Употреба речи четвртак у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Беше Велики четвртак 1849. године. Народ се искупио на бденије и побожним срцем ишчекиваше да се молитва са свећеникових усана захори.

А кад је дан суђења, четвртак и недеља, онда, наравно, сасвим друкчије изгледа: деца изиђу у авлију, или се скупе око огњишта, па онде гледају како

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Крџлије почну из пушака и топова тући, и баш на наш Велики Четвртак [5. априла 1800. године] запале шабачке куле, а Бега и Ћурт-оглија, прокопавши камени град до Саве, побегну у Босну, а

) 9. декембра 1814. год, у среду, по совершенији прошенија, дођем у Карловце; ноћим. 10. декембра, четвртак. У Варадин.

Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

2 ИИ. 14 ІІІ. 20 ИВ. 34 В. 47 ВИ. 52 ВИИ. 58 ВИИИ. 62 ИX. 70 Х. 76 ЦРВЕНЕ МАГЛЕ И. А у четвртак јула двадесет трећег ултиматум лудачки груну у престоницу, те сав онај живот у њој узрујан, нередован и напет од

Црњански, Милош - Сеобе 2

Још је била ту, на овом, љубавном, састанку, а већ је почела да уговара други. Чекаће га, каже, у четвртак. Удесиће да јој кћи не буде у кући. Нека дође. Сигурно. Ако изостане, она ће да полуди. Љубави јој, каже, треба.

Понављала је, одшкринув, тихо, врата, да ће га наксутра, у својој кући чекати. Удесиће да у четвртак буде сама. Неће у кући бити ни мужевљеви хусари. Ни Текла. Биће сама. Месец ће наксутра бити пун.

Сабине, која је била велика мученица, истина пре хиљаду и више година. Тај дан је био четвртак. Била је последња четврт Месеца.

Сад има, поред свог мужа, само једног, правог, пријатеља на свету, Ану. Петар онда реши да оде, да пође, у четвртак, четвртог августа, на дан светих, седам, отрока, у Ефесу.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

У Хомољу верују да ако трудница осети дете у среду, петак, суботу, недељу, биће женско, а ако у понедељак, уторак или четвртак, биће мушко дете. Ако трудница први пут осети дете у кући — биће мушко, а ако ван куће — женско.

појединим данима у недељи, нећемо ни разумети зашто су деца рођена, на пример, у петак несрећна, а она рођена у четвртак срећна.

Понедељак и четвртак јесу најпогоднији дани за прву брачну ноћ.²⁰ Добро је да се дете роди у понедељак јер ће бити срећно.

у уторак бити срећно, али да неће бити дугог века, а у Скопској котлини да је „најубаво“ да се дете роди у уторак, четвртак и понедељак.²⁹) Посебно амбивалентно значење има среда.

(Истина, постоји у Гружи веровање да је срећно дете које прохода у среду.) За четвртак се каже да је срећан дан. У народу постоји ова изрека: „Сви су дани добри, а четвртак понајбољи.

) За четвртак се каже да је срећан дан. У народу постоји ова изрека: „Сви су дани добри, а четвртак понајбољи.“ Зато се овог дана отпочињу многи радови: мушкарци започињу орање, а жене снују.

³⁴ Испити младенаца за брак често се обављају у четвртак. Разни аграрни обичаји који се врше овог дана откривају да је четвртак некада био посвећен паганском богу грома Перуну

³⁴ Испити младенаца за брак често се обављају у четвртак. Разни аграрни обичаји који се врше овог дана откривају да је четвртак некада био посвећен паганском богу грома Перуну (Балтички Словени називају четвртак перüндан: Римљани Јупитеров дан,

се врше овог дана откривају да је четвртак некада био посвећен паганском богу грома Перуну (Балтички Словени називају четвртак перüндан: Римљани Јупитеров дан, Јовис диес; а Немци Доноров дан, Донерстаг).

Веома је повољно за дете да се роди на овако срећан дан као што је то четвртак.³⁵ О петку се у народу мисли као о изузетно несрећном дану. У народу се каже: „У петак сваком послу рђав почетак.

⁴⁴ Узимајући у обзир да су мушки дани срећни, односно добри, то значи да се у ове дане убрајају понедељак, уторак, четвртак и петак.

до сада речено о „срећним“ и „несрећним“ данима за рођење детета, можемо рећи да су несумњиво срећни дани (понедељак, четвртак и недеља, а несрећни су уторак, петак и субота, док среда има амбивалентан, гранични положај.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

— А да ли, попе, не знаш да ја та дан женим сина и купим сватове ево петнаест дана. — Да хоћемо ли у четвртак? — Не, попе, ако бога знаш! Да ли ја не косим ливаду у та дан?

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

А тако и јесте. СВЕТОЗАР: Али ако среду држи? МАКСИМ: Каква је у среду, таква је и у четвртак. Од паприке не бива босиљак. СВЕТОЗАР: И опет, кажем вам, нашла се једна, која је достојна награде.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

СЛАВУ 117 БРУЈЕВИ 118 РОЅА ЦАНІНА 119 ЉУБОВИЂА 124 РУЖА БУДИМА 128 СЕДМИЦА 132 ПОНЕДЕЉАК 134 УТОРАК 137 СРЕДА 140 ЧЕТВРТАК 145 ПЕТАК 148 СУБОТА 152 НЕДЕЉА 156 БЛАГО БОЖИЈЕ 170 БЛАГО БОЖИЈЕ 171 КРСТ ВИДИКА 177 КОВИН, БИБЛИОТЕКА „ВУК КАРАЏИЋ“:

) Затрудни једном, месечино сунца, с различка стидног док ми семе врда. Шта сунча више Ужарена тачка? ЧЕТВРТАК І Издржи налет зрачних насртаја у четврт-трену, четвртко од смисла: белутак пун је лепих садржаја од једног сева

ИИИ Ни Петков сусед нити Средин женик, Четвртак жут је, наборан по лицу. С вокала дугог круни се у зреник и звуком коси зрелу камилицу.

Ни Петков цyцед нити Средин женик. ИВ Клопара точак климавог устројства, по калу клеца - не котрља звезде. Четвртак Петку: Не чекајмо госта у мраку неко Котарицу стеже! А Петак жално: Падај, пчело краја, „На крило изгубљеног раја“.

- Петак се мути, Уторак гракће, клица гњилине Суботу шарка, Среда већ жути, клеца Четвртак - замор га хвата. Првоме данку никојег брата, никоје сестре. - Бруком, по лаги светина гиља.

Свака је стопа звериња лога. Буди ли ишта заспалог Бога? Центар је тесан - цвили Четвртак. Средица тек ће: Уторче груби, крпаш ми јутро, мутиш ми врутак. Петак се крије. Цвокоћу зуби Седмици целој.

С КРСТОМ СВОЈИМ ПО КРСТУ ВИДИКА І Септéмбар гризе августу свршетак. Планином жури трулежи зачеће. Четвртак рад би жар да проспе Петак.

СОНЕТНИ КВИНТЕТ ЖУТИХ ДУЊА І Хеј, север руди! - Ми смо Будим град, што тек се жутне у четвртак ран, кад зраком - јао!— светли јелен млад, а с вилин-коња слази Дојчин-бан.

То жар би био анђела што труну, Четвртак њихов, летораст из краха, из тмурног Петка Уторкова ватра, што може дићи лето уврх марта!

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

И дан венчања је одређен — четвртак по Томиној недељи, само нека све прође у тишини... Гојку би милије било да Љубица не иде; зна он да ће тамо бити

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Лака им ноћ!... Прошло је десетак дана од свадбе Васине. Баш беше четвртак. Стари капетан отпутовао је пре два дана, а данас се надају новом капетану.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

новембра у четвртак 1889. године. Стигао је Сретен у механу и седе до Провира, бившег пољака, за кога кажу да је пришипетља оног старог

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Уторак — укорак За њим, као рак. По среди је среда: На две стране гледа. Четвртак — четврти У месту се врти. У петак мој тетак Продô сав иметак. У суботу зацело Ићи ћемо на село.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

(Слово „н“) 20 — Шта је по сриједи у Београду? (Четвртак, тј. после среде) 21 — Шта је презиме? (Јесен, тј. пре зиме) 22 — Шта се налази између неба и земље?

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

“ „А ми елајмо у четвртак“ рече главар, а четврти одговори: „Како у четвртак? да ли ја та дан не женим сина?“ „Ајдемо дакле у петак“ рече

“ „А ми елајмо у четвртак“ рече главар, а четврти одговори: „Како у четвртак? да ли ја та дан не женим сина?“ „Ајдемо дакле у петак“ рече главар, а пети опет скочи: „Не у петак, луди говоре да

грјешнику: „Још два пут јеђи меса, то јест сјутра и прекосјутра, па очитај три оченаша и четири богородице дјево, па у четвртак приступи са страхом да се причестиш.“ 24. КУМ И ЊЕГОВА ПРАСИЦА.

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

Понедељком, и средом и петком — нити уља једи, нити вина пиј, а у уторак и у четвртак уље једи и вино пиј. А у свих ових пет дана једампут дневно да једеш.

Давати и пиће уобичајеним великим красовољем. То да вам бива. А у уторак и у четвртак и друга јела да вам се износе, али не оба са уљем, него само једно. А вина мали красовољ, мерено упола од великог.

И пијте водени укроп са кимином. Ако ли овај пре речени празник падне на свети Велики четвртак, или иа Велики петак, или у саму Свету и Велику суботу, па макар и на Велики четвртак, то као и у отпусне дане светог

празник падне на свети Велики четвртак, или иа Велики петак, или у саму Свету и Велику суботу, па макар и на Велики четвртак, то као и у отпусне дане светог поста нека вам буде у јелу и у вину.

Тада да једете два јела, осим среде и петка, јер у те дане никако не окушамо уље, нити вина пијемо. А у уторак и у четвртак и хоботнице једемо, а у суботу и недељу и рибу једемо и пиће великим красовољем да пијете.

А у уторак и у четвртак два варива да вам се изнесу без уља, а пића по мало, то јест колико је упола великог красовоља. У понедељак и у среду

Ако ли празник не падне Велике недеље, то се и током ње целе управљамо као и прве недеље, осим у четвртак, када уље једемо и вино пијемо.

У уторак и четвртак једемо двапут са уљем и вино пијемо, а у понедељак, среду и петак једемо једанпут: нити са уљем једемо, нити вино

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Велике недеље поведе ме мој игуман у Карловце и на Велики четвртак архиепископ Павел Ненадовић рукоположи ме на дијаконство.

ручамо и напијемо се, | како год да је воскресенија дан, и трећи час по подне с тихим ветром дигнемо се и на велики четвртак стигнемо у Навплеон, гди нађемо тај исти дан друштво за Патру. Најмимо и ми две мазге, и по суву дођемо у Коринт.

Луди би били кад би у Тријесту стајали! ’Ајде у Венецију! Да нам је и ту лепо било, то свакˊ зна да му се и не каже. Четвртак прве недеље поста укрцамо се у књигоношњу лађу за Болоњу.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

ПАД ФЕРИЗОВИЋА Белешке из рата Феризовић је пао ноћу између 11. и 12. октобра 1912. године. 11. октобра, у четвртак, моравска дивизија ИИ позива заноћила је, скоро се може казати, на ивици вароши.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

— А ми елајмо у четвртак, — рече главар; а четврти одговори: — Како у четвртак? Да ли ја та дан не женим сина? — Хајдемо, дакле, у петак, —

— А ми елајмо у четвртак, — рече главар; а четврти одговори: — Како у четвртак? Да ли ја та дан не женим сина? — Хајдемо, дакле, у петак, — рече главар; а пети опет скочи: — Не у петак, људи

— Још двапут јеђи меса, то јест сјутра и прекосјутра, па очитај три „Оченаша“ и четири „Богородице дјево“, па у четвртак приступи са страхом да се причестиш.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

О слепа судбино!... ИИ Делиград, 6 августа у четвртак, 1876 год. ...Каква разлика између живота у штабу и живота као добровољац на мртвој стражи, где Турци сваки час

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

изеђу два завежљаја у којима има б. л. (Беговић, 120). У околини Ђевђелије на Велики четвртак 6. л. ките лесе са свиленим бубама (»да их не урекну«, СЕЗ, 40, 58).

У Левчу на покладе увече старији људи играју »да би к. порасле« (СЕЗ, 7, 156). Због к. жене не раде па Бели четвртак (СЕЗ, 19, 7). Да би била добра пређа, даје се прво повесмо к. у цркву (ЗНЖОЈС, 7, 1902, 185). О демонској снази к.

код неке туђе куће«. »Кад се пређа навија... сретна ти реч« (СЕЗ, 32, 135; 136 ид). Ако болесник умре у уторник, четвртак или суботу, постоји у источној Србији веровање да ће се повампирити. Да се то не би десило, метне се око њега мало к.

и за магичну одбрану свилене бубе и због тога у околини Ђевђелије, где је свиларство развијено, мажу на Велики четвртак лесе на којима леже свилене бубе копривом (иб.,, 58). У семе намењено за сетву меће се корен од к.

КРАСТАВАЦ Гурке (цуцуміѕ ѕатівуѕ). Краставац. Најбоље је сејати их на Велики четвртак, кад се звона »завезују« [у црквама па Велики четвртак увече завезују се звона, и место њих све до Ускрса употребљује

Краставац. Најбоље је сејати их на Велики четвртак, кад се звона »завезују« [у црквама па Велики четвртак увече завезују се звона, и место њих све до Ускрса употребљује клепало], па ће се и краставци радије завезивати

Кад прети непогода и град, треба запалити гранчицу дивље с. која је благословена на Белу суботу [»град се сири у Бео четвртак, а у Белу суботу уређује се где ће и кад падати«, СЕЗ, 50, 212] и њоме крстити према облаку, па ће се облак растурити

, 95); породила коју су савладале бабице (иб., 99); жртва која се приноси мртвима на Велики четвртак (иб., 41); соба у којој има мале деце, када се у селу појави епидемија (иб.

Бурјан. У околини Зајечара на Велики четвртак »пале у дворишту бурјан за мртве« (ГЕМ, 42, 1978, 429); тога дана, на Ваведење и Ђурђевдан палиле су се од б.

»чувар«), а »за оне који су умрли без свеће« палиле су се ватре од в. л. на Ваведење, Велики четвртак и Ђурђевдан; у Каставштини не реже се в. л.

је »и штап на помани«, а некад су се од л. (и бурјана, лозе, шљиве), на Ваведење, Велики четвртак и Ђурђевдан, палиле и ватре »за оне који су умрли без свеће« (ГЕМ, 42, 1978, 465). Лимун. У Горњем и Доњем Ораховцу л.

(ибид., 177). У околини Зајечара, »за оне који су умрли без свеће«, палиле су се ватре од ш. на Ваведење, Велики четвртак и Ђурђевдан (ГЕМ, 42, 1978, 465).

Ћипико, Иво - Пауци

Опрезно, тек је натукнуо због чега је дошао и казао им да настајни четвртак, нефаљено, прије ручаних доба, дођу у варош, — а доћи ће за своју корист.

Ипак су се одлучили: биће на опрезу, и у четвртак — дошли су... Петар их дочекао и уведе у дућан. Напоји их ракијом. Па их поведе кроз чаршију, тобоже у шетњу.

—Три. —Три и по; добро се спомињем: уторак, сриједа, четвртак, и по наднице у петак, — тврдио је Јуре. — Ча петак? — зачуди се Марко. — Знаш и сам да је кишило.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

по француским називима лунди, марди, мерцреди, јеуди, вендреди, понедеоник Месецу, уторник Марсу, среда Меркуру, четвртак Јупитеру, петак Венери, а по енглеском Ѕатурдаy, субота Сатурну.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Министар војни је предлагао да огласимо суседима рат и то сутра, у четвртак после подне. Тога дана из два разлога: прво, што у четвртак по подне немамо школе, а друго, што је Мешулам, на основу

Тога дана из два разлога: прво, што у четвртак по подне немамо школе, а друго, што је Мешулам, на основу поверљивих достава, обавештен да ће суседи сутра после подне

Него ако хоћеш у четвртак после подне, онда немамо школе ни ја ни ти. Она пристаде и споразумесмо се да ја припремим све за тровање.

Љубав само онда има праве дражи кад се заљубљени састану насамо. Уговорили смо да се састанемо у четвртак после подне на старом гробљу.

овога састанка ја сам преписао из оне књиге друго место, које је било још много боље, и дао га Марици да га за идући четвртак научи.

Ах, како би тек тај четвртак успео, али — ја нисам отишао на гробље, где ме је плаво девојче очекивало више од једнога сата.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

Код Замфирових одмах осетише да није добро кад не сме да дође, зато се у четвртак крену сама Ташана до Ураније да види шта је било. Зла слутња се обистинила. Тетка Уранија јој је све испричала.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности