Употреба речи црнојевића у књижевним делима


Матавуљ, Симо - УСКОК

На пушкомет испред манастира издизаху се на равници под снијегом хумчићи, гомиле од рушевина старог манастира и дворца Црнојевића, које разори скадарски везир Сулејман-паша (1690).

међу незграпнијем каменима, у цркви тесано четвртасто камење, а на олтару, позади, лијепо израђен двоглави орао Црнојевића; знајући за постање манастира, Јанко замишљаше како је била лијепа стара грађевина Црнојевића!

израђен двоглави орао Црнојевића; знајући за постање манастира, Јанко замишљаше како је била лијепа стара грађевина Црнојевића! У ћелијама које бјеху отворене, Јанко видје старинскога оружја.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

На 100.000 душа, под водством пећког патријарха Арсенија ИИИ Црнојевића, пређе у Угарску, у плодне и пусте равнице са којих се раније било разбегло мађарско становништво.

Максима Црнојевића написао је још као врло млад ђак, 1863. (Цело дело штампано је у Новом Саду 1866; друго издање, Нови Сад, 1887,89

Поред тога дао је и Перу Сегединца (1875, 1882, 1887). Дуга и мутна народна песма о женидби Максима Црнојевића, са својим скроз романтичним догађајима и романтичним колоритом, морала је привући пажњу једног у толикој мери

на првог преводиоца и популаризатора Шекспира у српској књижевности, и на драматичара који је написао Максима Црнојевића, једно од релативно најбољих драмских дела романтичке школе. СТЕВАН ВЛАД.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

о! о!... КАТУНОВИЋ: И земља ће се ова смрзнути, И Црнојевића река застанут, Кад из пехара деце рођене Окуси отров срамне издаје... ЈЕЛИСАВЕТА: О!... КАТУНОВИЋ: Чуј, господару!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

епских песама на циклусе (кругове): неисторијски, преткосовски, косовски, Марка Краљевића, Бранковића и Јакшића, Црнојевића, Угричића и јунака Хрваћана, хајдучки, ускочки, муслимански, ослобођења Црне Горе, ослобођења Србије.

(Женидба Максима Црнојевића) Јô Кајица, моје чедо драго! Дико моја свагда на дивану! Сабљо бритка свагда на мајдану! И крепости међу војводама!

описе мегдана у песмама: Бановић Страхиња и Марко Краљевић и Муса Кесеџија; описе битке у песмама: Женидба Максима Црнојевића, Женидба од Задра Тодора, Бојичић Алија и Глумац Осман–ага.

Пријезде, Болани Дојчин, Смрт војводе Кајице, Секула се у змију претворио, Битка на Крбавском пољу, Женидба Максима Црнојевића, Маргита дјевојка и Рајко војвода, Иво Сенковић и ага од Рибника, Смрт Сењанина Ива, Женидба Милића барјактара,

Тамо пре и потпуније спада песма коју Зоговић не наводи, Женидба Максима Црнојевића, у којој је некадашња периферија немањићке државе средиште за себе, али у процепу између Млетака и Цариграда, и

је она — као песимистичка визија — блиска другој стравичној песимистичкој визији самога старца Милије, Женидби Максима Црнојевића.

51 ЖЕНИДБА МАКСИМА ЦРНОЈЕВИЋА Подиже се Црнојевић Иво, те отиде преко мора сиња, и понесе три товара блага да он проси лијепу ђевојку за Максима,

Од старца Милије Вук је записао, између осталих, ове песме: Бановић Страхиња, Женидба Максима Црнојевића. Милија је родом „из Ерцеговине од Колашина, па за Карађорђина времена добежао у Србију и наместио се у наији

50 Влашић Радул је влашки војвода Радул ИВ (1495—1508). По Вуку, он се оженио синовицом Ивана Црнојевића, али Маретић каже да се не може утврдити да је одиста тако било. Дињар Бањанин је непозната личност.

Њихова мајка Анђелија (Ангелина) била је кћи албанског „великаша Ђурђа Аријанита, а сестра Гојисаве, жене Ивана Црнојевића“. Милутин је песничко име. Фрушка планина (тј. Фрушка гора) налази се у Срему.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности