинистима у Аустрији, »националистима« код угарских Срба.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

још дан данас говоре остаци њихових храмова, сазиданих у најкласичнијем дорском стилу; Елеа остаде овековечена својим филозофима Ксенофаном, Парменидом и Зеноном; Сиракуза и Тарент својим великим синовима Архимедом и Архитасом, Кротон својим

А природа је бесконачна! Грађа васионе, њен став, живот природе и његов смисао остали су нашим филозофима у недокучивој даљини“. „Па где да тражимо одговоре на сва та питања?

Круг његових познанстава ширио се из дана у дан, он се дружио са филозофима, говорницима и уметницима. За две године није се могло више приметити да је дошљак.

напомиње, додуше, као што смо већ чули, Аристарха на два места свога дела, али у седмој глави прве књиге, где је реч о филозофима који су сматрали небески свод за непомичан, а Земљу за покретну, не напомиње се име Аристархово.

свога дела Птолемајос образлаже основну претпоставку свога система да се Земља не креће, а при томе говори и о неким филозофима који су сматрали да је звездано небо непомично, а да се Земља обрће и креће.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Мајмуни, или страом, или природним нагоном (које је од ова два, остављам филозофима на дистинкцију), пођу шумом, али се Роман није овим оладнити дао; с јуначким кораком следоваше он својим непријатељма,

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности