Употреба речи јелен у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Магарац у лавовој кожи 55 45 Магарац, петао и лав 56 46 Магарац и жабе 57 47 Коњ и магаре 58 48 Коњ и коњушар 59 49 Јелен 60 50 Јелен 61 51 Јелен и виноград 62 52 Јелен и јеленче 63 53 Мачак дивји и петао 64 54 Мачак и мишеви 65 55 Петао,

лавовој кожи 55 45 Магарац, петао и лав 56 46 Магарац и жабе 57 47 Коњ и магаре 58 48 Коњ и коњушар 59 49 Јелен 60 50 Јелен 61 51 Јелен и виноград 62 52 Јелен и јеленче 63 53 Мачак дивји и петао 64 54 Мачак и мишеви 65 55 Петао, пас и

Магарац, петао и лав 56 46 Магарац и жабе 57 47 Коњ и магаре 58 48 Коњ и коњушар 59 49 Јелен 60 50 Јелен 61 51 Јелен и виноград 62 52 Јелен и јеленче 63 53 Мачак дивји и петао 64 54 Мачак и мишеви 65 55 Петао, пас и лисица 66 56

и лав 56 46 Магарац и жабе 57 47 Коњ и магаре 58 48 Коњ и коњушар 59 49 Јелен 60 50 Јелен 61 51 Јелен и виноград 62 52 Јелен и јеленче 63 53 Мачак дивји и петао 64 54 Мачак и мишеви 65 55 Петао, пас и лисица 66 56 Пешлови и препелица 67 57

Кртина и мати њена 118 97 Змија и пила 120 98 Аполон и човек лукав 121 99 Медвед и мајмун 122 100 Ован и јелен 123 101 Зецови и лисице 124 102 Косу кавезу 125 103 Ловац и древосечац 127 104 Рибари 128 105 Стара лисица и

и храст 189 136 Коњ и зоље 191 137 Стара клисура и врапци 193 138 Лисица и пода 195 139 Орлић и сова 197 140 Бик и јелен 199 141 Магарац и Езоп 200 142 Бакарна статуа 202 143 Херкулес 204 144 Дете и змија 207 145 Бик, теле и

Могаше га ласно спачати, но видећи подаље јелена, пусти се за њим. Зец се пробуди и побегне, а јелен утече. Онда се лав врати к зецу, ал' нађе место чисто.

Дар и поклон кад си наумио чинити, не одлажи. „Бис бене фацит qуи цито фацит: Двапут добро чини ко брзо чини.” 49 Јелен Јелен дође на реку пити, и ту гледајући своје рогове хваљаше их за величину и лепоту, а ноге, чинећи му се одвећ

„Бис бене фацит qуи цито фацит: Двапут добро чини ко брзо чини.” 49 Јелен Јелен дође на реку пити, и ту гледајући своје рогове хваљаше их за величину и лепоту, а ноге, чинећи му се одвећ танке,

А кад ни жени не пристоји у самој лепоти сву цену своју полагати, мужеском полу мора то бити сасвим срамотно.| 50 Јелен Јелен ђорав придомисли се пáсти покрај мора, здравим оком на суво окренут, од стране морске не бојећи се ништа.

| 50 Јелен Јелен ђорав придомисли се пáсти покрај мора, здравим оком на суво окренут, од стране морске не бојећи се ништа.

Разумно је, дакле, всегда чувати се. 51 Јелен и виноград Јелен, бежећи од ловаца, сакрије се у зелен виноград. А кад прођу ловци, онда он почне чупапи лишће и јести.

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Је ли јелен и у кавезу јелен? Може ли лав бити лав без саване, у којој, кроз поветарац и пелен, прати кретање своје живе хране?

Је ли јелен и у кавезу јелен? Може ли лав бити лав без саване, у којој, кроз поветарац и пелен, прати кретање своје живе хране?

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

И његов поглед све их прикова за место на коме стојаху. — Чекни мало, чича Јово, чекни! — рече он оштро. И хитро као јелен отрча у кућу... За неколико тренутака врати се наоружан до зуба: пиштољ и јатаган за појасом, а у руци шара.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Тај трактир се звао „Златни јелен“, а био је пун официрских породица и глумица из Театра. Споља је личио на аустријске дворове у Бечу, са великим,

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

сестриним рукама“, оне који спавајући под дрветом „тако снажно дишу да се гране са дрвета нијају“, оне „који лаки као јелен могу стићи и утећи“. Хајдук у чети је морао бити у стању да подноси муке свакојаке.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Каткад, у њеним успоменама, он ће јој се јављати на неком брду, у некој шуми, у сну леп као јелен у пролетном сутону, али биће дана кад ће јој бити одвратан, као неки медвед у смрадној пећини. И она заплака опет.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

затим су се узајамно шибали с младићима врбовим гранчицама и изговарали: ’да си здрав(а) као дрен, да си брз(а) као јелен и да растеш као врба’.“²⁴ Овим обредима иницијације подстицана је плодност девојака и младића.

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

изашле камењарке, док земља ко дете окупано дише, док не навуку оклопе фазани, док се креје не стану да облаче, докле јелен рогове не размрси из грања под којим је преноћио, докле рис не наоштри канџе.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

– посла , Брисла – смисла , мисле – каписле , душицу – мушицу , Коста – моста , Словац – ловац , керове – зверове , јелен – зелен , новац – ловац , леска – песка , дружине – ужине , ником – киком , Апате - чапате , кокте – нокте , Грчка –

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

- Ми смо Будим град, што тек се жутне у четвртак ран, кад зраком - јао!— светли јелен млад, а с вилин-коња слази Дојчин-бан.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Засукô бркове као вилаш рогове. Затеже се као кобила у вршају. Згрчио се као јеж. Здрав као јелен из горе. Изгубљен као брав у туђем крду. Изишао као мара (у пролеће) на сунце. Иде као гуска у маглу.

је врана, или друга каква тица; ако ли је жив ован с роговима, а он, као плашећи се од њега, пита: шта је то, или је јелен или во или друго што итд., а уза сваку напосљетку мора казати: „Себи на глас, а свој браћи на част!“ (тј. донио).

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

нашеј, ако кад виде кога сиромашка и оскудна, како што сам и сâм био, који управ науку жели, тражи и к њојзи као жедан јелен к водним источником тежи, да се не одреку помоћи му.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Преливена месечевим сјајем ливада је била сва плава, а кроз плаву траву ходао је плави јелен. — Па, ја то сањам? — дечак се замисли. — Не постоји плава трава, ни плави јелен! — А Сребрна ружа? Постоји ли?

— Па, ја то сањам? — дечак се замисли. — Не постоји плава трава, ни плави јелен! — А Сребрна ружа? Постоји ли? — Изнад саме своје главе дечак чу нечији кикот и трже се.

Осим јелена на ливади никога није било. Само је кроз ретке облаке лутао месец. — Да није то плави јелен говорио? — Дечак се окрете ка јелену, али уместо животиње виде само плавичасти стуб магле, и у чуду рашири очи.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

А јелен ће му: — Немој, ако знаш за бога, него уби аждаху, не бих ли ја жив остао. Малиша се стаде мислити, мисли, мисли: е,

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

О златоје пролеће! Поља красна радујут се имајућ зелењети, и све на њим' что насут се начину с весељети. Јелен в горах поскакује, сова хитро возљетује. О златоје пролеће!

И в полуношчи утроба јечи, ил' зора стаје, мој вопљ траје, уви мње! Иду без тебе как' јелен, в себе имеја целу смртнују стрелу глубоко.

сам у мраку, код пенџера став, Ибо преко двора, от всјех в домје одјељен, Живих сам у домићу к'о у шуми јелен; Ал' ето ти опет, ко из грозне туче, Са свих страна као гром страшни тресак пуче, Да се чедна пода мном веја земља

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Девојка је пасла јелене, па је претерала стадо преко неке воде, а сама није могла прећи. Онда је један јелен својим роговима пребаци на другу обалу, и где је девојка пала, ту је никла б. Од те б.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Шта ти је требало да њушкаш? Шта се тебе тичу туђи мириси. Ниси ти тај јелен коме је кошутица окренула стражњицу, дигла репић и послала позив. Што тебе бесови спопадају? Што ти оштриш рогове?

Што тебе бесови спопадају? Што ти оштриш рогове? Најзад. Ту је дакле госпин јелен нашао своју питому долиницу, затурену у забити, склоњену од хајки, и ту ће се догодити њихов сусрет.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Тамо на суром вису кроз маглу, танку и плаву, Јелен је, у скоку своме, над понор спустио главу, И рујни вечерњи зрачак, што земљи сунашце прати, Са лаким трепетом и

Чуј! У долини тамној затутњи недељно звона... Јелен се у гори прену и журно подиже главу, И пошто окрете поглед на зрачно пурпурни исток, Он журно у скоку наже и оде у

Ал' је пану снажна воља, А љубавне муке тешке, И Љубецки јурну пешке Као јелен преко поља! Зачуди се пана млада И не може да се сети, Шта Љубецки чини сада? А Љубецки већ на мети.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

О златоје пролеће! Поља красна радујут се имајућ залењети, и све на њим' што пасут се начину с' весељети. Јелен в горах поскакује, сова хитро возљетује. О златоје пролеће!

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Висок, танак, гибак, тамносмеђ, мало бадемастих очију с којих се капци дизали полако, заносно — Ходао је као јелен — загревала би се госпа Нола у причању о свом оцу, руке му господске, од малих коштица, а кретао их при говору некако

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Царство је било малено: са три замаха крила птица да га прелети, у лаком касу јелен да га претрчи. А Цар? Е, па у малом Царству и Цар је био мали: у трку зец да га доскочи, жаба прескочи!

Кроз густе подводне шуме, као бели јелен, пробијала се Сребренка, док нису стигли до дна обраслог коралима и морским криновима, посутог звездама и шкољкама

Али, и Небески Стрелац поручи да на расправу неће доћи. У Небескоме честару појавио се златороги јелен: њему је важнији лов... Великог Медведа није вредело ни звати.

Шантић, Алекса - ПЕСМЕ

Гдје ли је расла та ружа што гори? Високо, тамо гдје се јелен крије, Гдје вјетар тихо с јасикама збори И бистра вода из камена бије.

Мир. Не пјева славуј са ноћишта своји', Само хучна вода кроз ждријело реже, Док црн крупан јелен над понором стоји.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Ђе задоби бољег господара, бољег него старог Џафер-бега“. Отидоше гори Романији. Кад су били близу Романије, рикну јелен, а рикну кошута, проговори тридест Сарајлија: „Господару, робе драгокупе, ето рикну јелен и кошута“.

били близу Романије, рикну јелен, а рикну кошута, проговори тридест Сарајлија: „Господару, робе драгокупе, ето рикну јелен и кошута“. Ал̓ говори дијете Грујица: „Не лудујте, младе Сарајлије!

Ал̓ говори дијете Грујица: „Не лудујте, младе Сарајлије! Није оно јелен и кошута, већ је оно Новак и Радивој, а ово је дијете Грујица!

пониче Даничићу Виде, већ поскочи на ноге лагане, а довати лака џевердана, раскака се с њиме низ планину као јелен од седам година, оде право ка Лијевну граду.

Епитет бијела употребљен је у овој песми (необично) уз именице: авлија, чаршија, ризница. Рикну јелен, а рикну кошута, тј. Новак и Радивоје су се јавили Грујици имитирајући рику јелена и кошуте.

мала чашица, повелики напрстак од месинга лулу пије — пуши љевака — лева рука љевше, љевши — лепше, лепши љељен — јелен љето — (значи и:) година: Ево има сто и шесет љета Љешница — варошица наврх Мачве, близу Јадра и Дрине љуби — љуба,

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

ГРАД 175 ИНДИКТ СЕПТЕМБРА 176 СЕЈАЊЕ СОЛИ 177 КЋИ ИПОДИЈАДИХА 178 О ТИРАНИМА 179 КОДРУСОВ ЖИВОТ 180 АПЕЛЕС И ЗЛАТНИ ЈЕЛЕН 181 КОКОШ СА ЗЛАТНИМ ЈАЈИМА 182 МУДРИ АРИСТОТЕЛ УЧИТЕЉ ЈЕЛИНСКИ 183 ЈАСЕН 184 ЈУПИТЕР 185 ЕНЕЈ 186 ИЗ ВЕРГИЛИЈА 187 ИЗ

на земљи, ти, наш град великога цара, место тврдо које ће нас од свакога зла заклонити, и скоро трчиш нам у помоћ ка јелен. Каде те зовемо на води, то таки плаваш нам слободу на лађи.

Таки разбише ону непријатељску војску и њихову земљу они досташе. АПЕЛЕС И ЗЛАТНИ ЈЕЛЕН У неко доби бијаше велико на гласу неки изуграф именом Апелес и састаше се код њега многи понижи иконописци и почеше

И ждребе твоје ти берићетне среће доброкобљиве и јелен драговоље ти твоје, да се с тобом разговара. А и ти собом не буди туђ поток нити другим пашти се угодан бити већма

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности