Употреба речи једар у књижевним делима


Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

— Како се не би могао трпети! Видиш га како је здрав и једар — тај јектику добити неће. — Види му се по рукама да ради. — Па баш зато!

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Стил му је сасвим личан, збивен и кратак; језик, иако се на њему опажају талијански утицаји, чист и једар. Иако мале обимом, Искрице су идејама и осећањима богато дело, које је могао написати само човек од талента и сасвим

типови којима је дао трајан живот и који и данас књижевно живе, дијалог, жив и природан и течан дијалог, чист и једар народни језик, — то су његове главне особине.

Његов стил је прост, одређен, прецизан, књижеван без реторике, непосредан, једар, без фраза и без боје, класичан у добром смислу речи.

Он воли живот природан, једар, свеж, набрекао, све манифестације животнога нагона. Његова интензивна »радост живота«, његова љубав ка природи,

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Живећи дечко тако три године, нарасте кршан момак: лијеп, брате мој, као смишљен, једар као надојен, а снажан као од бријега одваљен.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

И срећан што га се не боје, не страхују, обгрљавао би по коју око стаса и метао јој | руку на бедра, а особито на једар јој кук. Оне се нису трзале, плашиле, осећајући ту његову лаку руку, са већ спарушканим дланом.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

“ одговори Пејо, скинувши капу и љубећи се у лице са гостом. Бјеше то човјек сердаревијех година, помањи од њега, али једар, здрав и лак као момче. „Благо мени данас, ево мени мога брата; ђе си ми жељо моја!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Живећи дечко тако за три године, нарасте кршан момак: лијеп, брате мој, као смишљен, једар као надојен, а снажан као од бријега одваљен.

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

На њима одсвирах пољубаца скалу. Шум беше час звонак, час болно разливен, Час хладан и као од олова сливен, Час једар кô песма што поздравља свате.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности