Употреба речи чвор у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

— Јест, ја — кит! — рече Марко и чисто се ошвањи што наиђе на такав чвор. — Хм, хм! Кит — ја!... То је, богме, страшна зверка!

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Она му нешто говори, а све гледа овамо на нашу капију — баш лепо сам видила кроз избијен чвор на капији — а он се само смеши.

« па се даље шета. »И-ју! Е, та баш не зна шта је ни стид ни срам!« чуди се и вели гђа Сида гледајући кроз чвор на капији. »Гледај само, каква је; уфатила момка к’о крља, па га не пушта! Та тâ би, каква је, и осванула на сокаку.

Црњански, Милош - Сеобе 2

братенци, доцније, о том причали, Ђурђе рече да се био зачудио колико су беле, мало навише, кад задигну сукњу, и вежу чвор на сукњи. Тамо, каже, немају траг ропски.

Попа, Васко - НЕПОЧИН-ПОЉЕ

три точка упрегнут Ни дугином уздом зауздан Немој да ме купујеш Нећу ни с ногама у џепу Ни уденут у иглу ни везан у чвор Ни сведен на обичан прут Немој да ме плашиш Нећу ни печен ни препечен Ни пресан посољен Нећу ни у сну Немој да се

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

У Црној Гори кад девери дођу по младу, пазе је од „злијех дјевојака да јој која ресу од струка не завеже у чвор, јер, ако би то било, не би могла с мужем бити, а и ако би то, не би имала дјеце“.

’ то чине три пут“.¹⁴ У горњој Крајини новорођенчету измере уста концем пре првог дојења и тај конац завежу у мртви чвор. Кад дете напуни пола године, одреше овај чвор, па ће, мисле, дете убрзо проговорити.

Кад дете напуни пола године, одреше овај чвор, па ће, мисле, дете убрзо проговорити.¹⁵ Да би дете проговорило, у врањском Поморављу, пошто га запоје водом из звона,

Матавуљ, Симо - УСКОК

Од њих чусмо да је Наполеон ударио на Пруса и Руса. Владика нам рече да ће се онамо и пресјећи чвор, да ово бјеху само чарке, да ће се послије онога мегдана знати на коме је царство!

Лалић, Иван В. - ПИСМО

Прилазили смо, а био је дале На сваки корак; у ћутању жаљен, Већ јављао се измењен у речи. Крај мора беше чвор око празнине, Сломљене кости. Мрак је био већи, А звезде ближе за меру горчине.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

Из једрог ткива - прсла тикво с међе! поцури влага, пламћу мèсојеђе. У бокор-сплету премећу се бедра и чвор се дреши кругом коловрата, а сеник крцка - творижу му врата. Шљивике гужва рачваст налет ветра.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

гвоздени оквир, држана у вертикалном положају помоћу неколико металних жица које се више отвора скупљају у један чвор; за овај је везан кабл којим се мрежа спушта усправно у море и извлачи на брод.

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Али хула на свештени ћивот који га је млеком одрáнио — то ми прса у тартар претвара. Чвор не треба на прȁву младику; што ће луна на крст страданија, што л' бијела сунцу на зјеницу?

Раичковић, Стеван - КАМЕНА УСПАВАНКА

Минуше крај њих ко трун: двор по двор И врт Алхамбре са водама и клупама. Ал тек им оста ко у дубу чвор Пусти Арагон, испечен, сав у рупама.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Љут је. Зашто? Могао си да јавиш па да те чекам, чвор је сенка, а лице му жућкасто, гутица на корену дугог носа ударац је нечије песнице.

— добра је за тебе и мог оца. — Није ти лепа? Ђорђе јекну. — Чија је твоја изабраница? — чвор је Аћимово лице. Вукашин тешко изговори: — Тошићева ћерка. — Тошићева ћерка?! Напредњака Тошића? — Јесте, његова.

Из сокака с подигнутом секиром истрча сељанка, лице јој се завезало у чвор и стисло у потковице вилица, па без речи јурну на војнике, ови се распршташе, њена секира полете и зари се у снег;

кидају дизгине и галопом јуре низ пут, где се и плотови посакриваше у снег; два војника јурнуше на жену, она стаде, чвор на лицу јој се смањи, гледа их поскок пред трзај, секира јој се измуљи из руку, она се окрену и полако пође низ пут за

Она одмахује главом. — Још ти мене не знаш — душник му се завеза у чвор. Неко га тупим коље. Зна да ће она умрети. Пред смрт се истина говори. Он ће још више волети Адама. И њу.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

„Ухвати сада, Пароло, овај чвор који лежи између дужина од три и четири јединице, ти, Глауко, ухвати овај други чвор, а ти, Питео, овај трећи!

„Ухвати сада, Пароло, овај чвор који лежи између дужина од три и четири јединице, ти, Глауко, ухвати овај други чвор, а ти, Питео, овај трећи!“ Они то учинише.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

БОШКО: А како господар, ха? А како двор? КАП. ЂУРАШКО (за себе): Е, ту је чвор! ВУЈО: Господар?... Хм!... господар је с госпођом. КАП.

Јакшић, Ђура - ПЕСМЕ

„Па изгините!“ Подсмеха твога горди је збор. „И гинућемо, гинути славио — Ил’ мачем пресећ Гордијев чвор! Изгинућемо — али слободни, Јер Србин неће да буде роб! Тамо далеко, на светом гробљу, Потражићемо живот ил’ гроб!

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

Милогласан је негде на звезди спас, што болни певач промуцах овде доле. Јер нема руке да раздреши нам чвор. Ал’ тамо, и на веке, зрак твој хоће ли болети? Туђа из тебе бића хоћу ли волети? Смилуј се.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Тајанство, аналогија, невидљиви укрштаји, буди бог с нами! — парадирао је најбољи математичар „тројке”. — Сваки чвор, господо, има свој логаритам. Све се то израчунава, клот, на парчету хартије.

Заграмзио за животом и одмором тако рећи мртав старац, и завеза се тврд и хладан чвор на најпунијој жили младог човека. Старац срдито уздрхталих образа ћути, али као да хоће да каже: Е, тако сад знаш!

Она нема матере откад зна за себе, и њена родитељска кућа претставља сасвим друкчији чвор, суште друкчији од љубавних и пијаних вечеринки, а и суште друкчији од чворова у богатој кући Сокина оца.

Није било лако ни Соки. Бледо се смешећи пита госпа-Јелка доктора: — Какав је овде код нас главни чвор, докторе?... Ја ћу умрети, Сока ће мене преживети, она има тридесет две године мање него ја, али мајка њена не може

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Коса му је управо небу пркосила и притом тако крецава била и замршена да је Гордијев чвор у истоветном виду представљала.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Они у ствари чине тактички и стратегијски чвор. Само ту коту Кајмакчалана не треба замислити као неки шиљати врх. То је широки плато, који се према југу полако

— Сад ми је пала секира у мед. Једном да размрсимо и тај кајмакчалански чвор. Светислав припали цигарету, и настави: — Позадина се орила од весеља.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности