Употреба речи јабуком у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

работе да оставе и пољска дела и воденице Пада киша на добоше о да нам вреди из пушчане цеви цветом из топовске јабуком црвеном! о да нам вреди ђурђевком на мач! Пада киша на добоше ЗИМА У СРБИЈИ 1809.

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Ја како сам, као ђак, спавао са стрицем Јаковом и са Глишом у пшеници под једном јабуком петровачом, нисам ни осетио кад су ова два отишла.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

и ретуширане, мајци су обојили уста црвено, а оцу розете одликовања, између њих стоје он, ошишан до главе, сестра са јабуком у руци, и три брата којих се не сећа, сва тројица са белегом смрти на челу, а даље, лево: три уоквирене споменице »Ваш

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Тада се понуди други син да чува јабуку, али и он прође као и онај: заспи под јабуком, па кад се у зору пробуди, а то јабука обрана.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

Сỳдбина чили - вене јој мирта. (Захвата свекруг плава осмоза.) Завист зажути златом од литра. Одмиче пропаст с јабуком - тихо. (Држи се лана, плаветна слико!) Душевно млеко, с кљуком у паду, упија нагон фотосинтезе.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

вода извире, Ту долази млада мома, воду завата, Београду под зидове воду доноси, Мирко јој се с града баца златном јабуком: “Узми, мома, ту јабуку, моја ћеш бити.“ Мома ју је узимала, пак натраг баца: “Нит’ ћу тебе, ни јабуке, окани ме се.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Ја не волим односе крње и кусе, Ни досаду преношену с колена на колено! ...Кад се човек сретне с јабуком, ту се Догоди нешто крепко и поштено.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Тада се понуди други син да чува јабуку, али и он прође као и онај: заспи под јабуком, па кад се у зору пробуди, а то ја- | бука обрана.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Принесе свиралу устима и танку је протну кроз таму и грање ка звездама, певајући о сувој земљи под јабуком у мраку, и шта ће све бити од његовог, петог сина.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Тада се понуди други син да чува јабуку, али и он прође као и онај: заспи под јабуком, па кад се у зору пробуди, а то јабука обрана.

Под њом забоден штап, један дрвен, други гвозден. Онда рече лија: — Ено, побратиме, види, под оном јабуком је један штап дрвен, други гвозден.

Он једва дочека те ријечи, остави тета-лију, и зачас ето га под јабуком. Треси, треси, и већ га самртни спопао зној, али никако не може јабуке отрести.

Слуга оде, утргну је и донесе му је. Он с јабуком у џеп, поклони се и оде, узјаха на свог коња па бјеж̓ даље. Цар милује коња, пипај га, љуби, пита га њешто њемачки, а

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

А мени се тако чини: Там’ на брегу кад бих био, Руком бих вас домашио Ил’ јабуком пребацио. По сто миља, веле људи, Прелетите за час бесно; Зар се не би то орило Хучно, звучно, урнебесно?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Упор. и Гримм, Кл. Сцхр. ‹2, 177 ид›). На славу званице се зову јабуком (СЕ3, 19, 194). О ј. која се носи као дар приликом просидбе в. мало доцније. У неким случајевима ј.

песма, БВ, 10, 1895, 77; упор. још старогрчку пословицу Діог. 6, 63; μήλω βάλλειν ‹= бацање јабуком› и Е. Рохде, Дер гріецх. Роман3, 49 ид. Упор.

Рохде, Дер гріецх. Роман3, 49 ид. Упор. такође И мотив из народних приповедака да се девојка на свога изабраника баца јабуком, нпр. БВ, 10, 1895, 172; Вук, Пјесме, 1, 394).

, 3, 1924; ТРЂ, ННЖ, 3, 12; 106). Старог свата младожења зове трећег дана на ручак јабуком (СЕ3, 19, 180). Са ј. као символом плодности стоје у вези, свакако, многи свадбени обичаји, али се ова њена природа

нпр. РЈА, 4, 388с›). У легендама жртвовано чедо, пошто се десила палингенесија, игра се јабуком од злата (нпр. Вук, Пјесме, 2, 3, 116). Ј.

КРУШКА Бірнбаум, Бірне (піруѕ цоммуніѕ). Крушка. У супротности са јабуком, к. се сматра за зло дрво, за дрво злих демона. У народним приповеткама и скаскама под к.

у коло, а момци и девојке грабе се ко ће га ухватити (БВ, 16, 1901, 154). Наш народ позива сватове л., или јабуком, или рузмарином (нар. посл., Стој.

оваплоћена биљна сила земљина. — Бацање глогињом у народној песми (Вук, Пјесме, 1, 487) значи исто што и бацање јабуком (в. чл. Јабука). Грожђе. Од касније објављених веровања заслужују пажњу следећа.

, 646) дуњом и јабуком. У народној песми дуња ниче на чудесан начин: »Гди је гонџе пало, Ту је земља пукла; Гди је земља пукла, Ту је дуња

(ЗНЖОЈС, 43, 1967, 158, Бјеловар). Трњина. У народној песми бацање трњином значи исто што И бацање јабуком или наранчом (в. чл. Јабука и Наранча у »Речнику«).

, ѕ. в.). У народној песми (Вук, Пјесме, 1, 116) бацање четруном у љубавном врачању има исти смисао као и бацање јабуком (в. чл. Јабука). ИИИ ПОВОДОМ ЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У »РЕЧНИКУ« 1.

Ћипико, Иво - Пауци

Марин ће одвратити вијенцем смокава, ракијом и којом јабуком и наранчом. Док се дохватио планине чини му се да је већ у приморју, да разговара са Марином.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

утврђен Трусина — висораван у Херцеговини туг — коњски реп привезан на врху копља које се завршавало златном јабуком и било ношено пред пашама кад су путовали или у бој ишли туде — туда тулбента — женски покривач за главу тулум,

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности