Употреба речи царевини у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Чега су се бојали у Европи? У просвећеној царевини, која има суд и судије? Викали су: Судије су наши гониоци! И као Сунце јасна факта, негирају!

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Најзад, било је валија и мутесарифа у Турској царевини, родом из Босне, који су штитили, нарочито у најскоријој прошлости, српску и бугарску рају и одржавали тајне везе са

Због тога је Македонија за време средњовековне српске владавине била једна од главних области у царевини, док је за време бугарске владавине била само покрајина, врло удаљена од националног средишта.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Знали су да су чувени са своје мушке снаге и били су охоли што и ту славу проносе по немачкој царевини. Знали су да је Исакович био љубимац, као и цео Дунавски полк, на двору Александра Виртембершког, па су сад чекали,

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

а Бедо пензионер добијао је сваког јутра чашу ракије и читав дан проводио у блаженом беуту, и не знајући у којој царевини живи ни чији крушац једе.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Даље нареди да се сваком ткогод дође да потражи цара Петра каже: да цар Петар није код куће у својој царевини, него да је отишао код цара Сунца да се с царем Сунцем разговори, да га пита зашто нису зими дани тако дуги кано лети,

с царем Сунцем разговори, да га пита зашто нису зими дани тако дуги кано лети, и зашто су ладни, те му људи у његовој царевини не могу једнако да раде, него дангубе.

Сутрадан у зору устану змајеви, узму побратима са собом, па се упуте царевини цара Петра. Онај од њих што имађаше добар нос намириши одмах траг куд бијаше кћи цара Петра из куле однешена, и по том

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Отада сам на важном месту у Цариградском сенату смрти, залуд по царевини траже мој гроб и непотребно ми другу славу желе.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Када пређосмо батерију, војници весело разговарају. Као да је онај притајени култ према моћној царевини потамнео, јер су људи видели како царски војници повијају кичму, а онај челик лежи немоћно у прашини. — Знаш...

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Скупи брке, сад ћеш путовати. — Рекао косац гладан кад му је у кашику скакавац натрапао. Шта нема у царевини. — Тако се приповиједа да је некакав гост на јелу запитао домаћина има ли паприке, а домаћин му одроворио: „Шта нема у

— Тако се приповиједа да је некакав гост на јелу запитао домаћина има ли паприке, а домаћин му одроворио: „Шта нема у царевини!“, па онда одмах к жени: „Трчи де к сусједу томе и томе те заишти једну паприку“.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Пред Савет дворских мудраца доведоше корњачу Јасновитку, старију од било ког живог бића у царевини, и мудрију ОД свих мудраца. Али ни она није чула да у Пелетини постоји ишта слично.

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Чујеш ли, мрзим је! Стала проћу силној отоманској царевини а слабија је, чујеш ли, од мртвих Друштинаца изнад Митровице. Па нас лаже све неким ослобођењем. А камо га?

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

'Вала царевини, нашој премилостивој Земљаној Влади и славном суду, што сам и ово мало снаге очувô! Вала им ђе чули и не чули!...

“ — лијепо ја од радости, а жена и дјеца заплакаше. „Брате, кнеже, врати ти та три воринта царевини. Право ће бити и Богу и људ'ма да то царевина узме себи кô, рећемо каз'ти неку награду, јер она је мене напасти

Како би било да ми ту несретну краву преселимимо царевини, па нек се она тамо ш њом мучи и девера?“ „'Вала, велим ја, царевини која се толико за ме брине!

Како би било да ми ту несретну краву преселимимо царевини, па нек се она тамо ш њом мучи и девера?“ „'Вала, велим ја, царевини која се толико за ме брине! Води, брате, води одма'!“ — Онда сам имô чет'ри козе.

„Гони, брате, љубим ти стопе твоје, гони!“ И, Бога ми, човјек — 'вала му, 'вала и њему и премилостивој царевини! — оћера несретнице и опрости ме напасти.

“ „Доста, брате! Знам!“ — викну' ја, па га загрли' и пољуби'. „Доста! Гони! Вала ти, 'вала и теби и премилостивој царевини која се она за ме толико брине? 'Вала вам ђе чули и не чули!

Штрбац из села Мелине, котара Бање Луке, окружља Бање Луке, земље Босне, а кућне лумере четрдесет седме, захваљује се царевини, нашој премилостивој Земљаној Влади и славном суду што су га свега ослободили и, штоно веле, кô прст оголили: 'Вала

Новци су из царске касе. Плаћа ти се штета. Давид (меће новце у кесу): Е, 'вала царевини, нашој премилостивој Земљаној Влади и славном суду!

— невреме, незгодно доба, у невреме вакат — време, доба валија — „султанов намесник, гувернер покрајине у турској царевини“ варићак — „дрвени суд за жито; житна мера“ варица — „жито што се вари на Вариндан, дан св.

Варваре“; гомила људи везир — високи државни чиновник у турској царевини верак — нарав, расположење вилџан (филџан) — шољица за кафу без дршке волованица — крдо валова воринта (форинта) —

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

А Царство? Цветало је, блистало Царство од поноса. Путници и намерници односили су у свет приче о срећној Царевини окруженој високим, стрмим литицама и Цару Царева који влада умерено и мудро.

Пушила се глава од премишљања Доглавнику Доглавниковог Доглавника. На крају се сете: поданици могу остати у Царевини, али ће послове обављати ноћу кад Цар спава да га не би ометали у испуњавању важних царских обавеза.

Тако и стиже до ушију царевог доглавника, а доглавник рече у себи: — Добиће Принцеза за рођендан столицу какву нико у Царевини нема... Како су трубиле трубе, ударали добоши када су столицу свечано уносили у дворац.

Сада ни у Царскоме дворцу, ни у Царевини није било ни једног јединог слободног педља простора, али сликари нису престајали с радом.

— прошапута један од Царичиних доглавника. — Чак и када бисмо за три дана успели да уништимо цвеће у нашој Небеској царевини — оно би к нама прешло из суседства! Пружио би се неки подземни корен, нека лоза, прелетело семе...

Из ње ће он изаћи тек онога тренутка када у Царевини не буде ни цветка. Тада ће моћи да на миру и без страха од пророчанства наслика Царичин светли лик.

Зар да због њега изгуби вечност? Нареди Царица да све што у њеној Царевини има руке и очи остави свакодневне послове и крене у рат против цвећа.

Основан би посебан витешки ред таманитеља цвећа и размиле се по Царевини. Само младићи очију соколових могли су постати витезови Цветоборци, а они нису трпели пропусте.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

харача) — главарина, годишњи данак немуслимана поданика у турској царевини (плаћали га мушкарци почев од седам година па до смрти) харачлински (ага) — онај који скупља порез (харач) харчити —

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности