Употреба речи четрдесет у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

удешене од белих дасака полице; по њима је капетанов писар сместио сву архиву, сва акта од ослобођења Србије па до четрдесет пете године, управо до дана кад ће се и Милисављева кривица црним словима забележити да умножи протокол оних злочина

Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Серафим, ових прошастих година цариградски патријарх, у време свога митрополитства у великом Трнаву, распродао је четрдесет хиљада котлова и тенџера сиромаши који му нису могли димнице и подушја платити.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

— Је л̓ готово? — викну старојко. — Готово! — одговорише му. — Полази! Опреми се кита и сватови. Преко четрдесет коњаника појури на капију и стаде пред сватове. — Ех, у име бога! — рече старојко. И крете се све... 6.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

А био је добар учитељ. Неких четрдесет година је учитељевао у овом месту. Све што у овом селу зна да чита и да пише, од њега је то научило.

Бар нико не памти тако штогод. Ни стари брица Јефта не памти да је за четрдесет година свога бријања и ординирања у селу икоме, на пример, прао главу и заустављао крв недељом пре подне.

— пита Ракила. — Па, ето... ти удовица, а ја удовац; па шта би нам к’о фалило!? Та тек ми је четрдесет пета, а у рожданику ми пише да ћу доживити и читаву стотину и још три рáдош. — Шалиш се, Нићо, — вели Ракила.

Станковић, Борисав - БОЖЈИ ЉУДИ

— А овај? — И показујете на другога. — Он? — И опет се исто онако и другоме уноси, загледа га. — Има четрдесет... четрдесет и пет година. Толико, нема више... — Самог себе уверава. Тако исто и за живот, колико ће који да живи.

— А овај? — И показујете на другога. — Он? — И опет се исто онако и другоме уноси, загледа га. — Има четрдесет... четрдесет и пет година. Толико, нема више... — Самог себе уверава. Тако исто и за живот, колико ће који да живи.

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

Двадесет и девет година! То је доиста време за трговачког момка у малој варошици да се жени. Као ђенерал био би и од четрдесет година млад момак, али за Љубу је и двадесет девет доста; за таковог паорског момка ниједна сељанка, девојка, не би

Чика-Гавра је био частан, мали господар, трговац; голем и приличан, око четрдесет година. Био је ујак Љубин, а жене још нема. Гавра начини план са Љубом да иду у село Ј.

Госпођа Макра Мрачевићка била је мало јача од четрдесет година; велика, крупна жена, лице и све мало позамашније; није била ружна ни сад, али имала је мушки глас — сва је као

госпођа Калајићка, има јединицу кћер Варвару, тако око триест година, премда има сплеткаша који кажу да је и преко четрдесет, али то није истина. Та је богата. Да видиш само како је шмукирана! У Ш.

„О прстену — прстен на страну — ал’ даривао сам је са три дуката — са данашњом ажијом четрдесет и шест форинти. То су већ женини дукати, она ће их на себе потрошити. „Опет нове непчане хаљине — сто педесет форинти.

триест и четири — остаје ми три; три — четири — пет — шест — десет . . . сума: једна хиљада четрдесет форинти и тридесет крајцара.“ Чекмеџијић се чеше по глави, па се опет мисли.

“ Чекмеџијић се чеше по глави, па се опет мисли. — Добио сам хиљаду форинти, а потрошио сам хиљаду четрдесет форинти и тридесет крајцара — дакле, нисам ништа добио, још сам жену купио за четрдесет форинти и тридесет крајцара у

форинти, а потрошио сам хиљаду четрдесет форинти и тридесет крајцара — дакле, нисам ништа добио, још сам жену купио за четрдесет форинти и тридесет крајцара у мајну! Збогом памети!

Африка

Један морнар ми каже да је то од цвећа које цвета на обалама, четрдесет до педесет километара одавде. Галеби све тамније боје. Читам историју Африке, у току свих доба.

Час ми један тврди да без четрдесет хиљада франака не могу стићи до Бамака; да ми зато треба пола године, и да ћу боловати, и да ћу се љуто кајати што сам

је нешто мало мања од једног сантима (сто двадесет кориа за један франак; плата једнога „носача“ на дан је двеста четрдесет кориа; једна кокош сто педесет; једна жена млада и лепа око четири хиљаде кориа што није ни 350 франака).

Поповић, Јован Стерија - ТВРДИЦА

Една форинта и тридесет и три крајцара. Е ли тако? ПЕТАР: Шта? ЈАЊА: Примио си една форинта, четрдесет три крајцара. ПЕТАР: Ајде, добро. ЈАЊА: Сад, разбио си две тањире, два форинта. ПЕТАР: Ја!

Црњански, Милош - Сеобе 2

Његова жена смејала се на то и причала Павлу, какав је Валдензер умео да буде, пре четрдесет година, на коњу! Нису хтели, јер је био сиромах, да је за Валдензера даду. Био је отпуштен из војске.

Валдензер је Павлу причао о својој прошлости, о томе, како је верно и поштено служио грофа Пара, четрдесет година, а како сад, ето, не зна шта га чека. Као да је он крив за смрт Јупитра.

Тај извештај, под датумом 31. јула године 1752, нађен је у венецијанској амбасади, после четрдесет година, кад је Венеција пропала и Аустрија у зграду ушла.

Павле је, доцније, причао, братенцима, да је Вани човек љубазан, углађен, а да не може имати мање од четрдесет, ни више од педесет година.

Ма ко био официр, каже, има детета главу. Не зна Чрну Гору! Цар росијски, Петар, позвао је кнеза Луку, пре четрдесет година, у помоћ, против Турака. Зна се ко их је врбовао. Не треба њима другог врбовника.

Исакович онда рече да њему кажу, у лазарету, да Чрногорци крећу, на позив, који им је цар росијски слао, пре четрдесет година. Кад су требали да на Турке крену. Народ зато верује Василију!

А Валдензерова жена држала се, у тој несрећи, зачудо, добро. Ето, каже, шта је њен муж добио, после четрдесет година верне службе грофу. Она је жалила само своју зимску башту. Творевину својих руку.

Јаника Антонович, оберкапетан, потписао је да остаје и добио је, кажу, племство и сто четрдесет и пет ланаца земље у Хунгарији. Има курви у Потисју, али их нема у Поморшију, ни једнога.

Није ни он, Божич, иако је оматорио, бољи. Пре двадесет година, и пре четрдесет, наш је национ био огрезао у крви. То су била времена јуначка. Сад су времена танаца, минета, шпинета, парфема, лепеза.

Не остаде нико. Титуларни мајор, Јурат Исакович, имао је обичај, после, у Кијеву, да виче, како је, у Потисју, остало четрдесет курви нашег национа, али да је у Поморишју све честито било. Много се, после, у нашем национу, око тих селидби, викало.

Кад је командант Титела, Пана Божич – пре четрдесет и осам година – пошто је узалуд ишао у Беч, да измоли да пусте из ареста грофа Ђурђа Бранковича – отишао Петру Великом.

Најзад је пуштен и отишао. Одвео је са собом седам кола и четрдесет душа. Његов поглед, при полазу, није више гледао у Бечеј, него некуд у облаке, мрко.

Теодосије - ЖИТИЈА

Има и други манастир Светих четрдесет мученика у месту које се зове Ксиропотам. Када је и овај од истих разбојника запустео и склонио се коначном паду, дође

од нега болест, и брзо пославши рече да се свети положи у манастиру који је он подигао, у цркви Светих и великих четрдесет мученика, и заповеди да се довољно злата разда ништима на његову погребу.

свети гроб његов, као што и до сада у част светога гроб тај украшен стоји у манастиру цареву у цркви Светих четрдесет мученика. У томе манастиру цареву беше неки инок, који се звао Неофит.

речени Неофит бавио оваквим мислима и са сузама се молио код гроба светога, одмах уђе у цркву парамонар цркве Светих четрдесет мученика на јутрење, да ужеже кандила.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

До пре тридесет-четрдесет година сви су били сточари. Земљорадња је била споредно занимање, и то поглавито мотичка. Старији Васојевићи памте

Становници често живе у великим задругама, које имају и до четрдесет чланова. Тек су у новије време постали „печалбари“ и иду у Румунију, у Бугарску и у Србију, а у најновије време још и

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

што ја нисам могао да га чујем, јер сам већ био у ходнику пуном биолошких експоната и мириса прашине која се ни за четрдесет и пет минута мировања није успела да слегне. Наслоних чело на прозорско окно и затворих очи.

и ако сте видели неког да скаче у неких пола метра дубоку и пуну муља Тису, могли сте се опкладити да је прешао четрдесет година. Једино такви имали су потребу да покажу како им мишићи још раде. Код оних од двадесет то је било очигледно.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Чамча и тргује и кавану држи. Момка не држи, служи он и његова госпођа Сара. Сувоњава, висока женска око четрдесет, питомог изгледа. Уђу у канапу.

Какав му је то живот? Знаш шта то значи: — имам десет деце, дваест момака, тридесет јунака, четрдесет људи, педесет оваца, шесет шкопаца, седамдесет пурана, осамдесет јаја?

То је: — од десет година дете; од дваест година момак; од триест година јунак, најјачи; од четрдесет човек, најпаметнији; од педесет просед; од шесет бео као шкопац; од седамдесет ћуркаст као пуран; од осамдесет мућак,

Као добар врачар, свакој је погодио. И путовао је у ту сврху између У. и Пеште четрдесет година. Варошки иижињер, његов пријатељ, који је с њим век провео, и живот Шамикин знао, израчунао је да је Шамика за

Варошки иижињер, његов пријатељ, који је с њим век провео, и живот Шамикин знао, израчунао је да је Шамика за четрдесет година, путујући између у.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

СУДБИНА ДЕТЕТА 47 НЕОБИЧНО РОЂЕЊЕ И ОСОБИНЕ, СПОСОБНОСТИ И СУДБИНА ДЕТЕТА 53 ВЕРОВАЊА О ПОСТЕЉИЦИ И ПУПЧАНИЦИ 56 ПРВИХ ЧЕТРДЕСЕТ ДАНА ПО РОЂЕЊУ ДЕТЕТА 57 МОЛИТВЉЕЊЕ (ВОДИЦА, ЗЛАМЕЊЕ) 58 ПРВО КУПАЊЕ 59 ЗАДОЈАВАЊЕ (ПРВО

(Тако, рецимо, у околини Бара, момак убере сребрном паром детелину са четири листа и метне је у мед да стоји четрдесет дана. Касније, „ако ли се њом такне девојка, она ће се страствено заљубити у оног младића који ју је дотакао.

Колико је пута порођај за жену био фаталан говори и изрека: „Свака жена кад први пут рађа гроб јој је отворен за четрдесет дана.

У Боки, онај део пупка који отпадне после четрдесет дана закопавају у земљу, а поврх њега засаде „корен наранџе или лимуна да дете буде добро и здраво и да дуже живи“.

ПРВИХ ЧЕТРДЕСЕТ ДАНА ПО РОЂЕЊУ ДЕТЕТА После порођаја дете и породиља су „нечисти“ и зато „опасни“ по своју околину. Некрштено дете

јој млеко у сисама надошло“), њоме се дете и породиља прскају и од ње се ставља помало детету у воду за купање првих четрдесет дана од рођења.⁵ Молитва се обавезно ставља у воду за купање новорођенчета због тога „да га не обиров мађије“.

ПОВОЈНИЦА По рођењу — обично после три, седам или четрдесет дана — детету се дарује појас у који се оно повија, и по томе је обичај добио назив „повојница“.

ДЕЦЕ: ОБРЕДИ И СРЕДСТВА Циљ многобројних враџбина које се врше непосредно по рођењу, па све до истека фаталних четрдесет дана, јесте тај да се дете сачува од замишљених и стварних опасности, односно да се одржи у животу.

Демони деце¹²¹ углавном делују одмах по рођењу и настављају своју делатност за време првих четрдесет дана. Зато родитељи предузимају многе заштитне мере у првих четрдесет дана за одбрану од ових злих бића. 1.

Зато родитељи предузимају многе заштитне мере у првих четрдесет дана за одбрану од ових злих бића. 1. ОДБРАНА ОД БАБИЦА Најпознатији порођајни демони чијем су штетном утицају

Док траје критични период (првих четрдесет дана), породиља и дете не напуштају кућу. Мајка је за то време готово непрестано уз дете, а ако ипак мора некуда да

Да не би дете „нагазиле ноћнице“, ставља му се испод главе бели лук, и ту стоји свих четрдесет дана по рођењу.¹²⁴ Опасивање конопцем породиљине постеље такође се сматра добрим заштитним средством од злих бића.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Сећам се, била је четрдесет и осма и сваке ноћи се чуло пушкарање у близини караула. Мој стриц је спавао покрај пушке, а око четири сата ујутру

« помисли, прешавши на улици руком преко лица. МАДАМ БОВАРИ СА »ТАША« Када је имала двадесет, жене од четрдесет су јој изгледале као старице.

На сунцу, у таквим локвама се понекад појављује бензинска дуга.« И, ево, сигурна госпођа од четрдесет година испред бифеа »Шанса«, у пет и петнаест по подне, навлачи у мислима нове ролшуе на ноге, веже каишеве, па се

Имао је осећање да су најбоље ствари тек пред њим. Када је стигао тамо, нису биле. И тако, прославио је четрдесет и први рођендан, а лагао је да му је тридесет девет. Неке су девојке поверовале, неке нису...

А он је и даље живео и прославио четрдесет и пети рођендан, истина, без торте и свећа. Из два разлога: зато што торта гоји и што у његовим сиротим пушачким

што торта гоји и што у његовим сиротим пушачким плућима већ одавно нема толико свежег ваздуха да се одједанпут погаси четрдесет и пет свећа. Неко му рече да су то најбоље године. Најбоље — за шта? За лукавост?

Средовечни мушкарац излази из свог сређеног дома, само са једним кофером. То је, дакле, све што је зарадио за четрдесет пет година! Пошто је недељу дана становао у хотелу, изнајмио је гарсоњеру у новом насељу. У соби нема ничега.

Запамтио је тај хотел као светилиште луксуза, у које није смео ни да закорачи у своје време. Па и вечерас, са четрдесет и две године и свом славом на плећима, осећао је нешто слично треми док је улазио преко искрзаног лауф-тепиха у

Осети поново задах беде и кварних зуба и схвати да је на смрт уморан од бежања; са четрдесет и две године не би више имао снаге да све то још једанпут прође и издржи. Био би лако побеђен и задављен.

Шеф га је и даље гледао без речи, као кроз мрену. — Колико сам дужан? — упита Жан Жик. — Четрдесет хиљада... — одговори. — Имам записано. Жан Жик извуче смотак згужваних новчаница.

— Узми... — рече. — То више нису исте паре! — Колико сад кошта четрдесет хиљада? — упита Жан Жик. — Отприлике осамдесет! Пружио му је сав новац који је држао у руци, око сто педесет хиљада.

—Отишли су да га зову... — врати се Поп. — Дај ми грудву! —Кад имамо воз? —У шеснаест и четрдесет. —Има времена . . . —Кад помислим само где нам деца живе! — рече Поп. —Није ни чудо што су стално болесна! —Молим?

Матавуљ, Симо - УСКОК

Деведесет Француза заробисмо. Руса мртвијех и рањенијех бјеше четири официра и око четрдесет момака. Нас се рани и изгибе око стотину.

Француза набројисмо четрнаест стотина мртвијех солдата, четрдесет и шест официра са златнијем јакама, међу којима Руси познадоше једног ђенерала.

Заробисмо једног ђенерала, преко четрдесет официра и хиљаду три стотине солдата. Узесмо педесет топова и силесију кола с храном и џебаном!

Ђакон — „Милобруковић Иво“, како га најобичније зваху Црногорци — жилав човјек од четрдесет и њеколико година, обријане браде, црнијех, танких бркова, имађаше капу као владика, а иначе бјеше у црногорској

Остали, око четрдесет их, збише се у мађупницу. Ручак је мало трајао и мало се говорило, готово једини владика што постављаше питања и

Изабраше мјесто за Јанкову кућу између кнежеве и Мргудове. Јанко даде наснову и погоди се с мајсторима прекотрупце за четрдесет и пет цекина. Стијепа постави за настојника и синове му за аргате.

Марка Пунишина, који имађаше мало стоке, и Стијепа Мркова, који је немађаше, сви остали бјеху ту, седам кућа, душа четрдесет и двије, стоке крупне и ситне преко тисућу.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Од четрдесет одабраних књижевних састава, половина изгледа отприлике овако. Руку на срце, добро сте се ви, децо, снашли у тој пробле

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

ЛЕПРШИЋ: Србин, који је рођен за слободу, не хте бити робом, зато одлучи прећи у Маџарску, на позив цесара Леополда. Четрдесет хиљада фамилија преведе патријарх Чарнојевић под окриље аустријско, народ добије лепе привилегије; имао је свога

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

ОПШТИ ПОГЛЕД. — Његош је умро млад, када му није било ни четрдесет година, у напону снаге и зрелости свога талента, онда када је почео да ствара савршена дела.

Од 1815. он се баца у велике и страсне полемике, које ће водити неких четрдесет година. Критикујући Милована Видаковића не толико због садржине његових романа колико због језика којим је писао, као

Од њега је остало на четрдесет већих и мањих приповедака, од којих извесне, схваћене на широј основици као роман, нису довршене.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Јован Максић је човек од својих четрдесет и пет година. Поштар је ВИ класе, таман за једну класу старији од мезуланског коња, како му једном рече један његов

Не само да га је он купио, него се још сам добровољно понудио да га растура, и растурио је равно четрдесет и осам комада; један је и оном Шваби Кристијану утрапио.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Маријана, Маријана? — преслишава се Сава. — Ехе, јесте, богами, још прије него смо се из Лике доселили, уназад четрдесет година, била је у Манитој Драги једна Маријана, хајдучки јатак. Да то не буде та?

Још прије четрдесет година он је први пут кренуо с том историјом, али никад није стигао да је исприча до краја, и тако се грешна кума

Будала ја! Четрдесет друге, љети, истог дана кад су партизани ослободили Босанску Крупу, непријатељски бомбардер преполовио је ујакову кућу.

СУЂЕЊЕ Напољу мирише и грије зрела јесен, иза првих шумарака кокају пушке, бобоњи немирна четрдесет прва, а ми у пространој сељачкој соби нашег штаба саслушавамо Пантелију Вокића, омаленог бркицу из оближњег села.

Тако ти се деси и мени уочи саме Нове године, љета ратног хиљаду деветсто четрдесет четврте, приликом партизанског напада на Бања Луку.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

— триста жваку „хоби“ — сто филтер „Југославију“ — триста педесет и још ти остало да станеш на тачну вагу. Четрдесет и осам и петсто грама, госпођице, хвала изволте и други пут, наздравље!

Четрдесет и осам и петсто грама, госпођице, хвала изволте и други пут, наздравље! Четрдесет и осам и петсто грама смешних идеја, вицева, секса, коже и костију и јамица на образима, прочитаних књига, спавања на

—Гле, стварно дише, сунце мамино! И звали доктора кад ти је температура скакала на четрдесет и два, а доктор казао: — Ништа, ништа, госпођо, код деце су те температуре увек високе!

кроз овећи парк до нечега што веома личи на готски дворац када га сања неки историчар уметности под температуром од четрдесет и два степена. Чудо једно! Испред куће затичем типа, носиоца мексиканских бркова првог реда, како цепа дрва на пању.

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

Да није маркизе и њеног сина ми бисмо често помрли од глади. — Ове зиме је језеро било смрзнуто? — Четрдесет и два дана. Младићи су одржавали пролаз кроз језеро, таман колико да се провуче једна барка.

Ја сам ловац. — Колико вас има послуге? — Сада смо четрдесет. Али ће са господином маркизом кроз два дана доћи још двадесет. Шофери, механичари, собарице и лакеји.

То је увек прича из времена кад је језеро било смрзнуто („четрдесет или четрдесет и два дана, рекли су ми, мислим даље у себи; у осталом, шта ме се тиче колико је дана било смрзнуто“).

То је увек прича из времена кад је језеро било смрзнуто („четрдесет или четрдесет и два дана, рекли су ми, мислим даље у себи; у осталом, шта ме се тиче колико је дана било смрзнуто“).

— Био је болестан? — Данас се први пут мало дигао из постеље. Имао је полмоните (запаљење); четрдесет и седам гради („сиц!“). Доктор није више ништа могао, и да му мајка није извукла крв, данас га више не би било.

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

АГАТОН: И неће бити отворен све док не прође четрдесет дана од смрти покојникове. ПРОКА: Молим те, Агатоне, ја сам баш јуче прочитао закон, а питао сам и нашега

и још неке адвокате, који долазе у општину, и сви ми они кажу да нигде у закону не пише да се тестамент отвара четрдесет дана после смрти завештачеве. АГАТОН: А мислиш ти да ја нисам распитивао? ТАНАСИЈЕ: Па оно, сви смо се распитивали.

ТАНАСИЈЕ: Па оно, сви смо се распитивали. АГАТОН: Сви, дабоме! Јер, брате, ко ће жив дочекати четрдесет дана. Бројим сваки дан на прсте, а ноћу све сањам неке цифре са пет нула.

за тих пет нула ћеш да извиниш а што се тиче отварања тестамента, ја, право да вам кажем, и волим што ћемо почекати четрдесет дана. АГАТОН: Па јест, ти волиш да густираш. ТРИФУН: Па да густирам, дабоме!

САРКА: Лако је њему мртвом да буде стрпљив. ПРОКА: Па јест, право каже прија Сарка; он може у гробу чекати и четрдесет година, али ми, брате, не можемо. ТАНАСИЈЕ: Не можемо, дабоме! Ево ја, на пример, ја не могу да чекам.

И да хоћу, не могу. АГАТОН: Е, бога ми ћеш да причекаш, јер ту своју жељу да се тестамент отвори четрдесет дана после његове смрти покојник није само онако казао, него је то написмено изјавио, на записнику код суда.

Знао је добро он шта ради. Кô вели: ја ћу мојој фамилији четрдесет дана, па да себи обезбедим тих четрдесет дана жалости, а не да ме од првог дана после смрти грде и оговарају.

Знао је добро он шта ради. Кô вели: ја ћу мојој фамилији четрдесет дана, па да себи обезбедим тих четрдесет дана жалости, а не да ме од првог дана после смрти грде и оговарају. САРКА: Ију, а ко би га грдио?

жене огрну и забраде црнином; Сарка удовица нека обуче своју црну хаљину у којој сахрањује мужеве, а Гина нека плаче четрдесет дана. ГИНА (заплаче се). САРКА: Де па ти, прија-Гино, то Агатон онако, примера ради.

АГАТОН: Удесио, него! Кô вели: нека моја фамилија, тако маскирана, иде четрдесет дана, као ожалошћена породица; нека иду за сандуком оборене главе; нека долазе на све парастосе и нека ми пале свеће,

ТАНАСИЈЕ: Па добро, кад већ мора, нека му буде. Чекаћемо, иако нам није до чекања, али зашто за тих четрдесет дана туђин да управља имањем?

ГИНА: Ко зна колико је ствари досад већ изнето из куће? ВИДА: А колико ће се тек изнети док прође четрдесет дана. САРКА: Ју, мој будилник! ТРИФУН: Уха, кад пре твој? ТАНАСИЈЕ: Море, има ту вреднијих ствари од будилника.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

И ту где смо се зауставили, остали смо четрдесет и два дана... НА УЗОРАНИМ И ПУСТИМ ЊИВАМА МАЧВЕ Од Митровице до близу Шапца протезале су се линије пешачких ровова,

Негде позади нас, тамо око Црне Баре, грували су топови без престанка. Било је мучно. Људи преморени, јер преко четрдесет дана леже без смене у рововима, кроз које сада јуре читави потоци.

Силазили смо у рупу као у гробницу, измучени и отупели према свему што се одигравало око нас. — Поправник четрдесет осам... Војници се притајили да саслушају целу команду, па журно истрчаше код топа и опалише два метка. — Ето га!

Треба гађати шрапнелом... људи напрежу мускуле да се дигну, поводе се као у бунилу... а онај и даље виче: поправник четрдесет осам... Дакле, шрапнелом, врши се јуриш, брже, брже... Разорна тресну иза заклона, један се поведе и паде.

Напрежем памћење да се сетим колико има часова како већ очи нисам склопио. Једва израчунах: четрдесет и три часа. А треба издржати још целу ову ноћ и сутрашњи дан...

Стојимо неодлучни, не усуђујући се да кренемо даље, јер нам се чини да ће нас онај замах и прасак зрна од четрдесет и два сантиметра збацити као перце са коња. Али заповест се мора извршити.

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

Али свему има краја, па и овој погодби. Наредише да учитељица прима дванаест динара месечно а учитељ четрдесет динара одсеком на годину.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Ловчеве записе, од Тургењева, имао сам у возу на свом јастуку. Европа је тада већ четрдесет година била у миру. Свратио сам, на једном излету, у један рудник соли, у Карпатима, и то је оставило у мени свест да

Ја сам се, у то време, тукао, и на улици, али нисам могао да се тучем са човеком који је био од мене ваљда четрдесет година старији. А Добровић се кикотао, и није пристајао да неко други, место мене, то предавање о сликарству одржи.

Јакшић, Милета - ХРИСТОС НА ПУТУ

У исто време био је епископ Христове цркве у Риму један старац, који је, пре тога, у посту и молитви провео четрдесет и седам година у некој пустињи. Старац се прочуо као свет човек, велики праведник и чудотворац.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

— А на просвету, војску и остало чиновништво? — Јест, имате право, и ту, сем просвете, иде око четрдесет милиона, али то улази у редовни годишњи дефицит. — А просвета? — Просвета?

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

— Знам, брате, али кад... у колико... хоћу рећи тачно минута? — Шест и четрдесет пет — оДговори овај и оде. — Хвала лепо!

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

Прогутала је та једанпут две и по киле аката једне истраге, са саслушањима четрдесет и два сведока и са три стручна мишљења. ЈЕВРЕМ (забринуто): Опет...

) Браћо! Четрдесет и два литра вина... (Прекине.) Ко ми сад даде овај рачун? (Згужва љутито и баци на земљу па извади Ивковићев говор и

) ИИИ СРЕТА, ПРЕЂАШЊИ СРЕТА (улази у Јевремову половину собе): Сто четрдесет и два! ЈЕВРЕМ: Па платио сам малопре сто двадесет. СРЕТА: Каквих сто двадесет?

СРЕТА: Каквих сто двадесет? ЈЕВРЕМ: Па рачун, што су пили гласачи. СРЕТА: Ама, не говорим ти ја то, него сто четрдесет и два гласа имаш досад. ЈЕВРЕМ: А, је л' има толико? А биће још. Је л'?

ДАНИЦА: Ја што вам кажем па ћете видети. Прво и прво: Илић, бивши посланик, није гласао и са њим преко четрдесет њих. Па онда и онај газда Јовица повукао је са собом око тридесет и четрдесет, па онда многи су оца преварили, па онда.

Па онда и онај газда Јовица повукао је са собом око тридесет и четрдесет, па онда многи су оца преварили, па онда... Ја не памтим све, ал' знам да отац неће бити изабран.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

— Какви сакати и наказни појмови, помислио би често тада Срета у себи; као и да није било Деведесет треће и Четрдесет осме! Још Средњи век, још тама, мрак, јад, чемер и глупост! И то већ није могао трпети и очима гледати.

скоро читаво село, па му и то не би доста, него додаде: »са још сто и двадесет и три пореске главе«, тако да је неких четрдесет потписа више било него на оној пређашњој честитци којом се честитало новој влади.

Ђорђе, Срето, Перо, Мићо, Жико, Љубица, Крсман, Јелесије«. Израчуна шта стаје четрдесет и једна реч и нађе да ће све стати: двеста шездесет и шест динара и педесет пара. — »Много је, море!

— Врло лепо! — вели Ђорђе. — Ето па сад суди сам. Краћа већ није могла бити! И адреса и потписи и депеша, свега четрдесет и једна реч. — Па шта коштаје то саг? — Шест и по динара. — Иха! — узвикну Ђорђе.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Посведочиће цела умрла родбина Да је тада имао четрдесет година. Од првог до другог рата — То је камата, Али шта смета Још тридесетак лета?

НА ЈЕДНУ ЧЕТРДЕСЕТОГОДИШЊИЦУ Прошло је равно четрдесет година откако сам, једне прохладне и влажне ноћи, написао песму „Како спавају трамваји”.

Монахиња Јефимија - КЊИЖЕВНИ РАДОВИ

свима се помоли прославитељу ти Богу, извести Георгија, покрени Димитрија, убеди Теодоре, узми Меркурија и Прокопија и четрдесет севастијских мученика не остави, у чијем мучеништву војују чеда твоја вољена, кнез Стефан и Вук, моли да им се пода од

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

А моји браственици, бјесмо баш на моме гумну, четрдесет грла, сви у смијех и потврдише то. На томе и прекидосмо.“ „Хе, Бог зна како ће то свршити!

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

Уколико се у један од ових дана догоди празник Обретење часне главе Претечеве или Светих четрдесет мученика, осим прве недеље целе и затим осим среде и петка, нека вам је разрешено да једете хоботнице и два варива са

богослужењу — на јутрењу и на литургији и на вечерњи нека помен бива, у молитвама јектенијав, да је помињање њихово до четрдесет дана, у којима сваки дан и просфора нека се за њих приноси са овима.

Уколико се у један од ових дана догоди празник Обретење часне главе Претече или Светих четрдесет мученика, осим прве недеље целе и опет осим среде и петка, нека вам је разрешено да једете хоботнице и два варива са

Од рођења му четрдесет и шест година, и ту одмах по Божијој воли прими владавину. И проведе у владавини тридесет и седам година, и ту одмах

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

” У тридесет година возраста почиње сумњати да није Ни сам доста паметан био. Око четрдесет година не двоји више; види да није најпаметнији био, обаче намерава и нада се да ће се исправити, док и старост дође.

Добро си учинио што си напоменуо Светогорце! То су ти највеће [х]арамије света; неки од њи[х] имаду по четрдесет и по више кеса, пак све иду те просе на намастир, а своје новце (које се не сраме звати своје) не даду у намастир,

Находио сам у житијам да неки од пустиника по цели[х] | седам дана, а неки по четрдесет, ништа не би у уста уложили. Силио сам се не би[х] ли и ја како могао до седмог дна дотерати, но залуду; нисам могао

Ја сам одговорио да ја нисам први који је постио седам цели[х] дана; има који су постили и четрдесет, како Мојсеј, Илија и сам спаситељ наш.

Немаш ли толико памети да расудиш да су оно чрезјестествене ствари биле и божија чудеса, те су могли људи четрдесет дана не једући живити?

У све то време ништа није могао у стомаку држати. Дођемо у Свете Четрдесет спрама Корфа и, како изиђемо на земљу, лакше му буде и у пет дана предигне се; но доћи к крепости, томе се хоће

Пођем драговољно. Допрате ме двојица до Свети[х] Четрдесет; они се врате дома, аја пођем на мој посао с уговором да кад им пишем из Корфа, да дођу узети ме.

Од Лајпсика, с ове три недеље у Паризу, оде четрдесет дуката; камо, гди је Лондон? Није до стајања. Напред! Намере се два поштена трговца управ за Калес, с којима о малом

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

СВЕТА ЛОЗА Далмација има: шест бискупа, четири митроносна опата, шест каптола, десет богословскијех сјеменишта, четрдесет деканата, двјеста деведесет и седам парохија, сто тридесет и три капеланије, седамдесет и три манастира и у њима око

су се борили противу „невирних ркаћа“; као год што у Далмацији има братстава која су у непрекидноме низу дала тридесет-четрдесет сердара, барјактара итд., тако исто има их из којих је изашло толико фратара или попова (фратар је више цијењен).

Најзад стигоше до краја. Тако једнијем гредом обиђоше манастир. Кушмељић израчуна да ће у тој кући бити око четрдесет сувота, а кад се томе дода таван и подрум, онда би се у манастир могао смјестити готово сав зврљевски народ!

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

И овај се може преселити у мој кревет! И његов деда, Лука, био је слуга. Газду му, Василија, убили Турци. Четрдесет прве вечери Лука се пресели у његову постељу.

Умрећеш, Ђорђе... Умрећу. Ако. Немаш рашта ни да живиш. А што да умрем, тек ми је четрдесет година? Јалов си. Из тебе ни трава не може да никне. Морам, видим да морам.

Кад су јој рекли да јој је муж и домаћин погинуо, није веровала. Четрдесет ноћи до зоре чекала је она Василија на обали Мораве, седећи под тополом за коју су чамце везивали кад би одлазили.

Нема никакве сличности. Адаму изишао зглоб улево, мени није, иако ми је четрдесет и неколико. Колено му је округло, суво али равно. Туђе су ово кости у Адама. Није то моја кост, угаси лампу.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

У његовој души пробудише се давнашње успомене, и он проживе још једанпут сва она осећања која га пре четрдесет и четири године овде потресоше.

Рецимо четрдесет пиастера по табаку“. „Рецимо, боље педесет“. „Па добро. Што год постигнемо преко тога, поделићемо између себе на

године. Њутну беше досуђено да тај врхунац своје научничке каријере преживи за пуних четрдесет година и да у својој отаџбини доживи заслужено признање за плодове свога ума.

Оно броји четрдесет чланова, а концесија му се даје на шест година. При таквом његовом образовању, сваки члан његов, мора унапред положити

“ прекидам је и пружам дошљаку, учтиво се поклонивши, руку. Он је врло симпатична личност; стар каквих четрдесет година, висока чела, велика носа и крупних очију, јаких обрва и снажне доње вилице, доброћудног осмејка.

Он је живео од 1809 до 1882 године, а провео је последњих четрдесет година живота на свом имању у Дауну, повучен од света, заузет од јутра до мрака својим опитима о укрштању биља, па и

„Одавде можете, мој драги млади пријатељу, обухватити једним погледам онај кутак света у које проведох без прекида четрдесет година живота, пошто сам пре тога обишао целу Земљину куглу“. „Чудноват контраст!

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

То што овде испричах, без увијања, било је пре више од четрдесет година. Али и од тада, иако су ми у току живота ситуације често бивале изванредно сјајне, иако се то свакоме могло

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Сусретао сам старе исељенике, људске одртине по болницама и убожницама. Послије тридесет, четрдесет година одирања своје биједне машине по свим кулучењима у свијету, празноруки, голи као црквени мишеви — одједном су

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Један од њих нарочито падаше у очи целом својом спољашношћу и нарочитим држањем. Беше то зрео човек, око својих четрдесет година.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Али се слуга не даде ни осолити, но прихвати краљеву кћер, двадесет коња, двадесет слуга и четрдесет врећа, па одмах натовари и ону робу што је доћерао, и врати се натраг да обрадује везира добром трговином.

рече ми цар, „или на теби није главе!“ Па стога дођох овђе да дознам одаклен ти толике паре. — Одавлен четрдесет конака далеко — рече му краљица — има један момак; сједи у једном празном дућану и код њега стоји један од туча аван у

Садразан се одмах спреми и пође даље. Кад је пропутовао четрдесет конака, нађе у једном дућану празноме једног момка и код њега ђе стоји један аван.

Садразан се приближи момку и рекне му: — Одаклен ти толики новци, те их тако батерисаваш? — Одавлен четрдесет конака далеко има један стар и слијеп дедо, — рече му младић — који сједи на дортјолу и све плаче.

Отићи и упитај деду за то, па ћу ти и ја казати за што ме питаш. Садразан отпутује четрдесет конака и нађе деду слијепог на дортјолу. Дедо му рекне: — Удри ми два шамара!

На то му садразан звизне два шамара, а дедо му даде два гроша и рекне: — Одавлен четрдесет конака далеко има један мујезин и ту пере чамашире, а за један дан излети и слети уз мунару стотину пута; отиђи питај

Отолен пође садразан и након четрдесет конака стигне до мујезина. Запита га што толико излази и силази уз мунару, на које му мујезин одговори: — Има одавлен

Запита га што толико излази и силази уз мунару, на које му мујезин одговори: — Има одавлен четрдесет конака, сједи један дедо и крпи постуле.

Њему дође дан па два сахата плаче а четири се смије; отиђи упитај га за то, па ћу ти и ја казати. Садразан препутује четрдесет конака, и нађе деду.

Онда га упита садразан што два сахата плаче а четири се смије, на које му дедо одговори: — Одавлен четрдесет конака далеко има један човјек у пустињи. На два му рамена стоје два арслана, а он нити се тиче нити миче.

Кад, мој лијепи брате, наједанпут створих се овђе у пустињи, и ево таман има четрдесет година откако не виђех човјека него тебе сада.

Створише јој се нокти као куке од кантара, те ја бјежи, а она за мном, док прођох четрдесет конака, те сад овђе крпим постуле, па кад ми пане на ум двоје дјеце, два сахата плачем, а кад ми пане на ум она,

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

потенцијал повећава око 50 волти по стопи у вертикалном правцу, због чега настаје напонска разлика од двадесет или чак четрдесет хиљада волти између горњег и доњег краја антене.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Михајло Пупин И ШТА САМ ДОНЕО АМЕРИЦИ Када сам се искрцао пре четрдесет и осам година у Касл Гардену, имао сам у џепу свега пет центи.

Очигледно ништа. А да су пре четрдесет осам година постојали ови садашњи прописи о усељавању, ја бих вероватно био враћен натраг.

Ова визија ме је подсетила да морам што пре окренути леђа римо-католичком Балтимору. После четрдесет две године срео сам у Балтимору кардинала Гибонса за време једне моје посете том граду, када ми је универзитет Џонс

Покојни Мозес Тејлор Пајн биоје мој домаћин и њему сам показао брест испод кога сам доручковао пре четрдесет година. Студенти су примили моје предавање са великим одушевљењем.

Колумбија се тада налазила на простору између Медисон и Парк авеније и Четрдесет девете и Педесете улице у Њујорку. Према обавештењима, требало је подићи још једну нову зграду која би се назвала

Он је још пре четрдесет година, као и ја данас чезнуо за временом када ће амерички колеџи имати четворогодишње курсеве физичке културе које ће

То је било мишљење повереника Ратерфорда пре четрдесет година. На све ово, данас ћу додати и своје мишљење: колеџу су потребни велики професори, можда и више него што су

је карактеристична за стање развоја физике оних дана, а која је тесно везана са напретком ове науке у току последњих четрдесет година.

Она заслужују истакнуто место у овој мојој причи зато што сам у последњих четрдесет година био сведок развоја ове мисли. Џозеф Хенри, најистакнутији амерички физичар, заједно са другим истакнутим

У овоме су Немци први у свету већ читавих четрдесет година и то чине веома добро.” Помислио сам у себи да је то био разлог што је Тиндал, пре дванаст година, рекао својим

Његовим савременицима и његовим студентима пре четрдесет година, укључујући и мене, било је тешко разумети га. У једном предавању о Фарадеју које је Хелмхолц држао у Берлину у

Фарадејеве визије, онако како сам их ја видео пре четрдесет година у његовим "Експерименталним истраживањима на полу електрицитета,” ишле су тако далеко да су сугерисале да се

Ћипико, Иво - Приповетке

У СТРАСНУ НЕДЈЕЉУ Југо, тугаљиво југо Страсне, Велике недјеље почело је да дува одмах још док је било изложено за четрдесет сати на великоме олтару свето отајство.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Уосталом, колико ногу стварно има мала ноћна животиња из наше досетке? Судећи по руском језику, има четрдесет, јер се зове сороконожка. Судећи по српском, има сто, јер се зове стонога. А у старогрчком има чак десет хиљада ногу.

Превод српске досетке отежан је зато што се на руском језику не може помињати седамдесет седма нога пошто их има само четрдесет. Па ипак, та разлика није по својој природи чисто лингвистичка.

Ништа нас ни у једном ни у другом језичком систему не наводи да кажемо управо четрдесет или управо сто ногу. Али нас зато наводи култура.

Али нас зато наводи култура. Прецизније речено: то долази од места које у руској култури заузима број четрдесет и у српској број сто.

каже Јеврејима „развалите ову цркву [јерусалимску] и за три дана ћу је подигнути“, они зачуђено одговарају питањем „четрдесет и шест година грађена је ова црква, и ти за три дана да је подигнеш?

Петровић, Растко - АФРИКА

Један морнар ми каже да је то од цвећа које цвета на обалама, четрдесет до педесет километара одавде. Галеби све тамније боје. Читам историју Африке, у току свих доба.

Час ми један тврди да без четрдесет хиљада франака не могу стићи до Бамака; да ми зато треба пола године, и да ћу боловати, и да ћу се љуто кајати што сам

је нешто мало мања од једног сантима (сто двадесет кориа за један франак; плата једнога „носача“ на дан је двеста четрдесет кориа; једна кокош сто педесет; једна жена млада и лепа око четири хиљаде кориа што није ни 350 франака).

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Кренули смо узбрдо. Прошли смо преко оне безводне планине, и после подне... сад ћу вам то тачно рећи... у шеснаест и четрдесет и пет, стигли смо на Метери Степе.

А преостале две чете нашег пука да остану у резерви. Петнаестог септембра у шест и четрдесет и пет... — Али увек, у „четрдесет и пет“ — дира га Мишић. — Овде тако пише, молим...

Петнаестог септембра у шест и четрдесет и пет... — Али увек, у „четрдесет и пет“ — дира га Мишић. — Овде тако пише, молим... У то време, дакле, изиђу на положај наших шест чета.

Али другојачије није могло да буде. Наредио сам одмах да се извиди колики су губици у мојој чети... Било их је четрдесет. Да ли су рањени или погинули, нисмо знали. Толико их је тек недостајало...

— Ипак — говорио је — то ми мање штете наноси од хаубичког зрна. И тако се ређало још четрдесет потпоручника: пешака, артиљераца, коњаника и инжењераца, из многих команди, сакупљених из разних ровова.

и... он, и његов... управник... у... — глава се његова свали на јастук и капетан „Фикус“, собни старешина над четрдесет потпоручника, у четвртом павиљону реконвалесцентног логора, заспа мртвим сном. — Овако се више не може...

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

Велика је снага и задруга у њега била. По четрдесет, педесет кућне чељади радило је на њивама његовим, са којих су се у врелој сунчаној свјетлости кроз планинско, небеско

“ Судац: А што је ниси вјенчао? Давид: Иште поп млого за вјенчање. Судац: Колико? Давид: Иште, болан, четрдесет воринти, а сва она моја крезубача у темељ не ваља пет воринти!

испред мене, додај: Давид Штрбац из села Мелине, котара Бање Луке, окружља Бање Луке, земље Босне, а кућне лумере четрдесет седме, захваљује се царевини, нашој премилостивој Земљаној Влади и славном суду што су га свега ослободили и, штоно

! Зар се у вас и памет на гради мјери? Зато сте ви тако и паметни! Доктор (шапће): Ћетередесет... Давид: Зар ја четрдесет гради будаласт?! О, млого, по Богу браћо! Па колико сте онда ви?

! О, млого, по Богу браћо! Па колико сте онда ви? Писарчић: Јест, јест, Давиде, четрдесет си гради будала. Давид: Шути, вузле једно вузласто!

(Испрси се, затрепта очима, у којима се засвијетлише сузе неизмјерне мржње и пакости.) Нијесам ја, господини моји, четрдесет гради будала, већ сам ја вами зато чудноват што у мени има милиіун срца и милијун језика, јер сам данас пред овим

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Тај алфабет, познат данас под именом глагољице, садржао је близу четрдесет слова. Тадашњи гласовни инвентар словенских језика био је далеко богатији од онога у грчком, а глагољица је за све те

у дубини поробљене земље, после турске окупације Србије и Босне и Херцеговине, хајдуци организују чете од по десет до четрдесет герилаца.

Станковић, Борисав - ГАЗДА МЛАДЕН

После сахране девет софра се изређало и пружило. Целе седмице товарима се на гроб му износило, а код куће четрдесет дана су се, док год му душа из куће није изишла, просјаци целе вароши хранили и појили.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

, 49). Сви ови колачи јесу жртве прецима, или хтоничним демонима уопште: Младенци су дан змија [= душа], и има их четрдесет, а то је мртвачки број код пас (упор. нарочито М.

Софрић, 124) расте ј. у доњем свету. Вода у којој је искувана ј. кора пије се од зубобоље (СЕЗ, 48, 546), и, кроз четрдесет дана, од грознице (ЖСС, 283).

Нарочито је добар за лек л. цвет убран у Међудневице (СЕЗ, 13, 437). Болесник од сушице треба да иде четрдесет дана ујутру под л., па ће оздравити (ГЗМ, 6, 372). ЛОВОР Лорбеер (лауруѕ нобіліѕ). Ловор, ловорика.

Она се приноси на жртву, поред посебних рокова (дан погреба, прва субота, четрдесет дана итд.), још и о празницима предака и празницима из домаћег култа (слави = великом празнику митскога претка; Бадњем

године, из куће износе све семе« (верујући да тако отклањају опасност од неродне године) и враћају га тек после четрдесет дана, а кад неко умре у доба сетве, »семе се одмах носи на њиву« или се, ако се то не учини, замењује (обично код

Игњата домаћица изручи полаженику преко леђа сито или решето семена у коме је и п. (СЕЗ, 19, 69, Хомоље). На четрдесет »младенчића«, које месе о Младенцима и намењују мртвима, Власи »стављају кашику пасуља« (ГЕМ, 42, 1978, 427, околина

, настала тек после отварања школа. — К. се меси и за разне даће (за дан сахране, за прву суботу, за четрдесет дана) и задушнице (в. нпр. СЕЗ, 86, 461, ид; ГЕМ, 25, 179—182; 38, 161). К.

Ћипико, Иво - Пауци

Ево видиш, таман сам тебе тражио; накупило се преко сто шездесет круна, а то ти је преко четрдесет талијера што новаца што дућанске робе у овој години. —Фала богу, како ви знате.

за писмо склопљено са старцима, има да платиш четрдесет и осам круна, а за писмо са сестром ти четрдесет и једну круну. Петру се учини превише. — Чудо је! — вели.

за писмо склопљено са старцима, има да платиш четрдесет и осам круна, а за писмо са сестром ти четрдесет и једну круну. Петру се учини превише. — Чудо је! — вели. — Да још једном дођемо, остаде сва земља за вас!

Вели, и куне се: „Нудио је господару тај и тај толико, али неки други, — неће да му имена каже, набацио преко тога још четрдесет талијера!” Људи се загријали, и неколико дана само се у селу о томе говорило. Илија је на живој муци.

, како је сада треба да одијелиш од мене Божицу за какових четрдесет дана и више... па ко ће је замјенити? —Ено старе, хоће вриједница .... —Хоћу, за потребу је, — јави се стара.

осуду: Војкан се осуђује да има да исплати Петру дванаест круна за кукуруз и на исплату парничких трошкова — равних четрдесет и осам круна. Одвјетничке пристојбе судац је преполовио, узевши у обзир да није дошао само за овај посао.

парбеници опамете, — тако рекоше на суду, — затражише потпуну накнаду за дангубу, дневнице и за преваљени пут око четрдесет километара, свега скупа сто и шездесет круна. —Равних четрдесет талијера!

—Равних четрдесет талијера! — рачунаше Војкан и, кад изађоше из суда, премишљајући о големим трошковима, вели Петру: —Опалило и тебе,

* Напокон стиже жељно ишчекивани новац за пут У Америку. Једнога дана уручише Јури чек од четрдесет златних лира, и он се одмах, пошто се је посавјетовао са људима из свијета, превезе преко мора у град да прими новац.

” — повисио му је глобу на четрдесет форинти. Једнога сељака оглобио је на пет форинти глобе, јер се са својом женом пред кућом порјечкао и дао јој ћушку;

— Би ли вировали? Посли неколико дан' зове ме прида се и осуди, знате на који начин, — зна све село — на четрдесет фиорини мулте и да не смим више продават', јер нисам платио нику ташу — ча ја знам ...

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Тридесет коњаника оставио је у резерви. Тако је он поступио са деведесет и осам војника (четрдесет и четири стрелца, двадесет и четири копљаника и тридесет коњаника) и са дванаест слугу које је одвојио од свакодневних

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Та улица, широка четрдесет корачаја, носи исто име, Канопус, као и звезда коју смо ноћас први пут видели, а води у александриско предграђе истога

Баш лањске године, та дела су наново прегледана, допуњена, систематски сложена и пописана; њихов списак набраја их сто четрдесет шест. Суседна, знатно већа просторија намењена је математској литератури.

Њена путања имала би у нашем моделу полупречник од сто четрдесет четири метра, па би пала сасвим изван граница мога врта, а залазила би и у сам Дунав.

Али не у коју од ових четрдесет цркава салцбуршких. Њихови свештеници погледали би ме попреко, јер нисам катодик, не верујем у непогрешност папину и

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Не само да је у њему остао, него је, некако кад му би четрдесет година, у том шору и кућу купио. Обичну паланачку кућу на углу, с три прозора и дућаном на фронт, и са два прозора у

Ната преврће кобне цифре. „Отац спао на трећину прихода; ограде још нисам исплатила; не знам тачно колико ми је преко четрдесет и пет...” искриви усне подругљиво. „Још држе аласи, док држе!... Требала сам се удати... Сад...

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Он је седео код једног кројача, који му је за четрдесет динара месечно, сем собе, давао свако јутро по једну кафу и уз то му бесплатно пеглао панталоне.

два света храма у којима је Исус са успехом проповедао свој наук: „Љуби ближњега свог“; за Христа сам још рекао да је четрдесет дана провео у китовој утроби, припремајући се за своју божанску науку; за десет заповеди божјих сам рекао да их је

Дошла нам је била у госте нека стрина, једна зрела девојка од четрдесет година, која се није удала јер „није смела да се одважи на то“.

те ухвати да не знаш Цицерона од речи до речи, са одвратним задовољством трља руке што му се дала прилика да ти сто и четрдесет шести пут у току текуће школске године каже: Qуоуѕqуе тандем абутере, Ристо Јањићу, патіентіа ностра!

Ево, на пример, сад је већ четрдесет година како сам ја каплар у српској војсци, и, ако бих се у свакоме чину толико задржао, могао бих једнога дана, за

је знаменит по томе што је своју капларску титулу заменио царском, а ја по томе што своју капларску титулу пуних четрдесет година нисам никојом другом заменио. БРАК Моја тринаеста љубав, то је — моја жена.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Утучен, седео сам покрај пута, док су се војници сакупљали. Било их је око четрдесет... Остало је изгинуло. — А шта је са Александром? Командир уздахну и тужно климну главом.

Али ми то нисмо приметили. Једне хладне ноћи избудише готово цео пук. Наређено је да се одреде људи и изаберу четрдесет најјачих коња, да пренесу државну благајну у Сан Ђовани. — Е, то је да човек провришти — буни се капетан Милутин.

— нагиње се поп Момчило. — Јест, јест, твој најбољи пријатељ, с киме си у она срећна времена појео осам стотина четрдесет и седам ћулбастија — одговара Душан. — Кипислцауф. А-ха! Друго. Свештеника овога пука уважавам као духовно лице.

Потом су везивали по десет. Сада је вукло Преко четрдесет људи на смену. Једном приликом одвезаше се она два последња и вода их онако везане однесе.

Када је прочитао, рече болничару да запише на мојој листи: четрдесет са пет. — Друже, добро си напредовао! — добаци неко. Онда су ме увили у влажне облоге, те сам се тако мало притајио.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

али се не налази на челу једне велике и одане хајдучке дружине, него на челу своје браће, својих првобратучеда и четрдесет од града левера.

У песмама он је кадар да стигне и престигне, и не боји се „никога до бога“. Четрдесет година чува „друма кроз планину“ и отима отето благо. „Очи су му двије купе вина, трепавице од утине крило.

Цариграду, диже царе силовиту војску, отидоше преко мора сињег на арапску љуту покрајину, те узимљу по мору градове, четрдесет и четири града.

нема још недеља дана како ј’ проклет Арап исекао седамдесет и седам јунака, Косоваца тужни ђувегија; Арап има четрдесет слугу, што чувају стражу око њега“.

“ Ал’ беседи Арапине црни: „Децо моја, четрдесет слугу, не сме јунак на нас ударити; ваљаде је нашао девојку, па нам иде, носи свадбарину, — жао му је што ће дати

Кан’ да није на њему ни била!“ Трже Марко сабљу од појаса, пак зареди Арапове слуге: исече му четрдесет слугу, а четири не кте погубити, већ и Марко остави за правду, кој’ ће сваком право казивати како ј’ било Арапу и

језде добре коње језер — језеро Језера — поље у Црној Гори близу Дурмитора (зове се тако, јер на њему има преко четрдесет језера) јел — јер јелика — јела јеменија — марама јеменије — плитка обућа јењичар — в.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

и још... Каквих ли смо се оно игара играли прије тридесет-четрдесет година, еј колару? — Руса и Турака! — ускликну дјед Алекса.

А шта ли ће нам донијети то ново прољеће, прољеће хиљаду деветсто четрдесет прве године? ДРУГИ ДИО И Тешко и споро наилазило је неко хладно и тужно прољеће.

Лежећи на Луњину крилу, милован њезином ручицом, он се од среће почео тако топити да му се чинило рањен је из четрдесет пушака и ево му истече сва крв.

Ја бих сад појео читаву погачу и четрдесет печених кромпира. — И ја бих, драги Стриче. Прошло је већ богзна колико времена откад су се дјечаци склонили у

— Нисам ја узалуд четрдесет година био пољар — кочоперно дочека старац. — Ја по шуштању кукуруза оцијеним да ли је у њиви крава, овца, човјек или

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ТРИДЕСЕТ ДРУГЕ 284 ОКО ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТЕ 286 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ПРВЕ 290 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ТПЕЋЕ 298 ЗЕМЉОДРШЦИМА 302 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ

ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТЕ 286 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ПРВЕ 290 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ТПЕЋЕ 298 ЗЕМЉОДРШЦИМА 302 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ТРЕЋЕ 308 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ

ЧЕТРДЕСЕТ ПРВЕ 290 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ТПЕЋЕ 298 ЗЕМЉОДРШЦИМА 302 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ТРЕЋЕ 308 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ПЕТЕ 311 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ШЕСТЕ 314 НИЈЕ СВАКОМ

ЧЕТРДЕСЕТ ТПЕЋЕ 298 ЗЕМЉОДРШЦИМА 302 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ТРЕЋЕ 308 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ПЕТЕ 311 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ШЕСТЕ 314 НИЈЕ СВАКОМ ЦАРЕВИНА 321 1732. 323 1736. 324 Око 1740.

ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ТРЕЋЕ 308 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ПЕТЕ 311 ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ШЕСТЕ 314 НИЈЕ СВАКОМ ЦАРЕВИНА 321 1732. 323 1736. 324 Око 1740. 325 1741. 326 1743. 349 1745. 354 1746.

стража млад чувар мученичаски, виде те ноћи виђени се свет и тамом с неба сишлих чудних венаца кано царских коруна четрдесет. Свака на главу по једному паде. А једна, четрдесета, вајајући се сама не имаде кому сместити се на главу.

ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ПРВЕ ЖЕНАМА Празни дошли празни и дома пошли. Црква је место небеснога насељања с мобом нашом и учењем, а ми је

ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ТПЕЋЕ ГОСПОДАРИМА, КМЕТОВИМА, ВРХОВНОЈ ГОСПОДИ, КНЕЗОВИМА, БИРОВИМА И ЦАРЕВИМ ОФИЦИРИМА Вирови и остали судци нека

ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ТРЕЋЕ ГОСПОДИ И СЛУГАМА Господи и слугама, бољаром и сиромаши, худим и високим, племенородним и потаким, сужњем и

ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ПЕТЕ НУРИЈАШКИМ ПОПОВИМА Смислите се о тому браћо, како може то бити светским људма, лише поданим пахором сеоским,

ГОДИНЕ ХИЉАДУ СЕДАМ СТОТИНА ЧЕТРДЕСЕТ ШЕСТЕ ОФИЦИРИМА И БИРОВИМА Ако сте цареви војаци, свесрдо у томе отслужујте и фришко окретни и верни будите.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

— Јевда, мајка Манина, била је још лепа и држећа жена, још испод четрдесет година. Остала је рано удовица. Имала је мужа којега је волела и обожавала јер је и телом и душом био лепота од човека.

у патицама од шест гроша батргати уз мајку преко калдрме, па све до осамнаесте своје године, кад му је отац плаћао четрдесет гроша за потковане ексерима и потковицама кондуре.

га је раздремао и расанио после спавања, да није ни тражио измећарку да га по обичају полије водом, како је то редовно четрдесет година радио.

Дигоше се да иду. Пробудише стару Аву, која је пре четрдесет и више година била на гласу чочек, а сада је као неки анђео хранитељ и казначеј у овој дружини младих ченгија: носи

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности