Употреба речи школском у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

школско време у дељању, стругању и тесању дрвенарије којекакве, која му није потребна ни за школу нити је по пропису школском дозвољено њему бавити се истим. »Да је то све, као што потписани наводи, засведочиће... тај и тај, тај и тај.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

За Мару вели да је најприје с писмом владичиним ишао у једну школу и предао га школском старјешини. Овај, вели, кад прочита писмо, отишао је с њиме и са Маром кући неког професора Вучетића, и ту је Мару

Павао опали из пиштоља, а запаљена се сукија устави пред школском стрехом, а у врапчијем гнијезду. Кола пођоше још брже.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

родитеља са села у односу на родитеље из града, између старијих и млађих, мушкараца и жена, као и оних са различитом школском спремом. 1.2.

н.н. 0,00), негативно је ниско повезано са школском спремом (р = 0,27, з.н.н. 0,00), што значи да родитељи са нижом спремом више верују у пресудан значај раног детињства,

н.н. 0,00), што значи да код испитаника са нижом школском спремом постоји изразитији фаталистички став, затим са местом боравка (сеоски испитаници имају израженији фаталистички

Такође је разумљиво да мање образовани испитаници (са непотпуном и нижом школском спремом) имају значајно позитивнији став према породу него образованији родитељи, јер они који су школованији били су

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Његова слика са шестим три разредом, где сви дечаци гледају према фотографу, у школском дворишту — само он пиљи у небо, правећи се оргиналан. Фотографија извесне Ване, нека њена писма. Није важно.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Не само да се о истим писцима овде говори више и исцрпније но су овде унети и некоји писци који се не налазе у школском издању (Димитрије Давидовић, Ђорђе Магарашевић, Теодор Павловић, Јован Стејић, Данило Медаковић, Никола Томазео, Милан

Поред обилније садржине, ова књига је другаче и писана. У школском издању стил се морао подешавати и упрошћавати, да би био на домаку ђака средњих школа.

Културно-историјским моментима који условљавају развијање књижевности дато је овде још више места но у школском издању. И ја сам, схватајући књижевност као највиши израз народнога живота, у своме историјском детерминизму толико

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Ред је, дакле, дошао на Београд да га подвргне анализи и анатомском ножу свом. Још је рано. Деца се по школском дворишту јуре.

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

»Овако... незгодно: сами обоје !« После стаде да мисли о школском одбору И осети да га обу зима његова обична бојажљивост. Би му то непријатно; он се намршти и убрза кораке.

околностима, саопшти Гојку да ни он нема стана, него ће морати становати у једном собичку, што је подигнут у дворишту школском. Пређашњи је учитељ, рече му она, примао накнаду у десет динара месечно за стан и башту.

И ту се ти надај повољном успеху у раду !« мишљаше она, стојећи пред прљавом испрскалом школском таблом, која је некад била сва црна, али су је деца, мокрим крпама, у току дуго година, тако изрибала, да се црнило ви

Љубици се веома свидео и овај паметан разговор, из кога се увери да и Гојко располаже добрим и не малим искуством у школском раду; свиде јој се и овај позив Велимиров и ова лепа шетња преко равна пожњевена поља.

Разговор се води само о школском раду. Љубица је нарочито дошла да чује коју реч о писару, да види шта је то: треба ли да се боји чега, или ће јој и

Разговори се вођаху или о школском послу, или о кући, ни о чем другом. — Да ли да пошљемо на станицу за месо ? запитала би га она јутром.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Ја и сад памтим, како сам, у Иланчи, при школском распусту, читао уводне чланке Светозара Милетића, преписку Светозара Марковића и ратни Дневник Пере Тодоровића, са

Нисам ни сањао шта ме чека у Бечу. Ја сам код свог ујака, Васе Вујића, био и пре, о школском распусту, али сад сам био сагао главу и мислио да ћу код њега морати остати заувек.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

што је разгледао кровове свију околних кућа, или треперење велике тополе, која се, као горостас, по малко њихала пред школском кућом. Трже га из тог заноса врисак детињи. Одмах до њега становао је неки судија с породицом.

Одједном се крену цео први ред и пође к нама. — Други ред лево! И они се кретоше лево. Настаде читава маневра по школском дворишту, у којој ми директор напомишање поморског адмирала..

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Попо, ко те је запопио у време кад ниси знао књи|гу?” У дому школском содержавало се око тридесет ученика из различни[х] места Греције и острова; у моје три године ту неки су одлазили, а

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

“ „Да, то је тачно; ваздух је овде код нас далеко чистији и свежији но у Кембриџу, у његовом мрачном, мемљивом школском интернату. Али и добра храна допринела је његовом добром изгледу.

то беше само отсјај пламена у пећи - а кад ватра истиња, он се осмехну и рече: „Осветићу се вама свима као некад оном школском другу у Грентему!

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Као нешто што за саму причу није ни од какве важности. XXИИИ Аиз дјетињства памтим ову згоду: На школском излету у брдима заглавило је несретним случајем дијете: наднијело се над крашку јаму, одронила му се земља под ногом,

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Први пут не памтим, но кад је други ред у својој З7-ој години долазио, знам да је на школском испиту са Мразовићем и протом Поповићем био, ди је ондашњем молском учитељу приговорио зашто носи мамузе.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

који је, уз просветне прилоге наставницима, садржао и књижевне прилоге за децу, а затим 1865. и „Додатак“ Школском листу намењен ученицима млађег школског узраста.

што је Змај почео да се бави поезијом за децу, пошто је на његов подстицај Змај написао и објавио песме прво у Школском листу, а затим и у Пријатељу српске младежи, српском листу за децу (Сомбор 1966, уредници Натошевић и Никола

Рођен Бранислав Нушић Рођен Јован Максимовић 1865. Ђорђе Натошевић покренуо Додатак к Школском листу Петар Деспотовић: Невен (песме и преводи) 1866. Јован Сундечић: Низ драгоцијенога бисера...

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Т чивилук за вешање одела; Д турски нужник, а Ф тетка Перса, фамулусова жена, која је одиста несносно зипарала по школском ходнику, наслањајући увек руке на кукове, те личила на слово Ф.

дуг, већ је одмах прешао на саму ствар — и пред нама је, ево, један од тих што пискарају песме, а који је иначе, према школском дневнику, врло траљав или, боље рећи, рђав ђак.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

Наш предузимљиви Стриц сад се поново поставио у засједу да сачека ове двије делије које су чамиле у школском затвору, „у тамници кући необичној “. Први се на видику појавио Ђоко Потрк.

пола колске руде, а све то покрише издераном аустроугарском зидном картом Босне и Херцеговине, коју је Мачак нашао на школском тавану. — Е, сад је све готово!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности