Употреба речи црквењаком у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Деца алачу за њом — читав урнебес! Кад однекуд поп Вујица с црквењаком, те пред њих, а чита им се закотрља испред ногу. Стукнуше деца натраг, а поп Вујица их само као мало прекоре: — Што

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

у кујни спремало, све у присуству Пере Тоцилова, који је седео крај ватре и пијуцкао комадару у друштву са ченејским црквењаком.

Него, ’ајде, ’лâди се вечера на асталу. Дође и поп Ћира. Поседаше сви, а гђа попадија с црквењаком и Роксом послужује. Оба госта су изгладнела јако, и зато се до пола вечере и није разговарало, него се својски јело.

Сад тек видим кол’ко су паметни били наши стари кад су рекли: »Чувај се попа«; а ја сам им’о посла с два попа и једним црквењаком! — Е, дакле, ’оћемо л’при... овај, сопутниче? — вели поп Спира, свршивши сам с кајганом. — Можемо, можемо!

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

је и то што се злоћуди Паприка, љут што се није могао дочепати дјечака, од пусте муке напио заједно с кнезом и црквењаком, па су се сва тројица увалили у јаму с разријеђеним гашеним кречом и одатле, по мраку, погодили у сеоско гробље и

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности