Употреба речи црква у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Баш ли онда морам скончати се кад најбоље могах поживљети? Лекаре зовите! Плаћајте нек се по свих црква бденија и молитве творе! Бог и свеци за новце чудеса чине! Што ћу на други свет, гди нити се једе ни пије?

Овакови су дакле први који, како се која истина њиховим интересом противна појави, намах: „Црква и закон пропаде!” вичу. Камо, гди су телеса апостолска и светога Николаја?

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Узлеће Петрова црква, праћена својим гробљем, сија Грачаница у облаку, изнад расула, окружени жетвама узлећу Сопоћани, лети Жича, лете

ПРАЗНИК У ДОЊЕМ ГРАДУ 1. Шта је ово? Пијаца или црква? Од бројања не чујем појања, од псовки и претњи не чујем благу вест!

Из шаше светли гомила тикава: јесен доводи тикве до усијања! Свако дрво сија као црква! И крекљаво је дрво ујесен златно! Нема пута да није посут златом! И до свињца се иде стазом од злата!

Док се затварају све капије, сви капци, пред смрадом наших грехова и рана, Тројеручице, нек нам се отвори црква на Твојој трећој руци сазидана!

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Ово ми је казивао поп Сима Поповић, да су у Поћути покладовали [11. фебруара 1806.], кад су се вратили, и да је црква и наше куће и село изгорело баш на наше задушнице [3. фебруара].

фебруара]. Из Бранковине пише мени Ђорђе Петровић, вели овако: „Ваше су куће и црква попаљене, но ваша се фамилија спасла у тамнавском збегу здраво и мирно.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

По цркви беше све испретурано и узорвано; три дана и три ноћи читали су три попа бденије док се црква опет очистила. Дакле, да не спомињем те личности што су вазда друштво Узловићево, него да номенем само даљне госте

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

ЉУБАВ Из Стона на Пељешцу Стоји пуста црква без гласа и звона, Сумрачна и хладна сву ноћ и дан цели, А у напуштеној и немој капели Сама плаче бледа жалосна

А веру моју црква убила, А моју сумњу страх заледио, Уста ме лажи само љубила, Издајник само за мном следио. Мој се дух божјег вина

Гласови тих звона били су мирни и свечани као гласови давно помрлих свештеника. ВЕЧЕРЊЕ Мала, снежна сеоска црква, на рудини, покрај грозничаве зелене реке. Рудина је неограђена, пуна траве, и на њој пасе један крупан млад магарац.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

— Јес', богами! На Нову годину 1881. ШКОЛСКА ИКОНА И Наше село имало је цркву, а црква је имала попа. Поп је, опет, имао цркву, село и попадију.

Поп је говорио врло често бесједе у цркви. Силне, свете и поучљиве ријечи, да те језа подиђе. Црква је служила сваки дан, а недјељом је била увјек дупком пуна.

Прије, још давно, и кад је какав светачац, па и петак, нагура се пуна црква жена, али поп једанпут, послије службе у петак, стаде пред олтар па поче говорити; да је бог оставио недјељу и

И вјерујте, људи, у нашем селу нема, као у другима, ама ниједне главе која светкује петак. А недјељом црква, рекох вам, пуна пунцата, па и половину порте притиснуо народ.

И све груну опет Зебићевим шором. Кроз село лете људи и вичу: „Ватра!” „Ватра!”, „Изгорје школа!”, „Изгорје црква!” Па опет пушке, лупа и тандрк котлова и чакаља: а кроз цијелу ту вреву чује се ситан глас црквеног звона.

Кад стигосмо пред школу, а она гори увелике. Црква, хвала богу, још здрава, читава, само што вјетар наноси пламен на њу, и сваки час чекамо кад ће планути.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Можемо, фала богу. Црква богата; има толике дућане, земље, винограде, а и готова новца доста. Него, извол’те. Пођоше.

Успут му је показао многе и интересантне ствари. Заустављали су се код неких касапница од којих је црква примала лепу кирију, иако се касапи туже на пацове.

најглупљи ђак у школи, коме је стари учитељ прорицао да од њега неће бити никад ништа и да неће видети од њега асне ни црква ни општина, па се преварио, јер, ето, овај дотерао до помоћника на звонари), и пале црквене прангије.

Станковић, Борисав - БОЖЈИ ЉУДИ

Па за кума, старојка... бошчалуке, и друго што треба. Попу дошло још више неугодно слушајући оно: црква, кум а гледајући је онако искрпљену, с торбом. Зато да би угушио смех он јој руком одобрио и отпустио је.

— Богородица (а варошка црква била је по свећена Св. Богородици). С Богородицом имам работу... Она ме зове... Чекам Богородицу.

Па кад тако накупи, онда све одвуче и нанесе где је била црква. И сад, кажу, да је путања која води од порте до цркве од тога његовог камења начињена.

Цркву почели и по други пут да дижу. Први пут је разорили Арнаути и остали Турци кад видели колика висока и велелепна црква почела да се диже. За то и самог пашу протерали што био допустио зидање.

Али сад, кад се почела црква и по други пут да зида, диже, нико није смео да дира у њу. А и као да беху дошла нека нарочита, тешка, мутна времена.

Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

Једним широким и жудним погледом он брзо обухвати Београд и све поднебље. Саборна црква, као неки прав старац, уздизала се мрачна и достојанствена. Цело је небо било узбуђено.

У сред онога ужаса Христићу све беше јасно: црква је била мета. И кад нова четири разорна зрна, са заглушујућом ломљавом прскоше у црквеној порти, он, избезумљен, у

Срушена црква у Б. постоји још, хвала Богу, и сваки се о томе може уверити кад хоће, а цела пета батерија зна да је он на торњу био

Црњански, Милош - Сеобе 2

Само је било дато наређење да се однесу у цркву. Шизматичка црква била је прекопута. Право запрепашћење, међутим, настало је, међу хусарима, и кирасирима, кад су почели да им деле

Развод брака, међутим, био је ретка, замршена, чудновата работа. Супружнике није терала натраг, у брак, само љубав, и црква, него и фамилија, и гомила рођака – тако рећи цео сербски национ. Брак је био светиња. Ропство довека.

Митрополија сматра да ће им, у Аустрији, ускоро, боље бити! Волков му рече на то да је Црква разборита! Исакович, међутим, повика да је лако црквеним људима, понизним и ласкавим, а без породица.

Он је коњаник, војник, који је са мртвима, и коњима, живот провео. Габрич му рече на то да црква прашта то, чак и шизматику.

Тако је то у шизматичким црквама често! Али, црква то прашта. Не ваља цркве и небесна краљевства освајати кано на јуриш.

селидби, у Росију, носе утваре, мошти, иконе, јер припадају цркви, једна гомила исељеника у Росију викала је: „Људи црква јесу. А црква зидине!“ Ту гомилу је водио неки фенрих Сава Јоцич.

А црква зидине!“ Ту гомилу је водио неки фенрих Сава Јоцич. Гроздину је било мило да чује да му је гост дошао само на дан, два,

Официри су се тргли. Многи су у аресту. Уведена је смртна казна. А црква шири фаму да ће Србима, ускоро, бити боље, и да не треба да се деле од Беча.

Године 1733, Деспотович је већ имао свог кучера и каруце, а будимска црква умало га није венчала, понова, као удовца, фторобрачнога. Заручница му је, међутим, напрасно отишла са овога света.

Има, каже, пашпорт, да се сели, па ће и цркву да сели. Викао је: „Људи црква јесу, а црква у којој се Богу служи, зидине!

Има, каже, пашпорт, да се сели, па ће и цркву да сели. Викао је: „Људи црква јесу, а црква у којој се Богу служи, зидине!

Софијска катедрала, Андријевска црква, Печерска лавра, Златна капија, у снегу, на брду, учинише се тим досељеницима, првих дана, као грађевине, не људских

Теодосије - ЖИТИЈА

Просфори, био је раније манастир који је имао цркву Светога Симеона Богопримца, који је био разорен најездом гусара, и црква је крајње запуштена пала. Ово споменуше преподобнима игуман и братија Ватопеда.

с њим у цркви, и док су појали установљено за спомен светога, молећи му од Бога олакшања и места покоја, наједном се црква благодаћу Светога Духа као неким благовоним ароматима испуни, насладивши све душом и срцем, и учини све веселима и

Као неким необичним благоухањем црква се испуни, тако да су се сви дивили и нису знали шта је то. И гле, опет, као и раније у Светој Гори би шум као кад

из грчке земље, и сам с њима пребивајући учаше их да украсе цркву по вољи његовој, тако да се и до данас ваистину види црква украшена у свему; једнога дана изишавши — нађе човека раслабљена рукама и ногама и свима удима својим, донесена да

Али црква беше велика, а још неосликана, и ову освети и светом трпезом и светим моштима светих украси и утврди, и у њој свеноћне

Када је ускоро била свршена велика црква у Жичи са свима одговарајућим лепотама, заповеди свети архиепископ брату самодршцу Стефану да тамо дође са великашима

светога одрече се јереси и вере латинске коју држаше и свију јереси злих и срамних које света, саборна и апостолска црква одрече и свети и васељенски сабори проклеше, и он проклињаше и одрече се, а обећа да ће држати веру православља као

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

узрок стварање српске патријаршије за време великог везира Соколовића (Србина мухамеданца) и добро организована српска црква, чији се делокруг рада простирао на све српске земље, чак и на оне које су захватиле нове миграције. Војничке врлине.

Дизао је револуције. Велике народне творевине јужнога словенства везане су за динарски тип: црква Св. Саве, народне песме, стварање и ширење Србије.

наредбама: и како да се земља обрађује, и када да се усеви сеју и жњу, где и када да буде пазарни дан и где да се црква подигне итд.

Растурени по свима варошима, чак овде-онде и по селима, Аромуни и Грци су у току векова чинили сталеж трговаца; црква и свештенство су били грчки; грчки је језик био језик цркве и трговаца; то је био једини књижевни језик који је

Грци су мање подлегли овоме пословењавању, јер их је одржавала њихова велика прошлост, национални понос и грчка црква. Овај је процес почео у Србији и одатле се доцније развио скоро по целој области централног типа.

Порта пристане на то 1870. године и та самостална црква добије назив бугарски егзархат. Са црквом Бугари добију уједно право и да оснивају школе.

год.); са њега се види купасти врх Звечана код Митровице, старога града из доба Немањића. Близу Мазгита је Самодрежа црква, у којој се причестила српска војска пре почетка Косовске битке.

хришћанских времена, које по величини, архитектури и стилу заиста спадају у ред најлепших хришћанских грађевина, као: црква Св. Димитрија (заштитника Солуна), црква Св. Ђорђа и Св. Софије.

Димитрија (заштитника Солуна), црква Св. Ђорђа и Св. Софије. Да поменемо и утицај Свете Горе са њеним многобројним манастирима, сјајне грчке верске

Из жеље да дубоко раздвоји Словене и Грке, Турска је ферманом од 28. фебруара 1870. године пристала да се оснује црква независна од грчког патријархата. Та се нова црква назвала „егзархат“.

фебруара 1870. године пристала да се оснује црква независна од грчког патријархата. Та се нова црква назвала „егзархат“. Под окриљем егзархата су се Бугари брзо организовали у неку врсту верске странке.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Окренуо сам се и погледао на сат, али сам, мирне душе, могао и да се не окренем. Тачна, као и увек, католичка црква откуцавала је подне.

Коначно, и православна црква изби подне. Што се тиче мене и читавог чопора бабаца, није морала да избија било шта. Ми смо знали: подне је.

Идиот! И то идиот који није стигао да види како у том граду једино градски делују црква и затвор пред којим један милиционар стоји тек онако: овдашњи лопови исувише су вешти да би себи дозволили летовање

Католичка црква откуцавала је шест, а у Малом биоскопу давао се филм са Мерилин Монро. Гледајући њене плакате са сукњицом коју подиже

Кад сам дошао до Шареног сокака, православна црква је избијала једанаест и четврт, али је морало бити више, јер Лука Црквењак никада није навијао сат како треба.

Морало је бити нешто око осам, јер су и католичка и православна црква звониле истовремено, а то је једини сат дана у коме оне раде синхронизовано. Ако је то за било кога важно!

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Но за време његовог бављења, што је год видео, највише му импоновала црква светог Марка у „Цампаніле ди Сан Оарцо” са оним лепим аркадима.

Црњански, Милош - Сеобе 1

по којима су, по јаругама, међу кућама, тумарали коњаници са фењерима, хватајући оне који су се изгубили, уздизала се црква са које је одбијао огроман сат.

и трепћуће звезде, бискуп је, слушајући свирку, мало налево нагнутом главом, доказивао, пре свега: да је католичка црква блага, нежна и увиђавна.

Деца су му добро, код куће, а оставио му је и новаца. Над гробом госпоже Дафине подигнут је кров. Црква се већ зида. Покојни Аркадија пак јавља се ноћу, у селу.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

из Лике, пише: „Срби уопште држе се више свога домаћега обичаја, неголи што би се држати имали општецрквенога правила. Црква налаже да се дијете непосредно иза рођења мора крштавати. Ма Срби тако неће.

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

Да птице небеске не падну у забораве. Земља и вода кад врата позатвара, кад главу напоље не помаљају ни траве, да црква у олтар пусти голуба, да не разгони сетних гугутака са звонара.

Матавуљ, Симо - УСКОК

На десној страни налази се црква. Никакве друге куће не бјеше у оно вријеме на томе пољу. Пред главнијем уласком манастирским бјеше гумно.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

дело Камен праві ѕмутње веліке језуита Антуна Канижлића, где се, са строго католичког гледишта, осуђује православна црква као расколничка?

Српска црква је била растрзана унутрашњим борбама; навале католицизма биле су све веће; митрополит, осумњичен у Бечу као руски

Због слободоумних идеја о верској сношљивости, католичка црква у Француској бацила је анатему на књигу, и то је више но ишта учинило да овај иначе осредњи роман стече глас и буде

и антиунијатску аргументацију руске теологије, јер му је то требало за рад у домовини, где је православна црква имала исте противнике и још веће опасности.

« Црква треба да сједињује људе, а не да их мржњама раздељује. Верске мржње међу људима, синовима једног истог небеског оца, ра

Затим, Видаковић је својим јунацима давао лепа српска народна имена, која је раније православна црква код Срба била прогонила као паганска и замењивала их календарским.

Народна имена, која је црква раније прогонила намећући календарска, почињу се давати деци. Они који су при крштењу добили календарска имена окрећу

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

4. Насред града кула вита Подигла се ћа до неба, Крај ње црква поносита, За молитву како треба, Дивно чудо од камена, А поваздан отворена. 5.

7. Пет удари после подне, Скоро празна црква света, Нуто једне моме згодне Де у цркву право шета; Оде клупи, туна клече, Прекрсти се, шта л' је пече? 8.

Младожења војвода Милета, А младица, то је дивна Цвета... Црква, попа, причест и венчање, Коло, шала, винце и играње... Сунце јарко зашло за горицу, Ајд' младенци, ајте у ложницу.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Не знам — искрено признаде чупави незнабожац с Брдара. — Далеко нам црква, а војску још нијесам служио. — А знаш ли макар како се зове божји син?

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

Чује се тиха песма. Очи ми се засене од млазева толиких воштаних свећа што их је око цркве припаљено. А она, црква, усред тих свећâ, које лижу њене камене зидове, онако широка, и велика, јасно одудара од ведрине сванућа.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

СОФИЈА: Немој тако, Максо, та ти знаш, да ја свом душом идем да ти угодим. Нит ме вици шетња, нит ме види честито црква, па све ти није право. МАКСИМ: Ал да куваш; то оћеш. СОФИЈА: Та, забога, не кувам себе ради. (Приступи му умиљато.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

У НУЛИ АЗ 60 ИИ 61 АМБАР 62 КАЧАРА, МЕСЕЦ ПОЈЕДЕН 63 ВАЈАТ 64 ПЧЕЛИЊАК 65 АВЛИЈА: БОЖИЋЊЕ ЈУТРО 66 ПРЕЛЕСТ СЕВЕРА 67 ЦРКВА ДРВЕНА 68 ПРЕОБРАЖЕНСКА ЦРКВА: ЗВОНИК С АРХАНЂЕЛОМ БЛАГОВЕСНИКОМ 71 БУДИМ 72 БУДИМКА ДЕВОЈКА 75 ДЕВОЈАЧКИ БРЕГ 76 КОЛО

МЕСЕЦ ПОЈЕДЕН 63 ВАЈАТ 64 ПЧЕЛИЊАК 65 АВЛИЈА: БОЖИЋЊЕ ЈУТРО 66 ПРЕЛЕСТ СЕВЕРА 67 ЦРКВА ДРВЕНА 68 ПРЕОБРАЖЕНСКА ЦРКВА: ЗВОНИК С АРХАНЂЕЛОМ БЛАГОВЕСНИКОМ 71 БУДИМ 72 БУДИМКА ДЕВОЈКА 75 ДЕВОЈАЧКИ БРЕГ 76 КОЛО СЕНТАНДРЕЈСКО 79 МАГАРЧЕВ

Где ли чајеш, ведрилице? А Бистрице, три Бистрице. ПЕЋКА ПАТРИЈАРШИЈА: ДУД СВЕТОГА САВЕ Дуд црквењак, а и црква, молитве је и појања у ластаре уљуљкао. Шум печалан, тихожалка: била звезда врх орања, био ветар - свилу ткао.

) - Мачку очи зврцају у пијевца куваног. Лањске дуње, дуње се злате окном натруло. (Лебди црква ỳ кући.) С колијевке братац ми поцупкује гучући.

То храм је, а не авлија: крај чесме гола Марија као да нешто послује. ПРЕЛЕСТ СЕВЕРА ЦРКВА ДРВЕНА І Пој, јутрење: зуји пчела са плешивог светитеља. Бруј-ритмови тајних прела пале лампу Јеванђеља.

Далек ратар, дивни Кнеже, у ралицу ласту преже. Пасторала: стока, паства. Шуми Црква дрвенаста. ПРЕОБРАЖЕНСКА ЦРКВА: ЗВОНИК С АРХАНЂЕЛОМ БЛАГОВЕСНИКОМ Можда спава по борама Златибора и Повлена

Далек ратар, дивни Кнеже, у ралицу ласту преже. Пасторала: стока, паства. Шуми Црква дрвенаста. ПРЕОБРАЖЕНСКА ЦРКВА: ЗВОНИК С АРХАНЂЕЛОМ БЛАГОВЕСНИКОМ Можда спава по борама Златибора и Повлена реченица са звоником.

Урнебесак: грозд-пијанка. Зри сећањем шљива ранка. Стањује се лоза иста: лист најави - не пролиста. Клецне Црква у колену: разапне се мрак о трему. Сентандреја - Васа Решпект. Давно беше - плусквамперфект.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Старе су напеве као бурјан тргали не би ли црква тврђе им стајала, и мрзели су на мене! У беди минух, по мраку сахрањен, ко чаробњака ме сневају, не устах ја из

О томе сутра. Види се коб на челу наших звезда. Скучавам. Зар сада, мрцино, склони се с пута — знаш да не видим, црква се моја топи, од милине, нема сунца, вештице ме полако једу и мајка ми срце вади, и син.

Ту и тамо је падала пред нас, без треска, нека црква. При томе се није разбијала, нити се распадала или растурала, остајала је цела, на изглед кречна и суво обојена, у

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

Зар није боље било да се ја извучем из стечаја? Црква и просвета нису под стечајем. ГИНА: Па јест, пријатељ-Танасије, ал' опет, што кажу: боље цркви и просвети него једној

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

На Косову највише бојиште, Ерцеговци најбољи јунаци, Сарајевке најбоље дјевојке.“ 10. Саздаде се бела црква, Ни на небо, ни на земљу, На сред небо под небеса.

Што ми је јела висока, То ми је црква Грачанка; Што ми је лишће зелено, То су ми књиге црквене; Што ми је цвеће црвено, То ми је причес у цркви; Што су

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Прекопута католичке катедрале, била је српска Саборна црква, са двором владике, од мрамора, и мала школа мог српског учитеља Берића, код кога сам учио четири основна разреда.

Наша црква била је чувена по иконостасу Данила. Порта је била башта, са пљуском јасмина, и липа. Насред Темишвара, сваке недеље,

Такозвани виши сталежи, буржоазија и црква, убиство нису одобравали. Принцип је, својим актом, ипак, ударио свима нама на чело жиг убица и сви смо ми постали

Јавља се жуд за мраком. Охолост и самоћа, мржња и жуд за убиством, и одласком све даље, јављају се у души. Црква мрачна и зидови, које као да су махнити зидали, полако зазвуче. Чује се небо, чује се камење, чује се земља.

Сва црква хуји. Зар збиља плаветнило и зеленило снегова и леда око земље, љубичасте магле небеса, које су ван живота, не опијају

Јакшић, Милета - ХРИСТОС НА ПУТУ

“ — пун страхоте Глас му заори... Голгота гори!... Над њоме пламти ускршња зора, А на њој Црква ко златна гора У руменоме сјају се купа— И к њојзи ступа Свет будућности с далеких страна...

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

— Хууу! — учини стрина, с рукама под појасом. — Шта ти је? — пита стриц. — Хууууу! — беше њен одговор. — Ваљда црква није рат, па да ми ту хучеш и гледаш ме као да ме испраћаш на вешала, а не у божји храм!

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Божић је. Студена кошава наноси читаво море снежних облака, који заносе и засипљу улице, дрва, куће — све... Црква пустила, свет се жури кући; свакоме ведро и весело лице: зна да га очекује топла соба, раздрагана лица веселих

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

А баш некако било тада неко весеље: славила црква у селу. Ко ти ту није дошао из паланке, па дошао и он да ћари и пазари; да продаје, а и да купује.

Ракић, Милан - ПЕСМЕ

ЦИКЛУС 96 БОЖУР 97 СИМОНИДА 98 НА ГАЗИ МЕСТАНУ 100 НАСЛЕЂЕ 102 ЈЕФИМИЈА 104 НАПУШТЕНА ЦРКВА 106 МИНАРЕ 107 ОПРОШТАЈНА ПЕСМА 108 ОПРОШТАЈНА ПЕСМА 109 ПЕСМЕ 112 ОБЈАВЉЕНЕ ПОСЛЕ ПЕСНИКОВЕ СМРТИ 112 НА

НАПУШТЕНА ЦРКВА Лежи стара слика распетога Христа. Млаз му крви цури низ сломљена ребра; Очи мртве, усне бледе, самрт иста; Над

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Испред цркве од просјака, деце и залудна света не може да се приђе. Црква, онако широка на стубовима, са тремом око себе, старим кровом, старим дирецима, нагорелим од многих свећа, патосана

А још мртвија јој дође црква кад уђе у порту, а испред ње потрчаше попови црнећи се и шуштећи у својим мантијама, дугим косама, заударајући оним

Осети како јој од страха и ужаса поче црква да се врти. Не знајући већ шта ће, одједном подиже главу и погледа свекра тако очајнички, да се овај пренерази и

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Свака сврака скака на два крака. — Уплетосте ли кајишчиће у опанчиће? — Црвена крвца из срца врца. — Црква и пред црквом предцрквац. — Црн јарац, црн трн, — црн брсти трн. — Четири чавчића на чунчићу чучећи чијућу.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

91. Пуна греда бијели пера. 92. Пуна соба за крајцару. 93. Пука тепсија златни кошчица. 94. Пуна црква ђака, ни од куда врата. 95. Пун брег бубрега. 96. Пун до иверја. 97. Пуче пушка на леду, оде пара чак до цара. 98.

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

Данас радосно црква твоја поштује живљење твоје и приноси ти весело појање окупљајући духовна твоја чеда, радосне славитеље твоје, миомирис

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

„И ко би се могао досетити турској политики и лукавству! Гди је год која лепа црква била, они су је присвојили и у жамије обратили; а манастире су све оставили, јер су знали да ћеду им калуђери

киша, ништа то није могло њега зауставити да се он не нађе у време правила; и више пута, пре правила и пре него би се црква отворила, пред црковни врати стало би га вика, и љуто би грчки псовао и ружио попове што закашњавају.

Странољубије њима је природно својство и ништа и[х] тако не раздељује и не очуждава колико цркве, греческа и латинска! Црква, која би дужна била њих већма присвојавати и у љубови и доброти срједињавати!

Питам је, зар не може другог мужа наћи. Каже ми сирота уздишући: „Нашла би[х] ја давно себи мужа, али, веле, да црква не допушта.” О, људи, што вас је год на свету, докле ће се којекакви[х] пустињика и монаха закони за цркву држати?

У Цариграду и у Смирни очима сам мојима гледао да црква и патријарси за много мањи узрок дозвољавају женам за другога поћи мужа.

светаца, анђела и различни[х] свакојаки[х] образа и виденија од камена, као да су од воска изрезана, и од њи[х] сва црква као град некакав од дна до вр[х]а сазидата. Чудо да су је и за толико докнадили и завршили.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Тако их је црква крстила, али по народном крштењу зваху се: Пирија, Тетка, Наћвар, Блитвар, Дувало, Срдар, Вртиреп, Жвалоња.

Фране. Бакоња стаде гледати манастир. Бјеше на један под, али је имао око двадесет прозора у лицу. Црква је својим обијељеним прочељем прилијепљена уза њ.

Једну страну захваташе црква, а испред трију страна бјеше широки тријем, подупрт стубовима. Тријем бјеше покривен даскама, плочама, опеком — како

на путу, стари господин сиједе браде и његов сухи друг, бурмут, ријека, галебови, паунови, лађа, возари, манастир, црква, оргуље, млин, вињаг, добро јело, паприка у вину... У потоњу Бакоња снијеваше све љепше и љепше.

— Причекај, па ћеш! — одговори гвардијан, па обрну талијански: — Видите, ово ми се свиђа! Прва му је мисâ црква! Што ће рећи прост, прави, непокварени сељак, каквима се губи траг!

Балеган једнако звоњаше, вичући њешто. Најзад, Наћвар и Дувало разумјеше да је и црква похарана, те уђоше у њу, а кад видјеше грдило око себе, погледаше се у очи, сумњајући да ли сан је или јава.

се он прометнуо у њеко друго чељаде, и да се све око њега скроз измијенило, да је манастир много мањи, а тако исто и црква, да је вода око острва широка као море, а да се око воде, свуд наоколо, налазе њеки дивови, од којих стрепе чак и

Ајте, браћо, ајте! Ни Бакоња ни сељаци не бјеху дотле улазили у похарану цркву, те се запрепастише видећи сав покор! Црква је још страшније изгледала према запаљеним воштаницама, које држаху Бујас и Лис пред великим олтарем.

хтједе да најприје види православну цркву, те га Шимета одведе у једну улицу упоредну са главном, гдје бијаше нова црква, лицем ка улици.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Шта се кога тиче! Оженићу се, девојком. Нећу. Оженићу се поштеном удовицом која је рађала децу. Мушку децу. Црква га неће венчати. И не мора. Главно је да су деца његова. Имање ће на њих пренети. Аћим неће дуго живети. Аћим...

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

кривудав, данашњом Француском улицом, све до Видин-капије која се, по прилици, налазила ту где је, у Душановој, сад црква Александра Невског.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

МАДРИГАЛ 216 СХ ДУБРОВАЧКИ ПОКЛИСАР 217 ЦXИ ДУБРОВАЧКО ВИНО 218 ЦXИИ ДУБРОВАЧКИ ЕПИТАФ 219 ЦXИИИ НАПУШТЕНА ЦРКВА 220 ЦXИВ СИМОНИДА 221 ЦXВ ЈЕФИМИЈА 223 ЦXВИ НА ВАРДАРУ 225 ЦXВИИ НА ГАЗИ-МЕСТАНУ 226 ЦXВИИИ БОКА 228 ЦXИX

Једини од људи с ким су увек били Сви мужеви добри и све жене часне“. Ј. Дучић ЦXИИИ НАПУШТЕНА ЦРКВА (из пећске околине) Лежи стара слика распетога Христа.

“ с пуно страхоте Глас му захори... Голгота гори! Над њоме пламти Ускршња зора, А на њој црква, к'о златна гора, У руменоме сјају се купа; И к њојзи ступа Свет будућности с далеких страна.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

А једино то било је од важности. Драговољно узе црква на себе дужност да своје верне поведе у небеско царство. Сви је послушаше и покорише јој се без поговора и они сурови

Место силних палата талијанских вароши, стајала је у Фрауенбургу само једна већа грађевина, парохијска црква. Сазидали су је припадници немачког витешког реда, па је, са зидовима који су је окруживали и са њиховим кулама,

Па и сама црква признала је приоритет Грка у том учењу. Године 1616 стављено је Коперниково делу у списак осуђених, па се у том

На једној страни тог трга уздиже се нова новцата црква; има два торња, а личи иначе, на четвороспратну палату. Латински натпис испод њеног главног венца казује ми да ју је

Так сада ми пуца пред очима да је црква пред којом стојим она што је познајем под именом универзитетске цркве. Нисам је одмах препознао, јер ми је, овако

Упутисмо се у примамљиву гостионицу на доминиканском бедему, баш уз саму доминиканску цркву. Та црква сасвим је нова, једва довршена; радници раде још на њеном крову.

се Фердинанд ИИ, највећи католик међу Хабсбурговцима, попе на престо, овде се сваке године сазида или обнови по која црква.

„Немој мислити“, рече му отац, „да ми је непознато да је католичка црква забранила учење Коперниковог система, но треба разликовати шта је веровање, а шта учење.

су готске, Сентесташ припада раној ренесанси, Лувр и Туилерије високој ренесанси, Инвалидски дом бароку; Магдаленина Црква и Триумфална капија саграђене су у строго класичном стилу.

То долази до изражаја у свима његовим деловима, у снажним стубовима и ниском крову, Готска црква тежи, пропињујући се, ка небу; то се оличава у свима њеним елементима, израслим стубовима, заоштреним луковима,

Природњаци га прихватају а теолози га одбацују и осуђују, и проклињу моју науку толико жучно, да се питам да ли ће црква, када умрем, дозволити да моје тело буде опојано и сахрањено по црквеном обреду.

При тој помисли, моја добра супруга премире од бриге и бола“. Он уздахну, ојађен. „И црква је грешна - и прегрешна!“, почех да га тешим.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Једна странка има да буде чиста као црква, па тек онда да браниш своју веру као праву веру.“ Овај Илија или Иван Илић био ми је иначе, а и због оваквих својих

И понова стоји црква онде где је била, онако исто. А пред њом седи он и проси, лепо пружа руку и проси, па голуби слећу однекуда и дарују

Ту скоро одржан је парастос изгинулим борцима из прошлих ратова. Црква пуна ожалошћеног света и свечане тишине. Као најстарије војно лице мајор Таса код десне певнице мења наизменично ноге

А он се као мало мисли и присећа: — Па нема — вели — ништа, сем што је Саборна црква премештена с Калимегдана. — Шта велиш! Где премештена, несретни сине?

А они се тамо досећају. — Помакни се, — веле јој — жено, прекрсти се: све те то Ика преварио. Куд се црква преноси! Али она уверена упорно да то може, са оном вражјом електриком Теслином, кога слави сва Америка, и на

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Једне вечери, луњајући послије узалудног похода на пошту, нађем се пред освијетљеним порталом, Била је то несуђена црква, давно започета и никад довршена грађевина оглоданих зидова. Понуде ми улазницу.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Ђурица истрча напред, приђе руци поповој, па оде Обраду клисару, те узе од нега велику меденицу, која је, док није црква набавила звоно, сазивала побожне хришћане на молитву, а сад се употребљује само на литијама.

Лепо је видети око цркве или, кад је црква далеко, око суднице гомилицу оваквих стајица испуњених веселим народом, који се сабрао да, овако у скупу, проведе благ

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Моји српски назори су моја мајка, моје родно место, моја српска православна црква и мој српски језик. Ко од мене очекује да се одрекнем својих српских назора, то је исто као да ми одузима живот.

Билхарцу указао на његове грешке, додаде још и ово: ”религија римокатоличанства јесте религија цркве којом господари црква и која искључиво служи цркви” и да је то стварни разлог зашто Билхарц, васпитан у том духу, никад неће разумети

И сама црква била је као створена за тако упечатљиву појаву. Велике оргуље изнад и иза предикаонице хармонично су пратиле величанств

Бичер и његова плимутска црква су из основа промениле ово моје мишљење. Бичерова паства била је налик на кошницу пуну бића меденог срца.

одговор је био да је колеџ Хамилтона, Џеја и Ливингстона била лука којој сам пловио још у Њујорку, и да је Бичерова црква у Брукјшну била сидро које ће ме тамо држати, а да је Бичер део Колумбија колеџа. Ближио се летњи распуст 1879.

својим пријатељима у Аделфи академији да је “Колумбија колеџ града Њујорка” лука према којој пловим, а да су Бичерова црква и Бруклин саставни делови тог Колеџа.

- Овим путем си ишао у школу; тамо је црква у којој си недељом и празницима читао апостоле; оно је млин са купастим тршчаним кровом са кога си једном скинуо

- Овим путем си ишао у школу; тамо је црква у којој си недељом и празницима читао апостоле; оно је млин са купастим тршчаним кровом са кога си једном скинуо

не би био постиђен када би дошао поново на земљу и видео ову дивну немачку цркву и ову колибу која се зове православна црква?

Ћипико, Иво - Приповетке

—Која вајда казивати? Отуд нема помоћи. —Приповедај! — умешаше се и девојке. —Кад хоћете нека! Гради се у нас нова црква. И њега узело на радњу. Хоћеш видјети зла... Једне вечери донијели га кући пребијене ноге. Јад и невоља!

у чијем се мору љуљушкају бродице и огледају сеоске куће, некако умекша се и науми да подучи ону двојицу у коју сврху црква ставља кипове на отар и поштује их. Одмакне се од прозора, узе столицу и сједе сучелице према њима.

—Исусе мој, милосрђе! — понови језиво и скрушено. Проповједник настави: —Света наша мати Црква милостива је: она је као квочка што, када олуја наслути, под своја мека крила сакупља своје пилиће да од олује не

Марко приђе к Божици и руком јој показа поље где ће они на завет. Вели јој: — Не види се црква, али пази онде где су чемпреси, између дрвета је... У дебеломе хладу је, код живе воде...

И нигде уоколо никога. Црква је далеко, покривена плочама, и уз њу пет—шест сељачких димова, између којих кочи се фратарски, жупнички стан под

Овако, вели, не би је залегло ни до по лета... Нема код њих ни школе, ни путева, ни уређених локава. И црква је подалеко: зими бије лед, а лети припека, па се не мили ни ићи.

Чује се шуштање одела и тешки, дубоки уздаси, од којих уздаха као да се црква меком, топлом влагом застрла. Жене клекоше, а Марко часом застаде на ногама у трагу сунчеве зраке што се ушуљала у

Неког напуштеног поподнева клечао је пред њеним олтаром. Пуста пространа црква беше влажна, као да се овлажила сузама богољубних верника, а кроз ишарано стакло високих прозора продираше сива

Чуо је да се доље, код мора, подиже нова хришћанска црква, да примају на радњу и њих, Црногорце, и да већ многи од њих тамо раде и стичу пара.

Мог'о би' сву у хлебу и вину потрошити... Преварио сам се!... Ето, к'о мишљах: гради се наша, 'ришћажка црква, биће на управи наши људи... Уто заплаче домаћиново дете; домаћица пожури да га успава, па, пошто умуче, утрне лампу.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

На божићне празнике некада се по Косову певала песма у којој се црква узајамно пресликава с природом, црква је дрво јеловито и дрво јеловито је црква, при томе су гране што и озидане

На божићне празнике некада се по Косову певала песма у којој се црква узајамно пресликава с природом, црква је дрво јеловито и дрво јеловито је црква, при томе су гране што и озидане стране манастира, листови на грани листови

се по Косову певала песма у којој се црква узајамно пресликава с природом, црква је дрво јеловито и дрво јеловито је црква, при томе су гране што и озидане стране манастира, листови на грани листови су црквених књига, а црвено цвеће, то је

Пчела која „казује лето богато“ паганска је, прилично је паганска и јела као црква, али је сасвим јасно да се и пчела као и јела може хармонизовати с новим, хришћанским садржајима, а они су дубоко

Штоно је дрво високо, То јесте црква Грачанка, А што су лисја широки, Све то су књиге попове, А што је цвеће црвено, То јесте причес у цркви, А што су

Нема сумње да би црква као трмка била још једна изредна песничка аналогија, развијена метафора, али у српској поезији она већ постоји.

Ако ову песму посматрамо у кругу блиских јој песама и варијаната – са средишњим мотивима црква као јеловито дрво и верници као пчеле – и све то упоредимо са Змајевом песмом, моћи ћемо непосредно да посматрамо како

[јерусалимску] и за три дана ћу је подигнути“, они зачуђено одговарају питањем „четрдесет и шест година грађена је ова црква, и ти за три дана да је подигнеш?

А кад уста из мртвијег Штри дана после смртиЋ, опоменуше се ученици његови да ово говораше“ (Јован 2.19“22). Црква је, дакле, тело Исусово, али алегористички.

тумачење које би данас, сагласно с непрекинутом црквеном традицијом, могло овако да гласи: жена обучена у сунце је црква обучена у реч или логос божији, логос који исијава као сунце; месец под ногама њеним значи да се она налази изнад

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

124 Отуда се опет јављају мрачне слике које конотирају смрт (црква „изгледала је тако хладна, као скамењена”, а „још мртвија јој дође црква кад уђе у порту, а испред ње потрчаше попови

јављају мрачне слике које конотирају смрт (црква „изгледала је тако хладна, као скамењена”, а „још мртвија јој дође црква кад уђе у порту, а испред ње потрчаше попови црнећи се и шуштећи у својим мантијама),125 и отуда њено унутарње

друге стране, венчање је тако приказано (искључиво из Софкиног доживљаја) да већ и то што јој „од страха и ужаса поче црква да се врти” - јер не може више издржати, пустиће дечју руку која непрекидно измиче - снагом синегдохичног преношења

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Уз његову главу, која више никому не треба, отиде и оно што је народу наменио као да је проклето. Остаће и даље црква непокривена, а школе у подрумима. Вај!... Њему удари пламен уз образ, па брзо трже пиштољ и опали на најближега.

Ту је у њима за тешких дана, не зна се кад управо, саграђена чудна црква и још чуднији конаци за калуђере. Све у стени која је имала свега неколико невеликих отвора.

Све у стени која је имала свега неколико невеликих отвора. Црква је смештена у најдубље одељење, а иза ње су по другим пећинама распоређени за невољу манастирски конаци.

из Пештери и Штавице, из Колашина, Рогозна, па чак Косова и Доњега Ибра. Онамо где је црква, по тремовима се начичкале подгорске девојке и младе. Њихов је ово дан.

Јовановић, Јован Змај - ЂУЛИЋИ И ЂУЛИЋИ УВЕОЦИ

“ ИИИ Мој је живот тужан пустолина грдна, Моје ломне груди порушена црква, Увенуло цвеће по гробу се њија — Кâ да га је љута отровала змија; Побегле су тице од сува растиња...

Остав’те ме, моји драги, Нису више за ме свати! Они моле, тако својски, — Ја морадох обећати. Топчидерска црква мала, Ал’ је пуна светла нада: Како не би била нада, Србин војно, српска млада. Хај, како је сунце топло!

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Страдала невина деца у мајчиној утроби грозно, Гнусним и блудом чистота оскверњена девице, брака; Образ и закон, и црква и свеци погажени јавно: Све је пропиштало ливајућ сузе у невољи горке.

Остаде црква Стефанова, Опленац зађе с Тополом; Већ и Космаја с Неменикућама прођоше срећно; Авала с Порчином кулом са истока

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

какав су, вели, зулум и безаконије чинили на нашије' светиња' по нашије' намастирије' и црква'. Видиш: Крајишници су, вели, разбијени; настаје, каже, друга судија.

— 'Вала ти, синко, на твојој части и чествовању! Бог нек те благослови, ова света црква и отац Сопронија! — једва изговори Симеун и принесе чашу устима, а сузе га облише.

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

И вратићу се чист, у свет пун гада И вратићу се без греха и јада. О, буди црква и Бог мог спасења. XXИИ По олују ти ноћас поздрав шаљем.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Кад је реч о књижевном језику, основну оријентацију код Срба у средњем веку давала је црква. Па ипак, у том раздобљу се јавила и књижевност на народном језику.

Промена у језику одговарала је промењеној културној политици: и даље је у српској култури главну реч водила српска црква, али сад с изразитом оријентацијом к Русији.

Његов лик више није одређивала црква, него грађанство, а основна оријентација сада је била ка другим деловима Европе, а не к Русији.

творци словенске писмености и књижевног језика, Ћирило и Методије и њихови словенски ученици, које је млада словенска црква сматрала светитељима.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

У околини Ћустендила налази се црква Спасовица, око које има много божура: за тај б. прича се да је поникао из помешане крви Срба и Бугара, који су се

(СЕЗ, 16, 258). Шкропљење б. прихватила је и црква, и освећене воде без б. не може се ни извршити. Као апотропајон б.

У старој граници до Ђурђевдана не уносе се у кућу никакве зелене гранчице, а на Ђуђевдан окити се њима и кућа и црква; доцније, ако запрети град, крсти се тим гранчицама пут облака и говори: раступи се (Беговић, ЖСГ, 121); такође се за

Празник је свакако заједнички словенски (»Вербнаја недеља« или »Вербница«, код Руса), упор. Софрић, 73. Црква је томе обичају дала своје објашњење (у вези са Јеванђељем по Јовану, 12, 13), и локализовала га на Цвети. В.

На то упућује и народна песма: »Извила се света гора зелена. То не била света гора зелена, Већ то била света црква Софија« (Вук, Пјесме, 1, 202). 2.

Ћипико, Иво - Пауци

Звонце брецну. Свјетина навре на тијесна врата. У час црква бјеше пуна чељади, као шипак зрња. Начичкала се глава до главе. Иво попође и погледа унутра. Миса започе.

Ну за цркву је... А да знаш, твој је отац тако желио, па хоћеш да се ја противим? А нека, болан, биће црква пунија! — Говори се: двије хиљаде трошка! — плану Иво. —Па? Шта је то прама С.

— Око... да, око двадесет... Сви су на окупу. — Најпрво ћу походити цркву. Има ли каквих знаменитости? — Стара црква... Господин жупник чека.

— Сиромашни смо! вели дум Фране умиљатим гласом. — А, ако ћемо право рећи, за једно је село дика лијепа и богата црква! Могли би помоћи, пресвијетли... — Видим ...

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

угарак, и да су такви рођени, и да су им само зуби блиставо бели, и беоњаче, остало је, вели, црно као ноћ, да је тамо црква, у престоници Византијскога царства толико велика да у њену лађу могу по висини стати три црквице вратимљске кад би их

Можемо сви ми овде одреда да изгинемо, сви, колико год нас је у Кули, али темељи цркве не смеју бити дирнути. Ми смо црква. Народ у нама гледа божије посланике на земљи, у нама је утеловљен вишња снага и воља.

ми много удобније кад бих се у свему покорио Лаушу, али ја не могу да будем ја, не припадам самоме себи већ Цркви, а Црква не сме ниједног тренутка попустити пред Државом.

Нико вам није потребан, ни црква, ни бољари, ни краљ. Ми смо вам дали пример: обесили смо једног грешног црнорисца. Показали смо вам сами како је то

Ова црква, рекао је игуман, има своје законе и обичаје, своје тачно одређене обреде и они су ту постојани завијек и вјеков.

руку да у првом покрету направи ову сотонску брљотину, зашто није све поново урадио по узорима које је дала наша света црква, него је задовољно цоктао језиком као да је испало баш оно што је хтео? Случај?! Зар је то био случај?

Слегао се овде пусти неуспех. Они на које су Мати Црква и Отац Држава гледали попреко, што су се вазда котили по земљи отпорни на истребљење као ваши, несрећа и напаст,

Други је, напротив, прек и искључив па је остао при своме да црква не може да пљује па да лиже: оно што се једном догодило, догодило се за сва времена.

Ако је грешка учињена, вели он, ту поправке нема, црква мора остати при своме са поуком да се убудуће тако нешто не сме догодити. Повратка нема.

Повратка нема. Човек може да погреши, црква не. Хтео сам да приземљим ствари. Рекао сам да су она тројица честити момци, умни и способни.

Хтео сам да приземљим ствари. Рекао сам да су она тројица честити момци, умни и способни. Да црква губи ако се брзоплето лиши таквих људи. Црква не стоји на речима, него на људима.

Рекао сам да су она тројица честити момци, умни и способни. Да црква губи ако се брзоплето лиши таквих људи. Црква не стоји на речима, него на људима.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Главна тачка тога састанка биће реформа нашег старог Јулијанског Календара. И наша црква добила је такав позив и саопштила га Краљевској Влади.

Зато сам предложио Краљевској Влади да Вас пошаље на тај конгрес као свог изасланика. Наша православна црква драговољно је прихватила тај наш избор, а наша влада се сагласила да изасланика цркве призна и за свог властитог.

Али на такве науке које знају више но што треба, црква је, бар до сада, гледала мало попреко. X ПУТ У ЦАРИГРАД. КЛЕОПАТРА, ОПРОШТАЈ СА АЛЕКСАНДРИЈЦИМА Оријент-експрес Не

Усвојили смо ово правило: црква се неће мешати у научне послове, а ни наука у црквене. Он има природан и звонак смех, а воли шалу, као и ја.

Календар са сваком четвртом преступном годином, како га још данас употребљава наша православна црква, чедо је славне александриске културне периоде.

То не мислим ни почињати. Али на једно скрећем пажњу. Велики дом, Палацо дел Муничипио, црква Санта Ђустина красна капела дел Санто, онај мали накит, лођа дел Консиљо, па и сама зграда Универзитета, све су то

У једном од њих сазидана је митрополитска црква Светог Вида, диван споменик готске архитектуре. У суседном дворишту окупљено је много господских каруца.

Сада се по његову плану зида, на место изгореле, нова, величанствена катедрала лондонска, црква Светог Павла. И црква Светог Стевана и Светог Џемса, које су већ довршене, његово су дело.

Сада се по његову плану зида, на место изгореле, нова, величанствена катедрала лондонска, црква Светог Павла. И црква Светог Стевана и Светог Џемса, које су већ довршене, његово су дело.

Станковић, Борисав - ТАШАНА

Је ли овде неки хан, механа, или каква — Боже ме прости! — црква? (Слуша. Чује се из далека, али јако звоњење звона.) Зар већ звона? већ вечерње, већ да се иде на гробље?!

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

А мајстор Коста брани децу и своје уживање: „Нека их, није ово саборна црква?” Мајстор Коста се у последње време некако све више и више у сликама изражавао.

— Госпа Нола излети сад у ходник, прекрсти се, па још једаред, и одлучи да Паулу усвоји. — То је та швапска црква и онај ђаволски жупник! Сто Круница и Марија, а сунце Господње не види.

И тако је бискупија зажмурила. Црква је жупнику одиста увек била препуна. И није било тачно да су је пуниле само жене.

” Госпојинска и Вазнесенска црква оживеле. Свеће, молитве, шапат, водице, иконице, важни разговори с протом и с поп-Томом.

Прота претура старе књиге: неће ли наћи сличан случај, и видети шта црква и њени служитељи морају, и шта смеју предузети да би појава или нестала, или се забранила, или се као пример

— Јесте, што кажеш, биће греха можда због мене, а и од мене. Како ми је главна лепота у фризури, а црква ми баш није јака страна, ја ћу као она босанска ђевојка: л'јевом руком косу глади, а десном се Богу моли... Ој, ој, ој!

у Аустрији, син живи у Лондону, отац сахрањен у оном делу гробља у који несрећни Павле не може лећи, јер православна црква осуђује сагоревање лешева... Може ли бити више пустоти у животу једног доброг, увек племенитог човека!

неудату сестру, и стару двоспратну кућу између дивног старог пута Виа Апиа и дивног брежуљка на којем стоји класична црква Сан Ђовани ди Латерано. Од прихода те куће живелаје породица пристојно.

„Џин да буде, родан к'о њива, леп к'о црква.” Чуло се да је власник богат алас, али живи у Банату. А ту се уселила још доста млада, врло крупна жена, сама

и са имућном црквеном општином, али, сем пред судом и полицијом, нису се називали православнима, него Србима. Црква је српска, школа српска, Божић и Ускрс српски, свештеник српски попа, литија српска, календар српски, кујна српска,

На једном месту, свега, црква, осредње величине, нимало лепа, избија на улицу. Кућа за становање, увучена и невидљива споља, дугачка је, приземна,

” Тера га, а цркву не чисте. Сваке четврте недеље, кад ми платимо да се црква опере, онда се и чисти. Харисијадес ћути. Откуцавају бројанице, у такту, мирно, као да су руке и живци човека мирни.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

Задремам вечерас, гле, Заувек, Питај ући: Да ли то свирају мазурку или гавоту, Или што друго. Збогом. У 111/2 опело, црква св. Марка!

У једанаест и по опело, црква св. Марка. Ожалошћени... Очи плаве твоје: њиве малене неба По којима прстима сејао си звезде; И мисли ти као кошуте

Пам, пам! Био је једном херој и сам: Пам, пам! И то је све, И шта би више! Опело, црква св. Марка, Саучешћа примају до гроба уцвељени.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Но још већу улогу имала је самостална црква после пропасти старе државе, за време турског господства у нашим земљама. Тада је највиши степен достигао и Савин култ.

Сем тога, у неким случајевима, црква је имала н извесну напредну улогу. Она је створила прву писменост код народа који су пре примања хришћанства живели у

Међутим, стајаћа имена по правилу пријатно звуче: Недељко (прота), Мара или Јања (крчмарица), Ружица (црква или жена), Павле, Јован, Златија, Хајкуна, Јелица, Анђелија.

Шта је ваша црква Димитрија? Ја ћу вам је сада претурити а из руке тешким буздованом!“ Ал' Латини то не вјероваше, но с Милошем они с'

Ђе је од ње капља крви пала, онђе расте смиље и босиље; ђе је она сама собом пала, онђе се је црква саградила. Мало време затим постајало, разболе се млада Павловица, боловала девет годин’ дана: кроз кости јој трава

тужи млада Павловица, па говори своме господару: „Ој, чујеш ли, Павле господару, води мене заовиној цркви, не би ли ме црква опростила“. Кад то чуо Павле господару, поведе је заовиној цркви.

Кад су били близу б’јеле цркве, ал’ из цркве нешто проговара: „Не ид’ амо, млада Павловице, црква тебе опростити неће!

Сењанина Иву. Петровица је измишљена црква. Од пушака нашијех кундака, од мачева нашијех ножница, тј. од кундака наших пушака, а од ножница наших мачева.

књигу — писати писмо Грахово — низ малих поља и увала у западној Босни, североисточно од Ливањског пола Грачаница — црква на Косову, задужбина кр.

у Херцеговини између Трескавице и Зеленгоре (најчешће, а има и других области са тим именом) задужбина — манастир, црква, калдрма, мост, чесма н сл. (в. бел.

увод, ИИИ, 7 Јања — место на левој обали Дрине (у некадашњој зворничкој нахији) Јања црква — неодређена црква Јањина планина — измишљена планина јањичар — в.

увод, ИИИ, 7 Јања — место на левој обали Дрине (у некадашњој зворничкој нахији) Јања црква — неодређена црква Јањина планина — измишљена планина јањичар — в.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

— Може ли какав комад лима? — упита Стриц. — Та није твој шешир црква па да га лимом крпимо. Боље би било да извучемо какву саргију из магарчева самара. — А зар сам ја магарац?

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

ДИДИМА 196 КАПТОЛ У РИМУ 197 ЧАША КРВИ 198 ПОСТАНАК ЦАРИГРАДА 199 О ЦАРУ ЕВНИКИЈАНУ ОХОЛОМ 200 ЛОВАЦ УЛОВЉЕН 201 ЦРКВА СВИХ СВЕТИХ У ЦАРИГРАДУ 202 ПОВЕСТ СВЕТАГО АНДРЕЈЕ ЈУРОДИВОГА 203 БУНА НА КОЊСКОМ ТРКАЛИШТУ 204 РУСИ ПОД

ТАКО ДОИСТА НЕКИМА НОЋУ... Тако доиста некима ноћу Згађа се душа Ка право иста што је Црква храмна. ПУТ ПО ЗВЕЗДАМА Нек се промењују дани и године својим завичајем, како је Господ изволио, — а не ми...

И кајао се је зашто је он то дрзнуо учинити и таки га преузе срчана болест ... ЦРКВА СВИХ СВЕТИХ У ЦАРИГРАДУ Премудри Лав, грчки цар, унутра у Цариграду, прам апостолске цркве наблизу сазида голему и

частећи се, хузурно на меку лежећи, — по смрти ома је тако на велико почитовати да јој на име и таква голема и дивна црква се згради. Та исто смисли се, би ли то у вољу било свештеником и свему народу?

А они у тојзи тузи чекајући љуте смрти, дању, ноћу с плачем по црква се мољаху највише пресветој Богородици да их со тога курталише.

другога Јустинијана, при папи осамдесет четврттом Сергију Сирјанину, како се коначно цркве разделише, те источна се црква прозва грчкога закона вера, а западна римска названа би — саборно папишка вера.

Каде која злоба и пизма каримна једнако усели се међу људе, и међу свештеници, онда духовни кораб, света црква, голему беду пати и потапља се.

И опет узалуд ми би, кад ми се небогој нога дотаче прагу. Црква је дуга врло и широка; све људе смешташе и примаше их, ником од толико туштених људи није се забрањивало, кроме мени

учини: свест им омахнити и иконоборцем со тога пак голем страх унутра зададе да не бесне поносљиви својевољни Грци, те црква мирна бијаше и службе по свих цркава лепо по христјанскоме завичају доконаваху се у миру.

ондашњи иноци с договором се игумновом, седме године открише му раку и велико чудо указа се од њега: напуни се сва црква од онога му света хубава мириса, а тело му лепо жуто целокупно лежаше онако одевено здраво и читаво канда је јако

Свуда се људи моле Богу, сваки по свом језику и завичају; сваки свој закон свуда пазе како им њихова црква заказује и њихови их наредници уче, и то они сахрањују. А крошто ти један не мож свој закон пазити?

У цркви се то стаје ка у некој бањи, на тргу ли коме, и осталих зурница, сви што исто призјавају! Та није света црква пазариште, ни пехливанска шамата! ...

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

мало ли ги има од ваши што си беоше први трговци — а саг, звонари и клисари, па пале прангије кад слави Пантелејска црква... Мори, ти слизаш низ мердивен, а мој Манча се топрв качи... — Бре - бре!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности