Употреба речи јарића у књижевним делима


Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

А знате, и ја сам у неку руку пастир, хе-хе, — смеши се, — чувам поверено ми стадо младих и несташних јарића овоселских. — Да, да, баш сасвим тако к’о што изволесте лепо казати.

— Да, да, баш сасвим тако к’о што изволесте лепо казати. За сада као учитељ ђацима, пастир јарића, к’о што рекосте, а после, ако бог дâ, као парох пастир богобојажљивим овцама. Постепено, само постепено.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

“ С тезге крекеће жабац: „Продаћу теби роду, трске, ветар и сунце! Мени — муве и воду!“ „Јарића двоје имам,“ — грлат крокодил зја — „дебели, тешки, масни! Оба купујем ја!

Од рођака начиних јунаке, а комшије постадоше врачи, стриц Илија, крадљивац јарића, у вучјег се вођу преоблачи. Чак и бака мог пајдаша Јанка начини се моћна чаротанка.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Ретке су пословице овакве дужине: „Једна коза окози двоје јарића, па од једнога кожа доспе на бубањ, а од другога на јеванђеље“; или „Међеду су уши извукли док су га на мед навукли, а

— Мртви живима очи отварају. О СУДБИНИ — Ко се за вјешала родио, неће утонути. — Једна коза окози двоје јарића, па од једнога кожа доспије на бубањ а од другога на јеванђелије. — Нема смрти без суђена дана.

Кажу да се и данас може виђети у некаквој планини (гђе се то догодило) оно камење што је постало од бабе и од јарића: баба стоји у сриједи и јарићи око ње.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Глас му бјеше као у јарета, те ко би га слушао а не гледао, могао би помислити да њеко дијете подражава јарића. Бакоњу подуши смијех и обрну главу.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

) Црвени зрак мозак да прободе! дубока звучна шума подсети на стадо младих јарића; Ја вам нећу рећи никада црвену плиму слободе, Ја вам нећу споменути никада Прашумски занос слободе!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности