Употреба речи језици у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Сад кад се већ приближујем к педесетој години во|зраста, овакова списанија на различни језици мила су ми. Дакле то што је мени најдраже, најрадији сам љубимим мојим сприопштити, а уздам се да се не варам мислећи

Сад на различни учени језици могу се имати, не на стотине него на хиљаде, преизрјадне књиге, зато онде гди се може избирати, паметан избира што је

Наравоученије Ово се догађа онима који са своји змијски језици науку и просвештеније народа злослове, клеветајући и посмејавајући им се мисле да њима вреде, ни|ти знаду бедаци да

За преживити јошт који дан док буде божија воља, с ови језици што ми је бог дао те сам научио, могу у многи лепи мести и градови у Европи поштено и спокојно живити.

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

ХЛЕБ И ВИНО На столу хлеб и вино, и јеванђеље, а под столом стружу, гамижу, гребу, рогови, зуби, канџе, рачвасти језици, бркови, репови, пипци, чекиње, шапе!

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

поглéдају крадом испод очију, само се поглéдају, али ти погледи много више кажу него најдебље књиге и најбрбљавији језици. Још мало па порта остаде скоро празна.

Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

Опет их отварам, а мало час сневам моју кућу сву у пламену. Црвени језици лижу, сикћу, витлају и пламте високо, а ја знам да моја кућа гори. Ја сумњам.

Африка

У шест и четврт имамо јединствен залазак сунца, нагао и успламтео. Велики пламени језици пењу се уз небо, запаљујући га скоро до зенита, а онда се одједном све црвенило враћа оданде, сливајући се као крв.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Поп Микаило, кад то чу, благо се смешкао. То, каже, завидљивци, зли језици, о њему причају. Нема за свештена лица шкопице!

А занемели су, кад су чули да се секу језици, и да је и жена Бестушева загатила Сибир. Ђурђе је тих дана био донео у кућу кнут.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Констатовали су да се неосетно разликују језици којима се говори од Љубљане до Солуна и од Изонца до Црног мора. Словенски лингвисти су први груписали ове народе под

Као што су језици истоветни или врло слични, исто тако и основни обичаји и народна схватања, на које је доцније развиће мање утицало,

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

Као што рекох, по комшилуку почеше већ да зуцкају, причају о нама и да нас, иако бесмо још деца, износе зли језици. Да, били смо деца. Али не! Само си ти била дете а не и ја. Ја сам био већ зрео. Но ти беше право дете.

Обрадовић, Доситеј - ПИСМО ХАРАЛАМПИЈУ

| Французи и Италијанци нису се бојали да ће латински језик пропасти, ако они почну на своји језици писати; како и није пропао.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

Неправедно, на часну реч! Иначе, страни језици нам баш нису најјача страна у фамилији. Мој матори је 1955. године видео живог Жерара Филипа, мислим у природи, на

Поповић, Јован Стерија - ЛАЖА И ПАРАЛАЖА

ЈЕЛИЦА: О, молим вас, татице, у Бечу се ретко чује српски; све немецки и француски. То су вам језици! Кад говоре, мислите мед им тече из усти. Ја једнако жалим што ме нисте дали да и француски учим.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

Развијање науке о језику уопште ИИ Наш језик и закони његова развијања 1. Стара постојбина (историја) 2. Сродни језици з. Заједничке особине и разлике сродних братских језика нашем језику 4.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

на сан росијску цесарицу на престолу, сву као у сунце обучену, која ми дâ из своје руке једну књигу отворену с разни језици, говорећи ми: „Учи се!” Пробудивши се од сна, толковао сам мој сан по мојем желанију.

се бити с њим сву зиму, само из Ливорна да ме отправи на пролеће у Цариград, гди знам да се францески и [и]талијански језици, навластито кад и[х] ко с греческим уме предавати језиком, добро плаћају.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

На Гејши и Матсцхитсцхима обнављали су се текстови, смењивали се језици свијета и опробавале артикулације разних људских раса.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Кажем периферију зато што је стилско подручје, додуше, у језику потребно и неопходно, јер га имају сви природни језици, али језик без њега ипак може обављати своју основну функцију у интерсубјекатској комуникацији.

у срцу, које је карактеристично за све кругове које сам на самоме почетку помињао: кругове које описују национални језици и националне традиције.

језик могао да добије функционалне стилове као што су научни, журналистички и слично – за које знају сви модерни језици – тек у Београду као административном, образовном, научном, уметничком, односно уопште културном и привредном центру.

Постоје, разуме се, јужнословенске књижевности, као и јужнословенски језици. Српска књижевност у ХХ веку развијала се у ближем контакту с бившим југословенским књижевностима.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

националног језика на социјалне дијалекте, каже Бахтин, „манири појединих група, професионални жаргони, жанровски језици, језици поколења и узраста, језици појединих праваца, језици ауторитета, језици кружока и тренутних мода, језици

језика на социјалне дијалекте, каже Бахтин, „манири појединих група, професионални жаргони, жанровски језици, језици поколења и узраста, језици појединих праваца, језици ауторитета, језици кружока и тренутних мода, језици

дијалекте, каже Бахтин, „манири појединих група, професионални жаргони, жанровски језици, језици поколења и узраста, језици појединих праваца, језици ауторитета, језици кружока и тренутних мода, језици социјално-политичких дана и чак часова

„манири појединих група, професионални жаргони, жанровски језици, језици поколења и узраста, језици појединих праваца, језици ауторитета, језици кружока и тренутних мода, језици социјално-политичких дана и чак часова (сваки дан има своју

професионални жаргони, жанровски језици, језици поколења и узраста, језици појединих праваца, језици ауторитета, језици кружока и тренутних мода, језици социјално-политичких дана и чак часова (сваки дан има своју крилатицу, свој речник,

језици, језици поколења и узраста, језици појединих праваца, језици ауторитета, језици кружока и тренутних мода, језици социјално-политичких дана и чак часова (сваки дан има своју крилатицу, свој речник, своје нагласке) - ова унутарња

Модерни национални језици знају за широку и густу мрежу говора. Постоји, пре свега, нормирани облик говора, такозвани књижевни или стандардни

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

— Гле! ја се смејем то! 1891. ДУХОВСКА ПЕСМА Данаске је онај данак, Кад се сећа велики и мали Да су разни језици Баш са неба доле пали.

Зато језик макар који Има с неба своје право: Ко му крати ово право Тај се Богу греши здраво. Сви језици нека живе, Разним збором Бога славе. То нек’ чују, то нек’ знају Сви народи, све државе. Свети душе, ти помози!

Краков, Станислав - КРИЛА

Душко је веровао да је то што осећа чежња за боровима и смрекама изнад којих излећу језици дима, а испод којих увек понеко погине. Зажелео је опојности када се погурен јури у фијуку зрна. Хтео је покрета.

Петровић, Растко - АФРИКА

У шест и четврт имамо јединствен залазак сунца, нагао и успламтео. Велики пламени језици пењу се уз небо, запаљујући га скоро до зенита, а онда се одједном све црвенило враћа оданде, сливајући се као крв.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Са стране се виде снежни језици, са којих отичу потоци шуморећи. Прича ми Груја да је једнога оваквога дана ишло муниционо одељење баш овом стазом.

Ватрени језици су сукљали, да су непријатељски ровови претворени у ужарено огњиште. Наједном тајац... Било је тачно шест часова.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

језичке творевине какве су волапик, есперанто и слична безлична и бездушна саобраћајна средства — јер, наравно, језици то нису.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Словенски језици су узајамно знатно разумљивији од романских или германских. У раном средњем веку разлике међу словенским језицима биле

су и Словени овладали појмовним арсеналом који је много раније латински преузео из грчког, а касније западноевропски језици из латинског.

Током времена језици тих народа развијали су се дивергентно, али је језик богослужења и књижевности остајао у основи исти.

Станковић, Борисав - ТАШАНА

се, јер зна какав је свет: да добро заборавља а зло памти, па се боји, ако почне код тебе да долази, да не почну зли језици... ТАШАНА (разрогачено): Како »зли језици?« Зашто »зли језици?« КАТА (одмахује руком.

ТАШАНА (разрогачено): Како »зли језици?« Зашто »зли језици?« КАТА (одмахује руком. Више за себе): Не знаш ти, чедо!

ТАШАНА (разрогачено): Како »зли језици?« Зашто »зли језици?« КАТА (одмахује руком. Више за себе): Не знаш ти, чедо!

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

ШКОЛА 36 ХРИШЋАНСКА НАУКА 41 СРПСКИ ЈЕЗИК 44 ИСТОРИЈА 50 ГЕОГРАФИЈА 56 ЈЕСТАСТВЕНИЦА 61 СТРАНИ ЈЕЗИЦИ 65 МАТЕМАТИКА 69 ФИЗИКА И ХЕМИЈА 77 МРТВИ ЈЕЗИЦИ 82 ПРВА ЉУБАВ 88 ПРВА И ПОСЛЕДЊА ПЕСМА 93 ДРУГА ЉУБАВ 100 ОД ТРЕЋЕ ДО

ЈЕЗИК 44 ИСТОРИЈА 50 ГЕОГРАФИЈА 56 ЈЕСТАСТВЕНИЦА 61 СТРАНИ ЈЕЗИЦИ 65 МАТЕМАТИКА 69 ФИЗИКА И ХЕМИЈА 77 МРТВИ ЈЕЗИЦИ 82 ПРВА ЉУБАВ 88 ПРВА И ПОСЛЕДЊА ПЕСМА 93 ДРУГА ЉУБАВ 100 ОД ТРЕЋЕ ДО ЗАКЉУЧНО ДВАНАЕСТЕ ЉУБАВИ 104 Q. Б. Ф. Ф. Ф. С.

СТРАНИ ЈЕЗИЦИ Некако у то доба је уведен француски језик као наставни предмет у наше средње школе, те је била велика оскудица у

И тако је и било: погинуо сам, а речи нисам изустио. МРТВИ ЈЕЗИЦИ Као остаци изумрлих народа, римскога и јелинскога, живе још и данас, расути по разним гимназијама, професори

Латински и јелински сматрају се данас као мртви језици. Мени ни данас још никако не иде у главу тај појам: мртав језик.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Отворен је гроб њино грло; са своји језици лагаху, суди им за то, боже! кроштоно је аспидски јад под њиним устнами! И на ме су шаптали сви моји врази и на зло

Да и смишљени славићи црковни лепо слатко попевају! Лето је вруће; тадар Свети дух с ватрени језици с неба на земљу сиходи, те све грешљиво стрњиште сажиже и трње злочинства пали.

Они у Јудејској земљи им чисту пшеницу засејаше, а ми с верним српом класове пшеничне жњемо. Верни језици божаставни цветак себи ускидоше...

расејасмо се на све стране и разлучисмо, преовладаше с нама Турци и Татари, и сваки разлики друговерни неправославни језици газе и сатиру под нозе. За један чпот, ругу и укор остасмо пред њима.

Камо тадар оштроумним хитленство и парба, брзи језици многоговорљиви, мусевеџије и телбизи? Залудни им бише сви послови. Тешко се сметоше и побунцаше кано пијани у блату.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности