Употреба речи фолклорног у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

171; Милићевић, М. Ђ., исто, с. 55; Требјешанин, Р., ,Суђенице’, као литерарни мотив у приповеткама јужноморавског фолклорног подручја“, Реферат XИИИ конгреса Савеза фолклориста у Дојрану 1966, Скопље 1968, с. 345—361; Нушић, Б., исто, с.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

У доба филолошке критике, када су се писци ценили по непосредном знању народног језика и по уношењу фолклорног елемента, Љубиша је био јако цењен и назван »Његошем у прози«.

Босанска вила је добијала карактер фолклорног листа, и одликовала се прибирањем народних умотворина. У њој су се јавили и развили домаћи таленти: Јован Дучић,

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Она је чудесна већ и по томе што је у њој до савршенства доведено спајање фолклорног и хришћанског: свака слика је с једне стране хришћанска, с друге фолклорна словенска.

је све разговетнијом: као најпре Растко Петровић а за њим Момчило Настасијевић, он је црпео градиво из језичког и фолклорног памћења, идући све до ране контаминације паганства и хришћанства, да би на крају, у Вучјој соли, доспео до остатка

Рецимо, Попина поезија је незамислива без српског језика с његовом богатом фразеолошком залихом, без нашег фолклорног наслеђа, усмене а и старе књижевности, па најзад – ако хоћете – и без модерне српске поезије.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности