Употреба речи јазик у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Пољубила је капетана, наочиглед родитеља, нежно. Она му је шапутала да јој је јазик завезан, али да хоће казати му да је разумети изволела да није изабрао њу, него њену матер.

Поповић, Јован Стерија - ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

РУЖИЧИЋ: Да прилпнет јазик гортани твојему. ЈОВАН: Пани, просим их пекње, из које су они столици? Боху присам, ја сам млоге Словаке познавал,

Боху присам, ја сам млоге Словаке познавал, але таки разговор не чу сам. РУЖИЧИЋ: Вјеси ли ти что јест јазик славјански? ЈОВАН. Хеј, ја сам буо до Левочи. РУЖИЧИЋ: Душе глухи и њеми, о граматическом јазипје глагољу ти.

(Извади сат и бурмушицу.) Шта си имала шиљати ово код мене? РУЖИЧИЋ: Несмислене, да прил’пнет јазик гортани твојему. ФЕМА: Шта је теби за то што сам ја то другом поклонила? МИТАР: Поклонила, несрећо, а јеси ли стекла?

МИТАР: Шта, безобразницо, за њега да пођеш, а ко је он, шта је он, откуда је? РУЖИЧИЋ: Несмислене, не достоит тебје јазик вложити на муз љубимца. МИТАР: Шта, шта?... РУЖИЧИЋ: Аз јесм пјеснословец, и никтоже надомној.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Михаиловић; потпун наслов дела је: Сјетованије наученаго младаго человјека, из руског на серпски јазик преведено от З. О. в Новом Садје 1764; и ову књижицу је Матица српска год. 1950.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности