Употреба речи хајдуков у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

живота изишле су му две свеске Песама, прва, са лирским песмама у Бечу 1847, друга, у којој су две епске песме Гојко и Хајдуков гроб, такође у Бечу, 1851.

Од њега је остало неколико романтичних епских песама: Гојко (1848), Освета, Стојан, Утопљеница, Урош, Хајдуков гроб (1849); собом у гроб Радичевић је понео неостварену намеру да напише еп о Косову.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

49 ЈАДИ ИЗНЕНАДА 51 КЛЕТВА 54 ? 55 ЂАЧКИ РАСТАНАК 70 ПУТ 101 НАТПИСИ 145 ИИ 147 ГОЈКО 150 ХАЈДУКОВ ГРОБ 198 ПЕСМЕ ОБЈАВЉЕНЕ ИЗВАН ЗБИРКИ 219 ЈУРИШ, СРБЕ!

1848, у пролеће. ХАЈДУКОВ ГРОБ Знаш ли оно на пољу Косову Кад замагли па се закрвави, Вук издаде, а Обилић паде, И погибе наш честити Лазо

Бездан носи име поносито: „Гроб хајдуков“, тако њега зову. И дан данас кад туд Турци мину, Сјећају се Милуна хајдука, И дршће им срце у њедрима, Па се

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

У старим исплаканим очима не беше више суза, те и гроб хајдуков остаде незаливен ни једном топлом сузом.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

Нешто зашкрипа дубоко у шуми. Зар то не вуку гломазан турски топ да гађају хајдукову колибу?! — Јованче! Хајдуков гроб ћути у сјенци дивље крушке на ивици Гаја. Тамо се ваља заклети на вјерност чети и друговима.

Води га да полаже заклетву. Излупани дјечак весело је јездио на хајдуков гроб, да се закуне на вјерност чети и трком се враћао назад у Гај да се нагледа логора и Мачкових мајсторија.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности