Употреба речи царевој у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Михаљевић понуди све официре да остану у царевој служби, и да ће сваки своју плату уживати. Мој отац рекне Михаљевићу: „Ја овде остати нећу, ја ћу да идем на моју

Чује то Карађорђе, јербо је близу нас седио (тј. кнез Сима на Стењаку, више седање соларе; а наш логор на Царевој Ћуприји; а Карађорђе и Катић Јанко између нас; а Младен и Милан код ̓Ајдук-чесме; све то с леве стране Топчидера).

Зато смо на најопаснијем месту и стали с логором, на Царевој Ћуприји, и чували. једно зато што смо имали два топа, а друго што је у нас ваљевске војске од свију највише било.

Теодосије - ЖИТИЈА

Много нуђен од патријарха и свих високих царских личности, учини по заповести царевој, говорећи: — по његовој вољи Бог нека изврши вашу свету заповест преко нас грешних!

патријарха и митрополите, епископе и све свештенике, свакога према његовој части, тако да су се сви дивили великој царевој љубави према светоме.

и песмама, положи га у црквеној припрати у цареву манастиру, славећи за покој његов Оца и Сина и Светог духа, и по царевој заповести довољно обдари ниште.

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

О НАЛАЗАЧУ Ко нађе у царевој земљи што било: старе новчанице саске, бројанице калуђерске, челенке и токе, женске копче и пасове од сребра, мреже

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

То се тако по царевој заповијести и учини, механе поставе на главне друмове и сваког путника питали би и за то казивали му.

Кад се царев зет види на невољи, спреми се и отиде. Кад дође царевој кћери, а ђаво се зачуди, па повиче: — А, побратиме, шта ћеш ти овде!

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

158. Узрасло ми је дрво зелено; Под дрветом ми је свилена хаља, На хаљи седи мајстор Манојло, Те кафтан кроји царевој ћери. Мајстор га кроји, калфа га шије Сребрном иглом, злаћенијем концем. Туде прође царева ћи.

Јакшић, Милета - ХРИСТОС НА ПУТУ

Војници тада ухватише и Магдалену и, по царевој заповести, метнуше је на једну трошну лађицу па је пустише на море без крме и весла, да је морске буре и ветрови носе

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Кад царевој кћери дође суђен дан, она здрава читава заиште грожђа да једе. Слуга јој одмах донесе велики грозд, у којему је унутра

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Кад се царев зет види на невољи, спреми се и отиде. Кад дође царевој кћери, а ђаво се зачуди, па повиче: „А! побратиме, шта ћеш ти овђе?

” Тако се браћа умире и старија двојица отиду куда су знали, а најмлађи управо к царевој кћери, па кад изиђе преда њу, она га запита: „Шта ти је сад отац казао?

” Онда старија браћа отиду куда су знали, а најмлађи управо к царевој девојци, па јој каже шта им је отац сад казао. Царица му на то рекне: „Сад треба још у једној соби да преноћиш, па

куда ћеш? натраг! јере си погинуо.” У то се поврати те к царевој ђевојци која га дочека и рече му: „Јеси ли дошао и ти да ме | просиш за жену?

Кад тако сви који су онђе затрављени били оживе, убију ону бабу, те овај | два брата к царевој кући а остали сваки својој; и лаж чуо, лаж казао, и Бог ми те веселио! 30. ЧУДОТВОРНИ НОЖ.

Кад се царев зет види на невољи, спреми се и отиде. Кад дође царевој кћери, а ђаво се зачуди, па повиче: „А! побратиме, шта ћеш ти овђе?

У који час он ту заковрну, у та час они крилати коњ, почне у царевој коњушници вриштати и крилима ударати да се од велике уке и треске и сав царев двор затресе.

То се тако по царевој заповјести и учини, механе поставе на главне друмове и сваког путника питали би и за то казивали му.

Он узме торбу | на раме па пође и на поласку рече матери: „Идем, мајко, да и ја погађам царевој девојци белеге; не би ли Бог дао да погодим!“ Мати му на то одговори: „Јаој, мој синко, нема те среће у нас.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

крај репа, смрт путује данима и данима, на застанке и одморе, као гласници што носе у дубоке покрајине царства глас о царевој смрти. Смрт припада само ствараоцу.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

То се тако по царевој заповијести и учини, механе поставе на главне друмове и сваког путника питали би и за то казивали му.

Кад тако сви који су онђе затрављени били оживе, убију ону бабу, те ова два брата к царевој кући, а остали сваки својој. И лаж чуо, лаж казао, и бог ми те веселио!

— и дође царевој кћери у собу. Ту је стаде грлити. Царева се кћер зачуди: осјећа да је неко грли, а не види никога, па га стане заклињат

Сретно вам било! Онда везировић даде царевој кћери онолико јагода колико јој је било рогова на глави, и вјенча се с њоме. Ако су живи, лијепо им је и данас.

Кад се царев зет види на невољи, спреми се и отиде. Кад дође царевој кћери, а ђаво се зачуди, па повиче: — А, побратиме, шта ћеш ти овђе?

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

“ ПРВИ ТУРЧИН: Прави јарамаз ђаур! ЋЕРИМ: Зар на царевој земљи таким језиком раја говори?... Ефендум џанум, твоја је кривица што се толико ухасио!... ХАСАН: Јаваш!... Јаваш!..

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Ко гођ стане у царевој војски, ко гођ стане с нама говорити, стане турски, окрене мановски. ја с Турцима могу проговорит, могу турски, и могу

Знаш ли, бане, не знали те јади, да сам саде на Голеч-планини, да те видим у царевој војсци, познао бих тебе и ђогина, и твојега хрта Карамана, кога волиш него добра ђога? Знаш ли, бане од малене Бањске?

Страхинићу, — јада допануо! — ће ти дође да погинеш лудо у Косову у војсци царевој?!“ Виђе бане, познаде дервиша, од ђогата коња одсједаше, пак загрли стариша дервиша: „Богом брате, старишу дервишу, на

“ Вели њему Крашевићу Марко: „Ој, бога ми, Мина господару, ја сам био у царевој војсци на арапској љутој покрајини, тамо бјеше једна будалина, по имену Краљевићу Марко, и он тамо јесте погинуо: и ја

Сам остаде сиротица Мирко, сам остаде на царевој војсци. Војевао за девет година. Кад настала година десета, прекиде се та царева војска, не зна Мирко на коју ће

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности